Közalkalmazott, felmondás


illa # 2012.12.22. 09:18

Tisztelt Szakértők!

Bocsánat, hogy újabb kérdéssel hozakodom elő, de fontos lenne a válasz. Abba már lassan beletörődöm, hogy a munkáltató minden következmény nélkül felmondhatott visszamenőleg, táppénz ideje alatt, semmibe véve a felmondási korlátozást is. De szeretném megtudni, hogy igaza van -e akkor, amikor azt állítja, hogy a felmentési idő egészére nem jár szabadság, így bár március végén szűnik meg a munkaviszonyom pedagógusként, ő mégis csak két nap szabadságot ad (januárra számítva). Hiába munkaviszony, szabadság szempontjából mégsem jogszerző? Számomra ez logikátlannak tűnik. Megteheti -e továbbá azt is, hogy bár januárban lenne esedékes az átsorolásom, valószínűsíthetően ezt is mellőzni fogja, tekintettel arra, hogy már úgyis felmondott.
Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 10:06

Abba már lassan beletörődöm, hogy a munkáltató minden következmény nélkül felmondhatott visszamenőleg, táppénz ideje alatt
Aztán miért törődsz bele?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 10:30

igaza van -e akkor, amikor azt állítja, hogy a felmentési idő egészére nem jár szabadság
Jó kérdés. Az új Mt. 115. (2) g) valóban így rendelkezik, de csak január elsejétől lesz hatályos. Attól tartok azonban, hogy az átmeneti törvény 7. § (1) miatt mégis alkalmazni kell.
Legméltányosabbnak azt tartanám, ha a december 31-éig tartó időszakra számítanának szabdságot, a jövő évi részre pedig nem.

Van ennek gyakorlati jelentősége, ha úgyis az egész időre felmentenek a munkavégzés alól?

illa # 2012.12.22. 13:47

Kedves Kovács Béla Sándor!

Nem a felmentési idő egészére mentenek fel a munkavégzés alól, csak a felére. December elsejétől indították a felmondást, 11 nap múlva közölték.(Viszont én nem voltam hajlandó az elsejei dátumot megjelölni az átvétel napjaként, hiába akarták.) Január 31.a munkavégzés utolsó napja. Beletörődni meg azért próbálok, bár az igazságérzetemet nagyon bántja, mert már futottam pár kört, de az ügyvédek, akiknél érdeklődtem, maguk is bizonytalankodtak. Merthogy az új jogszabályok kevésbé kedveznek a munkavállalónak, és vélhetően a bíró gyakorlatban sem úgy működnek már a dolgok, mint pár éve. Szóval rizikósnak tartották a munkaügyi pert, sokat veszíthetek vele. De az is igaz, hogy a megkérdezetteknek valahogy eléggé mumus volt a Kjt., alapvetően nem közalkalmazott ügyfelekkel foglalkoztak. (Lehet, hogy érdemes lesz írnom egy levelet a munkáltatónak, hogy legalább a felmondási időt a jogszabályoknak megfelelően kezdje el.) De már teljesen össze vagyok zavarodva.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 18:07

Nem értem a bizonytalanságot. Az biztosan nem változott meg, hogy a felmondás (ahogy minden jognyilatkozat) a közléssel hatályosul. A felmondási (felmentési) idő így nem kezdődhet el a közlés előtt. Ha a munkavállaló épp keresőképtelen a közléskor, akkor a felmondási (felmentési) idő csak a keresőképtelenség megszűnése után kezdődhet el.

(A munkavállaló számára nem túl kockázatos a per; általában csak az ellenérdekelt fél ügyvédi munkadíját kockáztatja, ami a pertárgy értékének 5-10%-a.)

illa # 2012.12.22. 18:23

Köszönöm, ez jó hír. Egyébként abban biztosak voltak, hogy jogellenes a felmondás,csak abban nem, hogy mennyit lehet ezen nyerni, illetve milyen igénnyel (összegszerűen)lehet előállni. Mert ha tíz napot nyer az ember, azért kár perelni. Ha meg túl sokat kér, állítólag veszít. A bizonytalanság lehet, annak is betudható, hogy nem ismerték igazán a Kjt-t.

Kellemes ünnepeket kívánok!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 20:38

A jogellenes megszüntetés választható szankciója jelenleg a teljes kártértítés vagy a felmenteési időre járó távolléti díjnak megfelelő összegű átalánykártérítés.

Lyonee # 2012.12.22. 20:41

illa
Az új fizetési fokozatba lépés megillet, ne hagyd, hogy lerázzanak. Hány éve vagy ott? Jól számították ki a felmentési idődet? Végkielégítés is jár!
Látod, írtam, hogy ki kell tartani. Ha nem tudnak munkát adni, akkor kénytelenek felmondani.

ildikó17 # 2012.12.22. 22:09

Tisztelt Szerkesztők!

Közalkalmazottként dolgozom egy iskolában, ahol határozott idejű szerződésem van ( 2012. szept. 6- 2013. júni 30). 2013 jan. 1-től találtam új munkahelyet, de a munkáltatóm nem hajlandó közös megegyezéssel felbontani a szerződésemet, melyet írásban dec. 17.-én kértem,mondván, hogy őneki az iskola érdekét kell néznie. A végzettségem nem felel meg a munkaköröm betöltésére a nemzeti köznevelési törvény alapján . Erre hivatkozva jeleztem dec. 18.-án, hogy így a kinevezésem érvénytelen és megszüntetem, de így sem hajlandó álláspontján változtatni. A kolegámat, aki viszont utánam jelezte, hogy elmegy jan. 1-től, minden szó nélkül közös megegyezéssel elengedte.
Hogyan tudok megszabadulni ettől a munkáltatótól?

illa # 2012.12.23. 08:04

Nagyon hálás vagyok nektek az infókért és a bátorításért is.
Lyonee, több, mint 12 éve vagyok ott, végül jól számolták ki a felmentési időt, 4 hónap, és a 4 havi végkielégítés is szerepel a papíron. Eredetileg ugye azzal jöttek, hogy úgysem kapok semmit, mert nincs pénze a fenntartónak, és csak nem akarom, hogy felmondjanak, mindenkinek jobb a közös megegyezés.(Utólag be is vallották, hogy arra ment ki a játék, azaz az volt az utasítás, hogy embereket közös megegyezéssel küldjenek el, ha úgy nem sikerül, találjanak hibát a munkájukban, és küldjék el őket azonnali hatállyal.)

matizoli # 2012.12.27. 10:04

Kedves Fórumozók!

Nem teljesen illik ide a kérdésem, de megpróbálom! 15 éve vagyok közalkalmazott véglegesítve, azonban nem tudok váltani! A jelenlegi helyzet olyan, hogy szinte lehetetlen innen kitörni!

Most alkalmam lenne elmenni egy GYES-es helyére, de csak 2 éves szerződéssel, igaz igérik, hogy amint lehet itt is bevéglegesítenek!

Ha valami ok folytán nem jön össze és 2 év után elküldenek, akkor kapok végkielégítést? Számomra a jogszabály nem egyértelmű, de úgy tűnik igen! Valaki aki ért hozzá, köszönöm!

juhlaci # 2012.12.27. 13:48

matizoli! ha határozott szerződéssel vesznek fel nem kötelesek végkielégítést fizetni. Ha előre rákérdezel akkor meg nem vesznek fel mert nem kell nekik egy tudálékos alkalmazott. Egyébként pedig 3 év után szoktak egy hónapot adni, ha a kollektív szerződés másképp nem rendelkezik.

matizoli # 2012.12.28. 08:44

Kedves juhlaci!

Köszönöm válaszodat, igaz semmilyen szinten sem találkozik a kérdésemmel! A ,,nem kötelesek" fizetni azért érdekes kategória! Mert vagy a jogszabály kimondja és akkor köteles, vagy nem mondja ki, de akkor nem fizeti! Olyan, hogy ha akarom, olyan nincs.

juhlaci # 2012.12.28. 16:05

matizoli! akkor vedd úgy,hogy nem fogsz végkielégítést kapni két év után még felmondási időt sem fizetnek ha a hatázozott idő letellik. Ha viszont te felmondasz idő előtt kártérítést kérhetnek, viszont te is kérheted az elmaradt béredet ha idő előtt felmondanak

duduska2013 # 2013.01.20. 13:44

Nyugdíjasként dogozom közalkalmazotti jogviszonyban.
Még dolgozhatnék tovább, de a 2013.évi változások arra kényszerítenek, hogy döntsek, munkabér vagy nyugdíj. A már jogosan megszerzett nyugdíjamat fogom választani.
Szeretném megtudni, hogy ebben az esetben jár-e nekem felmentési idő valamint jár-e a 40 éves jubileumi jutalom.44 év munkaviszonnyal ebből 37 év közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezem.

Andy0915 # 2013.01.21. 12:52

Sziasztok!
1,5 éve dolgozok közalkalmazottként. Határozatlan idejű szerződésem van. Szeretnék teherbe esni, de mivel a munkahelyemen nehéz dolgokat kell emelgetnem, sajnos eddig még nem sikerült. Ezért úgy döntöttünk a párommal, hogy elmegyek betegállományba és megpróbáljuk így.Kérdésem az lenne, hogy betegállomány alatt el e küldhetnek?
Nagyon fontos lenne a válasz!
Előre is köszönöm!!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 13:32

Felmondást (felmentést) lehet közölni a keresőképtelenség alatt is, de a felmondási idő csak a megszűnés után kezdődhet meg.

(Mindamellett az, hogy keresőképtelen-e az ember, orvosi szakkérdés, nem pedig elhatározás kérdése.)

Dr.Attika # 2013.01.21. 13:51

Nem vagyok orvos, de úgy vélem, hogy a teher emelgetése és a teherbe esés lehetősége nem függ össze.

Jelen esetben azt látom célszerűnek, hogy szerezzenek be egy olyan orvosi véleményt amely szerint a megtermékenyülést a teher emelgetése gátolja vagy nehezíti. Ennek birtokában már más munkajogi helyzet áll elő.

San Antonio # 2013.01.22. 17:05

Tisztelt Forumozók!
Közalkalmazotti határozatlan idejű részmunkaidős kinevezés alapján dolgozom egy iskolában. Az iskolák állami fenntartásba vétele miatt 2013. jan 1-vel a munkáltatói jogkört gyakorló személye megváltozott. Az átadó munkáltató a (iskola) az átvevő munkáltató az önkormányzati (GAMESZ). A változásra az írásbeli tájékoztatót a változást megelőzően 30 nappal megkaptuk az átvevő (GAMESZ) munkáltatótól, azonban a tájékoztatás átvételétől számított 15 napon belül nem nyilatkoztam, az átadó (iskola) munkáltatónak, hogy hozzájárulok e az átadáshoz. Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben 2013. január 1-vel automatikusan megszűnt-e a közalkalmazotti jogviszonyom, és ezáltal megilletnek azok a jogok (végkielégítés, átlagkereset stb.) mintha a munkáltató mondott volna fel? Köszönöm.

Kalibanga # 2013.01.27. 17:39

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Határozatlan időre szóló közalkalmazotti jogviszonyban dolgozom immár 4. hónapja, amelyet január közepén írásban felmondtam. A munkáltató 60 nap felmondási idő letöltésére kötelez (a közös megegyézesen alapuló azonnali munkaviszony beszüntetésétől elzárkózik), de az új munkahelyemen szeretnék már korábban munkába állni. A Kjt. 28.§-a rendelkezik a felmondási időről, melyben értelmezésem szerint mint lehetőség említi a felmondási idő egy részének elengedését. Nem kötelezhető a munkáltató, hogy legalább a 60 nap felét elengedje? Az Mt 70.§-a értelmében erre kötelezhető lenne a munkáltató. Milyen lehetőségeim vannak, mire figyeljek oda? Kérném szíves tanácsaikat.

Luca554 # 2013.05.05. 18:28

A férjem nyugdíjas közalkalmazott, a rendelkezések értelmében nem dolgozhat tovább, ha a nyugdíját is megakarja tartani.Az Igazgatóság kéri,hogy mondjon fel.
Szerintem pedig a munkáltatónak kell a férjem felé a felmondást megtenni, hiszen a rendeletet nem ő hozta.
A kérdésem az, hogy kinek kell a felmondást negtenni.

zizz # 2014.01.08. 18:32

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Határozatlan idejű közalkalmazotti munkaviszonyban (óvodában) állok 5 hónapja és fel szeretnék mondani. Most elmentem táppénzre mert éppen meg is betegedtem. Kérdésem, hogy táppénz ideje alatt felmondhatok-e én, és ha nem sikerül a munkáltatóval megegyeznem a felmondási idő elengedésében, lehetek-e végig a felmondási idő alatt táppénzen?
Kérem aki tud segítsen ebben.
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.08. 19:39

Igen.

pazs # 2014.01.09. 08:21

(amennyiben a felmondási idő alatt végig beteg vagy, nem pedig "csak" azért, mert nem tudtok megegyezni)

Motoros007 # 2014.02.03. 13:22

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy megtudjam milyen esetleges szankciókat vonhat maga után egy azonnali felmondás az én részemről? Jelenleg 16 éve dolgozom mint határozatlan idejű közalkalmazott. Váltani szeretnék de a munkáltató(ez egy kórház) ragaszkodna a 2 hónap felmondási időhöz? Lehetséges új munkáltatom nem tud sajnos várni. Mi történik ha azonnali felmondást nyújtok be? Válaszokat előre is köszönöm.
Motoros007