Kiskorú öröklés, köteles rész


Crumlin # 2023.01.26. 19:15

Kedves Mindenki! A segítségüket szeretném kérni a következő szituációban:

Adott egy apuka két gyermekkel két anyától. Különböző okok miatt végrendeletet szeretne írni, melyben a fiatalabb gyermekét nem szeretné megjelölni örökösként, mivel az elmúlt 10 évben folyamatos és jelentős támogatásokat nyújtott és nyújt jelenleg is a gyermeknek, ill. édesanyjának a még kiskorú gyermek gondozására. Ezen támogatások jó része igazolható is banki átutalásokkal, egy jó része azonban készpénzben vagy természetbeni juttatással történt (pl. felújította a lakásukat, nyaralásra befizette őket stb.). Azt is szeretné a végrendelkező, hogy ezek a támogatások a köteles részbe is betudásra kerüljenek, amit úgy ért, hogy ha eljön az idő (apuka nem fiatal, és sajnos beteg), a kisebbik gyermek egyáltalán ne örököljön, azaz vegyék figyelembe, hogy a köteles részt a támogatásokkal a végrendelkező előre és folyamatosan letudja/letudta. Ezt a végrendeletben vagy valami más formában ki is szeretné nyilatkoztatni. A gyermek édesanyjával teljes a bizalom, az édesanya a fentiekkel egyetért, elfogadja, hogy a folyamatos juttatásokkal a köteles rész előre kielégítésre kerül, teljes egyetértésben van a végrendelkezővel.

Kérdésem az lenne, hogy lehet-e ilyen végrendeletet írni (vagy valami más formában nyilatkozni?), azaz a köteles részbe való betudásra alkalmasak-e a folyamatos támogatások, ami nem konkrét nagy ajandékozás, hanem rendszeres extra juttatás (az édesanyának)? Ha igen, akkor a másik kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, amikor a gyermek édesanyja a végrendelettel egyetért és azt támadni nem szándékozik, a hagyatéki eljárás során a gyámhatóság tudomást szerez-e a nem öröklésről, és követelhet-e köteles részt az örökösöktől?

Önök szerint milyen (egyéb) módon lehetne a fenti célt elérni, nevezetesen azt, hogy a köteles részt semmilyen körülmények között ne követelhesse a gyámhatóság (ha egyáltalán a tudomására jut), az édesanya akarata ellenében, aki elismeri a folyamatos támogatást?

Vagy minden ajándékkal, amit az örökhagyó még életében adott 10 éven belül (akár ez a fenti extra gondoskodás), azzal épp a fenti szándékkal ellenkezőt éri el, azaz növeli a köteles rész alapját, ezáltal még magasabb összeg jár a kihagyni szándékozott (már előre jócskán támogatott) gyermeknek? (Az más kérdés, hogy ha összesítjük a támogatásokat, még ha növeli is az alapot, az meghaladja a köteles rész összegét.)

Nagyon köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2023.01.27. 09:26

Crumlin,

A végrendelet mellett érdemes a kötelesrészre jogosulttal (vagy, ha az kiskorú, akkor a törvényes képviselőjével) egy kötelesrészről való lemondási szerződést kötni.
Vagy, végrendelet sem kell, ha egyből az öröklésről mond le, és nincs más törvényes örökös azon kívül, akinek amúgy is a végrendelettel juttatná a hagyatékot.

Érdemes megemlíteni a lemondás okát, hogy egyértelmű legyen miért történt, és a gyámhivatal ne vegzálja a kiskorú képviselőjét. De szerintem nem fogja ilyen esetben.

Ptk. 7:7.§ - 7:9.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2023.01.27. 12:42

(az öröklésről lemondás főszabály szerint - vagyis ha eltérő megállapodás arról nem születik - a köteles részről való lemondást is jelenti)