Gyes alatt összejött szabadság kiadása


Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.23. 13:58

Én megérteném, ha csak felezni lehetne.
In maiore minus inest.
Ha a munkavállaló kérésére biztosíttt részmunkaidőt kedvezménynek tekintjük, akkor a kedvezmény annál nagyobb, minél rövidebb a napi munkaidő, amit a munkavállaló kért. Ha pedig a nagyobb kedvezmény megadására köteles a munkáltató, akkor nyilván a kisebbre is köteles.

(V.ö.: a munkavállalónak közeli hozzátartozója halála esetén két fizetett szabadnap jár. Ha a munkavállaló csak egyet kér, azt nyilván nem utasíthatja el a munkáltató azzal, hogy "csak kettő jár - egy nem".)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.23. 13:53

A másik kérdésre - nem volt könnyű megértenem -: természetesen értelmes munkavállaló megvárja, amíg kiszámolják neki, meddig tart a szabadság, és aztán a szabadság lejártát követő első munkanaptól kezdődő időtartamra tesz (visszautasíthatatlan) ajánlatot a részmunkaidős foglalkoztatásra. Mert különben a szabadságot is az alacsonyabb bérrel fogják neki elszámolni.

drbjozsef # 2017.04.23. 13:53

Köszönöm, világos.

Habár a köztes megoldások elvileg mindenkinek jobb is lehet, de a konkrét passzus elég explicit módon fogalmaz. Én megérteném, ha csak felezni lehetne.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.23. 13:50

Szó szerint azt mondja a törvény, hogy „a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig - köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
Tehát a jogszabály ugyan az "ajánlat" kifejezést használja, és úgy fogalmaz, hogy a munkáltató "módosítja" a szerződést, tartalma szerint a munkavállalónak urasága van. A törvény kifejezetten a négyórás munkaviszonyról beszél, de szerintem a többen a kevesebb benne van elv miatt a hatórásra (ötórásra, hétórásra) is vonatkozik. Nem tudom mindamellett kizárni, hogy a joggyakorlatban még mindig elterjedt pozitivista értelmezés csak a négyórás jogviszonyra korlátozza az alkalmazást.

drbjozsef # 2017.04.23. 13:39

meini,

a szabadnapok és a munkaidő nem függ össze, a szabadságot napokban számolják 8 órás vagy 4 órás, vagy akárhány órás munkarendben is. Csak 4 órásban fele annyi fizetést számolnak rá, mint 8 órásban (már elméletileg, mert persze mindenki máshogy keres).

KBS,
A 6 órás bejelenti és kész? A munkaszerződést nem csak közösen lehet módosítani? Vagy a gyerek miatt van valami szabály?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.23. 13:12

47 napból mennyit kötelező kivennem
Nem túl jó a kérdés. Ugyanis neked nem kell kivenned semennyit - de a munkáltatónak ki kell adnia mindet.

ha ne adj' Isten beteg lesz a kisfiam
Majd táppénzre mész. (És az ez évi szabadságod is elég legalább egy hónapra.)

A részmunkaidőben nem kell megegyezni. Bejelented, pont. Azt meg nem nehéz kiszámítani, hogy hatórás foglalkoztatás mellett a teljes munkaidősnek a 3/4-ét keresi az ember.

OFF
Úgy megkérdezném, mi a foglalkozásod...
ON

meini # 2017.04.23. 12:09

Tisztelt Szakértők, Fórum tagok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi dologban: kisfiam születése előtt 8 órában dolgoztam. Ő május 25-én lesz két éves, és szeptembertől kezdjük a bölcsit. Munkáltatómmal úgy egyeztünk meg, hogy a beszoktatást követően állok vissza a munkába.

Időközben 47 nap szabadságom gyűlt össze (a fizetési lap alapján). A kérdésem az volna, hogy van-e szabály arra vonatkozóan, hogy ebből a 47 napból mennyit kötelező kivennem (néhány napot azért meghagynék biztonsági tartalékként, ha ne adj' Isten beteg lesz a kisfiam)?

A másik kérdésem pedig az volna, hogy amennyiben meg tudok egyezni a munkáltatómmal, hogy kisfiam bölcsiben eltöltött egy éve alatt 6 órában szeretnék csak visszamenni dolgozni, ez hogyan befolyásolja a felgyülemlett szabadságok kivételét? Sokkal rosszabbul járnék a 6 órás munkaviszonnyal? Elnézést, de ezzel kapcsolatban nincs semmiféle hivatalos információm, és mielőtt találkozom a munkáltatómmal, szeretném egy kicsit körbejárni a kérdést.

Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.16. 06:08

Item. Ugyanúgy, ahogy az előbb is mondtuk: „Szabadság jár neked a szülést megelőző táppénz, a szülést követő TGYÁS, és a TGYÁST követő fizetésnélküli szabadság első évére.

kate # 2007.05.16. 05:57

Segitséget szeretnék kérni. 1996 áprilisától -1997 áprilisáig .dolgoztam,majd novemberben megszületett a lányom. Novemberben lessz 10 éves és lejár a gyesem.(tartósan beteg,ezért vagyok még itthon) Szeretném tudni ilyenkor mennyi szabadság jár?

Kála # 2007.05.16. 05:30

Goodwitch, amilyen kérdéseket láttam már eddig, azok alapján messze nem tartottam elképzelhetetlennek, hogy itt több 2004 óta született gyerkőcről van szó... :-)

Egyébként úgy látom, hogy a nemem visszatérő téma lesz a topikokban :-)))

Goodwitch # 2007.05.15. 20:05

Kbs!

Szegényes a te fantáziád, vagy csak kevés az életben való tapasztalatod!

Kála! bocs, hogy ha egy nemhez tartozunk :-)


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.15. 19:41

Kizárt, hogy Kála ezzel a szép női névvel férfi legyen!

Bogie # 2007.05.15. 19:38

:DDD

Goodwitch # 2007.05.15. 19:37

Á, férfiak!

Kristonia a 3. gyerekét szülte 2004.-ben, a három gyereket csak azért írta, hogy a pótszabikat is ki tudjátok számolni.

Egyébként úgy van, ahogy kbs írja, így ki tudod számolni. Mi meg nem, mert nem tudjuk, hogy a 2004. évben mennyit voltál táppénzen, mennyi szabid maradt mielőtt elmentél szülni, stb.


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.15. 19:14

Én úgy értettem... :)

Kála # 2007.05.15. 17:00

Persze ez csak akkor lehet releváns, ha 2004-ben Kristonia nem a harmadik gyermekét szülte.

Kála # 2007.05.15. 16:59

De az is ott van ám, hogy:

világos, ha 4 gyereket szül egymás után, akkor mind a 4 gyerek után meg kell állapítani a szabikat a táppénz, tgyás, és a fizetésnélküli szabi első évére. ” by Zancsa (és Big cat)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.15. 13:26

Tényleg nem jár minden évre.
Szabadság jár neked a szülést megelőző táppénz, a szülést követő TGYÁS, és a TGYÁST követő fizetésnélküli szabadság első évére. ” by big cat

Szabad ám visszaolvasni...

kristonia # 2007.05.15. 11:34

Sziasztok!
Segitséget szeretnék kérni.
2004.január óta nem dolgozom,mert 2004.május 17-én szültem.
1973.június 17-én születtem és 3 gyerek van.Azt szeretzném meg tudni,hogy erre az idő szakra hány nap szabit kell kifizetni-e a munkáltatómnak.
Mert ott azt mondják,hogy nem jár mind a három évre.De még igy sem mondták meg,hogy mennyi a szabim.
Előre is köszönöm Kriszta

ObudaFan # 2007.05.12. 19:16

A 30 nap csak akkor játszik, ugye, ha a munkáltató erre kioktatta a munkavállalót.

the big cat # 2007.05.12. 16:00

Meg a 30 nap is eltelt már....

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.12. 15:38

Meglehet, a kérdező téved, és nem is felmondás volt az, hanem közölték, hogy a munkaviszony a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt megszűnik.
De ami jár, az jár akkor is.

ObudaFan # 2007.05.12. 15:29

Persze, mindehhez bírósághoz kell fordulni alighanem.

ObudaFan # 2007.05.12. 15:29

Akkor itt egy aranybánya hullott ismerősöd kezébe, ugyanis itt már maga a felmondás is jogellenes volt, hiszen gyed alatt történt, ez 2-től 12 havi átlagkereset követelését alapozza meg, ezen felül végkielégítést, felmondási időre járó átlagkeresetet, egy évi szabadság megváltását a gyed alatti időszakra.

ikke # 2007.05.12. 09:33

Szeretnék kérni ismerősömnek segítséget.
Két éve van otthon gyed-en.
Egy évvel ezelőtt a bolt ahol dolgozott megszűnt ill. másik cég vette át, szintén bolt, csak így nem az a neve. Így neki felmondtak, /még a régi bolt/ írásban a gyed alatt.
Semmilyen juttatást nem kapott. 3 éve dolgozott már a boltban. jól sejtem, hogy elmaradt a végkielégítés, a felmentésre járó bér, s a szabadságok? Ebben az esetben neki mennyi szabadságot kellett volna megváltani? Semmit nem kapott, csak a felmondó levelet. ahogy olvasgattam a bejegyzéseket a a 3 év alatti gyed/gyes alatt csak az első évre /gyed/jár a szabadság, s azt kell kiadni, vagy ebben az esetben megváltani?
Tehet, tegyen lépéseket ez ügyben. Sajnos egy évvel ezelőtt volt az egész felmondás. Most is gyeden van. Köszönjük a segítséget.