köteles rész


leslie22 # 2013.10.21. 23:17

Köszönöm,már utána néztem.

leslie22 # 2013.10.21. 21:56

Köszönöm a választ Obudafan! Az érvényes kitagadás mit takar?

ObudaFan # 2013.10.21. 09:00

Peres úton. Abban, amit írtál, nincs. Egy érvényes kitagadás lehetne ilyen ok, vagy ha az ajándékozást követően több, mint 15 évet él az örökhagyó.

leslie22 # 2013.10.20. 18:59

Köszönöm a választ! És a nyagymamám halála után,hogyan lehet a köteles rész követelésemet érvényesíteni, peres úton? És lehet bármilyen kizáró tényező esetleg, ami miatt nem a javamra dönt a bíróság?

Kincsike # 2013.10.20. 17:51

Nem kevertem össze a közjegyzőt az ügyvéddel, csak az ember esetleg elvárná, hogy aki munkájából kifolyólag jártas ezen a területen, legalább jogi felvilágosításban részesítse a laikust!

De ezek szerint csak Én gondolom így, elnézést kérek!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.20. 17:27

Köteles részi igényről nem beszélhetünk addig, amíg az örökhagyó él.

leslie22 # 2013.10.20. 17:20

Jó estét mindenkinek!
Szeretnék tanácsot kérni a következő esetben:
Édesanyám halála után rám szállt az ő anyai öröksége ami egy telek rész Kerepesen.Anyunak van egy öccse is, így ő is örökös. Nagypapám már szintén nem él,csak a nagymamám. (Kettejük nevén volt a telek.) A nagymamám örökjoga
így 50% a fia 25% és anyu után én 25%-ban részesülök.Sajnos a nagymamámmal nincs jó kapcsolatom mostanában, ezért ő
odaajándékozta a részét a fiának, övé a haszonélvezeti jog.Erről a héten kaptam meg a Földhivataltól a határozatot. Az volna a kérdésem,hogy a köteles rész az jár-e, és ha igen
akkor mikor tudom azt érvényesíteni?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.20. 16:21

Összekevered a hagyatéki eljárásban eljáró közjegyzőt az általad megbízott ügyvéddel.

Kincsike # 2013.10.20. 13:56

Köszönöm a válaszát!

Már csak annyi kérdésem lenne, hogy a közjegyző a hagyatéki eljárás során erről miért nem ejtett egy szót sem? Nem kellett volna felhívni erre a figyelmet?

Köszönettel!

ObudaFan # 2013.10.20. 10:44

Igen.

Kincsike # 2013.10.20. 10:33

Tisztelt Szakértők!

Adott egy ingatlan amelynek 1/2 részben édesapám, 1/2 részben apai nagymamám volt a tulajdonosa.

Édesapám halála után testvéremmel egyenlő arányban örököltük meg az 1/2 tulajdoni illetőséget, így most 1/4-1/4 részben vagyunk tulajdonosok.

Apai nagymamám végrendeletet hagyott hátra, amelyben valamennyi fellelhető ingatlanát (a kérdéses ingatlan 1/2 része) és minden ingó vagyonát testvérére hagyott.

A kérdésem, hogy jár-e a kötelesrész nagymamám 1/2 tulajdoni illetőségű ingatlanrésze után?

Köszönöm megtisztelő válaszukat!

ObudaFan # 2013.10.11. 05:32

Március 15-től fog változni annyiban, hogy nem a törvényes örökrész fele lesz, hanem a harmada.

Tottia # 2013.10.10. 22:27

Azt mondta egy ügyvéd, hogy mostanában változott a köteles rész mértéke. Igaz ez?

Én úgy tudom, hogy például egy egyedülálló ember 2 gyerekét nem tudja kizárni az örökségből a köteles rész mértékéig, aminek mértéke a normál esetnek a fele.
1/2-ed, 1/2-ed helyett, 1/4-ed, 1/4-ed rész.

ObudaFan # 2013.10.03. 22:03

Elő lehet terjeszteni, de ha nem lesz megállapodás, akkor a kötelesrészi igényt egészében polgári perben lehet érvényesíteni.

capucino72@freemail.hu # 2013.10.01. 09:02

Köszönöm megtisztelő válaszát!
Az előző levelemhez kapcsolódóan,kérdésem az lenne,hogy az e hónap végére kitűzött újbóli hagyatéki tárgyalás amit én kezdeményeztem,az elajándékozott ingatlan, ami nem szerepelt a hagyatéki leltárban erre tartott kötelesrész igényemet ott kell bejelentenem a közjegyzőnél,vagy egy külön bírósági eljárás keretében.Az Ön eddigi gyakorlata szerint milyen időtartam az,hogy a kötelesrészemhez pénz formájában hozzájussak.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát és segítségét.

ObudaFan # 2013.10.01. 07:33

Jár a hagyaték után is és az elajándékozott lakás után is.

capucino72@freemail.hu # 2013.10.01. 05:01

Tisztelt Szakértők!
Szüleim 25 éve elváltak.Apám önkormányzati lakást elhagyta.Szüleihez költözött vissza egy örök lakásba.Közben megismerkedett egy nővel aki majdnem 20 évig élettársa volt.Apámat teljesen ellenem fordította.
Édesapám 2000-ben írt egy végrendeletet az áll benne, hogy élettársát és annak lányát ( nem közös gyermek ) jelöli meg örökösnek,leírja azt is,hogy vele szemben már semminemű követelésünk nem lehet,kéri,hogy törvényesen fogadják el végrendeletét,megjegyzi azt is,hogy rendelkezése ellen senki nem léphet fel.
1 hónapja tudtam meg,hogy elhunyt apám 2012-ben,hagyatéki
tárgyaláson nem voltam ott.Önkormányzat a közjegyzőhöz irányított ott derült ki,hogy a hagyatéki leltárban egy telek van.Kérdésem az lenne ilyen esetben amit a végrendeletben leírt jár -e kötelesrész mint törvényes lányának? Időközben kikértem annak az öröklakásnak a tulajdoni lapját ahova elköltözött válás után,tehát a nagyszüleimét. Kiderült,hogy nagyanyám gyámság alá került és apám 2002-ben tulajdonosa lett a lakásnak,és azon a napon ajándékozás jogcím alatt ( Tulajdoni lapon ez áll) élettársa lett az 1/1 tulajdonos. Ebben az esetben létezik köteles rész számomra? Ez a öröklakás már nem szerepel a hagyatéki leltárban.

Rebeca28 # 2013.09.24. 06:40

Köszönöm a válaszaikat!

ObudaFan # 2013.09.22. 20:46

Annyi minden történhet a különvagyoni ingatlannal a házasság alatt, amitől abból részben, ritkább esetben akár egészben közös vagyonná válhat. Emellett ebből a szempontból nem a házasságkötés dátuma, hanem az együttélés kezdete a fontos.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.22. 18:23

Ezt miért tőlünk kérded? Te ismered az esetet, mi meg nem.

Rebeca28 # 2013.09.22. 17:15

Tisztelt Szakértők!

Házasság előtt vásárolt ingatlanból,amit a feleség vett,miért kap a mostohalány (a férj előző házasságából született gyerek) tulajdoni hányadot a férj halála után? Nem számít az a feleség saját vagyonának?

Köszönettel: Rebeca

ObudaFan # 2013.09.20. 10:32

Az, hogy semmi nem valósult belőle, kevés lesz ahhoz, hogy járjon kötelesrész. Csak akkor járhat, ha bizonyítani tudod, hogy eleve az volt a felek szándéka, hogy ne teljesüljön belőle semmi.

jerika58 # 2013.09.19. 15:06

Jávor Lászlóné vagyok. Édesapám 1982-ben halt meg. Így maradt a lakás, ahol az édesanyámmal lakott és volt még egy harkányi nyaraló. Én ügyvéd által megszüntettem a közös tulajdont. A harkányi nyaralót megkaptam és a közös lakásról le kellett mondanom. Az anyám a fiammal eltartási szerződést kötött, aminek fejében a fiam kapta meg a lakást. A szerződésben leírtak szerint semmi nem valósult meg a fiam részéről. Azt szeretném megkérdezni, hogy az anyám halála esetén én az anyám készpénzéből, ami kb. 6 millió forint, abból jár-e nekem köteles rész. Az eltartási szerződésről az anyám halála esetén közjegyző előtt elmondhatom-e, hogy semmi nem valósult meg belőle. És azt szeretném megkérdezni, hogy nekem jár-e valamilyen köteles rész, vagy mindenről le kell mondanom. Válaszukat előre is köszönöm tisztelettel Jávor Lászlóné

email : felfoldi.erika@gmail.com

bubka # 2011.08.25. 13:39

köszönöm, kbs!

ObudaFan # 2011.08.25. 12:06

Véleményem szerint nem jár és valószínűleg nem lesz.