40 év munkaviszony után nyugdíj


mamamacoka # 2016.03.26. 15:25
ikotak # 2016.03.26. 15:38

Mamamacoka !

Köszönöm a válaszodat. A hozzáértéseddel nekem is, és a húgomnak is sokat segítettél. Kívánom, hogy jó egészségben még nagyon sokáig tudjad segíteni tanácsaiddal az elkövetkező generációt is.

mamamacoka # 2016.03.28. 13:45

szívesen Ikotak ! mint mindig !

előrehozott jelölt # 2016.03.29. 13:03

Kedves Villada!
Nem tudom, hogy a bíró kitért-e az ítéletben a munka törvénykönyve rendelkezéseire, ami a bírói szubjektumnál azért csak erősebb kell legyen.
Az alábbi szabályok alapján talán mégis érdemes megfellebbezni a döntést, főként, hogy saját maga is azt mondja, hogy más másként dönthet.
Nehéz elképzelni, de előfordulhat, hogy az Mt. ide vonatkozó szabályait nem vett figyelembe a döntésénél?
Elkezdted, ne add fel, próbálkozz a fellebbezéssel.

A közalkalmazotti törvény azt írja, hogy a közalkalmazotti jogviszonyra a munka törvénykönyve szabályait a kjt-ben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
Kjt.
2. § (3) A közalkalmazotti jogviszonyra a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szabályait az e törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

A szabályozások java részében a kjt. meghatározza, hogy a munka törvénykönyv melyik §-ai nem alkalmazhatók a közalkalmazottakra, illetve utal az Mt. értelmező rendelkezéseire.
A végén pedig kifejezett úgy rendelkezik:
85/A. § Eltérő rendelkezés hiányában, ahol jogszabály

  1. munkaviszonyra vonatkozó szabályt említ, azon közalkalmazotti jogviszonyra vonatkozó szabályt,
  2. munkaviszonyt említ, azon közalkalmazotti jogviszonyt

is érteni kell.

A munka törvénykönyve az 55. §. (1) bekezdés k) pontban és a 115. § (2) bekezdés g) pontjában kifejezetten úgy rendelkezik a munkavállalónak járó szabadságról, hogy a munkavégzés alóli mentesülés munkában töltött időnek minősül, tehát a 115. (1) bekezdés szerint a munkában töltött idő alapján erre jár a szabadság, mert az Mt. 55 § (1) bekezdése a kjt szabályai alapján megvalósul a munkavégzés alóli mentesítéssel, a 115. § (2) bekezdés g) pedig egyértelművé teszi, hogy ez munkában töltött idő.

Idézve:
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra.

115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)-k) pontban meghatározott

tartama.

Nem láttam a Kjt-ben olyan szabályozást, ami kimondaná, hogy ezek a szakaszok nem alkalmazhatók a közalkalmazottakra, sőt van olyan §-a, ami az Mt. 55. § (1)-et tovább bővíti.

Lyonee # 2016.03.29. 17:42

Kedves előrehozott jelölt!
Ezt már kétszer is beírtam Villadának.

Evike123 # 2016.03.29. 17:45

Szeretnék érdeklődni, hogy 1977 december 26.-án a főiskolai tanulmányaim vége felé született fiam után miért nem számítható be az államvizsgától a munkába állásig eltelt 2 hónap a nők kedvezményes 40 évébe? A főiskolai diplomám kiállítási ideje 1978 június 16. Munkába állásom kezdő időpontja 1978 augusztus 16. Voltak ugyan nyári szünetek, amikor dolgoztam, azokat beszámították. A nagyobbik fiam után viszont egyetlen napot sem számoltak. Kettős jogviszonyt nyilván nem vehettek figyelembe, mivel nappali tagozaton végeztem a főiskolát, de azon a nyáron nem tudtam dolgozni fél éves kisfiam mellett. Munkába állásomkor vették fel a bölcsődébe, így 1978 augusztus 16.-tól folyamatos munkaviszonyom van. Fellebbezhetek-e azért, hogy azt a két hónapot számítsák be a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjába, vagy nincs esélyem?

előrehozott jelölt # 2016.03.29. 17:47

Elnézést, nem mentem visszafelé.

mamamacoka # 2016.03.29. 20:24

Evike123, sejtem, hogy mit kérdezel, de pontosíts:

kisfiaddal gyesen voltál akkor ? vagy ?

Evike123 # 2016.03.30. 14:13

Kedves mamamacoka! Sajnos csak azt tudom, hogy anyasági segélyt, illetve családi pótlékot kaptam. A mai fiatalok szerencsésebbek. Köszönöm, hogy foglalkozol a kérdésemmel.

zsuzsa416 # 2016.03.30. 14:38

Kedves Fórumozók! Szeretnék tájékoztatást kérni, ha valaki ért hozzá, hogy méltányossági gyes(beteg gyermek gondozására kaptam) beszámit-e a kedvezményes 30 évbe? Ugy tudom, hogy aki ápolásin volt annak igen, de nem egyértelmü, mert azt irják, hogy az ápolásival azonos elbirálás alá esik aki beteg gyermeket nevel.

mamamacoka # 2016.03.30. 21:39

Evike123, - igen, pont erre gondoltam, mivel már nem álltál tanulói viszonyban, de nem is voltál járulékozó, így azokban a hónapokban senki sem fizette utánad a járulékokat, tehát az kiesik a biztosítási időből, vagyis az semmiképp nem számít a nyugdíjhoz ;

DE! rosszul értelmezed, a jogosultsági idő fogalmát: a tanulói jogviszonyod nappali főiskolán szolgálati viszony, de a 40 éves kedvezményben nem jogosultsági idő, - a nyári munkaviszonyok azok beleszámítanak, de a két fogalom között nagy különbség van, a szolgálati idő a nyugdíjad összegének kiszámításánál fog számítani, és a szolgálati éveid száma így több lesz mint a 40 évhez szükséges jogosultsági idő, aminek viszont együttesen meg kell 40 valódi évnek lenni és a nyári munkaviszonyaidból és a folyamatos munkaviszonyi éveidből adódik össze;

a kérdésedre a válaszom: azt a két hónapot nem tudod beszámíttatni, - sőt a 40 évet úgy számold, hogy a nappalis főiskolás éveken kívül legyen meg a 40 éved;

A 40 éves nyugdíjjal kapcsolatban itt tájékozódj a fogalmakról, hogy mit jelent a szolgálati idő, mi számít jogosultsági időnek:

https://www.nyugdijguru.hu/…sultsagi-ido

mamamacoka # 2016.03.30. 21:46

sőt, itt is érthetően részletezve van:

https://www.onyf.hu/…%C3%B3l.html

mamamacoka # 2016.03.30. 21:55

Zsuzsa 416- mi a kérdés? erre gondolsz ?

  • a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő nem éri el a 32 évet,( 3 gyerek esetén akikkel gyesen töltött évei vannak az anyának ) olyan nő esetében, akinek a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, a 30 évet

de a 30 év kereső tevékenységnek meg kell lenni + a 10 év hosszabbított gyes = így együtt 40 év;

mamamacoka # 2016.03.30. 22:03

Az alábbi idézetből két szót elfelejtettem kitörölni, tehát így értelmezd, ahogy most van:

- a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő: 32 év,( 3 gyerek esetén akikkel gyesen töltött évei vannak az anyának ) olyan nő esetében, akinek a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, a 30 évet

de a 30 év kereső tevékenységnek meg kell lenni + a 10 év hosszabbított gyes = így együtt 40 év;

A teljes idézet így hangzik tagadó módban:

Az öregségi nyugdíj nem állapítható meg, ha a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő nem éri el a 32 évet, olyan nő esetében, akinek a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, a 30 évet

Vagyis esetedben a fenti értelmezés igaz ;

az idézet innen van :
https://www.onyf.hu/…%C3%B3l.html

Evike123 # 2016.03.31. 05:05

Kedves Mamamacoka! Persze én is erre számítottam a lelkem mélyén, de ettől még igazságtalannak érzem. Köszönöm a tájékoztatást! Éva

mamamacoka # 2016.03.31. 10:22

persze Éva, sok minden igazságtalan, gondold el, akik '98 január 1-után voltak nappalisok, azoknak még szolgálati idő sem! a nappalis tanulóidő, a legtöbb jogszabályban vannak közösségekre, rétegekre nézve igazságtalanságok, sajnos még a mi korosztályunk hozzászokott az egyenlősdi elvéhez, de az élet ma már nagyon más;

munkásnő (törölt felhasználó) # 2016.04.01. 18:40

Üdv mindenkinek ! Meg van a 2016 os valorizációs szorzó és úgy ahogyan kedves Lyonee írta,4,2 % ! Akik mostanában mennek nyugdíjba,ez jól jön ! Szép és kellemes hétvégét.

mamamacoka # 2016.04.10. 17:02

mondjuk, hogy "kötelező olvasmány" mindenkinek mielőtt kérdez a "40 éves női nyugdíjról", a Nyugdíjgurutól, - aki ügyvéd, :)

https://www.nyugdijguru.hu/…-nyugdijarol

Mampszi # 2016.04.16. 18:41

Kedves fórumozók! Február közepe óta vagyok nyugdíjas, várom a HATÁROZATOT! Ti mennyit vártatok rá?.....tudom , ezzel nem sokra megyek ...de érdekelne...szép estét!

mamamacoka # 2016.04.17. 13:40

nagyban függ melyik megyében laksz, a kolléganőim és én is kb 3 hét múlva megkaptuk a határozatot is, és az első nyugdíjat is ;

Mampszi # 2016.04.17. 14:01

Köszönöm a választ!

Gizi mama1 # 2016.04.18. 08:16

Szép napot mindenkinek!
Kérdésem az lenne, hogy szeptember 30-ig dolgozom, október 1t-ől kérem a 40 éves nyugdíjazást. Jelenleg egy kft-nél dolgozom (nem közalkalmazott), augusztusban adnám be a felmondásom, de nem tudom jár a felmentési idő és ha igen akkor mennyi. Azt tudom, hogy a szabadság jár időarányosan, de a felmentésről nem találok egyértelmű választ.
Köszönöm

mamamacoka # 2016.04.18. 10:23

Gizi mama - felmentés csak a közalkalmazottaknál van, de a felmondási idő felét elengedheti a munkahelyed - de nem köteles megtenni ;

mamamacoka # 2016.04.18. 18:23

hangzatos cím, - minden politizálás nélkül állítom kedves nyugdíjas társaim, és kedves nyugdíjba készülődő társaim, - az ÁFA csökkentést mi nyugdíjasok fogjuk kifizetni - az idén még a nyugdíjemelés mértéke elérheti a magas 1,3%-ot, és jövőre Varga Mihály nyugdíjemelést irányoz elő ami a most tervezés alatt álló költségvetési tervezet szerint nagyon magas ! 0,9 % ! hurrá!

http://www.origo.hu/…st-akar.html

mamamacoka # 2016.04.19. 04:20

Nyugdíjguru friss összefoglalása :

https://www.nyugdijguru.hu/…ija-2015-ben