haszonélvezeti jog


koko1976 # 2007.01.11. 10:35

köszönöm

ObudaFan # 2007.01.08. 21:39

A haszonélvezettel terhelt ingatlant a tulajdonos csak akkor használhatja, ha a haszonélvező ehhez hozzájárul, vagy ha a haszonélvező semmilyen formában nem használja és nem is hasznosítja az ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.08. 13:54

Nincs. De ezt a többiek is elég egyértelműen megírták.

koko1976 # 2007.01.08. 09:45

Jó napot!Köszönöm a választ,de nem volt igazán megnyugató,szóval az természete,hogy a szüleim,magyarul kidobtak a lakásból,ami a nevemen van?Az teljesen mindedj,ghogy miként került a nevemre,szerintem az akkor sem természetes,hogy az anyám azt tehet amit akar,én meg menjek albérletben.Igazából az lett volna a kérdésem,hogy jogom van e beköltözni a lakásba.Előre is köszönöm a választ.

guba # 2007.01.07. 19:19

A haszonélvezet a szüleid halálával fog a tulajdonjogodba visszaszállni, addig mindössze annyit tehetsz, hogy eladod az ingatlant. Ezt persze jól meg kell gondolnod, mert a szüleid haszonélvetetével terhelten csak elpocsékolni tudnád, fillérekért.

Mivel még nagyon fiatal vagy feltételezem, hogy a lakást nem te vetted, ezért ne bosszankodj nagyon, hogy egy lényegében kiüresített tulajdonjogod van jelenleg, mert ez is csak vélhetően a szüleid szándékai szerint.

koko1976 # 2007.01.07. 17:59

Jó napot!Érdeklődni szeretnék,hogy van egy lakás a nevmen,amiben a szüleim élnek és ők is a haszonélvezők.A problémám az,hogy én albérltben élek és anyám nem enged be a lakásba,nem engedi,hogy ott lakjak.Kérdésem az lenne,hogy nekem milyen jogaim vannak és valahogy nem lehetne-e megszüntetni a haszonélveeti jogot,ill.a lényeges kérdésem,hogy mivel én albérletben élek 18 éveen,amit alíg bírok fizetni,van-e jogom beköltözni a "lakásomba".Előre is köszönöm a választ.

kormos # 2006.11.14. 21:58

OK - köszi

_Lala_ # 2006.11.14. 18:49

Lehet, hogy valamit félreérthettem, hogy ez a megszűnés csak az özvegyi haszonélvezeti jogra vonatkozik?

Igen.

kormos # 2006.11.14. 16:34

Egyik ismerősömtől származik, hogy amennyiben a haszonélvező új házasságot köt, attól kezve a haszonélvezeti joga is megszűnik.
Lehet, hogy valamit félreérthettem, hogy ez a megszűnés csak az özvegyi haszonélvezeti jogra vonatkozik?

_Lala_ # 2006.11.14. 15:13

édesanyámnak örökös haszonélvezeti joga lett bejegyezve a ingatlanra
Idő közben édesanyám férjhez ment, neve megváltozott, s ezzel a haszonélvezeti joga is megszünt.

Miért is? Ha szerződésen alapult a haszonélvezet, és "holtig tartó" volt, akkor az a haszonélvezet nem szünhet meg, csak ha lemondott róla, vagy ha meghalt.
Tehát?

kormos # 2006.11.14. 15:08

Az előző kérdésemhez még annyit, hogy milyen illeték, vagy egyéb anyagi vonzata van a haszonélvezeti jog intézésnek, ill. bejegyzésnek.
köszi

kormos # 2006.11.14. 10:46

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy mi az eljárás menete az alábbi esetben.
Édesanyám lakását (volt tanácsi lakás) kb. 10-12 éve megvásároltuk és 2 éves kislányom nevére irattuk, mint tulajdonos, míg édesanyámnak örökös haszonélvezeti joga lett bejegyezve a ingatlanra
Idő közben édesanyám férjhez ment, neve megváltozott, s ezzel a haszonélvezeti joga is megszünt.
Szeretném a haszonélvezeti jogot ismételten édesanyám nevére iratni, mint kiskorú kislányom gyámja.
Hova kell mennem ügyintézni földhivatal, ügyvéd ?
Köszi a válaszokat

Steps # 2006.11.05. 06:04

Szia Lala,
Köszönöm a válaszod!

_Lala_ # 2006.10.14. 15:34

Ha lemond róla ingyen, akkor nekem ajándékozas címen utána visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni.

Nem, ajándékozási illetéket kell fizetni, az egy picit "drágább" lesz. Ez ráadásul az ingatlan értékétől, lakó- vagy nem lakójellegétől, ill. a felek közti rokonság fokától (is) függ (5%-40%).

Ha nem mondd le, hanem eladja a vevőnek, (és az ő tulajdonának vételárába beszámítjuk ezt az értéket) akkor pedig neki kell a haszonélvezeti jog kiszámolt értéke után illeteket és SZJA-t fizetnie.

Csak SZJA-t (illetéket csak a vevő fizet), de arra is igénybe vehet kedvezményt lakáscélú felhasználás esetén.
Természetesen SZJA fizetési kötelezettsége az eladónak is lehet...

Mi lehet szerinted a legjobb megoldas?

Ha az a cél, hogy minél kevesebbe kerüljön, akkor ki kell számolni, hogy melyik verzió mennyi.

Steps # 2006.10.14. 14:39

Szia Lala,

Köszi a segítséged! Ha a haszonélvezetről lemondó ingyen lemond a javamra, és együtt értékesítjük az ingatlant, akkor mi a bevált gyakorlat?

Ha lemond róla ingyen, akkor nekem ajándékozas címen utána visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni.

Ha nem mondd le, hanem eladja a vevőnek, (és az ő tulajdonának vételárába beszámítjuk ezt az értéket) akkor pedig neki kell a haszonélvezeti jog kiszámolt értéke után illeteket és SZJA-t fizetnie.

Mi lehet szerinted a legjobb megoldas?

köszi a segítséged előre is!

_Lala_ # 2006.10.13. 18:01

Egy ügyvéd azt mondta, hogy ilyen nincs, és haszonélvezeti jog nem ruházható át.

Az ügyvédnek igaza is van, meg nem is. Igaza van, mert önállóan a haszonélvező nem adhatja el bárkinek a haszonélvezetét. Nincs viszont igaza, mert az aktuális tulajdonosnak "eladhatja", ezt pontosan úgy nevezik, hogy ellenérték fejében lemond a haszonélvezetről (azaz a tulajdonos pénzt fizet, cserébe megszabadul a haszonélvezet terhétől).

A logikai működése a dolognak, hogy a vevő megveszi az aktuális tulajdonostól a haszonélvezettel terhelt ingatlan tulajdonjogát (a vételár egy részét a tulajdonosnak fizeti ki), majd ezután már mint tulajdonos megegyezik a haszonélvezővel, hogy ő pedig lemond a haszonélvezetéről, amiért a haszonélvező kap pénzt (a vételár másik részét).

Ezt egy normális ügyvéd meg tudja fogalmazni egy szerződésben. Azt az ügyvédet nem érdemes megbízni, akinek nem tiszta, hogy hogyan kell egy ilyen szerződést elkészíteni, sokkal nagyobb gondok lehetnek még később vele (hibásan elkészített szerződés, amit a földhivatal nem fogad el).

Haszonélvezeti jog megváltása esetén a haszonélvezőnek kell fizetnie SZJA-t, ha másik ingatlant vásárol az összegből? (adott időn belül?)

Ha a haszonélvezetét magasabb értéken adja el, mint amilyen értéken szerezte, és még nem telt el 15 év a szerzéstől, akkor előfordulhat, hogy SZJA-t kell fizetnie. Ezt azonban nem kell befizetnie, ha maga, vagy közeli családtagja részére lakáscélra fordítja.

Steps # 2006.10.13. 14:48

Szia, a segítséged szeretném kérni!

Adott egy ingatlan, amit a résztulajdonosok ugyanannak a vevőnek közösen szeretnének értékesíteni. A sajat tulajdonosi részem felett haszonélvezeti jog áll. A haszonélvező (az ingatlan többségi tulajdonosa) ingyen lemond a jogáról, úgy tudom ez ajándékozásnak minősül, és illetékfizetési kötelezettség terheli.

Azt mondták nekem egy ingatlanos cégnél, hogy a haszonélvezet is vagyoni értékű jog, és mint ilyen ingatlanadás-vétel során a haszonélvezeti jog is átruházható, és így semmilyen fizetési kötelezettség senki számára nem keletkezik.

Tudnál erről jogszabályi hivatkozást idézni?
Egy ügyvéd azt mondta, hogy ilyen nincs, és haszonélvezeti jog nem ruházható át.

Haszonélvezeti jog megváltása esetén a haszonélvezőnek kell fizetnie SZJA-t, ha másik ingatlant vásárol az összegből? (adott időn belül?)

Mi ilyenkor a bevált legjobb gyakorlat? A legolcsóbb megoldást szeretnénk megtalálni

Köszönöm a segítséged!