Rokkantsági nyugdíj és munkaviszony


Veci # 2009.12.22. 17:36

Kedves Judit!
Az 51 % egészségkárosodás, mint írtam vagy rehabilitációs járadékot folyósítanak, vagy rokkantnyugdíjat. Szerintem így továbbra is III. rokkantsági csoportban van, a korábbi rokkantnyugdíjat megszűntetik, mert a mostani egészségkárosodása alapján a fentiek valamelyikét javasolják (én erre gondolok).
Mégegyszer pontosítsd, amit írtak a határozat címében. Kb. így kezdődik:
HATÁROZAT a rokkantsági nyugdíj igény ....az 1997. évi LXXXI. törvény alapján” A pontok helyén mi van írva? Az ORSZI indoklásban „Rehabilitálható, de komplex (intézményes) rehabilitációja nem szükséges.” szerintem egy sablon szöveg, ami szerintem azt jelentheti, hogy nem kell a Munkaügyi Központtal (intézménnyel) együttműködni.
Ha nem az van, hogy elutasításról értesítenek, akkor az előbbiek közül kaphatja valamelyiket. Ebben az esetben meg a fellebbezéssel még akár alacsonyabb rokkantságot is megállapíthanának. Írj az e-mail címemre valamennyivel több adatot, mert így csak vaktában válaszolgatok.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.22. 17:56

Kedves Judit!
Kiegészítem, lehet hogy az intézményes rehabilitáció a kórházi vonatkozást jelentheti.
Olvass bele az alábbiakban és akkor jobban átláthatod az egészet:
http://www.meoszinfo.hu/index_06_03.php
Szociális ügyek
Ezen az oldalon részletesen öszefoglaljuk a mozgássérültek, a különböző fogyatékossággal élők, valamint az egészségkárosodott személyek és hozzátartozóik számára igényelhető szociális juttatásokról szóló tudnivalókat.
Fogyatékossághoz, egészségkárosodáshoz kötött ellátások:

  • fogyatékossági támogatás
  • súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményei
  • Összefoglaló a rehabilitációs járadékról."

Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.22. 18:15

Judit, még ezek is érdekesek:
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója a rehabilitációs járadékról
http://www.onyf.hu/index.php?…

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója a rokkantsági nyugdíjról
http://www.onyf.hu/index.php?…

Rehabilitációs ellátások
http://www.oep.hu/…/REHABILITÁCIÓS%20ELLÁTÁSOK.PDF

321/2007. (XII: 5) Korm. rendelet a komplex rehabilitációról
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

hkati2 # 2009.12.23. 06:51

Kedves Judit!
Az 51%-ra jár a rehabilitációs járadék!Az pedig,hogy intézményes rehab nem szükséges azt jelenti,hogy nincs kórházi,szanatóriumi.....kezelésre szükség.Adjátok be az igényt a rehabra,majd a határozat után meg kell kötni a munkaügyi központtal az együttműködési szerződést.Remélem jól értelmeztem a soraidat!!
Kellemes ünnepeket!:Kati

Veci # 2009.12.23. 09:45

Judit!
A lehetőségekre a határozatban van válasz, mármint a rokkantsági nyugdíjra vagy rehabilitációs járadékra. Ez attól is függ hány éves a férjed.
Ki jogosult rokkantsági nyugdíjra?
Az, akinek egészségkárosodása

  • 79 százalékot meghaladó mértékű, vagy
  • 50-79 százalékos mértékű, ezzel összefüggésben a jelenlegi vagy az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, azonban a rehabilitációs szakértői szerv szakhatósági állásfoglalása alapján rehabilitációja nem javasolt, és
  • az életkorára előírt szolgálati idővel rendelkezik”...

Átmeneti rendelkezések szerint, annak az egészségkárosodást szenvedett személynek, aki 2011. december 31-éig a rá irányadó nyugdíjkorhatárt 10 éven belül eléri, és a rehabilitációs járadékra megállapított jogosultsági feltételeknek megfelel,

  • 2007. december 31-ét követően benyújtott igénybejelentés esetén, valamint
  • 2007. december 31-én rokkantsági nyugdíjban részesülő személy esedékes felülvizsgálata során

kérelmére rokkantsági nyugdíjat kell megállapítani.
Ha az igénybejelentést 2009. augusztus 31-ét követően nyújtják be, vagy a rokkantsági nyugdíj felülvizsgálatára irányuló eljárás 2009. augusztus 31-ét követően indul, ezzel a lehetőséggel már csak az irányadó nyugdíjkorhatárt 5 éven belül elérő személyek élhetnek.

Ki jogosult rehabilitációs járadékra?

Rehabilitációs járadékra a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett magyarországi lakóhellyel rendelkező személy jogosult, aki

  • 50-79 %-os mértékű egészségkárosodást szenvedett és ezzel összefüggésben foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas és
  • kereső tevékenységet nem folytat, vagy
  • a keresete, jövedelme legalább 30 %-kal alacsonyabb az egészségkárosodás bekövetkezését megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresete, jövedelme havi átlagánál (2009. július 1-jétől akinek az egészségkárosodása a szolgálati idejét megelőzően keletkezett, annak az igény bejelentés időpontját megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresetét kell vizsgálni), továbbá
  • rehabilitálható,
  • a rokkantsági nyugdíjhoz az életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte és
  • nem részesül egyéb társadalombiztosítási, pénzbeli egészségbiztosítási, nyugdíjszerű rendszeres, vagy munkanélküli ellátásban.

HA rehab-ot javasolják, akkor 10 napon belül meg kell kötni az együttműködési megállapodást a Munkaügyin, mint azt Kati is írta. Vigyázni kell a határidőre, mert ha kicsúsztok, akkor elveszik a lehetőség a rehabilitációs járadékra.
HA rokkantnyugdíjat javasolják a határozatban, akkor nem célszerű fellebbezni. majd a megállapított rokkantságit folyósítják. Mindenesetre, ha én valamiben tanácstalan voltam, felhívtam azt az ügyintézőt, aki szerepel a határozaton és segítséget kértem. Neked is javasolnám, mert onnét kapsz a konkrét esetetekre választ.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.23. 15:31

tátika177
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója a rehabilitációs járadékról
http://www.onyf.hu/index.php?…
Ki jogosult rehabilitációs járadékra?

Rehabilitációs járadékra a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett magyarországi lakóhellyel rendelkező személy jogosult, aki

  • 50–79 %-os mértékű egészségkárosodást szenvedett és ezzel összefüggésben foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas és
  • kereső tevékenységet nem folytat, vagy
  • a keresete, jövedelme legalább 30 %-kal alacsonyabb az egészségkárosodás bekövetkezését megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresete, jövedelme havi átlagánál (2009. július 1-jétől akinek az egészségkárosodása a szolgálati idejét megelőzően keletkezett, annak az igény bejelentés időpontját megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresetét kell vizsgálni), továbbá
  • rehabilitálható,
  • a rokkantsági nyugdíjhoz az életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte és
  • nem részesül egyéb társadalombiztosítási, pénzbeli egészségbiztosítási, nyugdíjszerű rendszeres, vagy munkanélküli ellátásban.

Ki nem jogosult rehabilitációs járadékra?

Rehabilitációs járadékra nem jogosult az, aki

  • öregségi nyugdíjban, előrehozott öregségi nyugdíjban, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjban, korkedvezményes nyugdíjban, rokkantsági nyugdíjban, öregségi járadékban, munkaképtelenségi járadékban, özvegyi járadékban, növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadékban, korbetöltés címén járó özvegyi nyugdíjban, rokkantság címén járó özvegyi nyugdíjban, vagy
  • bányásznyugdíjban, korengedményes nyugdíjban, egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjában, szolgálati nyugdíjban, polgármester öregségi nyugdíjában vagy közszolgálati járadékban, vagy
  • terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, táppénzben, baleseti táppénzben, vagy
  • munkanélküliség esetére járó ellátásban, az EGT tagállamban, illetve szociálpolitikai vagy szociális biztonsági egyezménnyel érintett államban megállapított munkanélküliség esetére járó ellátásban, vagy
  • átmeneti járadékban, rendszeres szociális járadékban, bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában, rokkantsági járadékban, vagy
  • a hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásaiban, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékban részesül.

ESZERINT a rehabilitációs járadék folyósítása megszűnik. Azt javasolom ünnep után hívd fel a Nyugdíjbiztosítót, és ők pontosan megadják a választ. Nekem ilyen irányú információm nincs.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

junghanz # 2009.12.27. 13:01

Kedves Veci!

Köszönöm korábbi tanácsaidat.
Ami eddig történt: Felhívtuk az ügyintézőjét, ami a vicc: nem tudott segítséget adni, azt mondta, hogy az ünnepek után keressük meg az osztályvezetőt, mert az ügyben ő döntött. Arról, hogy pontosan miről is szól a határozat csak nagyon nehezen nyilatkozott: eszerint sem rokkantnyugdíjra, sem pedig rehabilitációs járadékra nem jogosult, mert a határozatban az szerepel, hogy a rokkantnyugdíj folyósítását megszüntetik, és rehabilitáció nélkül alkalmas munkavégzésre. De azt javasolta, hogy beszéljünk az osztályvezetőjével, aki meg tudja majd mondani, hogy miért így döntött(ek). Sajnos osztályvezető előreláthatóan akkor lesz, amikor a fellebbezési határidő lejár. Csapdahelyzet.

Arra gondoltunk - s kérlek, hogy véleményezd, hogy ez járható út lenne-e -, hogy a következő szerint fellebbezünk: a fellebbezésben leírnánk, hogy az 51%-os egészségkárosodás mértékét nem vitatjuk, és nem is ezt kívánjuk fellebbezni, de nem értünk egyett azzal, hogy sem rokkantnyugdíjat sem pedig járadékra jogosultságot nem állapítottak meg, és kérjük ezek megállapítását. Egyébként a férjem 1954-es születésű, azaz 2010-ben 56 éves lesz.Nem tudom, hogy nem kellene-e megszüntetni a heti pár órás munkaviszonyát, lehet, hogy emiatt mondták, hogy alkalmas munkavégzésre?

Köszönöm a segítséget,
Judit

Veci # 2009.12.27. 14:54

Kedves Judit!
Tényleg csapdahelyzet. A fellebbezési határidőre figyeljetek. Azt tudom, hogy a rokkantnyugdíj, vagy rehabilitációs járadék, vagy rendszeres szociális járadék folyósításakor a jogviszonyt meg kell szüntetni. A ti esetetekben nem tudom mit lehetne tenni. Legfőbb a munkáltatójával beszéljétek meg, hogy utána alkalmazná-e?
Egyébkéntis, ha megállapítanak folyósítást, akkor küldeni szoktak a Nyugdíjbiztosítótól egy hiánypótlást kérő levelet és ha az a feltétele, akkor kérik a jogviszony megszüntetését igazoló papírt és utólag bekülditek.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.03. 10:29

FIGYELEM!
Itt van a 2010-es nyugdíjkalkulátor is:
TB nyugdíj kalkulátor 2010
http://adozona.hu/…nyugdij.aspx


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.03. 13:31

Most én is kérdeznék a nyugdíjemeléssel kapcsolatban. Aki már részesül átmeneti járadékban (aki 5 éven belül van a nyugdíjkorhatáron és legalább 40 %-os egészségkárosodása van, és a nyugdíja 75 %-át kapja) azok is megkapják az emelést úgy, mint a rokkantnyugdíjasok? Hiszen ez is egészségkárosodás következtében folyósított nyugdíjszerű ellátás.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.04. 13:37

Mostmár tudom a választ. Ma érdeklődtem a Nyugdíjbiztosítónál, azt mondták, hogy a járadékot nem emelik (sajnos már vagy 2 éve, és most sem).
A híradások, az írásos információk rokkantnyugdíjat írnak, az pedig a régi 67 % munkaképességcsökkenés, az új szerinti minimum 50 %-os össz-szervezeti egészségkárosodás. Vagyis a rokkantnyugíjasoknak lesz nyugdíjemelés. EZt olvastam:

http://www.fn.hu/…ugdijemeles/

Az öregségi nyugdíj átlagosan 3500, a rokkantsági nyugdíj 2850, az özvegyi nyugdíj pedig 2380 forinttal emelkedik majd januártól.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.05. 11:16

TÁJÉKOZTATÓ az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt még be nem töltött öregségi nyugdíjas munkavállalók részére
http://www.onyf.hu/index.php?…


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.05. 11:20

Tájékoztató a nyugellátások és a baleseti járadék 2010. januári emeléséről, a 2010. évben megállapításra kerülő nyugellátások minimumösszegeiről, valamint a 2010. január 1-jétől esedékes korrekciós nyugdíjemelésről
http://www.onyf.hu/index.php?…

A nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások évenkénti emelésére - szemben az 1/a pontban említett nyugdíjakkal - nincs törvényi kötelezettség, azok összege 2010. január hónapban nem emelkedik.
Ide a rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék is beletartozik.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.05. 11:22

Tájékoztató a nyugellátások és a baleseti járadék 2010. januári emeléséről, a 2010. évben megállapításra kerülő nyugellátások minimumösszegeiről, valamint a 2010. január 1-jétől esedékes korrekciós nyugdíjemelésről
http://www.onyf.hu/index.php?…

A nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások évenkénti emelésére - szemben az 1/a pontban említett nyugdíjakkal - nincs törvényi kötelezettség, azok összege 2010. január hónapban nem emelkedik.
Ide a rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék is beletartozik.


Üdvözlettel Veci

Ancsa84 # 2010.01.11. 10:48

Kedves Fórumozók!

Olyan kérdésem lenne, hogy édesapám 1991-ben lett rendőr, sajnos itthoni balesetben 3 közép újj csonkolódott a bal kezén. Így 1995-ben leszerelt és leszázalékplták 30%-ra. 2 évvel később 67-re. Most ezt is elvették. Kérhetne ő a rendőrségtől valamilyen életjáradékot? Ha valaki tud ebben segiteni kérem írjon. Előre is köszönöm!
Szép napot mindenkinek!
Ancsa

Zsolti_ # 2010.04.27. 06:06

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni,

Egy közeli barátom 18 évvel ezelőtt (20évesen) III. Fokú rokkantsági csoportba sorolták és folyamatosan minden felül vizsgálaton megállapították. Az idei évben 40% állapítottak meg I és II fokon is. Leletei alapján ill. orvosai alapján, (belgyógyászati és pszichiátria) munkavégzésre nem aklkalmas.

Van e lehetősége felülvizsgálatot kérni 3. alkalommal is?

Táppénzre jogosult e? hiszen nem munka képes (orvosai szerint sem)?

Esetleg milyen lehetőségei vannak?

És mit kell tennie, Hogyan tovább?

Segítségeteket Előre is köszönöm!

Ancsy85 # 2010.05.03. 13:18

Tisztelt szakértő!

Egy igen egyszerű kérdésem lenne , amire sehol nem tudnak nekem egyértelmű választ adni!
A párom a tavalyi évben munkahelyi balesetet szenvedett , amely során 1teljes és 2ujjának a 2/3át vesztette el , illetve a tenyerének egy jó nagy részét , amelyen bőrátültetést is végeztek!
a mai nappal le telt az egy év baleseti távpénz!
Volt felül vizsgálaton ahol azt írták , hogy nem tudnak megállapítani egészség károsodást , mert az állapota nem végleges!(amit nem értek mert az ujjai nem nőnek vissza)
A mai nappal pedig munkába kellett volna állnia , de mivel olyan érzékeny még a keze , hogy munkába állni nem tud , illetve a továbbiakban nem is tudja azt a munkakört elvégezni!Azt mondták , hogy még egy évig itthon lehet! kérdésem :kaphat még egy év távpénzt? vagy ilyenkor hogy vam tovább
köszönöm válaszát

Erzsi75 # 2010.05.27. 13:43

Tisztelt Szakértő!

Férjem rokkantnyugdíjas, tudomásom szerint a hatályos jogszabályok lehetővé teszik, hogy a nyugdíja mellett kereső tevékenységet folytathat, de a bruttó jövedelme nem haladhatja meg a nyugdíja 200%-át.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a szociális gondozói tevékenységért kapott tiszteletdíj (ami tudomásom szerint adóterhet nem viselő járandóság kategóriába esik évi 180.000 Ft értékig,)ilyen szempontból minek számít: bruttó jövedelemnek, vagy nem számít jövedelemnek, vagy nettó jövedelemnek?
Segítségét köszönöm!

Veci # 2010.05.28. 14:38

Szerintem az is a jövedelemkategóriába tartozhat, de kérdezd meg a nyugdíjbiztosítótól. Egyébként arra kell figyelni, hogy a hat egymást követő hónap bruttó átlagkeresete ne haladja meg a kétszeres összegét, mert akkor megszüntetik a rokkantsági nyugdíj folyósítását, amit csak újabb ORSZI vélemény alapján folyósítják, vagy NEM. Itt olvasd el a tájékoztatót.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

Hajóskapitány # 2010.06.08. 12:10

Tisztelt szakértő !

Feleségem 1996 óta 67%-os rokkant nyugdíjas, és a házunkban elvállalta a felvonó ügyeletet. Kérdésem az lenne, hogy mennyi időt dolgozhat, mert ez 24 órás ügyelet. Mi az a maximális bér amit kaphat ezért a munkáért, ami a rokkant státuszba belefér?

Veci # 2010.06.08. 19:34

Hajóskapitány!

Nem szakértő vagyok, de amit tudok leírok. A rokkantnyugdíj melletti munkavégzés esetén ha a hathavi bruttó átlagkereset meghaladja a rokkantnyugdíj kétszeresét, vagy alacsony nyugdíj esetén a minimálbér bruttó összegét, akkor megszüntetik a rokkant nyugdíj folyósítását. Újabb folyósítás csak új ORSZI vizsgálat eredményétől függően folyósítják vagy NEM.

http://www.onyf.hu/index.php?…

Abban az esetben szőnik meg a rokkantsági nyugdíjra jogosultság, ha a nyugdíjas hat egymást
követı hónapra vonatkozó bruttó keresetének havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj
összegének kétszeresét, illetve a mindenkori kötelezı legkisebb munkabér (minimálbér)
összegét. A jogosultság fennállásának elbírálásánál az EGT tagállamban, illetıleg
szociálpolitikai vagy szociális biztonsági egyezmény hatálya alá tartozó szerzıdı
államban végzett keresıtevékenységet és az ott szerzett keresetet, jövedelmet is
figyelembe kell venni. Ezzel kapcsolatban a nyugdíjasnak bejelentési kötelezettsége van,
aminek elmaradása esetén az esetleges jogalap nélkül kifizetésre kerülı nyugellátás teljes
összegének visszafizetésére kötelezhetı.

Erre figyeljetek oda, a rokkantnyugdíjasnak be kell jelenteni, ha túl haladja az összeget.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

morci75 # 2010.06.15. 18:41

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni! Ahogy látom rossz topikba írtam az előbb.

Ha egy III. kategóriás rokkantnyugdíjas munkát vállal, (a rokk. nyugdíj mellett) van e valamilyen bejelentési kötelezettsége a nyugdíjbiztosító/ nyugdíjfolyósító felé? Ha esetleg igen, akkor azt hogyan tudja megtenni?

Előre is köszönöm a hozzáértők válaszát.
hokiss

morci75 # 2010.06.18. 14:44

Sziasztok! Előző kérdésemre senkinek nincs válasza?

Veci # 2010.06.18. 19:13

Szerintem legális, munka esetén a munkáltató bejelenti. Viszont, ha a keresete hathavi átlaga meghaladja a rokkantnyugdíj kétszeresét, vagy alacsony nyugdíj esetén a minimálbért, akkor tájékoztatni kell tudtommal a Nyugdíjbiztosítót, mert a jogtalanul felvett nyugdíjat vissza kell fizetni.
Itt találsz tájékoztatót:
http://www.onyf.hu/index.php?…


Üdvözlettel Veci

pyry # 2010.08.05. 12:37

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Édesanyám 2002 óta 3. csoportba sorolt rokkantnyugdíjas. Az új jogszabály miatt megszüntették a nyugdíját, mert jövedelmének átlaga meghaladta a nyugdíja kétszeresét, kemény 900 Ft-al... Sajnos ő ezt anno nem figyelte, nem számolgatta, a mhelyének munkaügyi felelőse nyugtatta hogy ne aggódjon, ő kiszámolta és nem haladja meg...erre persze jön az APEH levele pár hónap múlva..
A kérdésem az lenne, esetleg tud valaki valami infót arról, hogy van-e megoldás erre? Lehet valamit ilyenkor tenni? Hiszen a két összeg együtt nevetséges volt, de így a nyugdíj nélkül persze még jobban az.. Megint igaz hogy a szegény embertől kell elvenni azt a keveset is....
Köszönöm a válaszokat!