Munkajogi kérdések.


Rexor # 2017.10.02. 14:10

Lehetséges, de lehet hogy valami kafetéria juttatásra gondol.

Vicente22 # 2017.10.02. 19:08

Tisztelt szakèrtôk!
Az lenne a kèrdèsem, hogy ha èn 6 òràban dolgozom (GYED extràval) ès nem szeretnèk ebèdidôt, maximum napi 3x megyek ki 5 percre a mosdòba, akkor a közvetlen fônököm kötelezhet-e arra, hogy ezt a 15 percet ledolgozzam,vagyis 6 òra 15 perc munkavègzès utàn mehessek haza?

Köszönettel,
Adrienn

Rexor # 2017.10.02. 19:30

Nem, de ha ilyen jellegű vitáid vannak a közvetlen főnököddel szerintem jobb ha munkahelyet váltasz...

szili89 # 2017.10.06. 04:31

Tisztel hozzaertok!

Segitsegeteket szeretnem kerni , mivel munkahelyemen egy holgy folyamatosan "arulkodik". Szeretnem egy kicsit megleckeztetni ,hogy a jovoben elhetobb legyen a kornyezet.

Ez nem egy nagy problema tudom , de a sokadik alkalom utan szerintem jo tanulsagos lenne. Tehat a terv: egy kepet kicsit kipingalom nagy orr stb, ala a szoveg : xy-nak gerincre gyujtunk. Es 100peldanyt szepen kiosztok sok helyre.

A kerdes ha kiderul,hogy en voltam akkor lehet e belole jogi bonyodalom ? Mire figyeljek esetleg ? Mivel tudok vedekezni ha kiderul ?

Elore is koszonom,
egy alternativ igazsagot kereso alkalmazott.

wers # 2017.10.06. 11:15

Jajjjj

wers # 2017.10.06. 11:20

Vágj vissza azzal, hogy kétszer olyan jól dolgozol, mint ő.
Egyébként normális főnök az árulkodót minősíti. Magát járatja le

nonolet # 2017.10.06. 14:08

szili89

Egyfelöl méretes bunkóság amire készülsz...

Ne tégy olyat másokkal,
amit nem szeretnél,
ha veled történne!

Másfelől sokba kerülhet neked.

...és remélem kerül is, megteszed.
Csak, hogy tanuljanak belőle az ilyen genyák.

dentalux # 2017.10.07. 13:18

Ha valaki tanárként dolgozik nem közalkalmazottként akkor ha később állami suliba megy hova kerül a bértáblában? Betudják az éveit?

Ha valaki egyetemet végzett tanárként elmegy egy alapítványi iskolába tanítani és ott ugye nem közalkalmazott lesz (hiába középiskola hiába tanári meló akkor se közalkalmazott) és lehúz ott 10 évet mondjuk majd elmegy egy állami iskolába tanítani-akkor hova kerül a bértáblában? Az elejére pályakezdőnek vagy betudják az éveit?
Betudják az éveit? Mert

  1. igazolhatóan tanárként dolgozott 10 évet
  2. de akkor se volt közalkalmazott

És ugye a bértáblában a besorolás alapja a végzettség (az adott ) és a közalkalmazottként eltöltött évek (ami ugye jelen esetben 0 zéró hiába melózik 10 éve)

Mi van ilyenkor?

Janerika # 2017.10.08. 18:16

Üdvözlöm Önöket!

Tavaly szeptember 19-én kezdtem el dolgozni egy cégnél, ahol a dolgozóknak minden hónapban jár 12500 ft rekreáció a szép kártya vendélátás zsebbe. Ezt azonban csak próbaidő után adják, ami nekem 6 hónap volt. Vagyis áprilisban visszamenőleg megkaptam a kártyára a pénzt. Most azonban azt mondták, hogy nem kapok ebben az évben október hótól, mert túllépem az éves adókedvezményes keretem. Kérdezem én,hogy a tavalyi keretem miért az ideit terheli és miért nem akarnak fizetni. Ez nem fair velem szemben, hiszen minden dolgozónak minden hónapban jár. Mit tudok tenni? Nekem a "kis" pénz is pénz. Köszönöm segítségüket.

Csiberetto # 2017.10.15. 12:04

Tisztelt Fófumozók!
Az alább részletezett helyzet miatt szeretném kérni útmutatásukat:
Közalkalmazotti jogviszonyom 2017. augusztus 9-én megszűnt, munkavállalói lemondással. Korábbi munkaadóm 2017. szeptember 27-ei keltezésű, október 9-én kézbesített küldeményében értesített, hogy tartozásom van felé, így Visszafizetési Határozat formájában követel tőlem 29.725 forintot 15 napon belül, hivatkozva a Munka Törvénykönyve 164. §-ra.
A levél szerint a tartozás egy áprilisi 5-7 közötti háromnapos külföldi kiküldetés deviza alapú napidíjának téves – június 24-ei másodszori – kifizetéséből keletkezett.

A kérdéseim:
Jogszerű-e korábbi munkaadóm mostani követelése, ha a munkaviszony megszűnését követő napon (augusztus 10-én) a munkáltató által kiadott Közalkalmazotti igazolás szerint munkabéremet tartozás nem terhel?. Amennyiben a követelés nem jogszerű, azt milyen indoklással utasíthatom vissza?

Előzmények:
A visszafizetési határozatban megállapított összeg 2017.07.25-én valóban megérkezett a folyószámlámra, azonban az utalás közleményében „MUNKABÉR UTALÁS” jelzés szerepelt,egyéb információt – pl. kiküldetés dátuma, vagy deviza napidíj –a közlemény nem tartalmazott.
Kilépésemet követően szeptember 12-én adták át kilépési papírjaimat, benne a Közalkalmazotti igazolást, melyben a „jogviszony megszűnésekor munkabérét tartozás nem terheli” megállapítás szerepelt (igazolás keltezése: 2017.augusztus 10.).
A munkaviszonyom ideje alatt több munkatársammal is előfordult, hogy téves számfejtés miatt kevesebb bért kaptak fizetéskor, a korrekcióra csak hónapok elteltével került sor. Esetemben az elmúl egy évben három alkalommal is hosszabb táppénzre kényszerültem, mely eredményezhetett téves bérszámfejtést, és ennek okán későbbi korrekciót.

Bízva segítségükben, tisztelettel:
Tibor

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.15. 13:30

a munkáltató által kiadott Közalkalmazotti igazolás szerint munkabéremet tartozás nem terhel
Az nem erről szól.
Viszont a Mt. 164. § igen: „"A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő”".

nonolet # 2017.10.15. 15:06

" napidíjának téves – június 24-ei másodszori – kifizetéséből keletkezett."

Ezt meg fel kellett (volna) ismerned... nyilvánvalóan.

Ergo visszajár 60 napon túl is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.15. 15:48

Nem biztos, hogy fel kellett ismernie. Aligha volt annyira nagy összeg.

Csiberetto # 2017.10.16. 09:05

Először is köszönöm a hozzászólásokat!

Kérdésem:
A munkabér és a deviza alapú napidíj ugyanaz a jogcím/kategória?
"Munkabér" jelzéssel utalták, ezzel szemben deviza napidíj néven követelik vissza.

Visszanézve a bérpapírjaimat, az én esetemben is akadnak anomáliák, nem csak volt munkatársaknál voltak furcsa dolgok:

pl. márciusban (21 ledolg.munkanap)és áprilisban (16 ledolg.munkanap)is - 1 Ft eltéréssel - ugyanannyi fizetést utaltak. Míg a márciusi 1 nap szabadságra bruttó 32e, áprilisban 4 nap szabira 53,52e forintot számfejtettek a bérpapírok szerint.
Hasonló a helyzet a betegszabadsággal: ugyanazon keresőképtelenségi kódon egyik hónapban 4 napra 25.274, míg egy másik hónapban 10 napra 32.093 a számfejtés.
A ledolgozott munkanapok elszámolása sem stimmel, de az sokkal összetettebb, számomra átláthatatlan.

nonolet # 2017.10.16. 09:39

Ajjjaj nagy a kavar... lehet, hogy
jobb lenne azt 29.725 Ft-t kifizetni
és
nem bolygatni az elszámolási ügyeket.

wers # 2017.10.16. 10:29

A napidíjat, a kiküldetés egyéb költségeit mint pl. az utiköltség, a kiküldetési rendelvénnyel számolják el
Sokszor ezt az utazás előtt kifizetik, végetével el kell számolni a költségeket. A napidíjat akkor csak akkor csökkentik, ha egyéb költségként is térítették egy részét. A leggyakoribb, ha a szállás reggelt esetleg vacsit is tartalmaz, és az a számlából kiderül. Nem feltétlelül szerepel a bérpapíron, akkor szokott, ha ezt együtt utalják.
Nehezen tudom elképzelni, hogy ne tünjön fel a dupla kifizetés.

Csiberetto # 2017.10.16. 11:32

Köszönöm a válaszokat!

A kiküldetés költségeinek elszámolása június hónapban megtörtént , mely elszámolásban a napidíj címen szereplő összeg sem egyezett a mostani - július végén folyósított, átutalásban "munkabér" jelzésű - visszakövetelésükkel.
Bár a kettő hasonló nagyságrendű (előbbi 30.486, míg utóbbi 29.725), azonban az eltérő összegek, illetve az utalás mellé társított közlemény alapján nem tudom, miként tekinthettem volna azonos jellegű, másodszori kifizetésnek az utólag számon kért összeget.

Hibák sorozata lehet valóban bérszámfejtésben mert a munkahelyet és azzal együtt a dolgozói kollektívát többször is átszervezték az elmúlt években, legutóbb pont a kiküldetés időszakában.

A mostani követelésben az a gyanús, hogy a saját hibájukból eredő kifizetés visszakövetelése utólagos "átcímkézéssel" (munkabér -> deviza napidíj) nem áll túl stabil lábakon.

Ezért is kérdezem, hogy a "munkabér", illetve a "napidíj" fogalmak jogi meghatározása között mennyi az átfedés, azon túlmenően, hogy mindkettőt adó tereli.
A Munka törvénykönyve sajnos erre nem ad felvilágosítást.

Álláskeresőként a most elvonni kívánt összeg alaposan megrengeti a házi kasszát.

mikober68 # 2017.10.16. 17:48

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi esetben kérném a segítséget:
2012.04.14 megszűnt a munkaviszonyom. Közös megegyezéssel.
2012.05.01 a végkielégítésemet nem teljes egészében fizették ki. Kb az 1/3 részét. Természetesen erről dokumentum készült.
Az akkori ÜI.-t azóta nem lehetett elérni. Így nem is tudtam a fennmaradó összeget követelni. A kft. természetesen ekkor még cégbíróságilag létezett.
A kft.-t idén kényszer törlésre kötelezte a cégbíróság, majd 2017. 05.15-i dátummal az F.T.G. kollégiuma elrendelte a felszámolást. Erre kijelölték a xxx céget.
Erről az utolsó ÜI. (ugyan az a személy) levele tájékoztatott. A levélben még közli, hogy a ÜI megbízatása 2015.01.xx. hatállyal megszűnt.
Tehát van e esélyem a fennmaradó végkielégítés kifizetésére, vagy bebuktam, mert letelt a 3 év. Ha van lehetőségem, akkor írok a felszámolónak, ha nincs megkeresem a volt ÜI-t és elbeszélgetek vele.

Köszönöm a tájékoztatást.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.16. 18:32

Elévült. De azt hivatalból nem veszik figyelembe; nem kerül semmibe kérned az igényed nyilvántartásba vételét.

anideeva # 2017.10.17. 10:49

Kedves Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni. Egy éves határozott idejű munkaszerződésem volt 2017.09.15-ig, azóta nincs új szerződésem, de bejárok dolgozni. Szeretnék kilépni, de így hogy nincs szerződésem, ezt hogy tehetem meg?
Olvastam, hogy az új Mt nem rendelkezik kifejezetten erről, mert a régi szerint automatikusan határozatlan lenne a szerződés, de most nem tudom.. Fel kell mondanom? vagy elég ha nem megyek be? vagy mondjak fel azonnalival és nem kell bemennem? nagy-nagy kérdőjel az egész..és nem akarok munkaügyi bíróságra mászkálni.. :/

Előre is köszönöm :)
Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.17. 11:56

Ha nincs nagy bajod a harminc nap felmondással, akkor inkább mondj fel. Jobb a békesség.
De azt is megteheted, hogy indítványozod a közös megegyezéses megszüntetést, és ha az nem megy, akkor mondasz fel.

nonolet # 2017.10.17. 13:53

Jelenleg ...

HA a határozott idejű lejárt,
akkor
AZ a munkaviszonyod MEGSZŰNT.

Vagyis most éppen szerződés nélkül dolgozol ott.
Egy új munkaviszonyban.

-

Kérheted

  • a szerződés megkötését és maradsz

vagy

  • felmondhatsz, 30 napos határidővel

vagy

  • közös megegyezéssel megszűnhet a munkaviszony bármikor
nonolet # 2017.10.17. 14:05

Egyébként az első 30 napban hivatkozhattál volna arra,
hogy
mivel nincs írott szerződésed, így jogviszony érvénytelen.

Ekkor szabadon távozhattál volna (felmondási idő nélkül)
ÉS
a béred a távolléti díj lett volna...
A ledolgozott időre.

Most viszont már túl vagy a 30 napon.
Tehát a jogviszonyod MÁR érvényes lett!
Eszerint kell eljárni.

A szerződés pótlásán túl.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.17. 17:44

Ez is egy álláspont. De nem a fősodor.

horvathjozsefne79@gmail.c # 2017.10.19. 04:29

A tegnapi napon közölte velem a fönököm hogy a további foglalkoztatásom neki már nem nyereséges,ezért "el kell hogy engedjen" majd kiküld postán egy hivatalos értesítést a felmondásról.
4 évet dolgoztam neki de szerinte végkielégítés nem jár.
40.300 ft-tal vagyok bejelentve.
Azt mondta kb van egy hónapom,de most rögtön is mehetek.
Abban tudna e valaki segíteni hogy jár e nekem valami?
Elküldhet e olyan indokkal hogy ráfizetéses az alkalmazásom?(természetesen ez csak kitaláció)
előre is köszönöm