Albérleti gondok


drbjozsef # 2024.10.16. 04:44

wuzumuro,

Mindenfélével. Semmitől a szervezett bűnözésig és tömeggyilkosságig bármi is lehet. Kicsit általános kérdés ez így.
Lakást bérbe adni szokták, nem haszonbérbe.
Főszabály szerint a bérlő nem adhatja albérletbe a bérleményt, csak a bérbeadó hozzájárulásával : Ptk. 6:334.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

wuzumuro # 2024.10.15. 19:50

Milyen kockázatokkal járhat, ha haszonbérleti szerződést kötök a lakásomra, és a bérlő továbbadja azt bérbe másnak?

Majordomus # 2024.09.26. 17:42

Igen. Kérhető kártérítés.
Hibát követtél el,mert nem fizettél időben,de ez nem ad jogot az önkényeskedésre. Fordulj ügyvédhez,szükséged lesz rá,de nyerni fogsz.

Szomorú örökös # 2024.09.26. 17:36

Bakker, és ez már a negyedik!
Komolyan ennyire nem fogod fel, hogy te szegtél szerződést?
És még itt is folyamatosan túráztatod a fórumozókat.

Atti3 # 2024.09.26. 15:54

Érvényes bérleti szerződésnél bérleti díj késedelem volt, a bolt bérbeadója éjjel bement a biztonsági cég dolgozójával, és lecserélte a zárat, lekapcsolta az áramot. Az áru megromlott, a kamerát kikapcsolta, a bolt telefonja lemerült, nem értek el minket az ügyfelek.
A bérbeadó szerint joga van idézem “nyomást gyakorolni”, a felszólítást és felmondást egyben küldte meg a zárcserét követő 2 héttel, visszamenőleges hatállyal a zárcsere előtti hónapra.
Kérhető kártérítés a bérbeadótól és a biztonsági cégtől?

drbjozsef # 2024.09.10. 12:18

zokni báb,

Elég, ha egyikükkel szerződsz, de legyen benne a szerződésben pontosan név szerint, hogy ki költözhet be az ingatlanba (és az is, hogy más nem költözhet be, illetve a bérbeadó előzetes írásbeli beleegyezésével legfeljebb), valamint az is, hogy a bérlő felel a vele együtt költözők által okozott károkért, felel a magatartásukért, a ház házirendjének és a társadalmi együttműködési szabályok, normák betartásáért is. Ezeken túl, ha a szerződés - bármely okból és bármilyen jogalappal - megszűnik, akkor a bérlő jogán ott lakóknak ugyanúgy el kell hagyniuk az ingatlant. A bérlő - szerződő - felel a lakbér, a rezsik, és minden más felmerülő költség megfizetéséért. (ha a bérlő elköltözne, legfeljebb egy teljesen új szerződéssel maradhatna a másik fél az ingatlanban).

zokni báb # 2024.09.10. 11:07

Üdv.!
Lakásbérbeadáskor ha egy családnak (szülők + 2 gyerek) adom ki a lakást, elég a szerződést csak az egyik szülővel kötni? Vagy mindketten kellenek hozzá? Illetve érhet bármi hátrány a későbbiekben (pl. ha ki kell őket rakni), ha csak az egyikükkel szerződök?
Köszönöm!

eulimen # 2024.09.09. 11:21

@matthiasi
Kérdés, hogy milyen jogos eszköze van a bérlőnek ennek a kikényszerítésére.
Mit tartalmaz a bérleti szerződés az ingatlan jókarbantartására és felújítására vonatkozóan a tulajdonos (bérbeadó) számára? Kb. pont annyit + lásd még 191/2009. kormányrendelet 2.§ d) definícióját és a teljes 34.§-át (a szervizkönyv általában nem kötelező, de pl. bizonyos műemléki védelem alá eső lakások eseténm igen), különösen a jókarbantartási kötelezettségre vonatkozóan.
Ha a bérlőnek nagyobb igényei vannak, az nyilván magasabb bérleti díjjal jár (a bérleti piacon). Ha mégsem megy el és nem fizet máshol többet, akkor tuképp pont jó neki ez a műszaki állapot, ennyiért.

drbjozsef # 2024.09.08. 20:16

Minden bizonnyal a konkrét kérdező esetére érti, nem általánosságban, bár rosszul van fogalmazva, az igaz.
És az ott szóban forgó kérdező valóban eltért a szerződésben a főszabálytól.

horex # 2024.09.08. 18:19

Szomorú" örökös

"A felmondott szerződésre akkor sem a lakástörvény vonatkozik. Az ugyanis azokra a bérlőkre készült, akik önkormányzati bérlakást vesznek igénybe."

Hanem?

matthiasi # 2024.09.03. 08:04

A mi problémánk ( szülő és felnőtt gyerek közös tulajdona a tárgy ).

Tehát van egy garzonlakás évek hosszú sora alatt bérbe adva.

A jelenlegi bérlő kb. 3 éve lakik ott.Határozott idejű szerződés évi időszakokra, de a meghosszabbitás kb. másfél éve elmaradt, A bérlő maradt,a bérbeadók hallgatólagosan tudomásul vették.
Most viszont változott a helyzet. A bérlő előadta a vágyait....korszerűsítést szeretne, arról ábrándozik.

Ez sajnos nem megy .Sok ok miatt. (pénz és szerevezési energia a sok között ).
Kérdés, hogy milyen jogos eszköze van a bérlőnek ennek a kikényszerítésére.
A lakás egyébként lakható főleg esztétikai hibái vannak ( festés és burkolat elhasználódás.)

matthiasi # 2024.09.03. 07:43

„Nem tudom, hogy végzettséged feljogosít-e jogi kérdésekre válaszolni”

Mivel ez egy nyílt fórum, bárki válaszolhat.
Bizony így van.
Ráadásul nem is fizetős .Bárki hozzászólhat, mondhat akár badarságokat is.

Vesper # 2024.08.14. 18:21

drbjozsef,

köszönöm, ügyvédek kezében van az ügy. Csak mint kérdés fogalmazódott meg bennem, ezért írtam le ide. Őszintén, nem az én ügyem - simán elvállalnám -, kivülállóként próbálom más szemmel szemlélni az ügyet. A bíróságok pedig majd teszik a dolgukat.

drbjozsef # 2024.08.14. 13:18

Azért, mert ha bíróságra kerül az ügy - ott van -, akkor ezek fontosak lesznek.

Hát, ha tényleg fontos, akkor botorságnak tűnik anonim fórumon tájékozódni. Erre vannak a szakemberek...

Szomorú örökös # 2024.08.14. 13:16

Vesper

Nem tudom, hogy végzettséged feljogosít-e jogi kérdésekre válaszolni

Mivel ez egy nyílt fórum, bárki válaszolhat. Szóval az nem jogszerű, hogy felmond a tulaj, de az vajon az-e, hogy a bérlő nem fizet? Ezen gondolkodj el!

Vesper # 2024.08.14. 13:05

Szomorú örökös,

én ignorállak. Nem tudom, hogy végzettséged feljogosít-e jogi kérdésekre válaszolni vagy pusztán szereted feltüntetni magad a mindenhez értek szerepben.

Én kérdeztem mástól feltehetően jogásztól megkaptam a választ, ami megerősítette a jogszabályok alapján bennem összeállt képet. Az minősít, hogy azt mondod, minek nézetem a jogszabályokat. Azért, mert ha bíróságra kerül az ügy - ott van -, akkor ezek fontosak lesznek.

Szomorú örökös # 2024.08.14. 12:35

Vesper

így van, nem ismeritek a körülményket. Ez egy rendkívül szövevényes ügy egyik hajtása.
A lényeg itt egy másik szerződés megakadályozasa volt a bérleti szerződés felmondásával.

És ezért nem fizette ki határidőre az aktuális bérleti díjat? :-O

Nem kell előítélettel lenni, senki nem szeretne a bérlő helyében lenni.

Határidőben nem fizető bérlő helyében valóban senki se szeretne lenni. Ez nem előítélet kérdése.
Ha befizette volna határidőre, akkor nem lett volna felmondás sem. Szóval valahogy ezt még mindig nem értem.

Vesper # 2024.08.14. 12:00

drbjozsef,

így van, nem ismeritek a körülményket. Ez egy rendkívül szövevényes ügy egyik hajtása. A lényeg itt egy másik szerződés megakadályozasa volt a bérleti szerződés felmondásával. (Nem kell előítélettel lenni, senki nem szeretne a bérlő helyében lenni.)

drbjozsef # 2024.08.14. 07:08

Persze, ezzel egyetértek, a jogra hivatkozva kekeckedni, miközben nem fizet, ahhoz nyilván pofa kell (ugyanakkor nem ismerjük a körülményeket, azért a bérbeadókat sem kell sokszor félteni). De attól még ez a jogszerű út sajnos. Lehet letérni arról a bérbeadónak is, ha nem ő akar pereskedni, csak hát az kockázatokkal is járhat...

Szomorú örökös # 2024.08.14. 05:29

drbjozsef

De ha nem fizet? Jogszerűen kell felmondani, és utólag követelni ami jár.

Én ezt akkor is egyfajta packázásnak érzem. Nem fizet, de még neki áll feljebb!
Előbb-utóbb a végrehajtó fogja onnan kihajítani, de ezt nagyon nem fogja fel.

drbjozsef # 2024.08.13. 18:52

Természetesen nem ingyen. De ha nem fizet? Jogszerűen kell felmondani, és utólag követelni ami jár.

Szomorú örökös # 2024.08.13. 15:05

Az az irányadó, a következő hónap végéig mondható fel. Ha nem szólított fel, akkor az nem szabályszerű. Az email természetesen nem számít írásbelinek - kivéve, ha ezt is belevettétek a szerződésbe, mint kommunikációs forma.

Viszont ez nem jelenti azt, hogy az illető ingyen tovább lakhat ott. Pl. nem ártana fizetnie is a bérleti díjat, mert ha nem teszi, akkor tovább vágja maga alatt a fát.

Vesper # 2024.08.13. 14:36

drbjozsef,

nagyon köszönöm a választ.

drbjozsef # 2024.08.13. 11:19

Vesper,

A lakástörvény, és a Ptk, legtöbb rendelkezése diszpozitív, közös megegyezéssel el lehet tőle térni. Ha jól látom, ti ezt a szerződésben megtettétek. Az az irányadó, a következő hónap végéig mondható fel. Ha nem szólított fel, akkor az nem szabályszerű. Az email természetesen nem számít írásbelinek - kivéve, ha ezt is belevettétek a szerződésbe, mint kommunikációs forma.

Vesper # 2024.08.13. 10:21

Szomorú örökös,

Felmondás a lakbér nem fizetése miatt:

A lakásbérleti szerződés felmondásának egyik leggyakoribb oka, hogy a bérlő nem fizeti a lakbért. Erre az esetre a Lakások és helyiségek bérletére szóló törvény külön rendelkezéseket tartalmaz.

Ha a bérlő a lakbért határidőben nem fizeti meg, a bérbeadónak - a következményekre figyelmeztetéssel - a fizetése írásban kell felszólítania. Ha a bérlő a felszólításnak 8 napon belül nem tesz eleget, a bérbeadó további 8 napon belül írásban felmondással élhet. Ha a bérbeadó e szabályok megsértésével mond fel, például nem figyelmeztet a következményekre, vagy a 8 napos fizetési határidő elteltét követő 8 napon túl mond fel, akkor felmondása nem lesz jogszerű. A jogellenes felmondás következménye, hogy a lakásbérleti szerződés nem szűnik meg, így a bérlőnek nem kell elhagynia az ingatlant. Ebben az esetben a felmondási procedúrát meg kell ismételni."
Részemről lezártam.