BT megszüntetése egyszerűsített elszámolásban


satkal # 2022.08.29. 05:12

Tisztelt Szakértők!
van egy ÁFÁ-s BT-nk, amelynek alakulása óta nulla FT forgalma van.
2 tagja van: egy bel-és egy kültag, fejenként 10-10.000 HUF-al, mint "tőke".
Adósság nincs, ÁFát soha nem igényelt a BT vissza, számlát soha nem állított ki. Van egy magyarországi bankszámlája, ahogy azt a törvény előírja.
Szeretnénk ezt a BT-t megszüntetni, ügyvéd nélkül.
Egyszer nagyon régen találtam egy jó leírást arról, hogy mikor, mit és hogyan kell ehhez csinálnom nekem, mint beltagnak, és ügyvezetőnek, de ha lesántulok sem tudok ráakadni arra a leírásra.

Tudnátok esetleg ebben segíteni, hogy mikor mi a teendőm?
Előre is köszönöm.
L.

osztap # 2022.08.29. 12:30

satkal,

Olvasd el ezt kiindulásként:
https://perfekt.blog.hu/…_10_lepesben

satkal # 2022.08.29. 12:54

Kedves osztap,

köszönöm. Nem kizárt, hogy ezt kerestem egyébként:-)
Egy dolog ne mvilágos: "A végelszámolás kezdő napját követő 30 napon belül, a végelszámolás kezdő napját megelőző nappal tevékenységet lezáró bevallást és számviteli beszámolót kell készíteni, azt közzé kell tenni és letétbe helyezni." Ebből a számviteli beszámoló az OK, de milyen tevékenységet lezáró bevallásra gondolt a költő? Áfa, SZJA és egyebek, vagy mi lehet ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.29. 15:29

Szeretnénk ezt a BT-t megszüntetni, ügyvéd nélkül.
Cseresznye.

osztap # 2022.08.29. 16:58

satkal,

Minden adónemre, aminek a cég alanya, vagy aminél kifizetőként levonási és bevallási kötelezettsége van.

Ahogy a mester írja: „"leggyakrabban a ’71., ’65., ’08., ’01 számú bevallásokat. A kisadózó vállalkozások tételes adója és a
kisvállalati adóhatálya alá tartozó gazdálkodó esetében pedig – mivel az adóalanyiság megszűnik a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal – a ’71. számú bevallás helyett a ’KATA, ’KIVA jelű bevallást
”"
https://nav.gov.hu/pfile/file?…

Ezt a NAV-tájékoztatót egyébként érdemes részletesen elolvasnod, mielőtt belevágsz.

Majordomus # 2022.08.29. 19:07

"ügyvédhez
fordulni sokba kerül,
ügyvedhez
nem fordulni
háromszor annyiba" (N.P.I)

satkal # 2022.08.30. 12:40

@Majordomus : igen, elképzelhető, de nem adom fel :-) Nem KATA, nem KIVA adózó vagyok, a többit már csináltam éveken keresztül, könyvelő nélkül. Mondjuk, könnyű dolgom volt, nulla forgalom mellett:-)

@osztap: ismételten köszönöm, ez nagy segítség volt. Ezekből a 2271-est nem csináltam még, de remélem, nem lesz vele nagy gondom.

@KBS: Cseresznye? Pálinkában sem szeretem :-) Itt nem tudom, mire kell gondoljak: ha ez a szerencsekívánságod, akkor köszönöm, igyekezni fogok :-)

Majordomus # 2022.08.30. 19:17

Az ügyvédi költség nem vágna földhöz,de stressz és az idegeskedés annál inkább mre ezt lezongorázod.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.31. 04:55

Cseresznye = nem megy(gy). Bocs.

Cégeljárásban a jogi képviselet kötelező.

satkal # 2022.08.31. 06:22

@Majordomus: igazad lehet. Ezelőtt 1 évvel szerintem nem is gondolkoztam volna azon, hogy ügyvédet kérjek fel. Sajnos, az anyagi helyzetem jelenleg ezt nem teszi lehetővé :-(
Iskoláskorú gyermekek mellett sajnos, meg kell gondoljuk, mire adunk ki jelentősebb összegeket. Tudom, hogy ha elcseszek valamit, meg is büntethetnek érte, de erre mondják azt is: kockázat nélkül nincs nyereség. Remélem, meg tudom csinálni önállóan, ami által a családi kasszában marad jó pár 10.000 HUF.

satkal # 2022.08.31. 06:23

@Kovács_Béla_Sándor: "Cégeljárásban a jogi képviselet kötelező."
Ezen vitatkoznék: vannak esetek, amikor nem kötelező. Az én esetem pont ilyen.

osztap # 2022.08.31. 06:24

KBS,

Cégeljárásban a jogi képviselet kötelező.

Mindenhol azt olvasom, hogy az egyszerűsített végelszámolás a kivétel. (Az előbbi perfektes linken túl, itt egy másik: https://www.drszeiler.hu/…gelszamolasa ).

Hol látod jogszabályban, hogy mégis szükséges képviselő?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.31. 06:37

Ez fordítva áll: a főszabály, hogy cégeljárásban (változásbejegyzésben) kötelező. A végelszámolás is cégeljárással jár - tehát annak kellene jogszabályban lenni, hogy a végelszámolás kivétel.
Egyébként nem zárom ki, hogy az; mintha mostanában egyszerűen a könyvelő intézné, és a nav értesíti hivatalból a cégbíróságot. Ha így van, akkor értelemszerűen nem kell ügyvéd. (Akkor könyvelő kell. :) )

satkal # 2022.08.31. 07:02

@KBS: "(Akkor könyvelő kell. :) )"

Én az elmúlt években soha nem alkalmaztam könyvelőt: a mérlegtől kezdve minden bevallást, ÁFA, SZJA, mindent én csináltam. Nyilván ez nem okozott nagy problémát, mivel nulla forgalma volt a BT-nek.
Így azt hiszem, az egyszerűsített végelszámoláshoz sem szükséges feltétlenül könyvelőt felkérnem.

papinianus88 # 2022.08.31. 07:51

satkal:
A legnagyobb videó megosztó oldalán beírod az egyszerűsített végelszámolást, és találsz is egy videót, amelyet egy ügyvéd készített és tartalmazza az egyszerűsített végelszámolás formanyomtatványát, menetét, ügyfélkapu használatát a cégek egyszerűsített végelszámolásának befejezéséről.

satkal # 2022.08.31. 08:09

@papinianus88: erre gondolsz? https://www.legnagyobbmegoszto.com/watch?…
Kovács Krisztián: Végelszámolás, egyszerűsített végelszámolás

papinianus88 # 2022.08.31. 08:12

Úgy gondolom megtalálod benne, amit akarsz :)

osztap # 2022.08.31. 08:27

KBS: „a nav értesíti hivatalból a cégbíróságot
A főszabály világos. De ebben az esetben pontosan azt írja a NAV, amit Te fentebb. Az egyszerűsített végelszámolás kezdetén a cég nyújt be a NAV-nak egy nyomtatványt, ami után a NAV értesíti a Cégbíróságot. Szerintem ez az "egyszerűsítés" a folyamatban (és ez takarítja meg az ügyvédet)

satkal: „Így azt hiszem, az egyszerűsített végelszámoláshoz sem szükséges feltétlenül könyvelőt felkérnem.
Mérlegképes könyvelő 10 mFt forgalom felett kell. Számviteli tv. 151. § (2). Ettől függetlenül, hacsak nem vagy Te magad is könyvelő, érdemes lehet legalább átnézetned, amit készítesz, mert a szabályok mások, mint a normál éves beszámolónál. A részletekről külön kormányrendelet van:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.31. 10:36

Szorri vagyok.

Ott lesz a probléma, hogy a navval is kötelező az elektronikus kapcsolattartás. Ha az adózó képes rá, akkor valóban nem szorul ügyvédre, sem könyvelőre.

Majordomus # 2022.08.31. 19:54

Na,csak bezárul a kör....

satkal # 2022.09.01. 04:42

@kbs "navval is kötelező az elektronikus kapcsolattartás. Ha az adózó képes rá," Ha ezt a kérdést úgy kell értelmezzem, hogy pl. a 08-as bevallásokat havonta ügyfélkapun keresztül küldöm-e a NAV-nak, illetve minden más bevallást, akkor igen, képes vagyok rá.
Erre gondoltál?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.01. 08:15

Ha van ügyfélkapud, akkor tudsz elektronikusan kapcsolatot tartani. (Szerintem ÁNYK, de ezt a könyvelők tudják.)

satkal # 2022.09.07. 11:49

@KBS, igen, van ügyfélkapum: mind magánszemélyhez, mind pedig a BT-hez kapcsolódó.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.07. 12:21

A bété cégkapu, de ez már mindegy. :)

adima28 # 2022.10.15. 10:33

Kedves Jelenlevők

Érdeklődnék, ha van egy KFT-m ami kényszertörlés alá kerül, mert csődbe ment, és van egy lízingelt autó a nevén, amelynek még van hátraléka, de azt sem tudja a cég befizetni (az autót leadja a telephelyre), akkor azon kívül hogy felszámolási eljárás alá kerül a cég, és például ez az autólizing cég követelést ad be a hátralékra, de a cég nem tudja kifizetni, akkor végül az ügy legvégén, maga az ügyvezető a cégben, KHR listára kerül, vagy sem. Tehát a banknál mint magánszemély, nyoma lesz, hogy a (kényszerfelszámolt) cégemben maradt lízinges autó nem lett kifizetve, és ezért én mint magánszemély, KHR negtív listára kerülök?

Köszönöm