Öröklési rend


Szomorú örökös # 2023.02.21. 05:30

Vackor5

követeli, hogy kulcsot kapjanak, mert mi jogon zártam én el az ingatlant a törvényszerinti örökösök elől??

Szerintem majd akkor lesznek törvény szerinti örökösök, ha a hagyatéki végzésben is így szerepelnek. Addig csak lehetséges örökösök. Sajnos tudomásul kell venni, hogy a pénz, a vagyon nagyon meg tudja fertőzni az embereket és képesek kifordulni teljesen magukból.
Én is anno úgy kerültem erre a fórumra laikusként, hogy a tisztelt rokonom kb. hasonlóan botrányosan kezdett viselkedni csak azért, mert anyukám hagyott rá egy kis vagyoni részt. A végén már ott tartottunk, hogy ki akart mindenemből túrni, gyakorlatilag folyamatosan áskálódott ellenem. Szerencsére itt sok jó tanácsot kaptam és a lehető legjobban tettem lakatot a végére a történetnek - de leginkább a tisztelt rokonnal történő kapcsolattartásra. Az ilyen emberektől később nagyon messzire el kell zárkózni, bármivel kapcsolatban keres meg, zárd ki őket az életedből, ne foglalkozz velük.

Majordomus # 2023.02.20. 20:41

Szerintem kérd meg a rendőröket hogy tegyenekbrá hatósági pecséteket.
A kutyust addig vegyétek magatokhoz.

osztap # 2023.02.20. 19:39

Próbálkoznak??
Azt nem tilos. Amint a mellékelt ábra mutatja...

Vackor5 # 2023.02.20. 19:27

Köszönöm szépen a válaszokat!
Velük sajnos nem lehet értelmesen beszélni.Mi is a békés megoldás hÍvei vagyunk,ők nem hajlanak a megegyezésre.Az első felmérés alkalmával is jött az önkormányzati rendészet, és most is jönni fog, felkészülve a botrányos viselkedésükre.Amikor pedig megjelentek bandástul, hogy ők most zárat cserélnek, rendőrt hivtunk, 4 rendőr jött ki, és türelmesen elmagyarázták mindegyiknek, hogy majd ha lesz jogerős közjegyzői végzés , és az nem tetszik nekik, akkor majd bÍróságon megtámadhatják , addig ők ott nem rendezkedhetnek, amig nekik nem Ítélik a házat.De mindenhiába, ugyanúgy mondták a magukét, alig akarták elhagyni a helyszint.Másik problémám, hogy a kiskorúak védelmére kirendelt eseti gyámként szereplő ügyvéd, szintén követeli, hogy kulcsot kapjanak, mert mi jogon zártam én el az ingatlant a törvényszerinti örökösök elől??Lehet, azt gondolják beijedünk, és magunktól adunk oda kulcsot??Próbálkoznak??Nekem azt mondta az ügyvéd mi vagyunk a végrendelet szerinti örökség várományosai, ameddig ez jogerősen meg nem dől, nekik ott semmi keresni valójuk nincs.Pillanatnyilag Így állunk .

osztap # 2023.02.20. 18:16

Vackor5,

Köteles vagyok e az örökölt házba bejárást biztosÍtani, kulcsot adni a házhoz a kiskorúak várható öröklése miatt?
Nem. Majd ha hoznak tulajdoni lapot, de legalább egy jogerős hagyatékátadó végzést, vagy jogerős bírósági ítéletet, ami szerint ők a tulajdonosok, majd akkor.

Milyen módön érhetem, intézhetem el,hogy rendben van, mi sem mehetünk be az ingatlanba, de ők se tehessék be a lábukat.
Te akkor mész be, amikor akarsz, mert jelenleg Te vagy a birtokos (függetlenül a tulajdonjogtól!). Felszereltetsz egy riasztót, ami be van kötve egy biztonsági céghez. És megmondod nekik, hogy ha be merik tenni a lábukat, birtokvédelmet fogsz kérni, és a jegyző fogja őket kirakni, ha kell rendőrrel. A cirkusz nem lesz ingyen, és ők fizetik majd a műsort, mert Te minden költségedet behajtod rajtuk.

De talán egyszerűbb lenne elbeszélgetni velük a kötelesrészről, amint az alább szóba került. Az valószínűleg jár nekik. Ha megígéritek, hogy azt kifizetitek, cserébe ők lemondanak minden más igényről, akkor időt is és pénzt is megtakarítotok. A stresszről nem is szólva.

Szomorú örökös # 2023.02.20. 15:15

Vackor5

Milyen módön érhetem, intézhetem el,hogy rendben van, mi sem mehetünk be az ingatlanba, de ők se tehessék be a lábukat.

Én laikusként tuti ragasztószalaggal leragasztanám több ponton az ajtót és valami kamu, de látványos pecséttel le is pecsételném. Ha látják, hogy így le van zárva az ajtó, akkor az talán elég távoltartó erő lesz, feltéve persze, hogy nem nézik meg, milyen pecsét van rajta. Ha kellően sötétek és tudatlanok, akkor ez már távoltartaná őket a lakásba való erőszakos behatolástól. Később majd egyszer úgyis rájönnek, hogy ez kamu pecsételés volt, de akkor már jogerős hagyatéki végzés lesz várhatóan.

Vackor5 # 2023.02.20. 15:09

Mindenkinek köszönöm a hozzászólást!
Sajnos ez az ügy 2021 nyara óta húzódik .
Másik fontos kérdés, hogy köteles vagyok e az örökölt házba bejárást biztosÍtani, kulcsot adni a házhoz a kiskorúak várható öröklése miatt?Ugyanis, már a néni halálának másnapján megjelentek a háznál , hogy zárat cserélnek.Ha ők bejutnak oda bármikor fizikailag,márpedig ,ha megengedett nekik a bejárás, akkor ezer százalék ,hogy befognak költözni, legyen az jogos, vagy jogtalan, nem fogja őket érdekelni, akkor lehet nekem bármilyen jogom, elég nehezen fogom kirakni őket a házból.Amióta a néni meghalt, mi sem járunk be, illetve a kutyája a néninek él, és a kutyust etetjük.Milyen módön érhetem, intézhetem el,hogy rendben van, mi sem mehetünk be az ingatlanba, de ők se tehessék be a lábukat.Köszönöm szépen a választ!

drbjozsef # 2023.02.16. 06:12

Vackor5,,

A Ptk. 7:78.§(5) miatt kell kirendelni ügygondnokot a kiskorú gyerekeknek.

A kitagadás érdemtelenségre hivatkozva is lehetséges, de ez a kiskorú gyermekek esetén tényleg eléggé valószínűtlennek tűnik. Az például hogy az elmúlt sok (20-40-50) évben egyáltalán nem tartották a kapcsolatot, az a szülők esetén megalapozhatja, de még ez is csak akkor, ha az elhunyt igazolhatóan próbálta felvenni a kapcsolatot, és nem rajta múlt, hogy ez nem sikerült. De a kiskorúak esetén ez nem nagyon lehet a kiskorúak önhibája.

Készüljetek fel rá, hogy ahogy osztap írja, az ingatlant ugyan örökölni fogjátok, de a köteles részt ki kell fizetnetek.

Majordomus # 2023.02.15. 20:59

Kérdés,mennyit ér a ház???
Érdemes lenne kiszámolni a ház értékít s ebből az egyharmadot ki tudnátok e fizetni?
Ha nem akkor el kell adni,s abból kifizetni az örökösöket.
Kérdés hogy értékes e az ingatlan -mondjuk Badacsonyban- hogy szeretnétek megtartani?

osztap # 2023.02.15. 19:24

Vackor5,

Szerintem a kötelesrészről szól a történet.

A végrendelet "felülírja" a törvényes öröklés rendjét, de főszabály szerint kötelesrész akkor is jár a leszármazóknak. Az annak az örökségnek a harmada, ami akkor járna nekik, ha nem lenne végrendelet.

Az érvényes kitagadással az örökhagyó eléri, hogy kötelesrészt se járjon a leszármazóinak. De kitagadni csak a Ptk. 7:78. § szerinti okokra hivatkozva lehet, és akkor is csak a törvényes örököst. Ha őt kitagadják, akkor az ő leszármazói lépnek a helyébe, és nekik jár a kötelesrész. Az örökös leszármazóit külön ki kell tagadni, ha az örökhagyó azt szeretné, hogy ők sem kapjanak kötelesrészt. Szintén ugyanazokra az okokra kell hivatkozni. Ezek elég súlyos dolgok (pl. az örökhagyó életére tört). Ezért igen ritka az olyan eset, hogy kiskorú gyerek kitagadása érvényes legyen.

A törvényes örökös leszármazók valószínűleg azzal akarják megtámadni a végrendeletet, hogy a kitagadás érvénytelen, ezért nekik kötelesrész jár. Illetve, ha esetükben a kitagadás érvényes is, a gyerekeik esetében nem az. Mivel a gyerekek érdeke az, hogy a kitagadás a szülők esetében érvényes, az ő esetükben érvénytelen legyen, ezért kellett a gondnok.

A kötelesrész kiadását valószínűleg pénzben akarják kérni, a Ptk. 7:86 § (3) szerint, ezért kellett az újbóli felértékelés. A helyetekben elkezdenék pénzt félretenni erre.

Arról, hogy a kitagadás érvényes-e, vagy sem, nem a közjegyző fog dönteni, hanem a bíróság. Addig valószínűleg csak ideiglenes hatállyal adja át a közjegyző a hagyatékot, majd ha odajut. Noszogatni lehet a közjegyzőt, de egy sima hagyatéki eljárás is eltart fél évig. Ez pedig nem az.

Vackor5 # 2023.02.15. 14:51

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Végrendeleti Örökösként örökölnénk a párommal egy vidéki házat.Az örökhagyó, magán végrendeletben hagyta ránk az ingatlant, melyben szabályosan kitagadta a leszármazóit, és azok leszármazottait is ,amelynek ilyen esetben szerepelnie kell a magán végrendeletben.. akik jelen esetben kiskorú gyermekek. A végrendelet az előirásoknak megfelelő formátumban, a megfelelő indoklással,minden szempontból megfelel a törvényi előirásoknak, ügyvéd megnézte, és ezt nyilatkozta. A végrendeletet a közjegyző elfogadta, de a törvényszerinti örökösök nem fogadták el.A hagyatéki eljárás során , most kaptunk egy ügyvédi megkeresést, hogy a kiskorú gyermekeknek eseti gyámot rendeltek el, közjegyzői kérésre, Mivel a szülők érdekellentét miatt nem képviselhetik a gyermekeiket,gondolom a kitagadás ténye miatt van az érdek ellentét.Illetve kérték az ingatlan újbóli felértékelését, felszólitottak bennünket jelenjünk meg a felmérésen.
Kérdésem, hogy jelen esetben mivel az örökhagyó rendelkezett végrendelettel, milyen öröklési szabály érvényesül.?Örökölhetnek a kitagadott szülók kiskorú gyermekei?Én úgy tudom, hogy ha kitagadták a törvényszerinti örökösöket, és ez a tény jogszerű, akkor nem lépnek a helyükbe a soron következő törvényszerinti örökösök, hisz jelen esetben végrendeleti öröklésről lenne szó, nem törvényszerinti, sorrendi örökösödésről.Mivel érdekellentétre hivatkoznak, tehát a kitagadás a szülőkkel szemben megáll, értelmezésünk szerint, akkor viszont, hogy lépnek be a kitagadott szülők kiskorú gyermekei az öröklésbe?Ki lehet tagadni kiskorú gyermeket,vagy erre nincs lehetőség , és ha nincs, akkor mi alapján?Örökölhetnek a gyermekek, ha igen milyen hányadban?
Kérdésem , hogy szabályos ez az eljárás?A közjegyző a 2022.okt.5i tárgyalás óta nem tájékoztatott bennünket az ügy állásáról, kértük telefonban, emailben, amire semmitmondó másfélsoros választ kaptunk, hogy várjunk türelemmel..Szeretném tudni, hogy a közjegyző nek van e tájékoztatási kötelezettsége a dolgok állásáról, akár kérésre, akár jogszabályi előirás alapján?Ha nem tájékoztat, kihez lehet fordulni, mert úgy érzem szélmalomharcot vivunk.Segitségét köszönöm!