Jegyzői hatáskör, és olcsóbb is!
közösköltség plusz díj ha csekken....
Az előzőekben leírtakban elkerülte a figyelmemet, hogy itt az SZMSZ írásbeli elfogadásról volt szó. Erre pedig a törvény 15. § és 14. §-a vonatkozik, Ha Önök a közös képviselőnek az írásbeli szavazás határideje előtt szóban jelezték, hogy módosító javaslataik lennének, akkor a közös képviselő, tájékoztathatta volna Önöket legalább a 15. § szerint a 14.§ (4) bekezdésében levő javaslattételi lehetőségükről. Az Ön által leírt szövegből azonban az látszik, hogy közös képviselő nem kívánt foglalkozni a javaslataikkal.
Mivel itt az SZMSZ elfogadásával egy közgyűlési határozatról van szó, ezért annak érdekében hogy a
közös képviselő által megakadályozott módosító javaslataikat érvényesíteni tudják két dolgot is tehetnek (a jegyző törvényi szerepe itt a közgyűlési határozat megtámadásának lehetősége esetén nem jöhet szóba).
1. A közgyűléstől számított 60 napon belül perben egyértelműen megtámadhatnák a közgyűlési határozat elfogadását, ha a társasházi törvényben paragrafusként tételesen nevesítve lenne az a természetes és a józan gondolkodást feltételező követelmény, hogy a közgyűlésen a napirendi ponthoz javaslatokat lehet tenni, és emellett ezt még ráadásul jegyzőkönyvezni is kötelező lenne. Ehelyett azonban sajnálatos módon a
törvényben csak annyi szerepel, hogy
: "39.§(1) A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell különösen: ............d) a tárgyalt napirendek összefoglalását".
Persze másik oldalról a törvény nem is tiltja az egyéni (egy tulajdonos által kezdeményezett) javaslattételt és ennek alapján annak elfogadása esetén a közgyűlési határozatba (itt az SZMSZ-be) való beépítését. Ezért a közös képviselő kijelentése, ha ez úgy történt ahogy leírta megtévesztő lehetett. A közös képviselő kijelentésére hivatkozva, és azt tanúkkal bizonyítva azért a kétségek ellenére nem lehetetlen, hogy végül eredményre vezetően perben kérje jogos érdeksérelemre való hivatkozással (Társasházi tv. 42.§(1)) a közgyűlési határozat érvénytelenítését a bíróságtól (persze a fenti 60 napon belül).
2. A törvény arra viszont egyértelműen lehetőséget ad, hogy a tulajdoni hányadok (tehát nem a tulajdonosok!) 10%-ával rendelkező tulajdonosok közgyűlés összehívását kérjék a társasházi törvény 35.§ (2) bekezdése alapján az ott leírt követelményekkel, és így egy újabb közgyűlésen érvényesítsék az SZMSZ módosítására vonatkozó javaslataikat. Itt azonban vigyázni kell a közgyűlés ilyen módon történő összehívásának a törvényben
szereplő pontos feltételeinek betartására. Ez a módszer azonban a törvényi lehetőség ellenére a közös képviselő és a számvizsgáló bizottság esetleges időhúzó obstrukciója mellett egyéb buktatót is tartalmazhat.
Majd számolj be az eredményről.
Kedves Major Domus!
Köszönöm, köszönjük szépen a gyors választ... ennek alapján már "merünk" további lépéseket tenni.
További szép napot!
Maya!
Fel kell vilâgositani a kollégát, hogy képviselőnek választották, és nem királynak.
Az Szmsz tervezetet ki kell adni, majd a beérkezett módositó javaslatokat kell írásos szavazásra bocsátani. Az elfogadott módositásokkal egységes szerkezetben kell benyújtani a földhivatalba.
Forduljatok a Jegyzőhöz felülvizsgálati kérelemmel.
2./erre csak akkor van lehetősége ha az szmsz tartalmazza.
ha igen, akkor eddig miért nem így számolta?
Ha nem, akkor önkényes lépés, megoldás szintén a Jegyző törvényességi felülvizsgálata.
Nem mindegy?
Ha másnap ő befizeti a bankban!
közöskincs ezzel kényszeríti irodában történő befizetésre a tulajdonosokat :-( Nálunk a tulajdonosok többsége idős, nem tud interneten utalni. Ha nem akar/tud bankfiókba elmenni, lesétál az irodába és ott befizeti. közöskincsnek ez a legmegfelelőbb, hiszen ott a kp. helyben, könnyen hozzáférhető. :-s. Hab a tortán, hogy már félfogadás is csak minden hónap 15-ig van.
Tisztelt Cím!
Kérem szíveskedjen az alábbi - több lakó által is kifogásolt eljárásban - segítséget, tanácsot adni:
1/ Társasházunkban ez évben új SZMSZ került elfogadásra, írásos szavazással. "SZMSZ-tervezet"-ként lett kiosztva a lakóknak a megadott határidővel, majd jött a szavazás. Több tulajdonos, több témában módosítási javaslatot szeretett volna a leírt szöveggel kapcsolatban érvényesíteni, de a közös képviselő közölte, hogy "erre nincs mód, ez az SZMSZ szöveg VÉGLEGES"! Közölte továbbá, hogy majd közgyűlésen lehet módosítani, amit szeretnénk, Az SZMSZ elfogadása után tartott részközgyűlésen viszont azt közölte: "nem lehet felülírni az SZMSZ-ben foglaltakat".
Tehát az SZMSZ úgy lett jóváhagyva, hogy egyetlen tulajdonos sem élhetett azzal a jogával, - ami az előző SZMSZ-nél természetes volt - hogy javaslatot, módosítást fogalmazhatott volna meg az egyes pontokkal kapcs.-ban.
Valóban NINCS joguk a tulajdonosoknak egy "SZMSZ-tervezet"-hez módosítást, javaslatot nyilvánítani?
Ezek után mit tehetünk?
2/ Ez év május 31-ig a közös költség összegében volt elszámolva a szemétdíj, melyet kb 3 éve főre számolva fizetünk. A 2015. májusi közgyűlésen közös költség emelést szavaztunk meg, majd döbbenve tapasztaltuk, hogy zöme tulajdonosnál lényegesen magasabb közös költség jött ki m2-ként, mint amit megszavaztunk. Érdeklődésünkre közölte a közös képviselő, hogy "ez idáig rosszul volt megállapítva a közös költség, mert bele volt foglalva a szemétdíj is, de ezt a tételt június 1-től "kiemelte" a közös költségből, ez teljesen KÜLÖN tételnek számít, mint pl. a tárolók bérleti díja".
Kérdésünk az, hogy valóban ki lehet emelni a közös költséget kitevő tételek közül a szemétdíjat? Ha ezt előre tudtuk volna, biztos nem szavazzuk meg a közös költség ily magas mérvű emelését, hisz van akinek így 70 - 80 Ft/m2-el emelkedett az eddigi, szemétdíjat is magába foglaló közös költsége.
Szíves segítségét, válaszát problémánk megoldásával kapcsolatban előre is köszönöm... köszönjük.
Mindig a jogosult költsége!
Ezért kell utalni.
lalika78:
Ha a bemész a bankba és ott fizeted be a társasház számlájára, annak ugyanúgy van díja. Sőt néha több mint ha csekken fizetnéd.
Ezt a díjat ugyanúgy a társasház fizetni, mint a csekk esetén.
A lényeg, hogy azért nem jó, mert azért, hogy te befizesd a közös költséged, azért a társasház fizet különböző díjakat csekkes és pénztári befizetés esetén.
Ajanlott honlapok témában: www.adminworld.hu
www.thazak.hu
www.tarsashaziblog.com
Utald át.
Nem igazán értem ezt az egészet. Gondoltam hogy befizetem egy sima pénzbefizetéssel a sárga csekk nélkül a számlájukra a közös költséget, de nekik az sem jó. Miért?
Így van.
Bár szerintem, nem igazán jogos hogy 80 éves néniket ezzel büntetűnk, hogy miért nem utal interneten?
Az kétségtelen, hogy ha az egyik tulaj befizetés ingyenes(utalás) a háznak, míg a másik 2.400 Ft-ba kerül, az már komoly pénz éves szinten.
Itt az a kérdés, hogy ki viseli a költséget, amely a pénz mozgásával jár.
Utalás esetén a tulajdonos, csekk, vagy banki pénztári befizetés esetén a társasház.
Én azt tartom igazságosnak, hogy mindenki úgy fizet ahogy akar, de mindenki vállalja a költségeit. Általában nehéz megemészteni az utalással fizetőknek, hogy neki miért kell éves szinten 2.400,-Ft/év/csekkes fizető részben finanszíroznia, mert más csekken akar fizetni.
És hiába igazságos az a rendszer, hogy aki csekken fizet fizessen 200,-Ft-ot valójában csak akkor kérhető jogszerűen, ha benne van az SzMSz-ben. (ahogy Majordomus is írta)
Ajanlott honlapok témában: www.adminworld.hu
www.thazak.hu
www.tarsashaziblog.com
Csak halkan jegyzem meg, hogy az Szmsz - ben rögzíteni kell, akkor kérheti.
A sárga csekknek díja van! Szerintem jogos, ha ezt ki akarják fizettetni. Ha ezt nem akarod kifizetni, akkor utalj! Egyébként egy időben a Telenor is számított fel csekkbefizetési díjat. Ha jól tudom, ez már megszűnt, de a tény nem, hogy nem ingyen van.
Nem lenne egyszerűbb azt mondani hogy ennyi a közös költség és kész. Itt 200 Forintozik. Bár 20 évig jó volt csekken is ha az OTP -be fizettem be , most meg itt variál.Bár olcsóbb mint az átutalás.
Kérhet és nagyon jól teszi,különösen ha a közös költségetekkel az érdeketek szerint gazdálkodik:)
lalika78,
Abban nem tudok segíteni, hogy kérhet-e, de pl. a kollégám mesélte, hogy náluk azért szüntette meg a ház (illetve náluk is valami társasházi kezelő van)a csekket, mert többletköltsége van. Náluk van, aki átutalással, ő pedig befizetéssel rendezi. Bemegy a bankba és az adott számlaszámra befizeti. Így neki nincs semmi plusz költsége.
Üdv
Kérhet e plusz 200 Ft -ot az ingatlan kezelő a közös költség mellé arra hivatkozva hogy sárga csekken fizetem be. Ha átutalom akkor nem kér.
Ha nem kérhet akkor hogy érveljek ,mire hivatkozzak.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02