Zártkert vásárlás előtt... S.O.S.


drbjozsef # 2020.05.10. 16:13

s.anna,

Az ingatlannyilvántartás mindeki számára hozzáférhető. Pont ez a lényege.

Ügyfélkapuval akár ingyenesen is lekérdezheted online, ha tudod a helyrajzi számot ésvagy a pontos címet. Egyébként fizetni kell érte.

Bejelentkezni akkor is lehet, ha nem lakóház, sőt, akár akkor is, ha nincs ott épület. A lakcím csak egy adminisztratív adat, hogy hol vagy elérhető. Ha van cím képezve a rendszerben az ingatlanra, akkor oda be lehet jelentkezni.

Lakáshitelt viszont tényleg csak akkor kapsz (kérni, azt lehet bármire persze), ha művelési ág alól kivett terület, és lakóház a rajta álló épület. Ezt a teljes tulajdoni lapról ellenőrizni tudod. Ez esetben szerintem vállalkozás székhelye is lehet.

s.anna # 2020.05.10. 15:12

A fentiek alapján jól értem, hogy ha a zártkerti ingatlan lakóházként van bejegyezve, akkor lakáshitel is igényelhető a vásárláshoz, illetve gond nélkül be lehet jelentkezni erre a lakcímre? Illetve vállalkozás székhelyéül is szolgálhat az adott ingatlan? A tulajdoni lapot egyébként ki lehet kérni ellenőrzés céljából, vagy ahhoz csak a jelenlegi tulajdonosnak van hozzáférése? Köszönöm!

nanemaaa # 2016.11.08. 14:01

Nem feltétlenül. De a jegyző és az önkormányzat akkor is kettő. :)

Immaculata # 2016.11.08. 13:24

:) Az önkormányzatnak címzett leveleket nem a jegyző szignálja ki?

nanemaaa # 2016.11.08. 11:59

Hatósági bizonyítványt kell kérni az építési hatóságtól a rendeltetés változásról. (Elvileg akkor fogják kiadni, ha a település helyi építési szabályzata már a hatályos OTÉK előírásainak összhangban módosításra kerültek és a közgyűlésnek nincs helyi rendelete a rendeltetés változásoknak településképi bejelentéshez kötésére.
Utcanevet az önkormányzatnál, címet a jegyzőnél kell kezdeményezni.

mammamia30 # 2016.11.08. 11:40

Tisztelt Szakértő!

Bár van belvárosi lakásom, de mivel nincs kertem, vettem egy zártkerti művelés alól kivett, tulajdoni lapon szereplő, gazdasági épületnek minősített (valójában lakható hétvégi házat. Villany és víz van a telken, villany villanyórával a házban. Ez egy város külvárosi részén van, központtól 1,5 km-re, többen életvitelszerűen laknak ott. Mi a menete és hol lehet utcanevet kezdeményezni a helyrajzi számból?
Esetleg mi a menete a gazdasági épület (valóban 70nm lakhatóvá tett, 3 szintes családi ház szerű hétvégi ház erkéllyel, téliesítve, berendezve- csak földhivatali lapon így szerepel)átminősítésének lakóingatlanná? Külterületen van, de közművekkel és központ közelben.
Köszönettel!

mammamia30 # 2016.11.08. 11:37

Tisztelt Obudafan!

Bár van belvárosi lakásom, de mivel nincs kertem, vettem egy zártkerti művelés alól kivett, tulajdoni lapon szereplő, gazdasági épületnek minősített (valójában lakható hétvégi házat. Villany és víz van a telken, villany villanyórával a házban. Ez egy város külvárosi részén van, központtól 1,5 km-re, többen életvitelszerűen laknak ott. Mi a menete és hol lehet utcanevet kezdeményezni a helyrajzi számból?
Esetleg mi a menete a gazdasági épület (valóban 70nm lakhatóvá tett, 3 szintes családi ház szerű hétvégi ház erkéllyel, téliesítve, berendezve- csak földhivatali lapon így szerepel)átminősítésének lakóingatlanná? Külterületen van, de közművekkel és központ közelben.
Köszönettel!

ObudaFan # 2006.05.31. 17:08

10% illetéket kell fizetni.

bronco # 2006.05.31. 14:00

akkor azt hiszem hogy már választ is kaptam a kérdésemre, hogy ha zártkertet vásárolok egy házzal, ami gazdasági épöletnek van feltüntetve, akkor 10%-ot kell adózni?

juditka*** # 2006.05.24. 20:57

Köszönöm a válaszokat, ha lesz újabb fejlemény akkor biztosan ismét kérek Tőletek tanácsot!
Jóéjt!!


TOVÁBBI SZÉP NAPOT!!
Üdv.: Judit

ObudaFan # 2006.05.24. 20:30

Ez így van, de rengeteg tulajdoni lapon ma is zártkert a megjelölése az ingatlannak. HA nem lakóház, akkor ráadásul az illeték is 10% az egészre, tehát jóval magasabb.

_Lala_ # 2006.05.24. 16:39

A zártkert fogalom már egy jóideje nem létezik.
Meg kell tekinteni az ingatlan tulajdoni lapját, abból kiderülhet sok minden.

Amiket ott lehet találni:

  • külterület (nem beépítés céljára szolgáló terület)
  • belterület (beépítés céljára szolgáló terület)

Régen ezek mellett létezett még a zártkert fogalom.

Amit ki kell deríteni: szerepel-e a tulajdoni lapon, hogy ott van a telken az épület (ez a művelési ág/kivett megnevezés rovatban lesz), és ha igen, akkor milyen megnevezéssel (hétvégi ház, nyaraló, lakóház, gazdasági épület, stb.). Ha csak olyan van ott, hogy beépítetlen terület, vagy esetleg szántó, legelő, erdő, kert, gyümölcsös, akkor nyilván ház nincs a nyilvántartásban.

Ha lakóház a megnevezés, akkor minden okés. Ha más (pl. gazdasági épület, hétvégi ház), akkor az épület hivatalosan lakás céljára nem használható (az más kérdés, hogy hányan teszik ezt). Ha nincs is ott papírforma szerint épület, az még rosszabb (valószínűleg engedély nélkül épült). Ez utóbbi esetben nem biztos, hogy jó ötlet megvenni.

Amire érdemes számolni: ha nem lakóház a megnevezés, akkor hitelt gyakorlatilag nem fogtok rá kapni. Ezen felül arra is lehet számítani, hogy amíg az önkormányzat nem jelöl ki arrafelé lakóövezetet (külterület esetén ezt még egy belterületté átminősítés is meg kell, hogy előzze), addig sem a meglevő épületet nem lehet lakóházzá minősíttetni, sem helyette lakóházat építeni. Meg bónuszként esetleg nem adnak házszámot se (talán még utcanév sincs), így címként helyrajziszámot kell majd használni (ami nagy élvezet).

juditka*** # 2006.05.24. 14:51

Sziasztok!! Lenne egy kérdésem! Fiatal diplomás pár vagyunk, lakásvásárlás előtt... Adódott egy olyan lehetőség hogy zártkertet vegyünk 3,5 M Ft-ért Pest megyében 1300 nm-es telken van egy 55 nm-es ingatlan (családi ház) Ez nagyon szépnek és jónak hangzik... Viszont sem a jogi sem semmilyen részéhez nem értünk! A kérdésem a következő: mi a zárt kert (ez igen bután hangzik de hiába néztem a neten kielégítő választ nem találtam rá), milyen buktatók lehetnek, mire kell ilyenkor nagyon odafigyelni. Sajnos szülői támogatásra egyikünk sem számíthat, fiatalok vagyunk és igazából a környezetemben ebben nemtud segíteni senki, ügyvédhez pedig az anyagiak miatt nem fordultunk eddig! Ha valaki tudna ebben segíteni azt megköszönném! Vagy itt, vagy e-mailen( mijud05@freemail.hu)
További szép napot!
Üdv.: Judit


TOVÁBBI SZÉP NAPOT!!
Üdv.: Judit