Bírósági végzés


Ria56 # 2022.01.13. 17:22

Érdeklődnék, mi várható, ha egy 2013-as hitelem bíróságra került, de mivel felperes nem adta be időben a kért papírokat, bírósági végzésem van arról, hogy lezárt ügy, fellebbezésnek nincs helye.,vitattam egy régi devizahitelt, nem találtam jogosnak a követelés összegét ugyanis. Ha a bíróság ezt lezárta /ráadásul szerintem el is évült az ügy, mert 7 éve felszólítást sem kaptam/, akkor mit tehetnek? Idén kaptam egy ládába dobott, nem ajánlott levelet, hogy fizessem be a tartozást kamatokkal.

drbjozsef # 2022.01.14. 11:27

Ria56

Ki a feladója annak a levélnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.14. 11:44

A megszüntetés nem érdemi befejezés, nem eredményez reis iudicata-t.

Ria56 # 2022.01.14. 20:35

Drbjozsef!

Az Intrum küldte a levelet. Nem ajánlva, csak bedobva a ládába a csekkel együtt.

Ria56 # 2022.01.14. 20:43

Bíróság már végzéssel zárta le az ügyet, fellebbezésnek nincs helye, az volt a levélben. Bíróság nélkül meg úgy tudom, nem tehetnek semmit egy 2013-as üggyel kapcsolatban…vagy mégis?

Szomorú örökös # 2022.01.15. 04:44

Ria56

bírósági végzésem van arról, hogy lezárt ügy........Bíróság már végzéssel zárta le az ügyet, fellebbezésnek nincs helye, az volt a levélben. Bíróság nélkül meg úgy tudom, nem tehetnek semmit egy 2013-as üggyel kapcsolatban…vagy mégis?

Az, hogy az Intrum most küldött neked egy fizetési felszólító levelet - ráadásul nem is ajánlottan - nem számít fellebbezésnek. Egyébként is a követelésük mértékének a jogossága volt a bíróságon a kérdés, nem pedig az, hogy tartozol még vagy nem. Nagy valószínűséggel a tartozásod még mindig fennáll, mivel nem fizetted ki. Attól, hogy elévült - mivel 2013-as hitelről beszélünk ugyebár - nem jelenti, hogy meg is szűnik teljesen. Ez csak a NAV tartozásokra igaz, pl. a bebukott banki hitelekre már nem. Az bizony egy jó darabig ott marad és megkeseríti az életedet, ha pl. újból hitelt szeretnél felvenni bármire.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.15. 06:36

Olvasod a válaszokat is, Ria? Vagy csak írogatsz?

Ria56 # 2022.01.15. 08:49

Kovács_Béla_Sándor Természetesen olvasom, csak nem vagyok korán kelő. Most láttam

Ria56 # 2022.01.15. 09:25

Szomorú örökös Köszönöm a választ,. Hitelt már nem szeretnék felvenni, nyugdíjas lettem, minden tartozást letudtam, nehogy a gyerekeimre maradjon. Ez azért ért hidegzuhanyként, mert 2013.óta nem jelentkeztek és így könyvelem el, hogy az ügy lezárva. Igazából az a lényeges kérdésem, hogy érvényesíthetik a követelésüket, ha bírósági felhatalmazásuk nincs erre?

groszfater@gmail.com # 2022.01.15. 09:40
Ria56 # 2022.01.15. 10:33

Köszönöm az infókat!

drbjozsef # 2022.01.15. 13:37

Ria56,

Bíróság nélkül meg úgy tudom, nem tehetnek semmit egy 2013-as üggyel kapcsolatban…vagy mégis?
Mégis.
Legfeljebb, ha elévült, nem kell kifizetned. De ezt te nem tudhatod, bár az, hogy az Intrum keres, és ráadásul "sima" levélben, mondjuk egy fizetési meghagyás helyett, az egy elég erős jel arra, hogy jó eséllyel elévülhetett. De sose 100%, amíg a bíróság ki nem mondja. Az viszont csak akkor mondja ki, ha a JOGOSULT indítja ellened a pert, és ott nem tudja igazolni az elévülési idő megszakadását (esetleg nyugvását).

Egy dologra figyelj csak : ha tértivevényes leveled jön, vedd át, ha fizetési meghagyás, akkor 15 napon belül az ott leírt módon (!) mondj ellent neki. Már persze, ha úgy érzed, hogy az szerinted elévült.

drbjozsef # 2022.01.15. 14:25

Ha a bírósági papírod pedig egy pert megszüntető végzés, akkor felejtsd el, ahogy KBS írta, az teljességgel nem számít. Csak és kizárólag az számít, ha az ügyben érdemi döntés, ítélet született.

Ria56 # 2022.01.15. 17:38

Drbjozsef! Köszönöm a részletes tájékoztatást, meglátom, mi történik az ügyben. Egyelőre várok.

Ria56 # 2022.01.17. 19:32

Szeretnék kérdezni valamit még: az elévülés megszakításának számít, ha telefonon hívnak vagy sima, ládába dobott fizetési felszólítást küldenek?
Másik kérdésem, kell-e tartanom attól, hogy egyszer csak váratlanul inkasszót tesznek a számlámra? Úgy gondolom, ezt csak úgy lehet, ha előtte kapok közjegyzőtől fizetési felszólítást.

drbjozsef # 2022.01.17. 20:13

Ria56,

A 2013-as hitelre minden bizonnyal a régi Ptk. vonatkozik. Ennek elévülését (a végrehajtás nélkül) a fizetési felszólítás megszakítja.

Ptk. 327.§ (1) A követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, továbbá megegyezéssel való módosítása - ideértve az egyezséget is -, végül a tartozásnak a kötelezett részérõl való elismerése megszakítja az elévülést.

Tehát a telefon teljesen felejtős, ezen túl a bírósági eljárásban a jogosultnak kell igazolnia az elévülés megszakadását. Egy sima levél bedobva a postaládádba tehát elvileg megszakítja az elévülést, de a gyakorlatban ez lényegében igazolhatatlan, hogy megkaptad. Lényegében csak a könyvelt küldemények azok, amelyek megszakítják az elévülést, hiszen azok átvétele igazolható.

drbjozsef # 2022.01.17. 20:15

Kiegészítés : esetedben a bírósági eljárás SEM szakította meg az elévülést, mert az csak akkor számít, ha az ügy érdemében hoz ítéletet a bíróság. Ha a felperes valamilyen mulasztása miatt a bíróság megszünteti az eljárást (jellemzően mert nem fizeti be az illetéket, de más hiánypótlás elmulasztása is ehhez vezethet), akkor az nem számít. Igaz, cserébe viszont nem "ítélt dolog" lesz a követelése, ezért azt bíróságon bármikor újra peresítheti (de ha közben elévült, akkor el is veszítheti).

Ria56 # 2022.01.17. 20:33

Drbjozsef! Köszönöm, viszonylag megnyugtató a válasza, mert 2013 óta csak telefonon kerestek nagyon régen és most, decemberben jött a ládába bedobott felszólítás. Lehet, hogy ők is tudják, hogy elévült, csak próbálkoznak. Lényeg, hogy meglepetésszerűen nem inkasszózhatják a számlám, csak előzetes fizetési meghagyással, ha egyáltalán tovább lépnek és nem tűnnek el szó nélkül, hogy újabb 8 év után sok kamattal felturbózva előbukkanjanak ismét az éterből.

Szomorú örökös # 2022.01.18. 03:14

Ria56

hogy újabb 8 év után sok kamattal felturbózva előbukkanjanak ismét az éterből.

Hát márpedig erre minden esély megvan, mert ez addig ott marad tartozásként a nyakadon, ameddig nem rendezed. Max. bírósági úton nem lesz végrehajtható, ha te tudod igazolni, hogy elévült és pl. az esetlegesen érkező fizetési meghagyásnak is ellent mondasz határidőn belül. Tehát a tartozásod az elévüléssel nem szűnik meg teljesen a bank felé. Gondoltam ez is a lényeghez hozzátartozik, nem árt ha tudod.

drbjozsef # 2022.01.18. 05:18

ha te tudod igazolni, hogy elévült
Az lehetetlen, de nem is neki kell szerencsére.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.18. 08:17

mert az csak akkor számít, ha az ügy érdemében hoz ítéletet a bíróság”.
Ez a régi Ptk. alá tartozó ügyekben nem ennyire egyértelmű. Hiszen ott még az írásbeli felszólítás is megszakította az elévülést, és egy keresetlevél bizonyos értelemben írásbeli felszólítás.

drbjozsef # 2022.01.18. 09:42

Határeset, de inkább akkor sem.
Én arra hivatkoznék, hogy a Ptk. idézett passzusa felsorolva tartalmazza a fizetési felszólítást, és a bírósági úton való érvényesítést. A kettő ne legyen már ugyanaz. Tudom, ez se ultima ratio érv, de szerencsére az ellenkezője sem indokolható könnyen. Ja, "bizonyos értelemben".

Ria56 # 2022.01.18. 11:53

Köszönöm mindenkinek a segítő tanácsokat. Ezek szerint, ha nem küldenek fizetési meghagyást és hosszabb ideig nem jelentkeznek, én kezdeményezzek bírósági eljárást, hogy ítélet születhessen az ügyben lezárásképpen?

drbjozsef # 2022.01.18. 12:27

Ria56,

Nem.
Nem tudsz ilyet indítani. Az elévülés megállapítását nem lehet keresettel kérni, csak akkor lehet rá hivatkozni, ha a jogosult indít eljárást a követelése miatt.
Ha nem küld se fizetési meghagyást, se nem indít pert, akkor nincs teendőd. Vársz.
Addig hívogathatnak, vagy küldözgethetnek "sima" leveleket - amíg ezt nem zaklató módon, a mindennapi életeben túlzó módon nem háborgatva teszik, addig ezt a végtelenségig tehetik. Nem tilos felszólítani téged a(z elévült) tartozásod kifizetésére.
Ezen túl más hátrányod nem lesz, minthogy ki kell nyomni a telefont, meg papírgyűjtésbe iktatni a leveleket - kivéve a KHR listát legfeljebb, az az elévüléstől független, egy darabig nem nagyon kaphatsz rendes pénzintézettől hitelt.

Ria56 # 2022.01.18. 13:23

Köszönöm. Igazán csak azért aggódom, hogy nehogy a gyerekeimet zaklassák majd felduzzadt követeléssel, ha velem történik valami.