tulajdonos felelőssége


ObudaFan # 2020.09.04. 11:37

Főszabály szerint az ügyvezető.

csaszy # 2020.08.31. 18:35

Kft. Pályázatnál ki a felelős a tulajdonos, vagy az ügyvezető?

Ritus0723 # 2020.08.22. 13:16

Köszönöm! Nagyjából én is ebben bízom! :)

Szomorú örökös # 2020.08.21. 04:53

Ritus0723

Bár én nem jogász vagyok, de volt egy felszámolt kft-m. A végrehajtás során tudomásom szerint leginkább az ügyvezető mögöttes felelősségét állapíthatják meg felelőtlen gazdálkodás miatt és hajthatják be a tartozást rajta, azonban ez csakis felszámolás esetén állhat fenn és hosszú eljárás előzi meg. De azért nem árt szem előtt tartani, hogy nem véletlenül az a neve, hogy korlátolt felelősségű társaság.

Ritus0723 # 2020.08.21. 04:25

Kedves Ügyvéd Úr!
Köszönöm válaszát! A félelmem az,hogy a végrehajtás során követelt összeget nem fedezi a kft. vagyona. Ez az eset okot adhat arra,hogy a tagokon hajtsák be a kft. ellen fennálló tartozást?

Sherlock # 2020.08.20. 19:26

Az csak egészen kivételes esetben fordulhat elő.

Ritus0723 # 2020.08.19. 09:11

Köszönöm válaszát. Ha a cégre vonatkozik a végrehajtás az esetben felelhet a saját vagyonával?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.19. 08:35

Az is látszik a cégkivonaton, ha a taggal szembeni végrehajtás miatt lefoglalták az üzletrészét.

Ritus0723 # 2020.08.18. 19:17

Kedves Ügyvéd Úr!
A végrehajtás az e-cegjegyzek.hu-n letölthető cégkivonatban szerepel. Számomra nem derül ki a cégkivonatból,hogy a végrehajtás ki ellen indult,de jól gondolom,hogy mivel a cégkivonatban szerepel, így a kft-vel szemben van folyamatban végrehajtás?
Ez esetben a férjem,mint tag felelhet a saját vagyonával a cég tartozásaiért?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.18. 16:38

Nem mindegy, hogy a társasággal szemben folyik végrehajtás (de akkor nem a "társaságra" van bejegyezve), vagy valamelyik taggal szemben.

Ritus0723 # 2020.08.18. 14:23

Tisztelt Cím!
A férjem tulajdonos egy Kft.-ben már évek óta,melyben az édesapja az ügyvezető.A férjem semmiről nem értesül a cég működésével kapcsolatban. A napokban felfedeztem,hogy a cégkivonat azerint bírósági végrehajtás van bejegyezve a társaságra (pár napja). Kérdésem,hogy tagként a férjemet terheli-e anyagi felelősség a cég kötelezettségeiért?
Köszönettel:
Ritus

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 04:23

Mennyit ér az az üzletrész?

Ivett90 # 2016.02.23. 22:38

Üdvözlet!

Saját kft. ügyben kérnék segítséget. Ketten vagyunk tulajdonosok 50-50%-ban. A társam az ügyvezető igazgató.
Szeretném eladni a részemet, mert már nem szeretném tovább csinálni. A társamat érdekelné is a részem, de nincs rá pénze, hitelt felvenni nem szeretne.
Ezek után (3 hétig húzta már az időmet) felmerült bennem, hogy továbblépek és megkeresem a következő vevőjelöltemet, akinek a személyével a társamnak problémái vannak. Az volt a reakciója, hogy ha az illető lesz a társa, akkor ő inkább becsődölteti a céget (utána olvastam és elvileg nélkülem nem tud semmi ilyesmit tenni, de ha mégis, erről is kérnék véleményeket) és csinál egy újat, ebben folytatná az eddigi tevékenységet. De nincs is olyan helyzetben a cég, hogy csődről lehetne beszélni, maximum végelszámolásról.
A kérdésem az lenne, hogy ha maradnék 50%-ban tulajdonos, milyen kötelezettségeim vannak a cég felé (legfőképp a cégen belül ellátandó munkámra gondolok)? Megtehetem, hogy elmegyek máshova dolgozni és nem a cégemen belül dolgozom, de megtartom a részemet?
Vagy van valakinek ötlete, hogy keveredhetnék ki végre ebből a helyzetből?
Előre is köszönöm a segítséget/hozzászólást! Már nagyon tanácstalan vagyok... :-(

ObudaFan # 2016.01.01. 21:57

Visszamenőleg nem lehet.

malta9 # 2016.01.01. 18:24

Társasági szerződést tagváltozást visszamenőleg lehet módosítani. Ha igen mennyi ideig?

ObudaFan # 2016.01.01. 17:36

Ha a tag erre irányuló külön jogviszony hiányában személyesen közreműködik a társaság tevékenységében, ezzel összefüggésben ellenszolgáltatást a társasági szerződés rendelkezései szerint igényelhet. A társaság a taggal szemben a személyes közreműködés elmulasztására tekintettel akkor érvényesíthet igényt, ha ezt a társasági szerződés lehetővé teszi.

Ezekben az esetekben kell a társasági szerződésnek ezekről rendelkezni.

Hogy egy adott adó-, vagy tb viszony tekintetében mi minősül keresőtevékenységnek, ahhoz tudni kellene, hogy pontosan milyen jogviszonyról van szó.

malta9 # 2016.01.01. 12:34

Köszönöm szépen! Ilyesmi miatt kérdeztem. Nem kapok semmilyen jövedelmet, akkor tagként(tulajdonosként) nem minősül keresőtevékenységnek? Kft esetében egyébként kell rögzíteni a személyes közreműködést vagy mellékszolgáltatást? Ha lenne ilyen, akkor annak benne kéne lenni a TSZ-ben?

ObudaFan # 2016.01.01. 12:18

Valamilyen adó- vagy tb szabály szempontjából vagy kíváncsi arra, hogy mi számít kereső tevékenységnek?

Alapvetően ha nem osztalékként, hanem valamilyen, a cég felé végzett tevékenységed fejében jutsz bevételhez a cégtől, akkor az általánosságban keresőtevékenység lehet, de ha valamilyen konkrét adó-, vagy tb szabály miatt kérdezed, akkor ott könnyen lehet, hogy külön definiálva van, hogy mi számít annak.

malta9 # 2015.12.31. 14:27

köszi a választ. Tudom, hogy kicsit zavaros a kérdésem. Azt szerettem volna tudni, hogyha a lentieket nem rögzítettük a társasági szerződésben, akkor és valóban nem működök közre, akkor az nem minősül keresőtevékenységnek?

Minden olyan munkavégzés, amelyért díjazás jár, továbbá kereső tevékenységet folytatónak kell tekinteni azt a személyt is, aki külön törvény szerint egyéni vállalkozónak minősül, valamint aki gazdasági társaság tevékenységében személyes közreműködés vagy mellékszolgáltatás keretében történő munkavégzés útján vesz részt, illetve aki a társaságnak vezető tisztségviselője, vagy a társasági szerződésben a közreműködési/munkavégzési kötelezettsége/joga fel van tüntetve,

  • Az olyan munkavégzés, amelyért jogszabály alapján tiszteletdíj jár, akkor minősül kereső tevékenységnek, ha a havi tiszteletdíj mértéke a kötelező legkisebb munkabér 30 százalékát meghaladja.
ObudaFan # 2015.12.31. 14:07

Ha az a kérdés, hogy tag vagy-e, akkor a leírtak alapján az a válasz, hogy tag vagy.
Bevallom, számomra még mindig rejtély a kérdésed lényege.

malta9 # 2015.12.31. 11:40

kft-ben tulajdonos vagyok 50 %-ban. Nem szeretnék semmit sem csinálni, de egy adatlap kitöltésénél kérdés, hogy tag vagyok-e. Arra vonatkozott a kérdésem, hogyha nincs a társasági szerződésben személyes közreműködésre jog vagy kötelezettség feltüntetve külön, akkor az nem él?

ObudaFan # 2015.12.31. 11:34

Milyen cégben vagy te kicsoda és mit szeretnél pontosan csinálni?

malta9 # 2015.12.31. 07:57

Tisztelt Szakértők!

Cégminta alapján készült a társasági szerződés.
Társasági szerződésben a közreműködési/munkavégzési kötelezettsége/joga fel van tüntetve. Ha a fenti jogot szeretném magamnak biztosítani, akkor erre külön ki kell térni a szerződésben?

Köszönettel M

PraetorLXXVI # 2015.12.11. 07:16

Kedves Attika jogász!

"Ugye nem az vezérel, hogy az itteni jogászok majd ingyen, bérmentve kikutatják részedre az alkalmazandó jogszabályokat."

Ezek szerint neked gondot okoz ha ingyen dolgozol egy ingyenes fórumon...? Akkor mit keresel itt? Micsoda rabja vagy te ennek az anyagias, pénzéhes világnak...!
Tudod, az ember alkotta jogszabálytenger (amelybe már-már belefullad a magyar társadalom) mellett létezik a Teremtő által alkotott "szabály könyv" vagy "ajánlás", ún. Biblia, amely azt mondja:
"Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön, hol a rozsda és a moly megemészti, és a hol a tolvajok kiássák és ellopják; Hanem gyűjtsetek magatoknak kincseket mennyben, a hol sem a rozsda, sem a moly meg nem emészti, és a hol a tolvajok ki nem ássák, sem el nem lopják. Mert a hol van a ti kincsetek, ott van a ti szívetek is." Máté 6, 19-21

De igazad van, ezt is írja a Biblia: "...méltó a munkás a maga bérére..." Lk 10,7
Ezért a béred a semmiért, amit adtál (írtál): KÖSZÖNÖM!

ObudaFan
Szuper vagy! A köszönöm nem elég, de KÖSZÖNÖM! Jó látni, hogy vannak jogászok, akiknek nem esik le a pecsétgyűrű az ujjukról ha ingyen kell pontosan válaszolni...

ObudaFan # 2015.12.09. 06:20

Ptk. 3:2. § [Helytállás a jogi személy tartozásaiért]

(1) A jogi személy kötelezettségeiért saját vagyonával köteles helytállni; a jogi személy tagjai és alapítója a jogi személy tartozásaiért nem felelnek.

(2) Ha a jogi személy tagja vagy alapítója korlátolt felelősségével visszaélt, és emiatt a jogi személy jogutód nélküli megszűnésekor kielégítetlen hitelezői követelések maradtak fenn, e tartozásokért a tag vagy az alapító korlátlanul köteles helytállni.