Osztályra bocsátás


helio # 2006.07.25. 21:58

Egy örökösödési ügyben kérem a tanácsotokat. A férj meghalt és hagyott maga után 1-1 gyereket az első és második feleségétől, míg a harmadik az özvegy.
Megállapították a hagyatékot, ami egyben a házastársi vagyonközösség összege is.
Az özvegy örökölte a hagyaték felét, míg a másik felét egyenlő arányban a két gyerek, és persze ezen a részen van az özvegyi haszonélvezeti jog is. Ha a gyerekek meg akarják váltani a haszonélvezeti jogot, akkor a 2. ötven százalék három felé oszlik, tehát a gyerekek öröksége nem a teljes hagyaték 25%-a, hanem csak kb. 17%.
Az egyik gyermek kapott 12 millió forintot az édesapjától, azzal, hogy osztályra kell bocsátania az összeget. Erről közjegyzői okirat készült. A másik gyerek nem kapott előre semmit.
Vita van abban, hogy ezt a 12 milliót a teljes hagyatékhoz kell hozzáadni, vagy csak a gyerekek örökrészéhez.
Vagyis a teljes hagyaték, mondjuk 100 millió, aminek a fele az özvegyé, hiszen a házassági vagyonközösséghez tartozik. Ezt a 100 milliót kell megnövelni az ajándékba adott és osztályra bocsátandó összeggel, vagy csak a gyerekek örökrészét.
Előre is köszönöm a segítségeteket.

helio # 2006.07.25. 22:07

Bocsánat, valamit elfelejtettem. Az özvegy nem akarja az ajándékba adott összeget osztályra bocsátani, és a közjegyző végül úgy döntött, hogy kihagyja a hagyatékból. Szerintem azonban ez nem törvényes, mert jog szerint mindkét gyerek egyformán örököl, hiszen nincs sem érdemtelenség, sem más törvényes kizáró ok, de ezzel a másik gyerek jelentős hátrányba kerül, és tulajdonképpen az özvegy is. A saját részéről, gondolom, lemondhat, de a másik gyerekéről nem. Vagy ez mégis lehetséges?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.26. 07:06

Ha jól veszem ki a szavaidból, az özvegy valójában nem örökölt, hanem egész egyszerűen a házastársi közös vagyon őt illető részét kapta meg. Így az osztályrabocsátás őt nem érinti. (Megjegyzem: amúgy is csak a leszármazók közös öröklésekor érvényesül.) Az sem számít, hogy ő akarja vagy nem akarja az osztályrabocsátást, hiszen az nem őt terheli.

ObudaFan # 2006.07.26. 08:25

Az osztáyra bocsátást bármelyik örököstárs kérheti, nem játszhat össze kettő a harmadik kijátszására.
Mivel a közös vagyon özvegyet illető része (az az 50%) nem a hagyaték része, ezt az osztályra bocsátásnál nem kell figyelembe venni az öröklési arányok meghatározásához.

helio # 2006.07.26. 10:23

Ez azt jelenti, hogy az örökösök 50%-oz kell hozzáadni a teljes összeget, és az özvegy csak akkor részesedik, ha az özvegyi haszonélvezetet a két örökös megváltja? És az előre kifizetett örökös részét csökkenteni kell 12 millióval, amit már megkapott?

ObudaFan # 2006.07.26. 17:18

Az özvegy csak akkor részesedik a másik 50%-ból, ha megváltás lesz, de a megváltást az özvegy is kérheti. Az előre kifizetett örökös része úgy alakul, hogy az osztályra bocsátott összeget hozzá kell adni a hagyaték teljes értékéhez, az összeget meg kell felezni, és az így felezett összeg és az osztályra bocsátott összeg különbsége lesz az ő örökrésze, tehát nem egészen az, amit írtál.