szocpol igénybevétele


koko1976 # 2007.01.11. 10:51

heló!Tudna nekem valaki sgíteni a fél szoc.pollal kapcsolatban?2gyerek van,35 év alatti házasok vagyunk,nevünkön nincs ingatlan.Ha most n nézek egy ingatlant,akkor mi a teendő?Mikor kell felkeresni egy ügyvédet?Nem tudom egyáltalán az intézés menetét,kérlek segítsetek!A bankokba hiába megyek,sosincs idejük normálisan és érthetően elmagyarázni,már vagy 4 alkalommal voltunk bent,de igazán csak azokkal foglalkoznak akik már a papírokat viszik be.Előre is köszönöm

domared # 2006.11.25. 18:57

Sziasztok!
Még új vagyok itt, de örülök, hogy megtaláltam ezt a fórumot - remélem még működik!!
Azt szeretném kérdezni, hogy tud-e valaki viszonylag pontos infot arról, hogy jövőre megszűnik-e a szocpol, vagy ez csak rémhír?
Végre eljutottunk odáig, hogy kiderítettem 3 gyerkőccel fel tudnánk venni a félszocpolt bővítésre (ami már halaszthatatlan), de csak jövőre tudnánk elkezdeni az ügyek intézését (tervezés, hitel....)
Nagyon kellene a félszocpol a bővítéshez, ha megszűnik nem tudunk annyi hitelt vállalni, amennyibe a hozzáépítés kerül :((

Tud valaki ebben segíteni? Vagy hol érdemes ezt megtudakolnom?

Köszi!!!
Judit

kerdesek # 2006.09.23. 19:41

köszönöm, remélem hogy tudunk segíteni majd az ismerősömnek ezzel az infóval.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.23. 16:15

Bocsáss meg, erről megfeledkeztem. Az együttesen 50%-ot meg nem haladó tulajdoni rész nem kizáró ok, ha közös tulajdon megszüntetése vagy örökség útján került a tulajdonukba. 50%-ot meghaladó hányad sem akadály, ha az ingatlan több mint két éve örökségként vagy ajándékként haszonélvezettel terhelten került a tulajdonukba, és a haszonélvező benne lakik.

kerdesek # 2006.09.23. 15:40

Köszönöm, még egy kérdés.
Ha mondjuk a nagymamát jelentené be, de neki 50%-ban van egy ház a nevén (ugye amiben most lakik a férjével, aki történetesen a nagypapa) ebbe nem kötnének bele? Ráadásul anyja és lánya mindketten ugyanabban a kisvárosban élnek. Ez jogilag megoldás? Hm, akkor jó. Remélem ezzel megoldódik a helyzet.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.22. 20:15

Tényleg nem kaphat szocpolt három fős család, ha a vásárolt lakás 3-3 és fél szobásnál nagyobb.
Talán ha együttköltözőként bejelentenének egy nagyszülőt, egy élettársat...

Annak megítéléshez, hogy lehet-e kártérítést követelni az értékesítőtől, részleteiben ismerni kellene a szerződést. De hogy a vevő közrehatását mindenképpen megállapítanák, azt fixre veszem.

kerdesek # 2006.09.22. 18:12

Elnézést az még kimaradt, hogy okt. 3-án betölti a 35. évet.

kerdesek # 2006.09.22. 18:11

Sziasztok,
tanácsotokat szeretném kérni, hogy egy kedves ismerősöm ne járjon pórul.
Egyedülállóként két gyerekkel újépítésű 3 lakásos társasházi lakást vásárol(t) A lakótelepi lakását beszámították az építtetők, így az a nevéről lekerült. Ingatlanértékesítő és ügyvéd segítségével kötöttek szerződést. A ház lassan elkészül(t) s a kulcsot megkapta, de a nevén még nincs a ház.Most az a helyzet történt, hogy a régi lakását az építtető bérbe adta és szólt, hogy okt. 1-ig át kellene költöznie. Na most ezzel nincs is probléma, csakhogy az ismerősöm rákérdezett, hogy az újjonnan épített lakás mikor lesz a nevén? Mikor lesz erről hivatalos irat, erre az éppítettő ordítozni kezdett, hogy még nem kapott készhez 4 millió ft-ot, ami a szocpol és a hitelből áll. Na most ismerősöm rákérdezett az ingatlanértékesítőre hogy mi a helyzet ezzel, miért nem utalta még a bank a pénzt az építettetőnek vagy kivitelezőnek nem tudom mi a pontos megnevezés. Erre azt válaszolták neki, hogy nem is kaphat ismerősöm szocpolt, mert egyedülállóként két kiskorú gyerekkel túl sok nekik a négy szoba. Megjegyzem 90 nm összesen a lakás. Földszinten van és van benne egy nappali konyhával étkezővel egybe és 3 kisebb szoba, kamra fürdő, wc (a szokásos)
Most nem értjük, hogy mi van?
Mi az h nem kaphat szocpolt? Idén márciustól most jutott eszükbe h nem jogosult rá? A volt férje lemondott a szocpol igényről.
Azt szeretnénk tudni h ebben az esetben mi a teendő? Hibázott valaki? Ismerfősöm, sajnos nem nagyon van tisztába ezzel, s nem tudom hogyan segíthetnék neki. Se háza se lakása csak egy szerződése, hogy majd felépítenek neki egy házat és az igaz h a kulcs már nála van, de ... mit tudna tenni? Valakit bejelent? Nem tudom, de szegény most negyon kiborult.
Elnézést ha kissé érthetetlen lettem volna, de nekem is elég kusza az ügy. Mit tehetünk?
Köszönöm a választ.

Dorika # 2006.09.06. 16:00

KBS!

Na ezzel most nagyot mondtál.. én inkább tanácsra lettem volna kiváncsi..

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.06. 12:16

Még mielőtt valaki félreérti: az utóirat természetesen irónia volt. Elnézést.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.06. 11:07

Más tuladonában lévő telekre építeni, ráadásul olyanra, amelyen van már egy másik lakóház is... Végül is az ügyvédeknek is meg kell élniük valamiből...

U.i.: Nehogy írásos szerződést kössetek a szülőkkel az építendő lakóház tulajdonjogát illetően!

Dorika # 2006.09.06. 09:10

Sziasztok!
HELP, mert mindenki mást mond, gondolok itt a bankokra.. :( Helyzet: 2 meglévő gyerek, harmadik útban, szüleim nevén lévő bp-i telken, rajta lakóházzal (120 nm), a telken van egy kisebb lakóház, amit le kellene dózerolni és helyébe újat építenénk kihasználva (jelenleg) a 2 gyerekre járó szocpolt. (Férjem 34 éves, és 29.) A helyzet ott tart, hogy 2 héten belül jön vki az önkormányzattól felmérni és megmondani a beépítettségi arányt (anno ez 25% volt itt a kertvárosban). Kevés hitel kellen és szocpol. A helyzetet az bonyolította meg, hogy férjem nevén van egy lakóingatlan (Bp.), ami jelenleg árusítás alatt van, de nekünk muszáj most építkeznünk, így nem várhatjuk meg az eladását, ami lehet, hogy évek.. Ez a bizonyos lakóingatlan egy ikerház fele, és a férjem itt 50%-ban tulajdonos, együtt vásárolták fele-fele arányban a volt feleségével. Jogerős válás megvolt évekkel ezelőtt, de a ház még mindig megvan sajnos.

Most mi a helyzet a szocpollal?? Felvehető-e így a mi építkezésünkhöz ezzel a tulajodni hányaddal vagy nem?? Mert akkor még egy ajándékozási hercehurcát tudok elképzelni, mert a szocpolt nem hagynám bennük..

Légyszi mondjátok már el mi a helyzet most ezzel, mert őrjítő hogy mindenki mást mond!

Nagyon köszönöm,
Dóri

ObudaFan # 2006.07.18. 18:58

Igen. Illetékmentes a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bôvítésével (pl. tetôtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékû új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerzô másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékbôl nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzôt.

vanda24 # 2006.07.18. 07:07

Köszi:)

Tehát akkor ez kb.410 ezer forint lenne.

Az ingatlan új építésü, 17.5 millió forint, ugye 15 millió forintig illetékmentes.
Tehát akkor a 2.5 millió forint után kellene a 6%-ot fizetni?

ObudaFan # 2006.07.17. 19:30

Akkor helyes. :)

woodslave (törölt felhasználó) # 2006.07.17. 07:07

=, csak nem nyomtam elég erősen a shiftet

ObudaFan # 2006.07.13. 19:44

A 7-es nem tudom, mi ott, pedig asszem, az utóbbi már jó lenne.

woodslave (törölt felhasználó) # 2006.07.13. 13:53

nem, hülye vagyok. 1 millió forintig van 2%, az 20e + a fennmarasó 6.5 millió után 6%390e Ft 7 410e.
Ha ez se jó, akkor télleg hülye vagyok kérem kaccsojja ki. :-)

woodslave (törölt felhasználó) # 2006.07.13. 13:50

a résztulajdon mértékével arányosan van 2% illeték, tehát jelen esetben a negyedéig, a tfennmaradó rész 6%
Tehát feltételezve hogy 30 millió a teljes ingatlan, a negyedét adja el szülőknek, mondjuk 7.5 millióért, bár itt azért lehet variálni talán még 1 milliót is, akkor 1.875m-ig 2% - 37.500Ft + a fennmaradóra 6% -337500Ft = 375.000Ft.

vanda24 # 2006.07.13. 11:46

Sziasztok!

Tudnátok nekem a lenti felvetésemre egy körülbelüli számítást összedobni.
Van tippem,de félek ,hogy rosszul számoltam:))

Köszi

vanda24 # 2006.07.12. 20:38

Köszi:)
Akkor most így elsőre azt gondolom,hogy egy kb.30 millió Ft.értékű ingatlan esetén a szülőknek való eladás esetén annyi illeték fizetési kötelezettség keletkezne,hogy már nem is érné meg igénybe venni a szocpolt!?

ObudaFan # 2006.07.12. 18:56

A legolcsóbb talán az eladás a szülőknek, mert a szülők csak visszterhes illetéket fizetnének, ő pedig az esetleges SZJA-t letudná az önrész lakáscélú kedvezménykénti érvényesítésével.

vanda24 # 2006.07.12. 16:54

Sziasztok!

Egy ismerős házaspár új lakást szeretne vásárolni, szocplot és hitelt vennének igénybe.
A fiatal feleségnek a szülei házában 1/4 tulajdon része van, tehát ez már kizáró ok a szocpol szempontjából.
Mi lenne szerintetek a legegyszerűbb és a "legolcsóbb" megoldás,hogy a tulajdon részétől "megszabaduljon" és így már belevághasson az új lakás vásárlásba.
Előre is köszi:)

zsu40 # 2006.06.19. 19:58

Egyébként jár a bővítésre 3 gyermeknél, 1,9 millió. Csak elég macerás, de mindenképp lehetséges. Érdemes a hitellel együtt igényelni.

zsu40 # 2006.06.19. 19:42

A 40 éves korhatár a gyermek vállalásnál számít, meglévő gyerekekkel már akárhány éves is lehetsz. Küldöm e-mailben, hol tudsz érdeklődni.