gyerektartás fizetésének megszünése


giguka # 2012.07.12. 11:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy 20 éves nappali tagozatos egyetemista lány vagyok, a szüleim 3 éve elváltak. A gyerektartásról szerződést kötöttek miszerint tanulmányaim befejeztével megszűnik a gyerektartás. A kérdésem az lenne, ha továbbra is egyetemista maradok, de mellette heti 40 órában bejelntve dolgoznék, akkor megszűnne-e jogilag a gyermek tartás? Segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel

MajorDomus # 2012.07.12. 19:58

Igen

De áruld el hogy csinálod ?

Heti 40 óra mellett még egyetem ?
Éjszaka ?

bandicsek # 2012.11.29. 17:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy 2012.11. 27-én volt a gyermektartási perem, érdemtelenség miatt. A tárgyaláson a majd 20 éves fiam elmondta a bírónőnek, hogy nem akarja velem tartani a kapcsolatot, velem nem akar tárgyalni. Beismerte továbbá, hogy a tanulmányait nem tudta befejezni mivel két tantárgyból megbukott. Hozzáteszem 2008. augusztusa óta nem tartja velem a kapcsolatot. A bírónő a tárgyalás végén megkérdezte a fiamat, hogy a kapcsolatot fel akarja-e venni velem, mert ha igen akkor 6 hónapra szünetelteti a tárgyalást, és ha semmi nem változik akkor meg kell hoznia a határozatot. A fiam persze, hogy azt mondta, hogy tartani akarja velem a kapcsolatot. Ekkor a bírónő a tárgyalást berekesztette. Közölte még továbbá, hogy a 6 hónap alatt akármelyik fél bemehet és elmondhatja a panaszát. Tudom, hogy a fiam csak a pénz miatt akarja velem tartani a kapcsolatot, de én azt szeretném, hogy a maga elhatározása miatt vegye fel velem a kapcsolatot és ne a pénz motiválja. Kérdésem! Beadhatok-e egy beadványt a tárgyalás tovább folytatására azzal az indokkal, hogy a fennálló tényállások alapján a bíróság hozza meg a határozatát az érdemtelenség miatt, mert ne az motiválja a fiamat, hogyha nem tartja velem a kapcsolatot ez alatt a 6 hónap alatt akkor nem kapja meg a pénzt. Hanem azt akarom, hogy saját elhatározásából jöjjön és beszéljen velem. Válaszát előre köszönöm.

ObudaFan # 2012.11.30. 15:42

Beadhatsz, indokolni sem kell a folytatás iránti kérelmet.

magna750 # 2013.01.08. 21:04

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Fiam elérte a 21 éves kort, dolgozik, nem jár nappali tagozatos iskolába. A Bíróság annak idején megítélte a gyerektartást, amit a fizetésemből vonnak a mai napig. Kérdésem, meddig kell fizetni a gyerektartást, milyen feltételekkel és mi a gyerektartás megszüntetésének a módja.Válaszát előre is köszönöm.

mancsali # 2018.05.07. 18:45

Szép napot

Egy olyan kérdésem lenne, hogy amennyiben elindítjuk a gyerektartás megszüntetése iránti pert, nekünk kell írásban bizonyítani (pl szerződéssel), hogy dolgozik a gyerek?
Azt nem tudjuk, hogy bejelentett állása van, vagy “feletén” foglalkoztatják.

A gyermek betöltötte a 18. életévét, középiskolai tanulmányokat folytat 9. osztályban, és heti 24-40 órában dolgozik.

Válaszukat előre is köszönöm

Burn Out # 2018.05.07. 18:49

amit eddig leírtál az megszüntetésre nem biztos, hogy elég

vivi500 # 2018.05.16. 12:01

Tisztelt Szakértő!

Volt férjem gyermektartásdíj megszüntetése iránt indított keresetet.(ezt csak hallomásból tudom)Tavaly nyáron fejezte be a tanulmányait a fiam(22 éves). (16 éves kora óta benne van papíron a szüleim családi gazdaságában.Tavaly óta ott is dolgozik.) Visszakövetelheti a volt férjem az azóta elutalt gyermektartásdíjat. Hány hónapra?
köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.16. 12:07

Vissza nem. De tőled követelheti a kára megtérítését. Ami szerintem gyakorlatilag ugyanaz.
Sokat spórolhatnál, ha magad jelentenéd be a kötelezettség megszűnését. Talán annyira megörülne, hogy el is feledkezne a kártérítésről.

vivi500 # 2018.05.16. 12:11

Még egy kérdés? Ha a kára megtérítését kéri, az egy újabb per vagy ott a tárgyaláson kérheti és megkapja?

a válasz előre is köszönöm

ObudaFan # 2018.05.17. 20:13

Szerintem nincs akadálya egy perben érvényesíteni a két igényt, de igazából neked szerintem ez mindegy.

Barbi_ # 2018.05.18. 14:14

Kedves Fórumozók!

A lányom 17 éves, idén fogja tölteni a 18-at. Szeptembertől esti gimnáziumba járt, de februárban azt is otthagyta, vagyis nincs tanulói jogviszonya, teljes munkaidőben dolgozik. A kérdésem az, hogy márciustól köteles-e fizetni utána az apja, mivel még kiskorú, vagy mivel nem tanul a tartási kötelezettség megszűnik? Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.18. 15:04

A Ptk. 4:214. §-ában foglalt vélelem megdönthető.

De a kérdéses megfogalmazása nem szerencsés; egyaránt lehetne rá válaszolni, hogy köteles továbbra is fizetni, és azt is, hogy már nem. És egyik sem lenne teljesen igaz.

Te ki vagy az ügyben?

Barbi_ # 2018.05.18. 15:20

Kedves Kovács Béla Sándor!

Ha az előző hozzászólás nekem érkezett, a válaszom: a gyermek anyja vagyok. 5 hónap múlva tölti a lányom a 18-at. Egy fórumon sem foglalkoznak azzal a lehetőséggel, ha a kiskorú nem tanul, hanem dolgozik, mindenhol csak a nagykorú, még tanuló gyermek kérdés merül fel. 5 hónapért nem szívesen mennék bíróságra, ezért próbálok valami választ találni. Összefoglalva:

  • a lányom októberben tölti a 18-at
  • nincs tanulói jogviszonya
  • teljes munkaidőben dolgozik március közepe óta

Jogosult a gyermektartásra vagy amióta dolgozik, már nem?
Köszönöm szépen a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.18. 15:35

No, ha az anya vagy, akkor haladéktalanul jelentsd be a bíróságon, hogy az apa tartási kötelezettsége megszűnt.

Barbi_ # 2018.05.18. 15:52

Köszönöm!

vi555555 # 2018.05.26. 13:32

Párom lánya 2018. május 28-án töltötte be a 20. életévét.Egy gazdasági szakközépiskolába jár az iskolalátogatási papírja szerint 2015. július 1-től.Hogy hová járt 2013-tól (amikor befejezte a 8 általánost, 2015-ig, az nem derült ki).Mivel angolból megbukott most év végén,a lány állítása szerint osztályt kell ismételnie, és nem is tehet érettségit se a többi tantárgyból.Az édesanya és az édesapa külön élnek, ezért a párom, aki egyébként az édesapa, amikor bement az iskolába nem adtak neki felvilágosítást semmiről, hiába igazolta, hogy ő az édesapa. A lány az e-naplójának a kódját nem hajlandó megadni, azt se mondja meg, hogy melyik osztályba jár és ki az osztályfőnöke. Hogyan lehetne megtudnunk, hogy kell-e gyerektartást fizetnie az apának ilyen esetben és meddig? A lányával az édesapa csak akkor találkozott eddig is, amikor 1 hónapban egyszer a gyerektartást odaadta. Ez nem az apukán múlott,hanem a gyereke nem akar vele máskor találkozni. Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.26. 16:08

A szülői felügyeleti jogot gyakorló szülő köteles a másik szülőt tájékoztatni a gyermek tanulmányi jogviszonyáról, és kérésre igazolnia is kell.

Lyonee # 2018.05.26. 17:17

Jól átvágtak benneteket. Ha angolból megbukott, attól még a többi tantárgyból előrehozott érettségi vizsgát tehet a leányzó. Az angol javítóvizsga után pedig ősszel angolból is pótolhatja az érettségi vizsgáját.
Ha évet kell ismételnie, akkor nem csak egy tantárgyból bukott meg, hanem legalább 3-ból.

Rorandrea # 2018.05.27. 22:43

Üdvözlöm Önöket!

Öcsém munkaviszonya megszűnt (ő kezdeményezte egészségi okok miatt). Kapott egy bizonyos összeget, elvileg épp a gyógykezelésére tekintettel (saját magának kell megfinansziroznia egy nagyobb összegű kezelést sajnos). A szerződésben azt írta a munkáltató, hogy 6 havi távolléti díjnak megfelelő díjazásban részesül. A kérdésem az, hogy ebből kell-e tartásdíjat fizetnie, illetve ha igen mennyit? Havi fix 25 ezret fizetett ezidáig és kiskorú még a gyermek, 10 éves lesz (az egyiket, a 13 évest az öcsém neveli, a másikat az exe). Köszönöm

ObudaFan # 2018.05.28. 04:58

Attól függ. Ha már az új Ptk. szerint fix összegben van meghatározva a tartásdíj, akkor nem kell.

Rorandrea # 2018.05.28. 07:55

Köszönöm a válaszát! Gondolom ez még a régi Ptk., mert lassan 6 éve lesz, hogy megállapították. Akkor ha jól veszem ki a szavaiból, kell fizetnie, annak ellenére is, hogy ez a fix 25 ezer Ftnyi összeg került megállapításra 2012-ben. Jól gondolom? És az, hogy egyébként ténylegesen a gyógykezelésére tekintettel kapta, az számíthat? Amúgy nem járt volna neki semmi, ez a munkáltató "jófejsége" volt. köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.28. 10:11

Rosszul értetted. Ha valóban fix összeg szerepel a határozatban, akkor csak azt kell megfizetni. De nem valószínű, hogy a régi Ptk. hatálya alatt fix összegű díjat határoztak meg. (Az "x% de legalább y összeg" dívott.)

Rorandrea # 2018.05.28. 10:57

Most felhívtam az öcsém, beolvasta nekem az ítélet ezen részét: kötelezi a bíróság az alperest, hogy x utónevű gyermek után 2012. június 01 napjától kezdődően havonta előre 25 ezer Ft határozott összegű tartásdíj kiegészítést fizessen meg.

Akkor ez alapján havi 25 ezret kell fizetnie 6 hónapon át (mert a munkaszerződésének megszüntetésében az áll, hogy 6 havi távolléti díjnak megfelelő térítésben részesül, tekintettel folyamatban lévő gyógykezelésére) vagy csak egyszer mert egy összegben kapta meg ezt a térítésnek nevezett valamit.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.28. 11:03

Kiegészítést?