köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.16. 12:03

A harmada annak, amit törvényesen örökölne.

margit75 # 2014.05.16. 11:41

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy egy lakás, autó és bankszámlánál mi a köteles rész egy gyereknek?

Eurika1969 # 2014.05.12. 18:03

Tudom.... megint keresni ügyvédet, megint meghallgatni egy ötödik verziót, mire találok egy értelmeset, csak a keresésre elmegy egy kisebb vagyon...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.12. 16:16

Ne vegyél rá mérget, hogy az az özvegy "saját külön számlája".
Neked valóban szükséged van egy ügyvédre, de nem olyanra, aki ott sincs.

Eurika1969 # 2014.05.12. 14:42

Kovács_Béla_Sándor és ObudaFan: igen, tudom, hogy ez már lerágott csont. Én a mai napig perbe mentem volna a kötelesrészért, amíg nem hallom ezt az infot a közjegyzőtől. Tudom, hogy a közjegyző csak az örökhagyó nevén levő dolgokról rendelkezhet. Tanácsért mentem hozzá, hogy hogyan lehetne minél hatékonyabban egyezséget kötni az özveggyel. Ekkor érveltem, hogy "mert ha perre kerül a sor és követeljük a kötelesrészünket..." Erre mondta ő, hogy milyen kötelesrészt, mikor az elhunytnak nem volt végrendelete. Ekkor teljesen meghökkentem, ezért lovagolok megint a témán. Most olvasgatok a neten, és mindenhol az van, hogy a kötelesrész lényege, hogy végrendelettel sem foszhatja meg az örökhagyó a gyerekeit az örökségtől.
Kovács_Béla_Sándor: az apám nem a közös számlájukra (nem is volt) utalta a 10 milliót, hanem az özvegy saját különszámlájára.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.12. 14:28

Bocsánat, a "más kérdés" után kimaradt: hogy szerintem ez az összeg akkor is az örökhagyó tulajdona maradt, ha történetesen átutalta a közös vagyont kezelő bankszámlára. Akkor is, ha...
És innen jön az, hogy "ezt nem biztos"

ObudaFan # 2014.05.12. 14:26

Ha nem volt erre valamilyen visszterhes jogcím - amit az özvegynek kellene bizonyítania - akkor jár a kötelesrész.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.12. 14:25

A köteles részről nem a közjegyző rendelkezik - legfeljebb jegyzőkönyvbe veszi az ilyen igényt. Az ő dolga a hagyaték átadása, a hagyatékba meg az tartozik bele, ami az örökhagyó halálakor a tulajdonában áll. Ha azt a 10 milliót az örökhagyó még életében odaajándékozta valakinek, akkor a halálakor már nem volt a tulajdonában. Más kérdés, hogy a hagyatéki eljárásban ezt nem biztos, hogy sikeresen lehet érvényesíteni - úgy biztosan nem, ha a jogi képviselőd a hagyatéki tárgyalásra el se megy.

De mindezt különböző formában már jó néhányszor elmondtuk neked.

Eurika1969 # 2014.05.12. 14:20

Ide kellett volna kérdésem intéznem, ami így hangzik: Leszármazók végrendelet hiányában tarthatnak igényt kötelesrészre?
(Apám januárban elhunyt, halála hetén özvegyének utalta szinte összes vagyonát, kb. 10 milliót. Most volt a hagyatéki tárgyalás, bankszámla egyenlege pont annyi, amennyi a temetés költsége volt, amire természetesen az özvegy igényt tart. Így mi semmit sem örököltünk a nővéremmel. Végrendeletet nem hagyott hágyra)

ObudaFan # 2014.05.12. 07:17

Laciapa

Ha hajlandó fizetni a végrendeleti örökös, akkor semmit. Ha nem, akkor polgári pert kell indítani ellene.

lajcsó # 2014.05.12. 07:05

"mit tehetünk hogy feleségem a köteles részt megkapja?"
Hogyan döntött a közjegyző? Ha az apósod nem tagadta ki a feleséget, akkor jogosult kötelesrészre.

rackerti # 2014.05.11. 20:41

Köszönöm a segítséget!

Laciapa # 2014.05.11. 15:09
Tisztelt Uram! Feleségem édesapja 2014 februárban elhunyt. Két gyermek van akik örökölnének:a feleségem és a bátyja. Egy hete voltunk a hagyatéki tárgyaláson ahol bátyó olyan végrendeletet mutatott be amelyben az apjuk minden ingó és ingatlan vagyonát a fiára hagyja. Ez még rendben is lenne-de van egy olyan mondat: "M..... nevű gyermekemet életében köteles rész
  • előző? elérő?-- juttatásban részesítettem."
A kérdőjeles szó nem igazán olvasható. Persze ez nem igaz, szerintem ezt a fia sugallatára írta be az öreg, amúgy is ők diktálták neki az egészet. Ennek alapján mit tehetünk hogy feleségem a köteles részt megkapja? Köszönöm válaszát Laciapa
ObudaFan # 2014.05.10. 13:28

Gondolom a köteles részt akkor lehet csak érvényesíteni, ha az ajándékozó elhunyt?

Igen.

rackerti # 2014.05.09. 16:01

ObudaFan

Természetesen én nem írtam alá ajándékozási szerződést, de ezt már a kérdésem felvetésekor leírtam, hiszen az megajándékozott az öcsém volt, neki ajándékozta édesapám az ő részét!
Én csak a földhivatalból kaptam a tulajdoni lapot, hogy az öcsém az ingatlanok apai részének a tulajdonosa, addig nem is tudtam a dolgokról.
Gondolom a köteles részt akkor lehet csak érvényesíteni, ha az ajándékozó elhunyt?
Köszönöm a választ, sokat segítettél.

ObudaFan # 2014.05.09. 12:43

rackerti

Most ezt nem egészen értem, hogy te nem tudod, hogy írtál-e megajándékozottként alá ajándékozási szerződést vagy sem? Mindenesetre ebben az esetben a földhivatalban meg tudod nézni, hogy ki az ingatlan tulajdonosa. Ha az egészet az öcsédnek ajándékozta, akkor kötelesrészi igényed lehet, kivéve, ha az ajándékozást követően még 15 (vagy most az új Ptk. hatálya miatti bizonytalanság miatt lehet, hogy csak 10) évig él az örökhagyó.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.09. 12:06

Tulajdonképpen mi a kérdésed? Miből kérnél köteles részt?

rackerti # 2014.05.08. 21:01

Tisztelt Fórum

Édesanyánk halála után a testvéremmel közösen örököltünk 1/4-ed részt a szüleink által megteremtett vagyonból, de ez még a "levegőben lóg" mivel édesapánk még él.
Édesapánk az ő részét az öcsémnek ajándékozta még 2011-ben "papíron", hiszen ő most is azt állítja, hogy olyan papírt írt alá amelyben fele-fele arányban ajándékozott,de a haszonélvezeti joga rajta van az ingatlanokon. Ezek után édesapánkat az öcsém és a családja "berakta" egy idős otthonba, de én szeretném onnan kihozni. A dologhoz hozzá tartozik, hogy én mióta megházasodtam, kb. harminc éve, elköltöztem a szülői házból, de a kapcsolatot természetesen tartottuk.
Arra szeretnék választ kapni, hogy a köteles rész ilyen esetben rám is vonatkozik-e?

Tisztelettel: rackerti

ObudaFan # 2014.05.02. 17:32

Vagy inkább a bíróságra, ha vita lesz.

Heki65 # 2014.05.02. 06:27

És ennek értelmezése majd a közjegyzőn múlik? Mert ha jól értem, ez az ügyvéd urak számára sem egyértelmű :)
Ebben a pillanatban most "csak" azért érdekel a dolog, hogy akkor köteles vagyok-e a lakás fenntartásának költségébe beszállni? .....mert ha nincs tulajdonjogom, akkor ugyebár kötelezettségem sincs....

ObudaFan # 2014.05.01. 21:21

De hát akkor mire vonatkozik a kötelesrész? Az ingatlan egyharmadára neeeeeem????? vagyis annak eladásakor egyenesági örökösként nem kapom meg a harmadrészt?

Az a helyzet, hogy ez a végrendelet azért nem teljesen egyértelmű. De valószínűleg úgy kell értelmezni, hogy te nem kapsz tulajdonjogot, csak követelheted az ingatlan értékének az egyharmadát pénzben.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.01. 17:38

Látom, nagyon nem érted. Miért nem bízol meg egy ügyvédet?

Heki65 # 2014.05.01. 14:13

Ez most nagyon szíven ütött! De hát akkor mire vonatkozik a kötelesrész? Az ingatlan egyharmadára neeeeeem????? vagyis annak eladásakor egyenesági örökösként nem kapom meg a harmadrészt?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.01. 14:08

Ez tulajdonképpen kizárás. A kötelesrészre jogosult vagy, de azt főszabályként pénzben kell kiadni. Semmiféle lakásfenntartási költség nem terhel, hiszen nem vagy tulajdonosa az ingatlannak.

Heki65 # 2014.05.01. 13:32

......minden ingó és ingatlan vagyonomat unokatestvérem fiára (xy) hagyom örökségül. Majd ezt követően következik az a rész amit már leírtam :(