özvegyi nyugdíj feléledése


szafika # 2013.08.06. 02:59

Monalisa , kérhető a méltányossági , de nemrég valaki írta , h van erre is egy éves keret , ha jut / lehet , h ez is járna ? ha jutna ?!

monalisa1 # 2013.08.06. 08:51

Az országos szétosztású keret bizonyára elég szükös tehát "járni járna de nem jutott" - valószínűleg már az év első negyedében/felében kiürülhet. Azt nem tudom hogy az évközben beadott kérelmet meg kell-e újítani vagy azt a következő évi elosztásnál automatikusan figyelembe veszik-e, vagy decemberben ill. január elején tanácsos ismét előterjeszteni.

Valószínűleg meg kell kérdezni ezzel kapcsolatban a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság ügyfélszolgálatát.
http://www.onyf.hu

dtida # 2013.08.06. 13:50

Ha szakértő segítségre van szüksége:
szepkor-nyugdij.hu

erdeizt # 2013.08.14. 06:38

Tisztelt ahamima!

Édesapám 2006 januárjában halt meg, ekkor édesanyám idéglenes öregségi nyugdíjat kapott 1 évig azaz 2007 januárjáig. Édesapám 1950-es születésű azaz 2012ben betöltötte a rá vonatkozó öregségi nyugdíj korhatárt.
A kérdésem a következő lenne.
Édesanyám 1952es születésű, 2011ben elment előnyugdíjba, az özvegyi nyugdíjat mikortól kaphatja meg?? Már kaphatná, vagy csak akkor mikor édesanyám is betöltötte a reá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt?? Azaz majd csak jövő évben? És ha igen akkor visszamenőleg megkapja majd az özvegyi nyugdíjat amikor édesapám betöltötte a 62. életévét?

Válaszát előre is köszönöm.

Lyonee # 2013.08.14. 10:49

Valamit rosszul gondolsz. Anyukád ideiglenes özvegyi nyugdíja akkor éled fel, ha betölti a 2007-ben rá érvényes (62 év) öregség nyugdíjkorhatárt (a 10 éven belüli időszak teljesülni fog, és ne menjen újra férjhez!), vagyis 2014 januárban. Aztán majd fél év múlva a rá most érvényes nyugdíjkorhatár betöltésekor (63,5 év) saját rendes öregségi nyugdíjas lesz. Az özv. nyugd. feléledését anyukádnak kell kérnie, nem automatikus.

ahamima # 2013.08.14. 14:50

erdeizt

Csak egy pontosítás: a 2006-ban érvényes öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt kell figyelembe venni, ami egyébként ugyanúgy a 62. életév, mint 2007-ben.
Minden más a válaszban tökéletes.

Üdvözlettel: ahamima

kovika3 # 2013.09.24. 20:42

Kérdést szeretnék feltenni az özvegyi nyugdíj témakörben, mert sem a jogi fórumon, sem más portálon nem találtam meg a választ.
Jár-e visszamenőleg özvegyi nyugdíj? Kérhetem-e a 62. életévem betöltésétől?
A nyugdíjra vonatkozóan találtam választ: 6 hónapra igényelhető visszamenőlegesen.
Februárban töltöttem be 62. évemet és mivel 1951-ben születtem, ezzel elértem a nyugdíjas kort.(2011. dec. óta előrehozott ellátást kaptam, 43 évet számítottak be.)
Férjemtől 28 év után 2002-ben elváltam. Sajnos 2006-ban, 56 évesen meghalt. Legkisebb fiunk a mai napig árvaellátást kap, mivel még egyetemista, 23 éves.
Férjem még nem volt nyugdíjas, amikor elhunyt, de az árvaellátáshoz megállapították a nyugdíját. Hezitáltam ezért, hogy melyik nyomtatványt töltsem ki, illetve hova is forduljak? Végül a helyi Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz fordultam. Lehet, hogy a Nyugdíjfolyósítási Igazgatósághoz kellett volna fordulnom? Választ még nem kaptam. Mi az ügyintézési határidő ilyen esetben?
Ha nem a megfelelő helyre és nem a megfelelő nyomtatványt adtam be, átadják-e egymásnak, vagy "meg kell bünhődnöm" a tévedésem? (Pl elvesztek egy hónapot.)
Köszönettel:
kovika3

ahamima # 2013.09.27. 16:02

kovika3

Abban az esetben, ha a volt házastársa jogán már megállapításra került árvaellátás az özvegyi nyugdíj igényt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál kell előterjeszteni (igénybővülés).
Amennyiben az igényét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál terjesztette elő, akkor azt továbbítják a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz. Hátrány nem éri, az igénybejelentés időpontja az igény Ön által történt postára adása.
Egyúttal tájékoztatom, hogy özvegyi nyugdíjra az elvált házastárs abban az esetben lehet jogosult az egyéb feltételek fennállása esetén, ha a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy a bíróság tartásdíjat állapított meg. (nem gyermektartásdíj!!)
Az ügyintézési határidő 22 munkanap, kivételes esetben ez meghosszabbítható.

Üdvözlettel: ahamima

eszaszko # 2013.11.02. 09:09

2013 szeptemberében halt meg a férjem, aki öregségi nyugdíjas volt.Gyermekeink egyetemisták így 2 évig előreláthatólag árvaellátásban részesülnek. A születési évem 1963. Igényelhetek-e özvegyi nyugdíjat, mennyi
ideig adható és későbbiekben feléleszthető-e az özvegyi nyugdíj?

DRKATICA # 2013.11.04. 17:00

Édesapám 2012.11.11. napján hunyt el. Édesanyám részére ideiglenes özvegyi nyugdíjat állapítottak meg 1 évre. Azt szeretném megtudni, hogy 1 év után édesanyám jogosult lesz még az özvegyi nyugdíjra? Édesanyám megváltozott munkaképességű személy, rokkantsági nyugdíjban részesül jelenleg. Egészségi állapota 60%-os vagy kisebb mértékű. Édesapám halálakor rehabilitációs ellátásban részesült, az Orvosszakértői bizottság véleménye szerint az egészségkárosodása 42%-os majd 46%-os. Segítségét előre is köszönöm.

ahamima # 2013.11.08. 17:56

eszaszko

Természetesen igényelhet özvegyi nyugdíjat, az arra való jogosultságát közigazgatási eljárás keretében vizsgálja majd a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság.
Amennyiben az elhunyt házastársával annak elhalálozásáig együtt éltek, és más rendkívüli körülmény nem merül fel, akkor 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjra lehet jogosult, azt követően pedig - ha gyermekeiről Ön gondoskodig - özvegyi nyugdíjra lehet jogosult árvaellátásra jogosult gyermekek eltartása jogcímen. Az e jogcímen megállapított özvegyi nyugdíj addig jár, míg legalább egy gyermeke árvaellátásra jogosult.
Az igényét terjessze elő a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál és várja a döntést.

DRKATICA

Az édesanyja az egy év ideiglenes özvegyi nyugdíj lejártát követően özvegyi nyugdíjra akkor lehet jogosult, ha az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os. Amennyiben az özvegyi nyugdíj igénybejelentő lapon jelezte, hogy megváltozott munkaképességűnek érzi magát, akkor a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság szakhatósági állásfoglalást kér az édesanyja egészségi állapotáról a rehabilitációs szakigazgatási szervtől. Ha nem jelezte az igénybejelentő lapon, hogy megváltozott munkaképességűnek érzi magát, de ezen a jogcímen kívánja az igényét érvényesíteni, akkor elő kell terjesztenie az igényét, mert hivatalból nem fogják kezdeményezni az orvosi felülvizsgálatát. A feléledés elbírálásához igénybejelentő lap szükséges, ezt a www.onyf.hu címen a nyomtatványtárban megtalálja.
Megjegyzem, hogy jelenleg már nincs rokkantsági nyugdíj, így abban nem részesülhet az édesanyja.

Üdvözlettel: ahamima

Rózsika000 # 2013.11.20. 14:22

Tisztelt Fórum!
Édesanyám: 1952.01.31.én született.
Édesapám: 1948.08.05. én született, és 1991.08.20. án meghalt leszázalékolt nyugdíjasként.
Érdeklődnék afelől, hogy az özvegyi nyugdíjra való jogosultság feléledhet-e?

Köszönöm a válaszukat!

WWallace # 2013.11.20. 17:27

A hatályos jogszabályi rendelkezés szerint:

Feléled az özvegyi nyugdíja annak, akinek az özvegyi nyugdíja nem házasságkötés miatt szűnt meg, ha az arra jogosító feltételek valamelyike

  1. a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül

bekövetkezik. Az özvegyi nyugdíj feléledése során az özvegyre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt a jogszerző halálakor hatályos jogszabályok alapján kell megállapítani.

Az édesapád halálakor édesanyád öregségi nyugdíjkorhatára valóban 55 év volt. 1997.12.16-én lejárt az ideiglenes özvegyi nyugdíj; az ettől számított 10 év pedig 2007.12.16-én telt le. Mivel a nyugdíjkorhatárát édesanyád 2007. márciusában betöltötte, így a 10 éven belül van; vagyis jogosult lehet az özvegyi nyugdíjra. Illetve a közölt adatok alapján már jó ideje jogosult lenne; szóval 6 hónapra visszamenőleg kérje a feléledés megállapítását.

WWallace # 2013.11.20. 17:28

Csak tudnám, időközben hová tűnt a kérdés, amire reagáltam. :))

WWallace # 2013.11.20. 17:34

Rózsika000,

az előbb beírtak - majdnem - igazak édesanyádra nézve is. Azzal, hogy nála a Tny. 53. § (1) bekezdés a) pontját kell alkalmazni:eszerint 1993.03.01-je előtti halálesetnél az 55. életévet az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 15 éven belül kell betölteni. Ezt - ha kapott 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjat - 2007.01.31-én betöltötte. A megszűnés utáni 15 év 2007.08.19-én járt le, tehát jogosult lehet a feléledésre.

Más a helyzet, ha ideiglenes özvegyi nyugdíjat nem kapott, mert akkor a Tny. 47. § (3) bekezdés a) pontját kell alkalmazni, és ebben az esetben már kicsúszna a 15 évből.

Petitomi # 2013.12.11. 15:23

Tisztelt Fórum!
Férjem 1989 júniusában halt meg 32 évesen. Gyermekeim akkor 1 és 3 évesek voltak. Kaptam az özvegyi nyugdíjat és a gyerekek az árvajáradékot, amíg tanultak, 2011-ig. Kérdésem, hogy mikortól igényelhetem az özvegyi nyugdíj feléledését, én 2014 decemberében töltöm be az 55.évemet.

WWallace # 2013.12.12. 17:31

Kedves Petitomi,

az 55. életéved betöltésétől kérheted az özvegyi nyugdíj feléledésének a megállapítását.

Kata531 # 2013.12.24. 20:43

Érdeklődni szeretnék betöltöttem a 60 évet a férjem 7 éve meghalt,levagyok százalékolva 50%ra és kaphatok- özvegyi nyugdíjat? Köszönöm a válaszukat előre is.

Berciné # 2014.01.05. 19:15

Férjem 2000 március 26.-án elhunyt. 1 évig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdíjat, majd 2 kiskorú gyermek után megállapították az árvaellátást és az özvegyi nyugdíjat, amit 2011 májusig kaptam. A 62 évemet 2014 májusában töltöm.
Kérdésem, jogosult vagyok-e az özvegyi nyugdíj feléledésére?

WWallace # 2014.01.05. 19:23

Kedves Berciné,

Igen, jogosult a feléledés alapján az özvegyi nyugdíjra. (Feltéve természetesen, hogy korábban az özvegyi nyugdíja nem házasságkötés miatt szűnt meg.)

tothe # 2014.01.10. 15:10

Egy hölgy 1957.04.25-én született,férje 2009.10.8-án meghalt.
A férj még nem volt nyugdíjas,1950.08.16-án született tehát a 60.évében volt, ennek ellenére a feleség 1 éven át özvegyi nyugdíjat kapott.
Talán az a kulcskérdés, hogy a hölgy 10 éven belül eléri-e a 2009-ben érvényes törvények alapján a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, és feléled-e az özvegyi nyugdíjjogosultság.
Magyarul 2009-ben mi volt az 57-ben született nőkre nézve az öregségi nyugdíjkorhatár, mert amennyiben 62 év akkor ő 2019-ben éppen betölti azt.
Nagyon várom a választ, mert sok helyről sok különböző választ kaptam már.
Köszönöm szépen.

WWallace # 2014.01.10. 15:26

Kedves tothe,

igen, 62 volt. Úgyhogy jogosult lesz a feléledésre. Egyébként feléledésnél a 10 évet nem a halál napjától, hanem az (ideiglenes) özvegyi nyugdíj megszűnésétől kell számítani.

Erzsike555 # 2014.01.12. 13:36

Üdvözlöm!

Segítségét szeretném kérni az alábbi ügyben:

1991.Augusztus 12.-én meghalt a férjem aki ekkor rokkant nyugdíjas volt amely nyugdíj összege 8000ft volt.
Halálakor két kiskorú gyermeket hagyott maga után.
Én 2014. Január 12.-én azaz a mai nappal betöltöttem az 55. életévemet és még munkaviszonyban állok!
Jelenleg 36 év munkaviszonyom van.

Kérdésem az lenne hogy most hogy betöltöttem az 55. életévemet igényelhetem-e az özvegyi nyugdíj feléledését?

Ha jár akkor milyen módon tudom kiszámolni az összeget?

Köszönettel: Erzsike555

sparrow # 2014.01.13. 13:41

Tisztelt Fórum!

Segítségüket szeretném kérni, mert nem igazodtam ki az információk között.
Édesanyám 1954-es születésű, 40 év munkaviszony után most ment nyugdíjba.
Édesapám 1944-es születésű, 1998-ban hunyt el.
Ebben az esetben édesanyám kaphatja az özvegyi nyugdíjat? Érdemes az igénylést beküldenie?
Köszönöm a válaszukat!

erzsébet56 # 2014.01.13. 15:10

Tisztelt fórum!
Én azt szeretném kérdezni önöktől hogy férjem 1995 novemberbe halt meg és kettő kiskorú gyermek maradt árván. És megszeretném kérdezni hogy jár e nekem özvegyi nyugdíjfeléledése mert már be töltöttem a 56 élet évemet. És most ápoláson vagyok az édesanyámmal és a fekvőbeteg bátyámmal.
Azért írtam önnek ha jár az özvegyi nyugdíj akkor kaphatom az ápolási díjat mellette?

Várom válaszukat: