Albérleti szerződés


Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.14. 08:14

No, ez azért nem egészen így van. Valóban jogellenesen szüntettétek meg a bérletet (és nem albérletet) - mert határozott idejű szerződést nem lehet felmondani. Csakhogy amikor a bérbeadó "kilakoltatott" benneteket, akkor elzárta a további használat lehetősőégét. Arra az időre, amikor nem használhattátok a lakást, semmiképpen nem követelhet bérleti díjat.
Azt hiszem, nektek is kellene egy ügyvéd, mert nem valószínű, hogy a bérbeadó magától jobb belátásra tér.

K. Anna # 2008.10.14. 07:32

Sziasztok!
Tanácsotokat szeretném kérni, hogy mit lehet ilyen ügyben tenni:
Szeptemberben költöztünk új albérletbe, kötött bérleti szerződéssel (10 hónap). Sajnos ezt a bérletet fel kelett mondanunk szept. 3án (felvettek mineket a kollégiumba), a kaucióból fizettük a szeptember havi bérleti díjat, a rezsi költségeket meg rendesen átutaltuk. A bérbeadónk kb. szept 27-e körül kilakoltatott minket mondván, hogy nem fizettük ki az a havi bérleti díjat. De a kilakoltatás előtt semmi felszólítás nem jött, csak telefonon fenyegetőzött. Most kaptunk egy felszólítást az ügyvédjétől, miszerint jogellenesen mondtuk fel a bérletet és ha 15 napon belül nem fizetjük ki a 10 honapra esedékes bérleti díjat (cirka 150 ezer FT) akkor jogi útra terelik az ügyet és mi fizetjük a perköltséget.
A segitséget előre is nagyon köszönöm!

Titiána # 2008.10.11. 10:29

Precíz szeretnék lenni, diákokról van szó, talán nem annyi dörzsöltek, de így lennék nyugodt.
Köszönöm a segítséget.
Titiána

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.11. 09:49

Fölösleges. Ebből a szövegkörnyezetből egyértelmű, hogy elírás történt, és a bérleti díjat természetesen a bérbeadó kezéhez kell megfizetni, és ő adja az elismervényt is.
De ha nagyon prezíz akarsz lenni, akkor lehet készíteni egy közös értelmezést. De nem "igazolom", és nem "módosul" - hanem a "felek együttesen megállapítják", hogy elírás történt, "helyesen, a felek szerződéses akaratának megfelelően:...."

Titiána # 2008.10.11. 05:10

... a Szerződő Felek a Bérleti díjat havi nettó ……….. Ft-ban, azaz ………………….. Ft-ban határozzák meg, melyet a Bérlőnek minden tárgyhónap 10. napjáig kell megfizetni a Bérlő kezeihez.
A Bérlő az átvett összegről köteles minden alkalommal átvételi elismervényt adni.
A két Bérlőt...

Én olyan szövegre gondoltam, hogy xy igazolom, hogy az x időpontban íródott A. Sz. 2. pontja az alábbiakban módosul: és a jó szöveg.
Aláírás mindkét részről, dátum, két tanu.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.10. 21:16

Közelebbről mit írtál el? Szóval mi a szövegkörnyezet?

Titiána # 2008.10.10. 19:19

Hogyan tudok vmi záradékot, "utóíratot" írni a már kész, aláírt, egy hónapos albérleti szerződéshez? Egyik helyen elírtam a bérbeadót - bérlőnek írtam...

matthiasi # 2008.09.10. 18:57

Vissza erre a határozott idejű szerződésre. Annak ellenére, hogy a bérbeadónak is komolyérdekefüződik a hosszú bérbeadáshoz én pl. ilyent soha nem kötök, nem megyek bele. Mindig történhet valami - mind a két féllel.
Inkább olyan konstrukciót alkalmazok, hogy bizonyos idő eltelte után ( egy év) bonuszt adok. Azaz egy év elteltével egy havi/félhavi bérleti díjat elengedek.
Persze van akinek ez se használ a mehetnékje ellen, vagy egyszerűen nem érti. Minthogy van, aki azt sem érti - a költségeket fizetni kell.

Természetesen más az olyan eset, amikor komoly összeget invesztál a bérlő a bérleménybe. Akkor kell valami védelem neki. De az inkább irodáknál üzleteknél szokásos.
Lakásnál az alapelv : így megfelel neki, vagy sem. ?
Aki 'fúrni faragni' akar egy leendő bérleményben, azzal jobb nem szerződéstkötni.
Lehetne erről is mesélni !

matthiasi # 2008.09.10. 18:46

Látom el el vitatkozunk az 'albérleti' szerződésen !
Hát először is minek keverni a bérletet és az albérletet. Valamiért a magyar a magánszemélytől való bérletet albérletnek nevezi.
Talán így jobb neki.
De visszatérve a szerződésre. Én pl. mindig csak határozatlan időre kötök, és mindig egyhónap felmondással. Egy bérbeadó egy rendesen fizető bérlőnek minek mondana fel csak úgy uk- muk fuk ?
Az az érdeke, hogy minél tovább lakjon ott a jó bérlő. Ha nem felel meg a bérlőnek a bérlemény, úgyis tovább áll.

A leendő bérlők természetesen mindig mondják, hogy hosszútávon gondolkodnak, de ezt nem kell komolyan venni. Ha úgy adódik a helyzetük úgyis pillanatok alatt eltünnek.
Sőt a jó bérlőnek nem emeli mértéktelenül a bérleti díjat a bérbeadó. Én pl. csak az infláció felével.
Sőt a nagyon jó bérlőnek bonuszt is ad az ember.
Egy bérlő váltás mindig veszteséggel jár. (kiesés hirdetés stb.)
Meg kell becsülni a jó bérlőt !

és a rossz bérlő ?
Hát arról is lehetne mesélni.
És vajon hogy gondolkodnak erről a bérlők ?
Leírhatják/elmondhatják !

guba # 2008.09.10. 11:02

Kriszta, Kriszta! :)

Ezért mondtam, hogy a szerződés ismerete nélkül, csak találgatunk.
Az idézett megállapodás alapján valóban ez egy határozott idejű szerződésnek minősül az első évre vonatkozóan, mivel belefoglaltátok, hogy legalább egy éves időtartamra kötöttétek. Ebben az esetben valóban csak a bérbeadó méltányosságában bízhattok, mert különben a 12 hónap lejártáig nincs jogotok a rendes felmondáshoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.10. 08:49

Cúnya vagy! :)

Kivételesen nem is vitatkoztunk, csak együtt gondolkodtunk.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.09.10. 08:17

:) Most jöhetnek a kocsmás hasonlatok az érthetőség miatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.10. 07:54

Mondtam én...

Határozott idejű szerződést nem lehet felmondani.

Exian # 2008.09.10. 07:32

Sziasztok!

Nagyon köszönöm az eddigi infókat, tanácsokat!

A szerződés bár most nincs előttem, de nagyjából (szóról szóra) így van ez a rész benne:

"... határozatlan időre jön létre, de legalább 12 hónap időszakra..."

Később pedig van, hogy a felmondási idő két hónap, semmilyen részletezéssel, hogy a "12 hónap időszak" alatt vagy után lehet csak felmondani, meg a következményekre sincs kitérő. Nekem kicsit furcsa amúgy ez a 12 hónap időszak elnevezés a határozatlan megnevezés után.

No, de mint említettem, nem várható, hogy bármilyen konfliktus lesz, természetesen a szerződésben rögzítettekhez tartani fogjuk magunkat, ha arról van szó... még a nehéz körülmények ellenére is, bár tényleg sokszor voltunk már úgy, hogy azonnal elmegyünk, mert néha úgy mentünk "haza", hogy nem örömmel, mert tudtuk, hogy valaki "zaklatni" fog.

Tehát a célunk nem a haragos, azonnali elrohanás, egyszerűen csak a körülmények miatt még 2 hónapig nem tudunk/szeretnénk várni, ezért szeretnénk békésen 1 hónapban megállapodni, ha ez nem sikerül, na erre az esetre kérdeztem, hogy "jogilag" (és persze valahol emberileg is...) mi a járható út, mivel kell számolnunk. Sokszor volt már olyan esemény, ami miatt más szerintem azonnal elmenekült volna, ezért bízunk benne, hogy megfelezhető a felmondási idő közös megegyezéssel...

Alap esetben egyébként az érdekelt volna csak röviden, hogy mi a PTk szerinti "alapszabály", hogy ha "határozott" szerződést valaki felmond, pláne felmondási időn belül. Hogy mi az alap, amit fizetni kell(ene), ha NINCS rögzítve a szerődésben semmi. Ezt a jövőre is kérdezném, hogy tudjuk, milyen szerződést szabad aláírni.

Üdv,
Csaba

guba # 2008.09.10. 06:58

ezt követően határozatlan idejűvé válik, és ekkortól a felmondási idő két hónap.

Valóban ez a másik lehetőség, de számomra inkább az tűnik valószínűbbnek, hogy a felek a szerződés teljes időtartamára vonatkozóan állapodtak meg a 2 hónapos felmondási időben.

Egy olyan albérletben vagyunk (nagy város melletti kis faluban), amely 12 hónapra szól (utána határozatlan), felmondási idő 2 hónapban van megállapítva. Felmondás esetére nincs rögzítve semmi, hogy mennyit kell fizetni, vagy a kaució elúszna, szóval semmi tárgyilagos.

Erre következtetek az idézet második mondatából is, ha ugyanis a 12 hónap lejárta utáni felmondás lehetőségére gondolna a kérdező, akkor fel sem merülne, hogy el kellene buknia a kauciót.
Más kérdés persze, hogy mit gondol erről a bérbeadó. A szerződés ismerete nélkül egyébként elég hipotetikus ez a kérdés. Ha azonban határozott időre kötöttnek tekintjük, a kérdező helyzete még sokkal rosszabb.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.10. 06:40

A felek feltehető akaratából kiindulva szerintem ez egy határozatlan időre kötött szerződésként értelmezendő, ezért a kikötés szerint 2 hónapra bármikor felmondható.

Vagy 12 hónap határozott időre szóló szerződés, amely - ha a lejárat előtt legkésőbb két hónappal egyik fél sem közli a másikkal, hogy nem kívánja meghosszabbítani - ezt követően határozatlan idejűvé válik, és ekkortól a felmondási idő két hónap.

Esetleg egyik fél így értelmezte, a másik meg úgy.

(És, persze, nem albérlet, hanem bérlet; könyörgöm.)

guba # 2008.09.10. 06:32

Ez a szerződés már megint egy fából vaskarika. A határozott és a határozatlan időre kötött szerződés elemeinek ellentmondásos kombinációja. A felek feltehető akaratából kiindulva szerintem ez egy határozatlan időre kötött szerződésként értelmezendő, ezért a kikötés szerint 2 hónapra bármikor felmondható.

Egyelőre nem tűnik úgy, hogy meg fog a tulaj minket „szívatni“, de szeretnénk tudni előre, hogy ha minden kötél szakad, akkor mi is vár ránk.

Szerintem ez nem szívatás, a szerződés az szerződés, melyet teljesíteni kell. Ha a tulaj azt mondaná, hogy 1 hetetek van lelépni, mert neki jött egy jobb ajánlat, akkor ti vernétek a tam-tamot, hogy 12 hónapra szóló szerződésetek van, milyen alapon akar kitenni. Ezt a két hónapos felmondást vagy el kell szenvednetek, vagy ki kell várnotok.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.09.10. 02:38

Jogilag nézve, mit „verhet“ ránk a tulaj? 2 hónap kauciót fizettünk (120e Ft), amelyet ha visszatart, könnyen az „utcára kerülhetünk“, mert az új albérletben (a városban, munkahelyhez közel) is ki kell fizetnünk a kauciót (hasonló összeg).

Nem akarunk egyik napról a másikra lelépni, még egy hónapot kifizetünk, de a két hónapot biztosan nem tudjuk vállalni.

Semmiképpen sem szabad az utolsó hónapot kifizetni, arra van a kaució.

Azt pedig bizosan nem fogja visszaadni. Majd betudja valami kifogással.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.09.10. 02:30

A határozatlan idejűt lehet bármikor felmondani.

Próbáljatok rendkívüli felmondással élni, a tulaj rokonának életvitele és a magatok ellehetetlenülése miatt. Ez 15 nap.

A másik megoldás a nem fizetés. Fizetés elmaradása esetén a bérbeadónak van lehetősége felmondással élni. Felszólítás 8 nap, felmondás nemfizetés esetén 15.

monalisa1 # 2008.09.09. 20:41

"Végső esetben" az új albérletért- és annak kauciója összegéig, akár személyi kölcsönt is fel lehetne venni, melyet - vélem - ketten a fizetésetekből egy év alatt biztosan vissza tudnátok fizetni.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2008.09.09. 20:37

Egy albérlet felmondási ideje 30 nap, tértis levélben tudatva. Azt, hogy a kaucióból mennyit ad vissza - meg kell tudni vele értetni a kialakult sajátságot helyzetet.

Végül is van még két hónap, hogy egy másik albérletet találjatok...

Exian # 2008.09.09. 20:02

Üdv!

Röviden leírom az esetünket, amiben szeretnék tanácsot kérni.

Egy olyan albérletben vagyunk (nagy város melletti kis faluban), amely 12 hónapra szól (utána határozatlan), felmondási idő 2 hónapban van megállapítva. Felmondás esetére nincs rögzítve semmi, hogy mennyit kell fizetni, vagy a kaució elúszna, szóval semmi tárgyilagos.

Mi sajnos kénytelenek vagyunk idő előtt (szerződés lejárta előtt) elmenni, több ok miatt. Nagyjából 1 hónapot tudunk vállalni a két hónap helyett.

A felmondás okai röviden:

  • olyan új munkahely, amely nem fizeti a vidékről való beutazást, mint azt az előző munkahely megtette (ezt bekalkulálva tudtuk csak vállalni a vidéki albérletet, bár ez a szerződésben persze nincs rögzítve),
  • a telken (egy másik házban) más is lakik (a tulaj rokona), akivel rendszeresek az összetűzések (és sok dologban függünk ettől a lakótól, amit nem tudtunk előre).

Jogilag nézve, mit "verhet" ránk a tulaj? 2 hónap kauciót fizettünk (120e Ft), amelyet ha visszatart, könnyen az "utcára kerülhetünk", mert az új albérletben (a városban, munkahelyhez közel) is ki kell fizetnünk a kauciót (hasonló összeg).

Nem akarunk egyik napról a másikra lelépni, még egy hónapot kifizetünk, de a két hónapot biztosan nem tudjuk vállalni.

Egyelőre nem tűnik úgy, hogy meg fog a tulaj minket "szívatni", de szeretnénk tudni előre, hogy ha minden kötél szakad, akkor mi is vár ránk.

A hirtelen, idő előtt felmondás fő oka egyébként az (a munkahely váltás és egyebek mellett), hogy olyan albérleti lehetőséget kaptunk, amit ha most 1 héten belül nem rendezünk (foglalunk) le, akkor elúszik.

Előre is köszönök minden infót, tanácsot!

Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.31. 04:14

Egyik sem tisztünk.

Zoltanuss # 2008.05.30. 19:58

2008.05.26. 09:08

Sehol senki, aki védné vagy elmarasztalná az "dicső" jogalakotókat ??

matyin # 2008.05.27. 15:35

Ismét köszönöm a választ. Most már minden világos. Lakbér fizetésére fel volt szólítva ajánlottlevélben.