„ perelheti bármelyik másik felet később? ”
Perelheti. De valószínűleg elveszti azt a pert.
Öröklés
Rendben, mindenképpen keresünk egy illetékest.
Köszönöm!
Szép vasárnapot nektek!
Lenne egy fontos kérdésem! Ha egy hagyatéki tárgyaláson minden fél ott helyben kéri a jogerőre emelkedést, ami így helyből meg is történik (ez történt egy ismerősömmel), akkor utólag bármelyik fél esetleg felülbírálhatja ezt a döntését és perelheti bármelyik másik felet később? Az ismerősöm fél a saját hagyatéki ügyében, hogy bár megtörtént a jogerő, utólag még esetleg kavarnak ellene. Én hiába mondom neki, hogy a közjegyző előtt tett ilyen jellegű nyilatkozat eléggé komoly, nem hisz nekem. Köszi előre is a választ.
"Abban az esetben..." De ez nem az az eset. Az örökhagyó egyenes adós volt, így az örökös is az.
Annyit hozzátennék, hogy vagy olvassátok át értő módon a Vht-t, vagy kérjetek ügyvédi segítséget, mert a vh. kifogásnak is vannak tartalmi követelményei, ha nem akarjátok, hogy simán kivágják, jó kell legyen.
Rendben,
nagyon köszönöm a segítséget!
Anett0927,
Ha a párod csak zálogkötelezett, ráadásul korlátosként szerepel a felelőssége, akkor ez esetben szerintem a Vht. 213.§ szerinti végrehajtási kifogásnak van helye.
A végrehajtónak kell benyújtani, ő majd továbbítja a bíróságra.
Köszönöm!
Amennyiben még sem hajlandók vissza vonni a letiltást kihez fordulhatunk segítségért?
Anett0927,
De, főszabály szerint a hagyaték tárgyaival felel elsősorban.
"Ptk. 7:96. § (1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel."
Írjon egy levelet a végrehajtást kérőnek, hogy a tartozás fejében viheti az ingatlan. Illetve én írnék a végrehajtónak is, hivatkozva a fenti passzusra, neki is említve, hogy a végrehajtást kérő átveheti az ingatlant, nincs kifogásod ellene. Ezzel szemben, a jövedelem letiltás ellen van kifogásod, azt ne foganatosítsa, a hagyaték tárgya megvan, és kielégítheti magát belőle a joogsult ha akarja.
A végzésben, amit megküldtek meg van jelölve benne.
„De a felelősség módja zálogkötelezett és korlátozott”
Ezt honnan veszed?
Anett0927
„Egy több mint 10 éves hagyatéki leltár pedig nem fedi a nai piaci értékeket.”
Talán lehet örülni kéne neki, nem?
Többet nem vonhatnak, mint a 10 évvel ezelőtti ingatlan-érték.
De a felelősség módja zálogkötelezett és korlátozott, attól függetlenül hogy mekkora az ingatlan értéke.
Ez nem választható opció.
Egy több mint 10 éves hagyatéki leltár pedig nem fedi a nai piaci értékeket.
Anett0927
„ez már a saját vagyona, ami elvileg nem vonható be az ügybe”
Az örökölt ingatlan értékéig a végrehajtó szerintem simán hozzányúlhat a fizetéshez is. Gyanús nekem, hogy ő már régen tudja, mit ér az ingatlanrész, ugyanis a hagyatéki leltárban meg kell nevezni az ingatlan értékét.
Üdv!
Korábban már kértem az Önök segítségét Párom édesapja után örökölt tartozással kapcsolatban. Akkor megállapítottuk, hogy korlátozott felelőssége van, csak az örökölt vagyon erejéig felel :
"Erre tekintettel a közjegyzőhelyettes megállapította, hogy a jogutód felelőssége korlátozott"
A ház 1/4es része még meg van.
Ennek ellenére a végrehajtást kérő kérelmezte a jövedelem eltiltását, arra hivatkozva, hogy a kihirdetett vészhelyzet miatt nem foglalhatják le az ingatlant.
Ez ellen hol tudunk panasszal élni, hisz ez már a saját vagyona, ami elvileg nem vonható be az ügybe? Vagy mit tudunk tenni ez ellen, hisz azt se tudja még a követelés kezelő, hogy az örökség fedezi-e a tartozást, hisz értékbecslés sem történt még az ingatlanon.
Előre is köszönöm!
Nagyon köszönjük a segítséget és a megnyugtatást!!
Anett0927,
Pontosan azt írtam, amit te is most idéztél.
Az örökölt tartozásokkal a hagyaték erejéig felel a párod mint örökös, a saját vagyonával nem. Ezért az autót, főszabály szerint, nem vonhatják be a végrehajtásba.
Ha a párod nem kellő gondossággal vagy rosszhiszeműen jár el - például egy másik hagyatéki tartozást teljesen kifizetne, és így nem marad a hagyatékból, vagy áron alul eladja a hagyaték tárgyait, hogy kevesebbet kelljen kifizetnie -, akkor felelhet a tartozásért a saját vagyonával is.
Nem kell aggódnotok. Ha a végrehajtó le akarná foglalni az autót, jelezni kell neki, hogy párod csak örökös jogutód, a tartozásért csak a hagyaték tárgyaival felel, tessék, itt van, vigyék azt (ha van bármi még az ingatlanon kívül). Ha nincs, akkor a hitelezők így jártak, bukják.
De a végrehajtási záradékban a felelősség módja nála is és a testvérénél is zálogkötelezett. Egy korábbi végzésben pedig ez szerepel:
A közjegyzőhelyettes megállapítja, hogy BNt 14. napján elhunyt BB adósnak és zálogkötelezettnek, a végrehajtási
eljárásban érvényesített követelés, ügyszámú közjegyzői
okiratban foglalt követelés tekintetében - jogutódja, de a jogutód felelőssége néhai BB tartozásaiért az általa örökölt hagyaték tárgyaival és annak hasznaival - Bné túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten - áll fenn a
végrehajtást kérő felé, amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy
hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb
vagyonával is felel.
Akkor még is csak gond lehet az autóra vonatkozóan? Mert az ingatlan nem fedezi a teljes tartozást.
Anett0927,
Ha apósod volt a másik adós a lakáshitelben, akkor a párod örökölte a tartozást, most ő az édesanyja mellett a másik egyetemleges adós. Tehát mint zálogkötelezett, csak a záloggal, az ingatlannal felel a tartozásért - de mint jogutód, egyetemleges adós, úgy viszont főszabály szerint csak a hagyaték értékéig elsősorban a hagyaték tárgyaival, de alakulhat úgy is hogy akár a saját vagyonával, akár az autóval is.
A mostani, zálogjog érvényesítése ügy nyilván csak az ingatlanra vonatkozik, de ha az nem fedezné a tartozást, és végrehajtásra kerülne a dolog, akkor bármi is lehet - de fontos, hogy ha jóhiszeműen jár/járt el, és hivatkozik arra, hogy jogutódként csak a hagyaték erejéig felel, akkor elvileg az autó ebben az ügyben nem vonható be a végrehajtásba.
Apósom volt, aki meghalt és az ő részét örökölte meg a két gyerek.
Azt akarod kérdezni, hogy lefoglalhatják-e az autót is a zálogos tartozás kielégítése érdekében? Alapvetően nem.
De van ott valami gyanús: ki az, aki anyósod mellett egyetemlegesen felel azért a tartozásért?
Üdv!
A napokban megkapta párom a végrehajtási záradékot zálogjog érvényesítésére. Az édesapja révén örökölte a lakáshitelt és párom minősítése: zálogkötelezett. Az iratban feltüntetve a zálogosított ingatlan van megjelölve. Viszont páromnak van a tulajdonában egy gépjármű, amelynek az üzembentartója az édesanyja, akinek viszont az tartozás kapcsán a minősítése: egyetemlegesen felelős adóstárs. Az autóhoz tartozik egy hitel, amiben pedig az anyja kezesként van feltüntetve. A kérdésem az lenne, hogy ez alapján a kapcsolat alapján a lakáshitel miatt van-e hozzáférése a követelés kezelőnek a gépjárműhöz? A lakáshitelbe hivatalosan nem lett bevonva az autó.
Előre is köszönöm a segítséget!
Hiba volna pedig eltagadni, hogy a nem lajstromozott (és nem is kivételesen egyedi) ingóságok esetében a bizonyítási nehézségek általában leküzdhetetlenek. (Már ha az eltulajdonító nem teljesen hülye és viszonylag következetesen tud vitatni.)
@drbjozsef: Nem értek egyet azzal, hogy az ingóságokkal kapcsolatos visszaélések bizonyításának gyakorlati nehézségét ennyire hangsúlyozod...
suszti,
Nézd, a mai napon hatályos Ptk. a 7:89.§-t és a 7:90.§-t most is tartalmazza.
Ha van bármi olyan ami ezt felülírja (nincs, és nem is lehet amúgy, de tegyük fel), akkor, ahogy Grave7 helyesen írta (és nem kötözködésből), az ügyvéd jelölje meg ezeket a paragrafusokat. Nyilvánvalóan nem tudja.
(Az, hogy egy bizonyos adott konkrét esetben valamiért nem lehet visszautasítani a hagyatékot, az más dolog. Előfordulhat, de nem rendelkezés miatt, hanem mert pl. az történt, amit az előbb itt írogattunk, hogy az adott örökös birtokba, használatba vette a hagyatékot)
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02