ingatlan eladás menete?


_Lala_ # 2007.01.05. 12:10

http://www.apeh.hu/…04_2006.html

Olvasd el a „III/B/a” alatt a 3. pontot.

Steps # 2007.01.03. 18:16

Szia Lala,

Elég igazságtalan igy ez a rendszer, mintha ebben az országban direkt lehetetlenítenék el az embert.. :(

Mások hogyan építkeznek akkor lakáseladás után?
Biztos van erre valami kiskapu, vagy nincs?:(

_Lala_ # 2007.01.02. 17:22

Na, nem volt pontos teljesen, tehát egy kiegészítés:

Ha a telek besorolása nem "lakóház", hanem "beépítetlen terület", de azon egy építési engedélye szerint lakóház céljára létesülő építmény van, amelynek készültségi foka a szerkezetkész állapotot (elkészült és ráépített tetőszerkezet) eléri, akkor szintén nem kell befizetni az adót.

_Lala_ # 2007.01.02. 17:14

(illetve csokken az osszeg a hagyatek akkori ertekevel, ha jol tudom.)

Azzal az értékkel, amely után az öröklési illetéket kifizetted (plusz az illeték összegével is).

Ha 2001 jan. 1. előtt örökölted, akkor évente tovább csökkenthető a "nyereség", 2000-es öröklés esetén pl. 10%-kal.

Ha veszek egy telket es epitek ra egy kis hazat, akkor is elore be kell fizetnem a teljes osszeget?

Ha olyan telket veszel, amely akár áll ház, akár nem, de a földhivatalban "lakóház" néven fut (mondjuk mert még nem jelentették be a bontást), akkor nem kell.
Ha olyan telket veszel, amely "beépítetlen terület" néven fut, akkor csak abban az esetben nem kell befizetned az adót, ha májusig fel is építed a házat, és használatbavételi engedélyt is kapsz (ez ugye kb. lehetetlen, ha nem áll már rajta a ház most is).

Azt tovabbra sem ertem, hogy ha befizetem ezt az adót, akkor hogyan tudok ugyanekkora értékű ingatlant venni?

Hát, ebből a pénzből sehogy.

Steps # 2007.01.02. 16:17

Szia Lala,
Koszi a valaszod!

Nekem a teljes összeg után kellene adot fizetnem, mert ot eve halt meg az edesapam, es orokoltem ezt a reszt.. (illetve csokken az osszeg a hagyatek akkori ertekevel, ha jol tudom.)

Ha veszek egy telket es epitek ra egy kis hazat, akkor is elore be kell fizetnem a teljes osszeget?

Azt tovabbra sem ertem, hogy ha befizetem ezt az adót, akkor hogyan tudok ugyanekkora értékű ingatlant venni?

_Lala_ # 2006.12.31. 19:23
  1. A szerződés földhivatali iktatásának éve számít (akkor is, ha még egy fillért sem kaptál a vételárból!).
  2. Nem március, hanem május 20.
  3. Nem a bevétel, hanem a nyereség után kell(ene) adót fizetnie, ezt az összeget kell lakásra fordítani. Ha 5 évnél régebben sikerült szerezni az eladott lakást, akkor évente 10%-kal csökkenthető a nyereség is, így 15 év után már 0.
Steps # 2006.12.31. 13:56

mégvalami eszembe jutott: két hónap nekem nagyon rövid idő, hogy egy ilyen ügyben alaposan megfontoltan döntést hozhassak..

Van esetleg valami áthidaló megoldás amivel időt lehet nyerni?

Steps # 2006.12.31. 13:52

Ez megnyugtató, köszönöm a válaszokat!

Volna még egy kérdésem, ami nem tiszta a számomra:

Ingatlaneladás után az adózás szempontjából mi számít egy évnek? Az adóév, vagy az ingatlan eladás dátumától számított egy év?

Mi novemberben irtuk alá az adásvételi szerződést, a vételár második részlet kifizetése februárban lesz esedékes.

Most márciusban be kell akkor fizetnem a bevételből keletkezett adót, vagy van időm másik ingatlant venni a következő egy évben, és akkor szerepeltetni az adóbevallásban az eladás és vásárlás megtörténtét.

Ez azt jelenti, hogy nekem március 20-ig mindenképpen vennem kell egy másik ingatlant, ha nem szeretnék adót befizetni?

Azt sem értem, hogy ha befizetem az adót, akkor hogyan tudok ugyanekkora értékű ingatlant venni, ha nincs rá pénzem?

Köszi a segítséget!

ObudaFan # 2006.12.30. 15:55

A földhivatal küldi meg a papírokat az illetékhivatalnak.

_Lala_ # 2006.12.30. 14:55

Semmilyen teendőd nincs, a földhivatali beadás elegendő.

Azonban ha az eladás miatt keletkezett nyereséged, akkor lehet, hogy SZJA-t kell majd fizetni, és/vagy a májusban esedékes bevallásban feltüntetni.

Steps # 2006.12.30. 14:28

Szia,
Egy hónapja írtunk alá egy adásvételi szerződést, és a vásárló ügyvédje bejelentette az ügyet a földhivatalnál. Nekem a tulajdonrészem felett állt egy haszonélvezeti jog is, amit a haszonélvező "eladott" az új tulajdonosnak.

Valami olyasmit mondtak nekem az elobb, hogy 15 napon belül be kellett volna jelentenem az ügyet az illetékhivatalnak vagy adóhatóságnak vagy a kerületi önkormányzat adóirodájának? És megfognak bírságolni ha ezt elmulasztottam. Szerinted valamit rosszul csináltam? Ha igen, most pontosan hova kell bejelentenem, és micsodát, vagy mi a teendőm? (az ügyvéd azt mondta, nincs semmilyen bejelentési kötelezettségem)

Köszi a tanácsod előre is!