Tisztelt Jogászemberek!
Apám végrendeletet nem hagyott, így az ingatlan, ami fele részben volt tulajdona (másik fele édesanyám nevén van) két gyermekére, azaz rám és testvéremre száll törvényes öröklés címén, azaz mindketten megörököltük az ingatlan negyedét-negyedét. Édesanyám esetleges eltávozásakor megörököljük az ingatlan másik felét is, így 50-50százalékban leszünk az ingatlan tulajdonosai.
Úgy állapodtunk meg, hogy édesanyánk eltávozásakor testvérem egyből kivásárolja a részemet, azaz az ingatlan másik felét.
Apám hagyatéki tárgyalása most lesz, és tanakodunk, hogyan lehet az eljárási illetékeket a minimumra csökkenteni. Ha az előbb leírt verzió szerint zajlik a folyamat, akkor ezt csak élők közötti adásvétellel oldhatjuk meg, aminek elég súlyos illetékvonzata van, az öröklési illeték többszöröse.
Most megtehetném, hogy a hagyatéki tárgyaláson lemondok az örökölt ingatlanrészemről, és akkor az törvényileg a testvérem nevére kerül, majd ugyanígy tehetnék édesanyánk eltávozásakor is, és akkor az ingatlan másik fele is az ő tulajdonába kerül, lakástulajdonos lesz, és mindössze a kétszeri örökösi illetéket kellene megfizetni, ami az ignatlan 2,6%-a.
Ebben az esetben azonban semmilyen jogi biztosítékom nincs arra, hogy testvérem (akivel addig bármi megtörténhet) ki is fizeti a részemet, hisz elvileg az örökrészemről lemondtam. Ha meg nem mondok le örökrészemről, akkor meg mint élők közötti jogügylet, ki kell fizetni az adásvételi illetéket még pluszban az öröklési illetéken felül.
A kérdésem az, hogy be lehet-e jegyezni valamilyen terhelési tilalmat vagy zálogjogot az ingatlanra, amivel bebiztosítom, hogy testvérem édesanyánk halálakor kifizeti a lakás akkori piaci értékének a felét, avagy ez marad a bizalmi része a viszonyunknak.
Válaszukat, véleményüket előre is köszönöm!