Közjegyzői díj elosztása


ObudaFan # 2009.06.10. 11:15

Az ügyérték számít. Más kérdés, hogy abból a közjegyző engedhet.

monalisa1 # 2009.06.09. 20:10

Írd be a Google keresőbe a "közjegyzői díj" kifejezést és már az első találat részletes információval szolgál.

Amúgy az 1%-os munkadíj bizonyára általánosnak mondható - ügyvédnél is csak ekként -, ettől függetlenül peched van, mert magas a módosításra került szerződésbeli összeg.

Valamint bizonyára igénybe vettétek ca. fél órára az idejét...

Az általad említett 1500 Ft/óra munkadíj valószínüleg régről nem valós már.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Vitai Georgina # 2009.06.09. 19:19

Kedves Fórumozók!
Nekem a közjegyzői díjszabással kapcsolatban lenne egy kérdésem. Ha egy kölcsönszerződés módosítását – visszafizetés határidejének módosítását- szeretném közokirati formában rögzíteni, akkor mi az alapja a közjegyzői díj számításának? Ha az ügyérték az alapja, akkor egy 5 milliós kölcsönszerződés esetén a díj kb. 56 ezer forint, amit egy egymondatos szerződésmódosítás- és kb. fél órai munkavégzésért aránytalannak és méltánytalannak érzek. Ezt a szerződésmódosítást lehet időarányosság alapján- tehát minden megkezdett óráért 1500 Ft munkadíjjal - számítani? Mi a közjegyzői gyakorlat ebben az esetben?
köszönöm előre is a választ!

monalisa1 # 2009.04.13. 20:00

Értem.

Javasolnám hármótok közösen fizessétek be a 100 ezer forintot, erről hivatalos nyugtát kaptok. Azt követően hárman elosztjátok négyőtök közt azt a 100 ezer forintot, és amennyi a kiskorúra jut azt tértis levélben kéritek/követelitek tőle ill. a gyámjától. (Esetleges nemfizetés esetén fizetési meghagyás kezdeményezése a bíróságon, melynek költsége az első körben a követelt összeg 3%-a. Ha netán ellentmond per lesz a dologból, és ekkor további 3% illetéket kell fizetni.)

Egy hivatalos levélre és a fénymásolatban csatolt nyugtára mint a felmerült költség igazolására, értelmes ember nem vitatkozik...

Joyee # 2009.04.13. 18:41

Kedves Lisa!

Két testvéremmel édesapám első házasságából mind szeretnénk és ki is tudjuk fizetni a díjat. A baj a második házasságból származó gyermek gyámjával van , akivel nem vagyunk jó viszonyban. Viszont azt nem szeretnénk hogy mi kifizetjük a teljes összget és semmilyen eszköz nem lesz a kezünkben arra hogy követeljük tőle az ő részét. Mert ez az egymás között elintézzük dolog biztos hogy csak bíróság közbeiktatásával történne meg amiz viszont nem szeretnénk.

Amit javasoltál hogy a mi részünket fizessünk ki, azt mi is felvetettük és azt a választ kaptuk, hogy a közjegyzőnek nem tiszte az arányokat megszabni.

monalisa1 # 2009.04.13. 18:19

A 100 ezer forint közjegyzői munkadíjat akár befizetheti a testvérek egyike is - aztán majd valahogy bevasalja a többieken -, vagy ki-ki az örökölt érték százalékos arányában fizet a közjegyzőnek., a nemfizetőnek ráterheli az örökölt ingatlanra.

Zárójelben: ha én örökölnék több milliós vagyonrészt biztosan nem vitatkoznék a rámjutó 20-25 ezer forint körüli befizetés miatt.

És az a 100 ezer forint egyáltalán nem sok, mert a 10 év alatt a közjegyzőnek bizonyára volt dolga az üggyel elég.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Joyee # 2009.04.13. 16:48

Tisztelt Jogi Fórum!

Szerdán egy 10 éve húzódó hagyatéki ügyem fog lezárulni a hagyaték kihírdetésével. Édesapám halála után első házasságából 3 , másodikból 1 örökös között 5 ingatlant osztottak szét közös megállapodás alapján. Ezzel nincs is baj, viszont a közjegyzői díj mandjem 100.000 forint. Két héttel ezelött a 4 testvérből ketten jelentünk meg a közjegyzőnél , viszont az aki a legtöbbet örökölte (a lakott érték alapján arányosítva majdnem 40.000 forintot kellene fizetnie a közjegyzői díjba) nem jelent meg és teljes érdektelenséget mutat.
A közjegyző is megértette, hogy mi nem akarjuk kifizetni azt a hányadot ami nem minket illet ezért adott 2 hét haladékot a kihírdetésig.Viszont azt is elmondta hogy ha nem fizetjük be a közjegyzői díjat a kihírdetés napján akkor ráterheli az ingatlanokra.
Nem állunk jó viszonban azzal a testvérrel aki a legtöbbet örökölte, így egymás között nem tudjuk ezt a díjat behajtani
Kérdéseim a következőek:
1.milyen eszközökkel tudnánk arányosítani ezt a díjat? Mondta a közjegyzőnő hogy vihetjük bíróságra az ügyet de félek hogy többe kerülne a perköltség mint az a 100.000 forint amit ki kellene fizetni, és ezt senki nem szeretné.
2.Ha mégis az ingatlanokra terhelésre kerül sor akkor ezt a díjat mind az 5 ingatlanra ráterhelik? Ha igen, milyen arányban?

Előre is köszönöm a segítséget!