Ajándékozási szerződés


bimbus # 2021.02.02. 11:06

drbjozsef!
Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2021.02.02. 05:24

bimbus,

Ebben a formában illetékköteles, lakóingatlanra 9%.

De ha előbb a feleségednek ajándékozod, ő pedig a gyermekének, akkor mindkettő ügylet illetékmentes.

bimbus # 2021.02.01. 19:16

Tisztelt Szakértők!
A feleségem első házasságából származó felnőtt korú gyermekének szeretném ajándékozni egy házas ingatlanon lévő tulajdonrészemet. Az ajándékozás ebben az esetben illetékköteles vagy illetékmentes?

drbjozsef # 2021.01.27. 11:38

Az öröklésből minden további nélkül. (de ha jól értelek, hagyaték nem is igen lesz, ha a lakását is elajándékozta már).

A köteles részből nem. Ahhoz komoly indok kellene, hogy megálljon jogilag is. Az, hogy nem látogatja, meg gondozza, az kevés.

Ha eladja a lakását, akkor nincs köteles rész. Szóval ELVILEG, a lányok visszaajándékozhatják anyjuknak az ingatlant (illetékmentesen), majd megvehetik tőle (szintén illetékmentesen). Abból nem jár köteles rész. De azért itt eléggé kilógna a lóláb, hogy miért lenne ez a csere, itt szintén lenne keresnivalója a köteles részre jogosultnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.27. 11:38

Az ajándékozással eléggé ki vannak zárva, nem?

Montoya77 # 2021.01.27. 11:17

Köszönöm a gyors válasz. Ki lehetne a 3
lányt valahogyan zárni az öröklésből? Gondolok itt a végrendeletre vagy valami más opció?

Köszönettel:

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.26. 20:45

Igen. 99,9999999999999999999%

Montoya77 # 2021.01.26. 19:50

Jó Estét!

Anyukának 3 lánya van a lakását a 2 lánynak ajándékozta el 4 éve Ami be lett jegyezve a tulajdoni lapra. Anyuka nagyon beteges . A kérdésem az lenne Hogy a 3. lány kérheti a köteles részt ha az anyuka meghal? Viszont ez a lány nem is látogatja és nem is gondoskodik róla.És ha perre menne a 3 lány mennyi esélye lenne a per megnyerésére?

Köszönöm a válaszokat

drbjozsef # 2021.01.25. 13:01

Annaerika,

HOgy járnánk jobban ? ha az unokaöccseinek ajándékozná, vagy a testvéreinek ?

Egyértelműen a testvéreinek. Tavaly július óta a testvérek közötti ajándékozás illetékmentes. Az unokaöccsöknek nem az, ők 18% illetéket fizetnének.

Milyen szerződést kell készítettni ?

Ajándékozáshoz? Ajándékozási szerződés.

Elég a közjegyző ? Vagy ügyvéd kell hozzá ?

Elég a közjegyző. Lényegében mindegy, árban sincs nagy különbség. Én ügyvédhez mennék inkább, de csak mert ha felmerülnének kérdések, talán többet tud segíteni.

Annaerika # 2021.01.25. 09:54

ÜDvözlöm.

Testvéremnek van egy zártkerti ingatlanja 600 nöl. 70-éves a gyerekeivel nem tartja a kapcsolatot közel 40-éve !! Testvérei, és unokaöccsei gondoskodnak róla , mert már sajnos le van épülve , de még tiszta gondolkodású. Testvérem úgy tervezte, hogy oda ajándékozná az unokaöccseinek az ingatlant ! ( a testvérei gyermekeinek ) Vagy a két nővérének ajándékozná , akik már nyugdíjasok !!
A kérdés a következő lenne : HOgy járnánk jobban ? ha az unokaöccseinek ajándékozná, vagy a testvéreinek ?
Milyen szerződést kell készítettni ?
Elég a közjegyző ?
Vagy ügyvéd kell hozzá ?

Válasz előre is köszönöm !!

drbjozsef # 2021.01.13. 05:40

tercikakos,

Értem.
Nos erre nincs igazán jó megoldás. Egyszerű okból : ha bíztok egymásban, akkor tökmindegy mit csináltok, akár a 100%-ot is neked adhatja, úgyis visszaadod majd. Ha pedig nem bíztok egymásban, akkor az előre szerződés sem teljes garancia.

Tulajdonképpen működhet amit leírsz, legfeljebb nem egy ügyvédnél intézni, mert neki azért fura lenne, hogy köttök egy ajándékozási szerződést, amit nyújtson be a földhivatalba, meg rögtön még egyet, amit ne, mert a testvéred elrakja. Esetleg ügyvédi letétbe hagyni, nehogy elveszítse a testvéred. Két különböző ügyvédnél működhet is akár.

Ha jól tudom, a dátum sem számít, nincs kötelezettség, hogy X napon belül be KELL nyújtani a szerződést. Akár évekkel később is benyújthatod, ha megfelel a szabályoknak, szóval ez sem akadály.

tercikakos # 2021.01.12. 22:40

drbjozsef

Köszönöm a választ!

Nekem jól jönne papíron a jövedelem, a testvéremnek meg mindegy.

Ezek alapján akár a 99%-át is nekem ajándékozhatná, és akkor papíron nekem lenne belőle jövedelmem.

Kérdés még, hogy előre tudunk-e kötni egy olyan ajándékozási szerződést amit a közjegyző/ügyvéd még a megíráskor ellenjegyez, aztán csak be kell küldeni a földhivatalba amikor a testvérem aktualizálná hogy én visszaadom az ajándékát.

Vagy van erre jobb mód is, ha ez egyáltalán működik?

drbjozsef # 2021.01.12. 21:03

tercikakos

Testvérem nevén van a lakás, cél hogy én kiadhassam és leadózzam.

Pontosítsunk : a cél, gondolom, elkerülése annak, hogy a testvérednek kelljen adóznia.

Ilyen szempontból el kell keserítselek : közös tulajdon bérbeadáskor főszabály szerint a tulajdoni hányadok arányában kell a bevételt is megosztani, és leadózni.

Az, hogy "tulajdonosok egyéb megegyezése" alapján máshogy adóznának, az nagyon ingoványos talaj, ha nincs rá valami konkrét és közvetlen ok.

De alapíthattok a javadra haszonélvezeti jogot. Akkor Te és csakis te adhatod bérbe az ingatlant. Akár határozott időre is lehet alapítani. Aztán újra.
Persze, ennek költsége van.

tercikakos # 2021.01.12. 19:48

Testvérem nevén van a lakás, cél hogy én kiadhassam és leadózzam. Ha ehhez ajándékoz nekem egy kisebb tulajdonrészt, akkor később csak a beleegyezésemmel adhatná el a lakást, ezt pedig el szeretnénk kerülni.

Gondoltuk ügyvéd előtt előre megírnánk egy ajándékozási szerződést, amiben visszaajándékozom neki a részem és aláírom a papírt, ezzel bármikor visszakapná az egész ingatlant.

Életképes az ötlet, vagy van erre jobb módszer?

Mindenképp olyan megoldást keresünk ahol nem kell bíróságra vinni az ügyet ahhoz, hogy visszakerüljön a lakás a testvérem nevére.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.26. 14:43

Azért túlzásokba ne essünk. Testvérek között. Már bent van, Novák Katalin a másik előterjesztő. A pénzügyminisztérium sem ellenzi.

Demeter Ákos # 2020.05.26. 14:18

Tisztelt kalim

Valóban létezik törvénymódosítás amit Kósa Lajos jegyez.

Az alábbi linken megtekinthető:
https://www.parlament.hu/…24/10724.pdf

A törvény javaslat csak elfogadás és kihirdetés után lesz érvényes. A testvér részére történő ajándékozás illetékmentességét és az öröklés illetékmentességét a törvényjavaslat tartalmazza. Más oldalági rokont nem látok benne nevesítve.

kalim # 2020.05.26. 14:00

Tisztelt Jogi Fórum!

A minap láttam valamelyik csatornán nyilatkozni Kósa Lajost, hogy beterjeszt egy olyan törvénymódosítási javaslatot, amiben az szerepel, hogy az oldalági rokonok között is illetékmentes legyen az öröklés és az ajándékozás. Sajnos többet nem hallottam a hírből, így itt szeretném megkérdezni, hogy mit tudnak erről?

Köszönettel!

drbjozsef # 2020.04.04. 16:19

s_peter67,

Lehet, és érvényes is lesz. Jogilag érvényes lesz, akár azt is írhatjátok, hogy XY dátumkor (régebben) átutalt összegek ajándék, és mostani dátum, meg ami kell.

De hogy ez a külföldi szolgáltatónak is meg fog-e felelni, arra nem vennék mérget. Joguk van nem szerződni azzal, aki gyanús. Talán tőlük kellene megkérdezni, jó lesz-e így.

s_peter67 # 2020.04.04. 13:14

Lehet vagy érvényes is lesz? :D
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.04. 13:00

Lehet.

s_peter67 # 2020.04.04. 12:40

Üdv.

Egyenesági rokonnak ajándékoztam 35M+ HUF értékű készpénzt, ingatlanokat adtam el, az összeg kb 6-7 ingatlan árából adódott össze, majd átutaltam egyesével. Mivel nem bejelentésköteles így nem is írtunk róla ajándékozási szerződést,azonban a megajándékozottam külföldi szolgáltatónál akarja most a kialakult helyzetre tekintettel egy részét átváltani külöböző devizákba, ahol kérnek ajándékozási szerződést.
Mai keltezéssel lehet (szabályos) olyan ajándékozási szerződést írni, hogy a pénzösszegek átutalása korábban volt (a legelső tavaly márciusban.) vagy utalja vissza az összes pénzt(ingyen tudjuk átvezeni a két számla között) és írjunk a mai dátummal újat?
Köszönöm

Üdv.
Péter

samsi # 2013.02.01. 12:41

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.01. 12:04

Nem. Azt kellene látni, hogy most mi van a hagyatékban.

samsi # 2013.02.01. 10:27

Pontosítok, látnom kellene az ajándékozási szerződést, ahhoz meg tudjam ítélni a dolgokat?Előre is köszönöm.

samsi # 2013.02.01. 10:15

Egyébként nem tudom, hogy van-e értelme osztályrabocsájtásnak, ennyire még nem értem a dolgokat.