Egy 6 lakásos házban lakom, ahol a tulajdonosok nem szándékoznak társasházat alapítani, de szeretnék, ha a lakó és egyéb tulajdonuk külön albetétben szerepelne a Földhivatali nyilvántartásban, így az ingatlan
esetleges értékesítése során a vevő kedvezőbb kamatozású un. használt lakás vásárlási hitelt vehetne fel.Mi szükséges az albetétesítéshez?Elegendő a tulajdonosok ügyvéd vagy közjegyző előtt tett elfogadó nyilatkozata?
ÜdvözlettelDurstné
Albetétesítés
Pedig csak társasházat kellene akkor alapítani, csak úgy rendelkezni, hogy az továbbra is a közös tulajdon szabályai szerint fog működni.
Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni egy albetétesítési ügyben:
Van egy nagy hàz, ahhoz tartozik egy közös udvar (a többi ház már nem áll, udvarrészek lettek).
A közös udvaron van egy melléképület ami kb 20 éve épült, jó eséllyel engedély nélkül. Ebben az épületben volt fürdőszoba konyha kialakítva ezek már nem használhatóak, de látszik hogy azok a helyiségek annak épültek.
Mi a menete annak, hogy ezt a melléképületet mindenféle papír nélkül önálló ingatlankent bejegyeztethessem? Az epület szerkezetileg jó állapotban van, csak belül felújításra szorul.
Köszönöm!
Tisztelt Szakértők!
Önkormányzatunk önerőből (költségvetés plusz hitelből) két ütemben épít egy óvoda-iskola-rendezvénycsarnok komplexumot az osztatlan közös tulajdonában álló, és a törzsvagyonához tartozó ingatlanon. Az első ütem (óvoda plusz rendezvénycsarnok) elkészült, az iskolát idén kezdenék, de a hitelfelvételhez a bank ingatlanfedezetet kér.
Ezért most azt találták ki, hogy a fedezet a rendezvénycsarnok legyen. Igen ám, de ehhez azt egyrészt át kell sorolni az önkormányzat korlátlanul forgalomképes vagyonelemei közé, másrészt albetétesíteni kell.
Azt állítják, hogy az albetétesítés egyetlen módja ennek a Többcélú Intézmény társasházi Alapító Okiratának az elkészítése, majd ezután a földhivatali bejegyeztetése. Igaz ez? Lehet egy Intézmény társasház?
Válaszukat előre megköszönve, tisztelettel: szszm
„ Igaz ez? Lehet egy Intézmény társasház?”
Nem lehet. De egy épület igen.
Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!
Lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam, megpróbálok újra nekifutni. Adott egy osztatlan önkormányzati tulajdonú ingatlan, amire a tervek szerint önkormányzati beruházásban egy Intézmény-komplexum épül. Ebből az épület-hármasból kettő már elkészült (jórészt hitelből), és ahhoz, hogy a harmadik építését el tudják kezdeni, újabb hitelfelvételre lenne szükség. Adna is a bank, de ingatlanfedezetet kér. Nincs más nagyobb értékű ingatlana az önkormányzatnak, mint a megépült épületek egyike, nevezetesen a Rendezvénycsarnok. Ezért most kitalálták, hogy a meglévő két épületet egy társasházi Alapító Okirattal albetétesítsük, a Rendezvénycsarnokot pedig a forgalomképtelen vagyontárgyak köréből helyezzük a korlátlanul forgalomképesek közé.
Jogilag ez az ügylet tiszta?
Üdvözlettel: szszm
Még annyit hozzátennék, hogy az Óvoda és a Rendezvénycsarnok már intézményi funkcióiknak megfelelően üzemelnek.
Rendben van így. Társasházban működhet intézmény.
Köszönöm a gyors választ. Még annyit kérdeznék, hogy a köztudatban ugye akkor ezek szerint rosszul tudatosult valahogyan az, hogy a társasházi törvény elsősorban a lakáscélú közös ingatlanokra vonatkozik?
Elsősorban. De nem kizárólagosan. Vannak például garázsokból álló társasházak (garázssor), de csináltunk már olyat is, amiben egy étterem és egy bowlingszalon volt a két albetét.
Nincs azért abban valami kis ellentmondás, hogy például a közmű-szolgáltatók, a biztosítók külön ingatlantulajdon-kategóriaként kezelik a társasházakat és a közintézményeket?
A közintézmény nem "ingatlankatagória". A jog úgy általában sem ismeri ezt a fogalmat. Már azt, hogy "ingatlankategória".
Nem vagyok a jog tudora, de a közüzemi fogyasztók kategorizálása azért ismer olyan fogalmakat, hogy közületi fogyasztó (gazdálkodó szervezet, közintézmény), lakásszövetkezet, társasház, magán ingatlantulajdon...
Az ő szempontjukból nézve a dolgot nem mindegy, hogy az adott ingatlantulajdonon egy közintézmény vagy egy társasház a fogyasztó...
Kevered Gizikét a gőzekével. (Talán mert fordítva ülsz a lovon, és nem úgy politizálsz, hogy elfogulatlanul szemléled a javaslatokat, és szóvá teszed a hibákat, hanem mindenáron keresed a hibát abban, amit a neked nem szimpatikus polgármester javasol.)
Talált, süllyedt!
Tisztelt Fórumozók!
Az alábbiakban kérnék segítséget:
A Társasház egyelőre nem akarja eladni a volt "házmesterlakást", ami jelenleg a közös tulajdoni részben van, hanem csak külön albetétbe akarja venni. Ilyenkor az összes tulajdonost (társasházi külön tulajdonú ingatlan tulajdonosa) be kell jegyeztetni az új albetétre? Milyen okirat kell ehhez? Szerződés, vagy csak alapító okirat módosítás?
Köszönöm a választ!
Nem "kell", de milyen alapon hagynának ki bárkit is? Vagy te direkt szeretnél kimaradni?
Egyébként az alapító okiratot kell módosítani, ügyvédkényszeresn.
Köszönöm a választ! Nem akarok kimaradni belőle, de felmerült, hogy a Társasházat kell bejegyeztetni tulajdonosként, amit én marhaságnak találok, ez jogilag nem lehetséges.
Ahogy mondod. A társasház nem jogi személy, nem lehet ingatlantulajdona.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02