Zavaró üzlethelyiségek a társasházban


HaP+ # 2017.08.01. 18:50

Kedves Fórumozók!

Két kérdésben szeretném segítségetek kérni.

Az egyik kérdésem, hogy jogszerűen ma egy társasház tulajdonosi közössége hogyan, milyen módon szűkítheti a társasházban lévő üzlethelyiségek nyitva tartásának idejét? Közgyűlési határozatot elfogadni elegendő, vagy szükséges az SZMSZ, vagy a Házirend módosítása?

A másik kérdésem, hogy egy üzlethelyiség használatának megváltozása esetében (irodából élelmiszerüzlet) a lakók nyugodt lakhatáshoz való joga hogyan érvényesíthető? Ugyanis az élelmiszerbolt esetében (kevés kivétellel) bejelentés kötelezettség van, és tudomásom szerint senki nem kérdezi meg a tulajdonosokat, mielőtt a bolt megnyitna.
A lakók pedig joggal félnek a zajtól, szagoktól, és minden a rakodással és az üzlethelyiség használatával kapcsolatos negatív hozadékoktól.

Segítségetek előre is köszönöm!

MajorDomus # 2017.08.01. 20:54

Sehogyan
Sehogy
Nem is kell

társas32 # 2017.08.02. 09:23

Nekünk is pontosan ez a problémánk, hogy irodát alakított át a tulajdonos, ami még a mai napig is így szerepel a Földhivatalban és két üzletet ad bérbe. És állítólag ez így oké! Na akkor a többi lakó érdekét mi védi?

HaP+ # 2017.08.07. 18:05

Ennél a
Sehogyan
Sehogy
Nem is kell

válasznál kicsit bővebben, közérthetőbben is jó lenne választ kapni. Ahogy nézem, mást is érdekelt (volna) egy értelmes válasz.

Hapciusz # 2017.08.08. 13:10

Elő kell venni az OTÉK rendeleteit és ezzel az építéshatósághoz vagy jegyzőhöz fordulni.
Egy élelmiszerbolt annyira nem zavaró, mint nálunk volt egy albán pékség. Őket 4 év után sikerült kibaszni a házból. De ők szinte egyfolytában üzemeltek, reggel hatkor nyitottak, este 10-ig, közben sütögettek, majd éjjel elkezdték a reggeli nyitásra kisütni a készletet. Borzalmas volt a szagtól kezdve a zajig elviselni őket. Se elszívó, se szigetelés nem volt. Az OTÉK-ra hivatkozva lettek kivágva, illetve nem is arra volt működési engedélyük, amire kapták azt.
Az élelmiszerboltnál inkább korlátozni lehet a rakodás és nyitvatartás idejét , ehhez nekik is be kell tartaniuk a csendrendeletet, mivel lakóházban üzemelnek.

HaP+ # 2017.08.08. 14:44

Nem maga a kereskedelmi tevékenység a zavaró, valóban, hanem sokkal inkább a rakodás hajnalban. A rakodás idejét, esetleg a nyitva tartás idejét korlátozni közgyűlési határozattal tudja a lakóközösség, vagy feltétlen szükséges hozzá SZMSZ (/házirend) módosítás is?

nanemaaa # 2017.08.09. 05:39

Társasházi tv:
17. § (1) A szervezeti-működési szabályzat

  1. meghatározza a külön tulajdonban lévő lakás használatának, hasznosításának szabályait a lakóépület rendeltetésének megfelelően;
  2. ha a lakóépület külön tulajdonban álló nem lakás céljára szolgáló helyiségében a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény hatálya alá tartozó, illetőleg szexuális vagy erotikus szolgáltatásra irányuló tevékenységet kívánnak folytatni, valamint, ha szexuális terméket és segédeszközt kívánnak árusítani vagy forgalmazni, a lakóépület rendeltetésének megfelelően megtilthatja a nem lakás céljára szolgáló helyiség használatát és hasznosítását vagy meghatározhatja használatának és hasznosításának szabályait.

(2) A szervezeti-működési szabályzatban a lakás egészének vagy egy részének a nem lakás céljára történő használatára, hasznosítására, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségben folytatható tevékenység feltételeire megállapított szabályok - amelyek nem lehetnek e törvény rendelkezéseivel ellentétesek vagy annál szigorúbbak - a használat jogcímétől függetlenül a mindenkori használó részére is kötelezőek.

MajorDomus # 2017.08.09. 22:25

Csak ez ide pont nem stimmel!
Itt üzletről van szó,ami annk is épült! Nagy különbség!

Ha Mari néni a földszinti lakását eladja egy büfének,arra ezt rá tudod húzni!

De 2009.október 1-től a társasháznak -kártyabarlang és kupleráj kivételével - semmi beleszólása nincs abba,hogy az önkormányzat mire ad ki engedélyt!

Lásd pesti bulinegyed!

Nem alszik több száz család? Kit érdekel? 6 milliárdot hoz évente! Pont!

Hapciusz # 2017.08.10. 03:39

MajorDomus, 2009-ben szerintem a kereskedelmi tv.változott meg, nem kellenek a hatósági engedélyeztetések, csak bejelentési kötelezettség van . A th.tv.már a kormányváltás után változott meg,asszem 2011-ben. De ott is az van, hogy a lakóépület rendeltetésének negfelelően működhet bármi, csak ugye ki kell bogarászni hozzá a megfelelő rendeleteket! A vállalkozói szabadság nem korlátlan, zajjal,szaggal nem zavarhatják a lakhatás nyugalmát, csak éppen megbonyolították a rendszert,szándékosan nehezítve a lakosság,lakóközösség életét és jogérvényesítését.

MajorDomus # 2017.08.10. 20:22

Csak ötször változott meg 8 év alatt! Hidd el nekem! Szenvedő alany vagyok az ügyben!

Hapciusz # 2017.08.11. 04:45

Sok erőt hozzá!! Az idegeidre rá fog menni, annyira lassú és bürokratikus a rendszer! És mintha nem is akarnák csinálni a dolgukat, de a pénzt felveszik!!ilyen tempóban nem csinálnék semmit, szétrúgnák a picsámat egy rendes melóhelyen!
Az épitésfelügyelet se akar mozdulni, már két hónapja se bű se bá!

HaP+ # 2017.08.14. 16:52

Magyarul, a lakóközösség mit tehet? Semmit.
Esetleg kérni a jegyzőt, hogy vizsgálja felül az üzlethelyiség szabályszerű működését, ahol valószínűleg mindent rendben fog találni, hiszen ennyi konfliktus után gondolom, a bolt tulaja arra figyel azért, hogy az előírások szerint működjön.
Ha ezen nem bukik meg, akkor a lakhatás nyugalmának zavarásáért perelni?
Persze ehhez kellene lakók, akik tanúskodnak, na azt viszont tudjuk, hogy nem szeretnek...

Hapciusz # 2017.08.15. 08:23

HaP, azt megteheted hogy írsz levelet a tulajnak (ő felel a szabályos működésért) és azt többen aláírjátok, adva egy határidőt.
Majd ugyanígy panaszt tesztek a jegyzői hivatalnál, kérve hogy szabályozza a rakodás idejét. Meg kell nézni, a településetekre milyen rendelet vonarkozik.

Hapciusz # 2017.08.15. 08:25

még annyit, ha zajongsnak, akkor ki kell hívni a rendészetet és jegyzőkönyvet vetetni fel, ez is bizonyíték

MajorDomus # 2017.08.18. 22:10

Egy dolog a működési engedély megadása,ls más dolog a normális életvitel akadályozása!

Ez ellen fel lehet,és fel is kell lépni!

Nostradamus # 2021.07.17. 09:01

Üdv
BUDAPEST XX.kerületében lakótelepi társasházban lakom.
Sajnos 6éve ingatlan vételénél jóhiszemüen megvásároltam. egy szövetkezi lakást,.
Ingatlan alatt müködő vendéglátó egység
(Kocsma) nyitvatartását megnézve
08-22óráig
!igy van kifüggeszte! Jóhiszemüen
gondoltam, ezzel így nem is lesz gondom!
Azóta rajöttem élhetetlen a lakás, főleg amiota mar kinti asztalokkal is bővített lett vendéglátó egység!
Egyszerüen ablakot sem lehet kinyitni nyári melegben sem mert napkozben sem hallom a szobába a saját televiziomat sem, sőt unokáimat sem merem magamhoz elhivni ,mert nem akarom mások nemi életéről halgassanak történeteket ki kivel hol stb. amikor már jó állapotba kerülnek az ott szomjazó vendégek!
Borzalom lett az életünk.
A nyitvatartasi időről 08-22óraig
Fel7kor már sok esetbem kint állnak a vendéglátóegység előtt és isznak,hetvégén volt olyan 22órai zárás helyett 0.30-kor már én szóltam ki hogy jo lenne ha már a hangos mulatozást befejeznék!
A lakók mint oly sok helyen,itt is félnek a birósági tanúskodástól igy akkor mi tévő lehetek?
Erre kérnék hathatos tanácsot segitséget!
Üdvözlettel!

Majordomus # 2021.07.17. 18:51

Eladod a lakást egy olyan madárnak,mint te voltál annak idején és elköltözöl.

drbjozsef # 2021.07.18. 05:51

Nostradamus,

A jogi lehetőséged a birtokvédelem, amit a jegyzőnél kérhetsz. Ha 1 évnél régebb óta áll fent a birtokháborítás, akkor bíróságon, perben.

Bár van rá esély, hogy 8 előtt és 22 után nem adnak ki piát. Elég ha időben megveszik, és csak maradnak a kuncsaftok. Akkor a hellyel nem nagyon tudsz mit kezdeni.

Szóval... megszoksz, vagy megszöksz. Esetleg felveszed a kesztyűt.

Hapciusz # 2021.07.18. 17:20

Nostradamus, a leggyorsabb az, ha valóban el tudnád adni, pl. olyannak akik rövidtávú bérbeadással foglalkoznak.

A másik hosszadalmas, idegörlő, de nem reménytelen. Irsz a jegyzőnek, de nem birtokvédelmi eljárást kérsz, hanem hivatkozol az OTÉK rendelkezésekre, ugyanis a vendéglátóhelyek sem zavarhatják lakóterületen az ott lakók életét, a nyugodt lakhatáshoz, egészséghez való jogukat. Ez egyébként alapvető alkotmányos jog, a lakóház elsősorban lakhatás céljára van és ott biztosítani kell a nyugalomhoz való jogot is, sőt a szellőzést is! A jegyző rendeljen ki építésügyi -építéshatósági szakembert, csináljon szakvéleményt az étterem lakóházban való működéséről.
Nálunk 4 évig tartott, mire kipateroltunk egy pékséget, szóval nem reménytelen, csak nem éri meg, rámennek az idegeid.

Zöldövezeti11 # 2021.07.18. 17:35

Hapcius erős idegekkel rendelkezik !
Fel a harcra !

Majordomus # 2021.07.19. 20:16

Kibicnek semmi sem drága.
Egyszerűbb elköltözni.

Szomorú örökös # 2021.07.19. 20:43

Hapciusz

Nálunk 4 évig tartott, mire kipateroltunk egy pékséget”"

Pedig az még csak nem is kocsma volt, hanem mindennapi élelmiszert gyártó egység. De gondolom nem hiányzik az általuk fizetett vastag bérleti díj a közös költségből. Most amit ebből fedeztek, azt ti fizetitek meg havonta. :-)

Majordomus # 2021.07.20. 15:43

Félreérted!

Akkor nem zavarná!
Van az a pénz amiért bedugul az orr!

Itt egy mgántulajdonu üzletet csináltak ki.

Dögöljön meg a szomszéd tehene is...

Hapciusz # 2021.07.20. 18:42

Majordomus

Nyilvan van az a pénz, amikor maga a közös képviselő fedezi az ilyen törvénytelensegeket, nemdebár?
Akkor lehet kipaterolni egy ilyen magántukajdonú üzletet, ha törvénytelen a működése.
Amugy meg csak addig vagy ilyen vàllalkozóbarát, míg a te életed nem keserítik meg. Lakj egy ilyen üzlet mellett! Különben a más farkával verni a csalánt...
Lehet az egy olyan üzlet is, ami nem zavarha a lakhatást, de pékségnek, kocsmának, étteremnek nem sok keresnivalója egy lakóházban. Még egy szexbolt is jobban alkalmazkodik a lakók nyugalmához.
A th tv-t meg nyilvánvalóan az ilyen érdekeltségű lobbi változtatta meg, előtte a lakók beleegyezése kellett.

Majordomus # 2021.07.21. 19:56

A t.törvényt a kormánypárt változtatta meg,hogy a társasházak ne tudjanak belepofázni a haverok mutyijába.

Itt nem a képviselő hanem a társasház bevételeire gondoltam,ami egy pékség esetén közös költségből is több százezer ft évente,közös tulajdon esetén meg több millió.

Ha ez vigasztal,én 2 kocsma felett laktam évekig,mire a válság elsöpörte őket.