Kft üzletrész értéke


bianca17 # 2004.07.28. 10:28

Köszönöm a választ. Meg tudnád mondani, hol szokás az ilyet meghirdetni, vagy hogy mit tegyek, ha a jelenleg számításba jövő körben nem találok vevőt?

igen? # 2004.07.28. 07:26

Kedves bianca 17! Az üzlettársad elővásárlási joga nem akadálya az üzletrészed eladásának. Csak annyit jelent, hogy a kialkudott vételár ellenében ő veheti meg az üzletrészt. Ha sokallja az árat, vagy nincs szüksége az üzletrészre, azt szabadon eladhatod bárkinek.
Elvileg. Ugyanis a társasági szerződésben kizárható, illetve korlátozható a kivülálló személyek részére történő értékesítés. Meg kell nézned a társasági szerződést, amennyiben ilyesmi nem szerepel benne, szabadon értékesítheted az üzletrészed.
A raktárkészlet eladása nem működik, az ugyanis nem a Te tulajdonod (még részben sem), hanem a társaságé.

bianca17 # 2004.07.27. 20:21

Sziasztok!
Új vagyok a fórumon, remélem, tudtok tanácsot adni.
Export-import kft-ben 35%-os részesedésem van. (Soha nem dolgoztam a cégben, nem is folytam bele az ügyekbe.) El szeretném adni a részem, de sajnos a viszonyom a társtulajdonossal annyira megromlott, hogy jelenleg bármilyen megegyezés lehetetlennek tűnik. Mi ilyenkor a teendő? Gondolom, neki van elővásárlási joga, de egyrészt szóba se áll velem, másrészt nem akarja majd tőlem megvenni a részem. Kinek és hogyan adhatom el a 35%-omat, illetve van-e más megoldás, hogy pénzt lássak a cégből (pl. raktárkészlet 35%-ának eladása)?

qwer # 2004.07.14. 07:20

sziasztok
köszönöm mindkettőtöök segítségét mégegyszer. Aztán nem összeveszni ezen.
:-)) üdv qwer

szajbertattila # 2004.07.13. 14:13

termélsztesen nem:-) a csődtörvényre gondoltam

Kago (törölt felhasználó) # 2004.07.13. 11:07

Csjt = Családjogi törvény. ???

szajbertattila # 2004.07.13. 10:51

én még olyanról nem hallottam, hogy a felszámolási eljárásnak a sikertelen végelszámolási eljárás lenne a feltétele. A végelszémolás sikertelenségének inkább következménye a felszámolás, mintsem előfeltétele.

A csjt 22 § szerint az adós is kérheti a felszámolási eljárást - és ennek nem előfeltétele, hogy végelszámolás legyen. Ha ha tudott dolog (mint ahogyan ez esetünkben is van), hogy a cég minuszos, akkor ez egy felszámolási alaphelyzet, nem egy végelszámolási. Úgyhogy felesleges ide a végelszémolási eljárás, mert csak többletköltséged okoz az ügyfélnek - kolléga:-) és olyan rossz utánna magyarázkodni

Kago (törölt felhasználó) # 2004.07.13. 10:24

Ha meg akarjátok szűntetni a KFT-t, a cég taggyűlése hoz egy határozatot a végelszámolás megindításáról. A végelszámolót nem a cégbíróság jelöli ki, hanem Ti magatok.
Felszámolási eljárásba akkor megy csak át a dolog, ha valamelyik hitelező bejelenti a cégbíróságnak, hogy olyan követelése van a cégetekkel szemben, amely már lejárt, és a cégetek mégsem fizet. Ha tehát a hitelező igazolni tudja a cégetek fizetés képtelenségét, akkor rendelheti el a cégbíróság a felszámolási eljrás megindítását.

Először azonban végelszámolási eljárás, kedves szajbertattila kolléga!

qwer # 2004.07.12. 10:11

Szia Attila!

A könyvelés rendben van, abból probléma nem lehet. köszönöm utólag is a segítséget.
üdv

szajbertattila # 2004.07.11. 09:15

Szia,

nem kötelezeő folytatani semmit - lehet kérni a Cégbíróságon a cég felszámolását, és akkor a megszüntetik a céget. Ha nem láttok semmi reményt a folytatásra akkor ez a leginkább célra vezető megoldás.

A Kft. tartozásaiért a tagok nem felelnek, ha nem éltek vissza a korlátozott felelsséggel. És az ügyvezetők sem felelnek. A gazdasági tevékenység kockázattal is jár, így nem garantélt a nyreséges, tehát bukni is lehet. Ezért ha nem akarjátok csinálni, és a cég "megbukott" - a felszémolás a megoldás. Együtt kell majd működni a felszémolóval, akit kijelölnek, odaadni minden iratot. Ha a könyvelés rendben van (volt könyvelve a cég rendesen) - akkor nem lesz gáz, az nem baj, ha minuszus a könyvelés

qwer # 2004.07.10. 08:41

sziasztok
Csak félhomályos ismereteim vannak a témával kapcsolatban, ezért inkább titeket kérdezlek. Adott egy kft. melynek 10%-ben tulajdonosa vagyok (sajnos). Az ügyvezető az édesapám. A gond az, hogy a csőd szélén áll a cég, és nem tesznek ellene semmit. Kb. féléves tb tartozása van a cégnek és még vannak teljesítetlen szerződések melyek határideje lassan lejár, vagyis jön a kötbér. A kassza teljesen üres és apám egészségi állapota leromlott. Én nem tudom tovább vinni a céget, mert teljesen más területeten szerzek diplomát. A kérdésem tulajdonképpen az, ha (pl édesapám halála esetén) a nyakamba szakad az egész, akkor ilyen esetben a kft adóssága "örökölhető-e" a tulajdonosi arányig? Vagy ilyenkor mi a helyzet?
Előre is köszönöm
qwer

Pigglet # 2004.06.15. 04:47

Nagyon köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat, most már tisztább a kép !

Kago (törölt felhasználó) # 2004.06.14. 07:32

Az üzletrésznek van egy névleges értéke, ( Itt egymillió forint, ) és van egy valóságos forgalmi értéke. Ez utóbbi a felek - ti az üzletrész eladója és vevője - közötti szabad megállapodás tárgya, azaz lehet több is, és lehet kevesebb is az üzletrész névleges értékénél.
Ebből tehát az következik, hogy ha a nincs megállapodás, nincs üzlet sem, viszont ha a felek úgy állapodnak meg, hogy az üzletrész vételáraként egy külső szakértő értékbecslését fogadják el, ennek semmi akadálya. Az üzletrész értékét, - ha abban a felek nem egyeztek meg - a bíróság egészen biztosan nem fogja megállapítani.

Pigglet # 2004.06.12. 10:23

Nagyon köszönöm az eddigi hozzászólásokat, már csak egy(-két) kérdésem maradt. Ha a 3. tag eladja az üzletrészét a társaság másik két tagjának, de mondjuk nem fogadja el a könyvelő által meghatározott üzletrész-értéket, akkor mi a teendő ? Külső szakértő ? Bíróság ?
Létezhet olyan eset, amikor az adott tag üzletrésze kevesebbet ér, mint a befizetett törzstőke-része ?

Dr. Csomós Lilla (törölt felhasználó) # 2004.06.08. 16:18

Kedves Pigglet!

Ha a 3. tag "több kár okozott, mint amennyi hasznot hozott" ahogy írja és ez bizonyítható is valamilyen formában, akkor egy megbeszélés alapján, persze ha a 3. tag is akarja az üzletrésze eladásában meg lehet állapodni. Az üzletrész eladási ára attól függ, hogy milyen tevékenységet végez a társaság, mennyi a felhalmozott vagyona, van-e eredménytartaléka, készlete, eszközei stb. A vita elkerülése érdekében a társaság könyvelője az aki első körben az üzletrész valóságos értéke tekintetében felvilágosítást adhat. Nem javalom a "bagóért" felvásárlát, mert az utólagos jogi problémákat vetíthet előre. Egyéként a társasági szerződést kellene először megnézni, hogy milyen lehetőség van az üzletrész bevonására - előzetesen kelle rendezni a társasági szerződésben - stb.

Üdvözlettel:

szajbertattila # 2004.06.08. 15:43

Hello,

nem lehet kilépni - ez így van! Ehelyett az üzletrészt lehet átruházni vagy ki lehet zárni a tagot a társaságból - bírói döntés alapján...

hogy egy fillért se kapjon - az így nem ül... van egy elszámolási viszony - attól függően, hogy szűnik meg a társasági jogviszony az üzletrész eladásra kerül vagy bevonásra (majd eladásra) - az ületrészért kapott pénz jár a tagnak - viszont ha kárt okozott, vagy más fizetnivalója van, akkor azt el lehet számolni a végső osztozás alkalmával ...

Pfifferling # 2004.06.08. 12:40

Kft.-ből nem lehet kilépni!

Pigglet # 2004.06.07. 21:32

Üdv Mindenkinek !

Nem igazán vagyok társasági jog témában járatos, ezért lehet, hogy butaságot kérdezek, de akkor is szeretném tudni :
Adott egy kft 3 taggal, fejenként 1 millió ft törzstőkével. Két tag gyanúja szerint a harmadik tag ki akar lépni a kft-ből (még nem tény, de valószínű) és nyilvánvalóan kérni fogja a jussát. Mennyit kell neki kifizetni, hogyan állapítható meg az üzletrészének az értéke ? Van-e rá mód, hogy egy fillért se kapjon (nem érdemli meg, több kárt okozott, mint hasznot) ? Módosítható-e úgy a társasági szerződés, hogy a kilépő tag ne legyen jogosult semmire, vagyis ingyen, vagy egy minimális értéken átruházza az üzletrészt a benntmaradó tagokra ?
A hozzászólásokat előre is köszönöm.