Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


pugnator # 2017.09.18. 11:45

Vettem,vétel!

Csak,hogy biztos legyek az értelmezésemben, akkor ha árverés+ 30.napig nem költözik ki, önkényes lakásfoglalóvá válik és így a 182/A (1) második mondata él,miszerint nincs helye a halasztásnak(moratorium) ?

Továbbgondolva, ha az előző kérdésemre "nem" a válasz akkor jön végrehajtási kifogásnak a 182/A (3) c, ? Majd sorrendileg a 182/A (3) b, ?

Holnap jkv. aláíráskor megkérdem a végrehajtót,hogy megtámadták e az árverést jogorvoslattal( ezt ugye megmondja) amennyiben nem akkor 15napon belül érdemes kifizetnem az ingatlant. Viszont ha igen,akkor érdemes e azzal szőrözni,hogy kérek haladékot? (nem tudom mennyi az átfutási ideje a jogorvoslatnak és az azt elbíráló határozat jogerőre emelkedésének)

Hogy elkerüljem a hátrányt.

Köszönöm

gerbera317 # 2017.09.18. 06:42

tippet-trükköt amit jó ha tudok,amivel esetleg nyerek valamit
Valamit nagyon félreértettél. Itt nincs mit nyerni. Innentől már csak arra kell törekedni, hogy ha az árveréstől számítva eltelik a 30 nap, rögtön ténylegesen is birtokon belülre kerülj, ne csak jövőre valamikor. De ez nem nyereség, hanem a hátrány elkerülése.

pugnator # 2017.09.17. 17:42

Üdv Fórumozók!

Nyertes árverés értesítő megjött, kedden megyek a végrehajtóhoz aláírni a jkv-t.

Ingatlan tehermentes,beköltözhető. 1994 LIII-t olvasom.

Tudnátok adni pár tanácsot,tippet-trükköt amit jó ha tudok,amivel esetleg nyerek valamit vagy jó figyelni rá?!
Főként a jkv aláírásával kapcsolatban és az időben e környéki tevékenységekről. Van e valami ami jó ha pluszban bent van vagy pont,hogy ne legyen benne..

Pl: Innen a fórumból,gerberától tanultam, hogy érdemes már a jkv. aláíráskor a végrehajtónak beadni a kiürítési kérelmet.
Hiszen ezzel is időt nyerek ha kényszerkiköltöztetésre kerül a sor.

Köszönöm előre is!

Grave7 # 2017.09.17. 15:58

@boat20: Ha a végzés fellebbezhető, akkor fellebbezés esetén a másodfokú bíróság fog dönteni. Másodfokon a döntés rögtön jogerős.

drbjozsef # 2017.09.17. 13:25

tulajdonbejegyzésedtől terhel a tartozás = nem a tartozás, onnantól kell neked fizetni a terheket.

drbjozsef # 2017.09.17. 13:24

Hrvthk,

én a helyedben a végrehajtót kérdezném még, bár lehet, hogy tévedek, és gerbera vagy más kijavít, de ez így nem hangzik frankón.

A régi tulaj tartozásai téged nem érintenek : árverésen szerzett tulajdon esetén az új tulajt nem terhelik a régi tartozásai.

Ennek ellenére néhány szolgáltató ellenkezni fog. Elvileg nem kellen téged érdekelnie, hogy mennyivel tartozott az adós, hiszen Te most új szerződést fogsz kötni. Ha van a fogyasztási helyen tartozás, némelyik szolgáltató megpróbál lehúzni, és kifizettetni a régi tulaj tartozását, de ne fizesd ki, kérj írásos elutasítást vagy jogi osztályt, és hivatkozz az eredeti szerzésmódra, az árverésre.

Téged a Vht szerint a tulajdonbejegyzésedtől terhel a tartozás, ez az időpont meg megvan, a birtokbalépéstől függetlenül. Átalánydíjas elszámolsnál időarányosan követelhetnek tőled valamennyit, de nem az előző lakó tartozását.

Egy birtokbavételi jegyzőkönyv azért sokat segítene ezen, ezért írtam, hogy a végrehajtót zaklasd. De lehet, hogy az a megoldás, hogy bemész a lakásba két tanúval, megkeresitek a mérőórákat, és csináltok egy birtokbavételi jegyzőkönyvet. Akár a régi tulaj nélkül is, ezért kell a két tanú.

Bence78 # 2017.09.17. 10:05

Szervusz. Legjobban a "Levelezése állítólag a lakásba érkezik. Ezek szerint ki sem jelentkezett?" mondatod tetszett:) A másik meg az "Adós mindenhol tartozik..":) Ez téged mennyiben érint?

A megoldás józan paraszti ésszel adja magát:

  1. Cuccaira felelős őrzés.
  2. Egész biztos ki lehet deríteni a mérőóra helyét, ha máshogy nem megy akkor a szolgáltató segítségével.
  3. Lakcím fiktívvé nyilvánítása eljárást kérni.

"A gázról telefonon nem adnak felvilágosítást. Mit tehetünk?" - személyesen mentek be ügyet intézni.

Hrvthk # 2017.09.16. 14:07

Árverésen lakást vettünk. Végrehajtó összepattint adóssal, intézzük el privát a birtokba vételt. Adós cuccai szerteszét. Egy berendezett szoba otthagyva. A közművekről nem akar nyilatkozni. Gázmérőt nem hajlandó megmutatni. Fogyasztásmérőket nem írja alá. Levelezése állítólag a lakásba érkezik. Ezek szerint ki sem jelentkezett?
A birtokba vételt végrehajtótól kérjük. Szerinte viszont már megtörtént. Egy nyúlfarknyi macskakaparást se kaptunk a fogyasztásmérők állásáról. Adós mindenhol tartozik, telefonon elmondják, hogy hidegvíz, melegvíz mind elzárva. A gázról telefonon nem adnak felvilágosítást.
Mit tehetünk?

boat20 # 2017.09.16. 06:08

Grave7!
Köszönöm!
Ennek már nincs másodfoka,ugye?

Grave7 # 2017.09.15. 19:13

@Argos: Jogszabály nem írja elő a végrehajtónak, hogy szóljon kifogás esetén a vevőnek.
Egyébként a 15 napos vételár fizetési határidőben nem is feltétlenül derül ki, hogy van-e határidőben benyújtott kifogás.
A vételár fizetésére lehet két hónap haladékot kérni (Vht. 149. § (2) bek.) az árverési jegyzőkönyv aláírásakor, aminek megadása a végrehajtó diszkrecionális jogkörébe tartozik.

.
@boat20: Ez bíróságtól függő jogértelmezési kérdés, hogy ha a végrehajtást a "jogerős döntés meghozataláig" függesztette fel, akkor a felfüggesztés megszüntetését és a végrehajtás folytatását fellebbezhető végzésben, vagy pervezető (nem fellebbezhető) végzésben rendeli el/állapítja meg.

Argos # 2017.09.15. 13:32

Pontosítvan a kérdést:
A végrehajtó köteles szólni róla vagy ha pont fogadó nap van akkor írásban ajánlatos kérni hogy jogorvoslat nem lett beadva. Ha nincs a 15 nap elott fogadó nap akkor bukta? Vagy van megoldás?
Koszi

Argos # 2017.09.15. 10:03

Gerbera317 köszönöm a választ.
A kérdés hogy én erről hogyan értesülok? Mármint hogy jogorvoslatot adtak be?

boat20 # 2017.09.15. 09:18

Tisztelt Hozzáértők!

A bíróság az adós fellebbezése után felfüggesztette a végrehajtási eljárást.
Lezajlott az elsőfok és a másodfok is. A másodfokú végzést már nem lehettet megfellebbezni.
Ezután a bíróság megszüntette a felfüggesztést,de lehetőséget adot ez ellen fellebbezni ,amit meg is tettek.
Ez valami új dolog?Úgy tudom korábban ez nem volt.
Ezzel megint elmegy 45-50 nap?
Ennek is lesz másodfoka?
Mi várható még?
Köszönöm!

gerbera317 # 2017.09.15. 08:43

Nem kell haladékot kérni, jogorvoslat esetén a haladékot a törvény biztosítja:
149. § (1) Az árverési vevő köteles a teljes vételárat az árverési jegyzőkönyv aláírásának napjától - ha pedig az árverést jogorvoslattal támadták meg, a jogorvoslatot elbíráló határozat rendelkezése szerint annak jogerőre emelkedésétől - számított 15 napon belül befizetni vagy átutalni a végrehajtói letéti számlára; ha ezt elmulasztja, előlegét elveszti. (2) A végrehajtó a vételár megfizetésére legfeljebb 2 hónapig terjedő halasztást adhat, ha ezt a vételár nagyobb összege vagy más fontos körülmény indokolttá teszi.
Ez nem jelenti azt, hogy akkor le se sz*rjuk, és nem szólunk a végrehajtónak, hanem igenis célszerű szólni a végrehajtónak, hogy "bocs, de a 149. § (1) második fordulata alapján egyelőre nem fizetek". Már csak azért is.

Egyéb feltételek alatt azt érted, hogy nem támadta meg az árverést?
Többek között.

Argos # 2017.09.14. 22:41

Köszönöm a választ.
Egyéb feltételek alatt azt érted hogy nem támadta meg az árverést?

Másik kérdés:
Am elvileg ha megnyertel egy licitet és az adós kifogással el akkor ha jól olvastam a törvény szerint kérhetsz a vegrehajtotol halasztást a fizetésre amíg elbírálják az ügyet. A gyakorlatban errol hogy szerzek tudomást? a határidő lejárta elott kerek a vegrehajtotol egy papírt hogy az adós nem élt kifogással és ez után fizetek? Am a végrehajtó köteles ha ilyen történeik tájékoztatni engem vagy legalább elmondani ha megkérdem?

Grave7 # 2017.09.14. 22:02

@Argos:
Elég simán leírni: megszólítás, ügyszám, ki vagy, melyik ingatlan, mit kérsz, dátum, aláírás.

Valóban nincs határidő, egyéb ügyek miatti terheltségtől függően 1-3 hónap szokott lenni, ha az egyéb feltételek fennállnak.

Mbvk.hu-n az összes vonatkozó jogszabályhoz van link, illetve az árverési rendszerben is van ismertető. Egyébként olvasásra ezt a fórumot (több évre visszamenőleg), meg mondjuk egyetemi tankönyvet lehet ajánlani.

Argos # 2017.09.14. 21:35

Sziasztok!

Új vagyok a témában, először a VHTvel ismerkedem és lenne pár kérdésem.
A válaszokat előre is köszönöm!

154/A. § 10 szerint 15 nap van beadni a kérelmet, ennek van meghatározott formája vagy csak simán leírja az ember?
Továbbá nem láttam határidőt hogy a Vegrehajtonak mennyi időre ra kell kitűznie a kilakoltatast, vagyis van e felső idő limit.

Az ominózus törvényen kívül tudtok ajánlani hasznos olvasnivalót a témában?

Koszonom

Bástya # 2017.09.14. 19:04

A hrsz-t ellenőrizheted könnyen.

www.mepar.hu

itt válaszd ki a MePar Böngésző fület.

Egyébként melyik település? Ha Bp, akkor melyik kerület?

Diagrey # 2017.09.14. 08:25

Itt kivett önálló lakóházról van szó. 202/A szerepelt az árverési oldalon, az árverési hirdetményben, de az ott lakók váltig állítják, hogy a 202-es ház az árverezett.
A végrehajtónál azt mondják, a tulajdoni lapon is 202/A szerepel. Hétfőn megyünk be személyesen.

gerbera317 # 2017.09.14. 08:07

Azt még tegyük hozzá, hogy a hirdetmény akkor korrekt, ha az áll benne, hogy "xxxx hrsz. szám alatt nyilvántartott, természetben az ingatlan-nyilvántartás szerint Kossuth u. 23., a tényleges házszámozás szeirnt Kossuth u. 39. alatti ingatlan...". De ha nem ez áll benne, anélkül is jó lehet, mert a fénykép csak-csak a hrsz. szerinti ingatlanról készült, bár, az is csak tájékoztató jellegű. Végső soron az árverési vevő kockázata, hogy mire tesz látatlanban vételi ajánlatot.

Diagrey # 2017.09.14. 08:01

@Grave7: Bocsánat, az ingatlan árverési jegyzőkönyv érkezett meg, ami jogerőre emelkedett.
A helyszínen az árverési hirdetményben szereplő házszámú házat néztük meg, mivel a helyrajzi szám nincs feltüntetve általában a kapun.

Grave7 # 2017.09.14. 07:54

@Diagrey: Milyen jogerős végzésről beszélsz? Olyat a végrehajtó nem küld.
Amikor korábban kívülről megnéztetek "valamit", mégis mit néztetek meg? (Mert a házszámot biztos nem...)
Egyébként meg nem a házszám, hanem a helyrajzi szám számít, az adott hrsz-en nyilvántartott ingatlant árverezi a végrehajtó.

Diagrey # 2017.09.14. 07:38

Megnyertük az árverést, megérkezett a jogerős végzés. Boldogan mentünk a házhoz, amit előzőleg kívülről megnéztünk, és döbbenten tapasztaltuk, hogy az árverési hirdetményben és a jogerős végzésben szereplő házszám nem egyezik az árverezett ház házszámával! Természetesen hívom a végrehajtót, de mire lehet számítani?

gerbera317 # 2017.09.14. 07:18

@Atti74!

ezeket az információkat a végrehajtó adta, tehát ha valótlan szerepel benne, az tőle származik.
Hm... Lássuk:
ha az adós nem él a fellebbezés jogával a fizetést követő 30 napon belül
Az adósnak nem fellebezési joga van, annak a határideje nem 30 nap, és a határidő számítása nem a fizetés napjával kezdődik. Ezek olyan tévedések, hogy egy végrehajtótól ilyet nem hallhatsz.
Ettől függetlenül értettem a kérdésedet, csak azt tettem szóvá, hogy mi értelme valótlan állításokkal felvezetni egy ilyen kérdést. A kérdésed lényege ennyi: "Ha nincs türelmem kivárni a végrehajtó általi átadást, mit tehetek?". Az összes többi kuka. Érted?

Csak építő jellegű hozzászólást szeretnék kérni.
Tehát nem értetted, mit értek azon, hogy "cipőtalp"? Akkor elmagyarázom: Önkényesen birtokba veszed az ingatlant, és írásban bejelented a végrehajtónak, hogy az adós neked önként átadta azt, kiürítve, kulcsokkal, mindennel, és kéred a 154. § szerinti átadást. A végrehajtó nem fogja vizsgálni, igazat mondasz-e, úgyhogy egy jegyzőkönyvben hozott intézkedéssel átadja azt neked. Onnantól, hogy írásban bejelentetted a birtokba vételt, a büntetőjogi kockázat a tiéd.

Megjegyzem, ez a topik nagyjából két kérdéssel foglalkozik: 1) az előző tulajdonos közüzemi tartozásaival, hogy azokat a vevő viselni köteles-e, 2) hogyan kerül a vevő birtokba. Csak egy kicsit kellett volna visszaolvasnod.

Bástya # 2017.09.13. 19:33

Az én ügyem már rendeződött, érdemi hátrányt nem szenvedtem... így panaszkodni nem fogok. :-)

Azért köszi.