Örökség tulajdonrész megváltása


brat1 # 2006.03.20. 15:39

Köszönöm a tájékoztatást és a segítséget.

Igy már sikerült egy kicsit tisztábban látnom.

_Lala_ # 2006.03.18. 14:57

Illetve még ez is idevág:

Ptk. 616. § (1) A házastárs haszonélvezetének korlátozását csak a leszármazók kérhetik.
(2) A haszonélvezet korlátozásának bármikor helye van, a korlátozás azonban csak olyan mértékű lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet a házastárs szükségleteit biztosítsa, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is.
(3) Mind a házastárs, mind az örökösök kérhetik a házastárs haszonélvezeti jogának megváltását. A házastárs által lakott lakásra, az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakra fennálló haszonélvezet megváltását nem lehet kérni.
(4) A házastársat a megváltásra kerülő vagyonból - természetben vagy pénzben - olyan rész illeti meg, amelyet mint az örökhagyó gyermeke törvényes örökösként a leszármazókkal együtt örökölne. Ági öröklés esetén a házastársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.
(5) A megváltást a hagyatéki eljárás során, ennek hiányában az öröklés megnyílásától számított egy éven belül a hagyatéki eljárásra egyébként illetékes közjegyzőnél kell kérni.

_Lala_ # 2006.03.18. 14:43

A közös tulajdon megszüntetése c. bírósági eljárást nem akadályozza a haszonélvezet - igaz, a haszonélvezetet nem is érinti. Tehát a haszonélvezet terhének fennmaradása mellett a közös tulajdonlás megszüntetését lehet kérni, ekkor a 'normál' szabályok szerint a tulajdonostárs kérheti a tulajdonának megváltását, vagy az egész ingatlan (esetünk a haszonélvezettel terhelt tulajdonjog) értékesítését, és a vételárból a rá jutó részt. Amennyiben nincs olyan tulajdonostárs, aki képes és hajlandó lenne megváltani a kérelmező testvér részét, akkor a bíróság az árverezés mellett fog dönteni, ami lehet eredménytelen is, hiszen egy haszonélvezettel terhelt házra nem sok vevő akad. A bírósági eljárásnál egyébként egyszerűbb, gyorsabb, és költségkímélőbb megegyezni a feleknek - ekkor nyilván a megváltás jön szóba.

Azt látni kell viszont, hogy az ingatlan normál forgalmi értékénél egy haszonélvezettel terhelt ingatlan tulajdonjogának értéke alacsonyabb. Egyrészt maga a haszonélvezet is rendelkezik törvényben előírt értékkel (a haszonélvező korától függő százalék), másrészt ennyiért sem biztos, hogy el lehetne adni, mivel nem igazán forgalomképes egy ilyen ingatlan, amit még sok évig nem lehet használni. Ez pedig a bírósági eljárást elkerülendő, egy esetleges egyezségnél jelentősen csökkentheti a testvérnek kifizetendő összeget.

brat1 # 2006.03.18. 14:04

Üdvözlet mindekinek!

Segítséget szeretnék kérni!

Édesapám halála után 3 tesvér örökölt 1/3-1/3 részt, illetve édesnyánk aki együtt élt -házassági kötelékben - édesapánkkal annak halálakor "örökölte" a lakás, a kert és egy autó haszonélvezeti jogát.

Az egyik testvérem kezdeményezte - ügyvédi felszólítólevél kíséretében - a fennálló tulajdonközösség megszüntetését és kéri a tulajdonrészének a megváltását mind a hármunktól (tőlem, bátyám és édesanyámtól) a fenti ingatlanokra és ingóságra.

Édesanyám a fenti ingatlanokat és ingóságokat használja, eladni nem szeretnénk.

Kötelezhet-e a bíróság valamelyik vagyontárgy eladására?
Egyátalán kérheti -e a tuljdonrész megváltását a testvérektől úgy, hogy édesanyánk még él?
Milyen lehetőségeink vannak?

Segítő tanácsokat előre is megköszönve: Brat1