Tisztelt kalapkirály!
1. Igen, bevett dolog, hogy ugyanaz a tanács, bíró tárgyalja újra az ügyet, célszerűségi megfontolásból.
Ezt az előírást rendszerint a bíróságok ügyelosztási rendje tartalmazza is.
2. A bizalomvesztés önmagában másik bíró kijelölésére nem ok.
Más bíró akkor kerülhet kijelölésre, ha:
- kizárási ok merült fel (elfogultság, jogvitában közvetlen (félkénti vagy annak képviselőjekénti eljárás, akár a per korábbi szakaszában is) érintettség, érdekeltség, tanúként kell kihallgatni, perújítási eljárás esetén a megelőző eljárásban részvétel, jogorvoslati eljárások esetében az elsőfokú eljárásban, illetve felülvizsgálati eljárás tekintetében a másodfokú eljárásban való részvétel)
- bíróság működésében (túlterheltség, szakosodás), illetve az adott bíró körülményeiben (tartós távollét, betegállományban lét) felmerült objektív okból (Büsz. 32. §)
Kizárási indítványt bíró ellen a bíróság elnökéhez kell előterjeszteni, címezni, aki azt megvizsgálja és amennyiben a bíró azt beismeri, akkor maga jelöl ki más bírót az új eljárásra, ez esetben arról külön határozatot nem hoznak.
Egyébként arról a bíróságnak ugyanazon a fokon (törvényszéken ugyebár I. és II. fokú eljárás is folyhat) másik tanácsa vagy bírája határoz, tárgyaláson kívül, végzéssel (tanács kizárásáról tanács, bíró kizárásáról bíró).
A kizárási indítványt elutasító végzés az ügy érdemében hozott döntés elleni fellebbezésben kifogásolható, ugyanakkor ez nem érinti a fél kizárási indítvány előterjesztéséhez fűződő jogát, azt ismét előterjesztheti.
A Büsz. 32. §-a szerinti átosztásra hivatalból kerülhet sor, de a Panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló 2013. évi CLXV. törvény 1. § (2)-(3) bek.-eire figyelemmel az Alkotmány XXV. cikke alapján kezdeményezhető a fél részéről is, szintén a bíróság elnökénél.
Fontos tudnia, hogy a nyilvánvalóan, illetve az ugyanabban az ügyben, ugyanazon bíróval szembeni, ugyanazon okból fakadó alaptalan kizárási indítvány előterjesztője pénzbírsággal sújtható.