Munkaügyi bírság


Jopjop # 2014.10.01. 13:00

Üdvözlöm!

Abban szeretném kérni segítségét, hogy a munkáltató a munkavédelmi bírság mekkora részét háríthatja át a munkavállalóra?
(Röviden: a munkáltatót nagy összegre bírságolták a,mivel a munkavállalók nem használták az előírt védőfelszerelést. A munkáltató a bírság teljes összegét vonja az éppen akkor ott dolgozó munkavállalók munkabéréből, ez jogszerű?)

Köszönöm a segítségét!

baba2284 # 2010.04.05. 16:50

Igen kereskedelmi igazgató de nem minősül vezető beosztásúnak. A felette lévő emberke már az.

nandy # 2010.04.04. 21:38

A kereskedelmi igazgató?

baba2284 # 2010.04.04. 10:30

Nem számít vezető beosztásúnak.

nandy # 2010.04.04. 09:50

Pl. nem jár neki túlórapénz

192. § (1) A vezető a munkaidő beosztását, valamint a pihenőidő (szabadság) igénybevételét - a munkaszerződésben foglaltak szerint - maga állapítja meg.
(2) A vezetőt a rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésért (147-149. §) ellenérték nem illeti meg.

nandy # 2010.04.04. 09:47

A közös megegyezésnek az a lényege, hogy a felek bármiben megállapodhatnak, utólag nem lehet vita tárgya, hogy mi járt volna és mi nem.
A túlóra már más kérdés, mert az törvény szerint jár. De ha a párod vezető állásúnak minősül a munkaszerződése szerint, akkor rá más szabályok vonatkoznak.

baba2284 # 2010.04.04. 09:36

Tisztelt segítők!
A kérdésem az lenne, hogy a párom egy multi cégnél dolgozik mint kereskedelmi igazgató. El akarják távolítani a munkahelyéről, de felmondani neki nem tudnak. Ezért megy az egyezkedés, hogy közössel menjen némi pénz fejében. Ez az összeg viszont korántsem fedezi a bent lévő ki nem fizetett túlórákat, melyeket bizonyítani tud. Párom is szabadulna már ettől a helytől, mert nagyon durva körülmények között kell dolgozni. Tehát a kérdésem, hogy a közös után is tudja e támadni a céget a munkaügyi bíróságon? A felmondólevélben van egy 30 napos határidő. Azon belül mehet? Várom mihamarabbi válaszukat.

Köszönettel:
baba2284

nandy # 2010.04.02. 15:21

Igen, megtehetik. Nagyon szigorú és egyértelmű a szabályozás: a munkavégzés kezdetekor a kiskönybe be kell jegyezni a munkavégzés tényét, és a jelenléti íven is fel kell tüntetni.
Mind a kettőn, nem csak az egyiken... a jelenlétit utólag ki is lehet dobni, ha nincs ellenőrzés....

Sőt, még az is előfordulhat, hogy utólag az APEH három hónapra visszamenőleg előírja a járulékfizetési kötelezettséget, méghozzá a minimálbér duplája után. törvény szerint megteheti.

unax # 2010.04.02. 12:32

Tisztelt Szakértő(k)!

Meglehetősen bonyolult esettel fordulok Ön(ök)höz, igyekszem minden adatot rendelkezésre bocsátani.
Párom lassan 17 éve egyéni vállalkozóként működtet egy kisvárosi kávézót. Van egy alkalmazottunk, bejelentve, annyit dolgozik, amennyi a papíron van, vele minden rendben.
Közel egy éve történt, hogy én regisztrált álláskeresőként alkalmi munkavállalói könyvvel dolgoztam, heti 1-2, néha 3 napot, attól függően, hogy az alkalmazott hogy kért szabadnapot. Akkor kaptunk egy - véleményem szerint kifogásolhatóan lefolytatott - munkaügyi ellenőrzést, nem voltam beírva a kiskönyvbe aznapra, megbüntettek 150 000 Ft-ra. Én fellebeztem volna, ő nem akart. Részletfizetést kértünk, kifizettük.
Nyáron szerződéssel dolgoztam én is, de szeptembertől egyetemre járok, nappali tagozatos képzésre, így nincs értelme heti 1-2 nap miatt bejelenteni, így újra kiskönyvvel. Most, március végén kaptunk egy újabb ellenőrzést, az APEH érkezett, alkalmi kiskönyv, nem voltam beírva. A jelenléti ívet el sem kérték, abban be voltam írva. Az alkalmi munkavállalói nyilvántartás vezetve van. A könyvelőnk azonnal bejelentett interneten, mondván, lássák, hogy együttműködőek vagyunk. Kérdésem a következő: mire számítsunk? Mondtak nekem olyat, hogy 12 napra bezárhatják a kávézót. Megtehetik emiatt?

Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Alexandra

berkibarbara # 2009.10.09. 17:40

Tisztelt SzakértőK!
Munkaidő keret alkalmazása esetén, ha a munkaidő keret negyed évre szól, akkor is a ledolgozott hónap végét követő bérelszámolásban kell-e megfizetni az alkalmazottaknak, az éjszakai vagy délutáni pótlékot (+15%)?
Vagy a munkaidő keretét követő hónapban?
Ezt a munkaszerződésbe is bele kell foglalni?
Nagyon köszi a Segítségeteket

Dödölle1 # 2009.10.08. 07:20

2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól:

103. § (1) Ha a fellebbezés alapján a hatóság megállapítja, hogy döntése jogszabályt sért, a döntését módosítja vagy visszavonja.

(2) A hatóság a fellebbezés esetén a nem jogszabálysértő döntést akkor is visszavonhatja, illetve a fellebbezésben foglaltaknak megfelelően módosíthatja, ha a kérelemben foglaltakkal egyetért, feltéve, hogy az ügyben nincs ellenérdekű ügyfél.
.
.
.

(6) A fellebbezés nyomán hozott döntést közölni kell a fellebbezővel, továbbá azokkal, akikkel a megtámadott döntést közölték.

(7) A visszavonó, illetve módosító döntés ellen ugyanolyan jogorvoslatnak van helye, mint amilyen a visszavont, illetve a módosított döntés ellen volt.

Egyjogász # 2009.10.08. 03:12

Egyik ismerősöm cégét ilyenek miatt 300.000 Ft-ra büntették.

Gondolom, ha fellebbeztetek, valami miatt az 50 ezret is jogellenesnek tartottátok. (pl. tudtátok bizonyítani, hogy a bérpótlék pontosan, határidőben ki lett fizetve)

Mi volt a fellebbezés indokolása?

nandy # 2009.10.07. 20:37

Volt már példa hasonló esetben.
Szerintem jogos (?).
Az már más kérdés, hogy örülj, hogy csak ennyit kaptatok, és nem többet. Mostanában már millió közeli bírságról hallani, sőt, a Munkaügyi Felügyelet még át is adja az APEH-nak további vizsgálódásra az ügyet. Ott majd szépen megállapítják, hogy legalább három hónapra be kell jelenteni visszamenőleg, lehetőleg a minimálbér duplájáért...
Amit még megfejelnek a késedelmi pótlékkal és adóbírsággal is... Ez van sajnos.

berkibarbara # 2009.10.07. 16:02

Tisztelt Szakértők!

2009.Augusztus hónapban 50.000.-Ft Munkaügyi Bírsággal büntettek meg (későn megfizetett bérpótlékok, havi munkaidőkeret túllépés és az alkalmazottaknak nem lett kiadva írásban, hogy a havi munkaidőkeret a hónap 1. napjának 0.00 órájától a hónap utolsó napjának 24.00 órájáig tart), a Fellebezésre válaszul egy módosító határozatot kaptam, melyben már 90.000.-Ft összegű büntetés szerepel.
Az első határozatban nem büntettek meg a havi munkaidőkeret írásban történő kiadásának elmulasztása miatt, a módosító határozatban pedig már megbüntettek ezért is.
Ez jogszerű???
Várom a segítségeteket.Köszi szépen.

nandy # 2009.09.28. 08:24

Ha nincs pénzed ügyvédre, akkor menj be az illetékes Munkaügyi Bíróságra, általában egy héten legalább egyszer délelőttönként van ún. "panasznap", ott segítenek megfogalmazni a beadványt.

Vagy itt is találhatsz ingyenes jogi segítséget:
www.jogpont.hu

nandy # 2009.09.28. 08:19

Na de tizenkétszer??? Szerintem sürgősen fordulj ügyvédhez.

Edyt # 2009.09.28. 08:16

Köszi a választ. A munkaadóm azzal indolta, hogy a megrendelője nem köt vele határozatlan idejű szerződést, így ha nem hosszabítja meg a szerződést, ő sem tud nekem munkát biztosítani.

Edyt # 2009.09.28. 08:13

köszönöm válaszod. Munkaköröm szerint takarító vagyok napi 4 órás munkaidőben. A határozott idejű munkaviszonyt azzal indokolta munkaadóm, hogy a megrendelője vele sem köt határozatlan idejű szerződést, így ha lejár a szerződeé és a megrendelő nem hosszabít, nem tud nekem máshol munkát biztosítani.

nandy # 2009.09.28. 08:04

Atti:

Miért lenne már igaz?

nandy # 2009.09.28. 08:03

Kérdés az, hogy miért volt szükség határozott idejű szerződés megkötésére.
Ha egyébként folyamatos munkavégzés történt, akkor a határozott idő kikötése nem jogos, főleg nem 12 alkalommal egymás után.

Javaslom, hogy fordulj ügyvédhez.

Edyt # 2009.09.28. 07:45

Sziasztok!

Nagyon sürgős kérdésben szeretném segítségeteket kérni. Munkaadómmal 2006.06.01. kötöttem HATÁROZOTT IDEJŰ munkaszerződést. Mostanáig a szerződésem 12 alkalommal lett meghosszabítva. A legutóbb aláírt szerződésem 2009.09.30.-ig tart. Jelenleg betegállományban vagyok (veszélyeztetett terhesség. Munkaadóm jelezte, hogy nem kívánja meghosszabítani munkaszerződésemet, így a munkaviszony 2009.09.30-án megszünik. MEGTEHETI EZT???
Előre is köszönöm ha valaki tud nekem segíteni.

Atti66 # 2009.09.28. 07:23

Sziasztok!

Egy kis munkaügyi segítséget szeretnék kérni.
A lényeg, hogy van egy cégünk aminek alvállalkozók is dolgoznak, a munka mennyiségétől függően.
Ezzel kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy ha egy munkaügyi ellenőrzés során az allvállalkozó házatáján találnak valami hiányosságot, hibát... és ezért büntetést kapnak, és ha azt a büntetést az alválalkozónk nem fizeti meg (meglóg előle), akkor a büntetést nekünk kell kifizetni?

Ezt csak azért kérdezem mert valahol hallottam ezt: ha náluk nem lehet behajtani akkor behajtják a fővállalkozónál.
Ez igaz?
Attila

Györgyi76 # 2009.09.15. 12:30

Köszönöm, teljesen jogos- már kimerítettem minden lehetőséget.

További sikeres munkát, szép napot kívánok!

Györgyi

nandy # 2009.09.15. 11:31

Kedves Györgyi!

Úgy emlékszem, Dödöllétől kaptál már választ a kérdéseidre.
További kérdéseidet tényleg a REP PEO osztályvezetőjének kellene feltenned, lehetőleg írásban.

Györgyi76 # 2009.09.15. 11:20

Kedves Nandy !

Újra én, csak az előző hozzászólásomból kimaradt:

Elvileg nyújthatnék be írásos panaszt a munkáltató ellen a REP PEEO Osztályvezetőjének- de ennek van értelme? Elindíthatnám jogilag?

De hogyan tudom bebizonyítani, hogy én valóban időben szóltam a munkáltatónak, de ők mégis hátráltattak közel 2 hónapig a papírok kiadásával??
Én időben , szülés előtt elküldtem a hivatalos formanyomtatványokat a munkáltatómnak, erről nem kellett volna átvételi elismervényt adnia?

Ráadásul most vettem észre, hogy hibás a kitöltés is-( van egy olyan bekezdés,hogy utolsó munkában töltött munkanap dátuma) ez a dátum el van írva..
( Van egy fénymásolt példányom a foglalkoztatói igazolásról)

Györgyi