Gyed Extra


Aniii13 # 2017.08.19. 07:52

Tisztelt Szakértő!
A segítségét szeretném kérni.
1: Az első kérdésem az lenne, hogy a férjem jogosult e a gyed-re:
Én diploma után nem dolgoztam, fizetem magam után a tb-t 14 hónapja, a párom munkaviszonya november 23-án lesz 1 éves bruttó 350 ezres átlaggal. A baba október 1-re várható.

2. A másik kérdésem pedig a diplomás gyeddel kapcsolatos ha a férjem nem lenne jogosult a gyedre:
(Erre sajnos akárhol érdeklődtem nem kaptam választ)
Jogviszonyom volt: 2012.07.25 - 2016.06.31 -ig BSC képzésen.
Most pedig idén is felvételt nyertem: 2017.szeptember 1-től lenne nappali jogviszonyom megint.
Mivel már nincs állami félévem ezért lenne jó tudni, hogy megkapom e diplomás gyedet, mert ha igen beiratkozom, ha mégsem kapnám meg akkor feleslegesen nem fizetek a félévekért.

Köszönettel:
Anita

Zengőbérci # 2017.08.18. 08:53

Adrienn85 2017.08.17. 14:16

Üdvözlöm!
Ismét segítségét szeretném kérni!
Voltam ma a munkahelyemen és azt mondta a főnök asszony, hogy ha lemondom a GYed ellátást,akkor felmond nekem,mert amúgy sem szeretne visszavenni, mivel 3 gyermekem van, így biztosan sokat hiányoznék és ez nem megengedett. Járt már így egy alkalmazottal. Pedig neki csak 1 gyermeke van.
Az lenne a kérdésem, hogy ha elbocsájtanak,jár-e nekem végkielégítés?
Decemberben lesz 11 éve, hogy kezdtem dolgozni, ebből ténylegesen kb. 4,5 évet dolgoztam.e már arra is rá akarnak beszélni, hogy én mondjak fel.
Segítségét előre is nagyon köszönöm!

Üdv.: Adrienn

T. Kérdező!

Említettem már, hogy álláspontom szerint ezt jogszerűen a mtató nem teheti meg.

Igen, az Mt. 77. § értelmében a munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya
a munkáltató felmondása alapján szűnik meg.

(Ha Ön mond fel abban az esetben nem jogosult rá. Közös megegyezés esetén pedig "bármiben" megállapodhatnak.)

Tíz év munkaviszony esetén 3 havi végkielégítésre jogosult azzal, hogy bizonyos munkabérrel el nem látott, 30 napot meghaladó idők nem vehetőek figyelembe.

Részletesen lásd itt:

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

41. Végkielégítés

77. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya

  1. a munkáltató felmondása,
  1. a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy
  2. a 63. § (1) bekezdés d) pontja

alapján szűnik meg.

(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon.

A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),

  1. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó

tartamát.

(3) A végkielégítés mértéke

  1. legalább három év esetén egyhavi,
  2. legalább öt év esetén kéthavi,
  3. legalább tíz év esetén háromhavi,
  4. legalább tizenöt év esetén négyhavi,
  5. legalább húsz év esetén öthavi,
  6. legalább huszonöt év esetén hathavi

távolléti díj összege.

(4) A végkielégítésnek a (3) bekezdés

  1. a)–b) pontban meghatározott mértéke egyhavi,
  2. c)–d) pontban meghatározott mértéke kéthavi,
  3. e)–f) pontban meghatározott mértéke háromhavi

távolléti díj összegével emelkedik, ha a munkaviszony az (1) bekezdésben meghatározott módon és a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül szűnik meg.

(5) Nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha

  1. a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, vagy
  2. a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége.

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,

  1. a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

  1. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  2. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Ismételten felhívom szíves figyelmét arra, hogy a felmondási védelem, illetve a fizetésnélküli szabadság nem ahhoz kötődik, hogy valaki kap-e gyed/gyes ellátást, hanem hogy a 3 évesnél fiatalabb gyermekét háztartásában ellátja, gondozza. (Gondozni -szoptatni, etetni, tisztába tenni, beszélni, járni tanítani....- lehet úgy is, hogy TB ellátásban nem részesül az anya, de folyamatosan otthon van vele.)

Adrienn85 # 2017.08.17. 12:16

Üdvözlöm!
Ismét segítségét szeretném kérni!
Voltam ma a munkahelyemen és azt mondta a főnök asszony, hogy ha lemondom a GYed ellátást,akkor felmond nekem,mert amúgy sem szeretne visszavenni, mivel 3 gyermekem van, így biztosan sokat hiányoznék és ez nem megengedett. Járt már így egy alkalmazottal. Pedig neki csak 1 gyermeke van.
Az lenne a kérdésem, hogy ha elbocsájtanak,jár-e nekem végkielégítés?
Decemberben lesz 11 éve, hogy kezdtem dolgozni, ebből ténylegesen kb. 4,5 évet dolgoztam.e már arra is rá akarnak beszélni, hogy én mondjak fel.
Segítségét előre is nagyon köszönöm!

Üdv.: Adrienn

Zengőbérci # 2017.08.15. 13:39

Adrienn85 2017.08.15. 14:14

Nagyon köszönöm a gyors választ! :)
Elnézést az értetlenkedésemért, de akkor ezek szerint nem kizáró ok, hogy férjem többet dolgozik heti 40 óránál?
És még 2 kérdés... mivel így is fizetés nélküli szabadságon vagyok, ezt meg kell beszélnem a munkáltatómmal, vagy csak le kell mondanom a Gyed-et és ennyi? Minden gond nélkül felmondhatnak nekem a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha a munkáltató úgy gondolja?
Köszönöm még egyszer!!!

Üdvözlettel: Adrienn

Kedves Adrienn!

  • A társadalombiztosító ezt nem vizsgálja. /A Munka törvénykönyve pedig a 113. §-ban csak anyára és a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló munkavégzésével kapcsolatban tartalmaz speciális (dolgozót védő) munkaidővel (éjszakai munka, rendkívüli munkaidő stb.) kapcsolatos előírásokat./

(Azért célszerű egyeztetni a férj munkáltatójával is...)

  • Illik erről a munkáltatóját részletesen tájékoztatni. /A munkáltató az együttműködési és tájékoztatási kötelezettséget mindkét félnek az alapelvekben írja elő.) Tb szempontból viszont elég a GYED-ről lemondani, a NAV-nál fizetésre jelentkezni. A lemondó nyilatkozat egy példányát csatolni kell a férj igényéhez is.
  • Az Mt. 65. § szerinti védelem nem attól függ, hogy kap-e gyed/gyes ellátást, hanem attól, hogy milyen jogcímen van távol. (Ha a gyermekgondozása miatti fiznélküli szabadságon van a (rendes) felmondással szembeni védelem megilleti.)

(Láthatja, hogy ezzel szemben a biztosítás fennállása nem attól függ, hogy milyen címen van távol, hanem hogy kap-e gyed/gyes ellátást erre az időre.)

További kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához
fordulhat.

Adrienn85 # 2017.08.15. 12:14

Nagyon köszönöm a gyors választ! :)
Elnézést az értetlenkedésemért, de akkor ezek szerint nem kizáró ok, hogy férjem többet dolgozik heti 40 óránál?
És még 2 kérdés... mivel így is fizetés nélküli szabadságon vagyok, ezt meg kell beszélnem a munkáltatómmal, vagy csak le kell mondanom a Gyed-et és ennyi? Minden gond nélkül felmondhatnak nekem a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha a munkáltató úgy gondolja?
Köszönöm még egyszer!!!

Üdvözlettel: Adrienn

Zengőbérci # 2017.08.15. 11:11

Adrienn85 2017.08.15. 12:27

Üdvözlöm!
Segítségét szeretném kérni!
3 gyermekünk van (7, 3 és 1 évesek), legkisebbel én vagyok itthon GYED-en. Felmerült bennünk, hogy jobb lenne ha én lemondanám az ellátást és az édesapja igényelné a GYED Extrát,mert sokkal többet keres mint én. Viszont Ő 12 órás munkarendben dolgozik, nem tudom, hogy ez akadály lenne-e? Úgy olvastam, hogy én ettől függetlenül itthon maradhatnék fizetés nélküli szabadságon,de a SZJA-t fizetnem kellene. (Nem tudok visszamenni dolgozni, mert sajnos csak magán bölcsőde van nálunk, arra menne el az egész fizetésem)
Milyen esetben vállalhatja át munkáltató a járulék fizetést? Vagy ez csakis a jóindulatán múlik?
És utolsó kérdésem, hogy mennyi a GYED Extra összegének legfelső határa a 3 gyermek után járó adókedvezménnyel együtt?
Válaszát, segítségét előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel: Adrienn

Kedves Adrienn!

  • Igen, maradhat. Ez esetben azonban szünetel (30 nap után pedig a folyamatossága is megszűnik) a biztosítása, azaz újabb gyermek vállalása esetén ez az idő nem számít bele a 365 napba! Sőt, ha megbetegszik táppénzre sem lesz jogosult.
  • Nem SZJA-t, hanem egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie. (Havi 7.110 forint) Ezért az orvos (házi, fog, járóbeteg szakellátás, fekvőbeteg ellátás) cserébe ellátja úgy, mint bármely más biztosítottat.
  • Nem, ezt a munkáltatónak nem kötelessége átvállalni.
  • Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj bruttó összege
  1. a (2) és (3) bekezdés szerinti esetben a naptári napi alap 70%-a,

b)de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a.

Tbj. 8. § Szünetel a biztosítás:

  1. a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra,

Ha tehát a fiznélküli idejáre ezen ellátásokat nem, (illetve nem Ön) kapja, úgy szünetel (nem áll fenn) a biztosítása.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Zengőbérci # 2017.08.15. 11:00

Alexandra87 2017.08.12. 12:36
Tisztelt Szakértő!
A segítségét szeretném kérni. Jelenleg 2014.május óta gyermekeimmel itthon vagyok. Egyik gyerekem 3 éves, ő szeptembertől óvodába megy. Második gyermekem júliusban töltötte az 1 évet. Korábbi munkáltatómnál 2x4 órában voltam foglalkoztatva, mivel két cég vezetés volt. Az egyik cégnél 2017.szeptember.30.-val megszűnik munkaviszonyom mivel kivonul Magyarországról. Így jelenleg 4 órás munkaviszonyom marad.
Erősen gondolkozom illetve biztos, hogy szeretnék újra dolgozni, önéletrajzokat küldözgetek.
A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az új munkahelyen akár 6-8 órában is munkába állhatok? Milyen bejelentési kötelezettségeim vannak? Milyen ellátások járnak így részemre a gyerek után? Illetve, ha vállalkoznék akkor ez esetben ugyanezek a kérdéseim.
Válaszát köszönöm.
Tisztelettel:
Alexandra

Kedves Alexandra!

Igen, a gyed mellett korlátlanul, azaz akár napi 8 órában is dolgozhat.

Igen, munkát vállalhat ott is, ahonnan GYED-en van, vagy akár egy másik munkáltatónál is.

Azt a munkáltatót, ahol a jogviszonya fennáll tájékoztatnia kell az új jogviszony létesítéséről.

Sőt a TB igazolványát is ki kell kérnie és be kell íratni az új jogviszonyt.

Azt kapja tovább, amit a folyósító szerv megállapított. (Sorrendben csed, gyed, gyes.)
Fentiek tekintetében nincs különbség, hogy munkaviszonyt létesít, vagy vállalkozói jogviszonyt keletkeztet.

Vhr. 37. § (1) A biztosított a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony létesítésekor az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt (a továbbiakban: Igazolvány) a foglalkoztatónak átadja.

A foglalkoztató az átvett Igazolványba három napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét és az Igazolványt a jogviszony megszűnéséig megőrzi. A foglalkoztató a biztosítási jogviszony megszűnésekor az Igazolványba bejegyzi a megszűnést, valamint a „Jövedelemigazolás az egészségbiztosítási ellátás megállapításához” elnevezésű nyomtatvány (a továbbiakban: jövedelemigazolás) kiadásának tényét, és az Igazolványt a biztosítottnak a biztosítási jogviszony megszűnésének a napján átadja, aki az átvételt igazolja.

A biztosítás fennállása alatt újabb biztosítással járó jogviszony létesítése esetén az újabb foglalkoztató az Igazolványba a biztosítási adatokat az előzőek szerint bejegyzi és az Igazolványt visszajuttatja ahhoz a foglalkoztatóhoz, ahol a biztosítás előbb kezdődött.

Ezen eljárás alól kivételt képez az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 16. § (8) bekezdésében meghatározott megbízási jogviszony.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Adrienn85 # 2017.08.15. 10:27

Üdvözlöm!
Segítségét szeretném kérni!
3 gyermekünk van (7, 3 és 1 évesek), legkisebbel én vagyok itthon GYED-en. Felmerült bennünk, hogy jobb lenne ha én lemondanám az ellátást és az édesapja igényelné a GYED Extrát,mert sokkal többet keres mint én. Viszont Ő 12 órás munkarendben dolgozik, nem tudom, hogy ez akadály lenne-e? Úgy olvastam, hogy én ettől függetlenül itthon maradhatnék fizetés nélküli szabadságon,de a SZJA-t fizetnem kellene. (Nem tudok visszamenni dolgozni, mert sajnos csak magán bölcsőde van nálunk, arra menne el az egész fizetésem)
Milyen esetben vállalhatja át munkáltató a járulék fizetést? Vagy ez csakis a jóindulatán múlik?
És utolsó kérdésem, hogy mennyi a GYED Extra összegének legfelső határa a 3 gyermek után járó adókedvezménnyel együtt?
Válaszát, segítségét előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel: Adrienn

Alexandra87 # 2017.08.12. 10:36

Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. Jelenleg 2014.május óta gyermekeimmel itthon vagyok. Egyik gyerekem 3 éves, ő szeptembertől óvodába megy. Második gyermekem júliusban töltötte az 1 évet. Korábbi munkáltatómnál 2x4 órában voltam foglalkoztatva, mivel két cég vezetés volt. Az egyik cégnél 2017.szeptember.30.-val megszűnik munkaviszonyom mivel kivonul Magyarországról. Így jelenleg 4 órás munkaviszonyom marad. Erősen gondolkozom illetve biztos, hogy szeretnék újra dolgozni, önéletrajzokat küldözgetek. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az új munkahelyen akár 6-8 órában is munkába állhatok? Milyen bejelentési kötelezettségeim vannak? Milyen ellátások járnak így részemre a gyerek után? Illetve, ha vállalkoznék akkor ez esetben ugyanezek a kérdéseim.
Válaszát köszönöm.

Tisztelettel:

Alexandra

Zengőbérci # 2017.08.10. 06:53

Kisbjork 2017.08.09. 20:16
Tisztelt Szakértő!
2015-ben nagyobbik gyermekemmel GYED-en voltam, amikor kiderült, hogy várandós vagyok a második gyermekünkkel. Írásban jeleztem a munkáltató felé, hogy megszakítom a fizetésnélküli szabadságomat, és megkezdtem a szabadságomat. A szabadság 3. napján eljöttem veszélyeztetett terhesként táppénzre, és mellette természetesen folyósították továbbra a GYedet is.
Kérdésem az lenne, hogy erre most is van_e lehetőség, hogy akár a megkezdett szabadság első napján el lehet jönni táppénzre, vagy kötelező egybe kivenni az összeset.
Válaszát előre is köszönöm: Zsuzsa

Kedves Zsuzsa!

Ha a munkáltató és a háziorvos partner benne és a keresőképtelenség orvosszakmailag indokolt megoldható, bár a jogalkotó szándéka nem az volt, hogy aki GYED-ben részesül táppénzt is kapjon, hanem az, hogy aki gyed-en van, de dolgozik mellette és megbetegszik/keresőképtelenné válik, úgy annak az elmaradt keresetét a táppénzzel pótolják.

Jó ha tudja, hogy az Mt. szerint a munkába állási szándékát /fizetésnélküli szabadság megszakítása iránti kérelem/ 30 nappal korábban, előre be kell jelentenie.

Igen, a rendes szabadságot a keresőképtelenség megszakítja.

Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
/A felhalmozott szabadsága akkor adható ki, ha a gyed/gyes lejárta után, vagy a fiznélküli megszakítását követően munkába áll./

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Kisbjork # 2017.08.09. 18:16

Tisztelt Szakértő!

2015-ben nagyobbik gyermekemmel GYED-en voltam, amikor kiderült, hogy várandós vagyok a második gyermekünkkel. Írásban jeleztem a munkáltató felé, hogy megszakítom a fizetésnélküli szabadságomat, és megkezdtem a szabadságomat. A szabadság 3. napján eljöttem veszélyeztetett terhesként táppénzre, és mellette természetesen folyósították továbbra a GYedet is.
Kérdésem az lenne, hogy erre most is van_e lehetőség, hogy akár a megkezdett szabadság első napján el lehet jönni táppénzre, vagy kötelező egybe kivenni az összeset.
Válaszát előre is köszönöm: Zsuzsa

cincinnatus # 2017.08.08. 12:35

acronka 2017.08.08. 13:13
Tisztelt Szakértő!
Hamarosan születendő gyermekem után én, mint apa „szertném igénybe venni a gyed extrát. Feleségem tartós beteg gyermekemet ápolja otthon. Munkaviszonya fennáll, de a cég nem kifizető hely. Beteg gyermekem után gyest kap, és kapja a gyes és az ápolási segély különbségét is. Fiam öt éves, tehát ha számítana hogy mikor "dolgozott" utoljára, hát az jó rég volt.
Az Államkincstártól azt az információt kaptuk, hogy ebben a helyzetben nem kaphatom a GYED extrát, azonban nem értem, hogy miért. Illetve abban is kételkedem, hogy helyesen informáltak.
Azt is mondták, hogy feleségem korábbi fizetése után kaphatja majd a gyedet és a csed -et is. Szerezném ha ezt az információt is meg tudnák erősíteni!
Egyedüli keresőként nem mindegy hogy az én, nagyobb fizetésem után kapjuk e GYED-et, vagy a felességemé után.
Kérdéseim tehát:
• igényelhetem e a GYED extrát?
• ha nem, miért nem?
• mi kell, kellenne hozzá hogy igényelhessem? Lehet e pl. Szüneteltetni nagyobb fiam után a gyest, ha ez kell hozzá? Vagy ha felmond, és munkanélküli lesz?
• ha minden kötél szakad, valóban igaz e, hogy feleségem a jóval korábban folyósított fizetése után fogja kapni a csed-et és a GYED-et is? Még akkor is ha több éve beteg fiammal van otthon gyes-en?
Segítő válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, Norbi.

Kedves Norbi!

Sajnálatos, ha a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodája, mint a közszférában dolgozók tb. kifizetőhelye nem nyújtott teljes körű és érthető felvilágosítást, miközben az ott dolgozó kormánytisztviselők ezért (is) kapják a kiemelt fizetésüket.

  • Az újszülött babára az apa nem kaphat csed ellátást.

(oka:A gyermek kicsi, szoptatni kell, amit csak az anya tehet meg….)

  • Az apa csak GYED ellátást kaphat, ha a CSED lejár. (Ez 42 hét, azaz 168 nap, ami kb. fél év.
  • Legkorábban tehát a gyermek születését követő 169. naptól kérheti Ön a GYED-et a felesége helyett.
  • Van viszont egy további szabály is. Ha a családban több gyermek van azok után több tb. ellátás is folyósítható egyszerre, de csak az egyik szülőnek.

Olyan tehát nem lehet, hogy miközben az anya gyes-en van az egyik gyerekkel addig az apa gyed-et kap a másikra. Mind a két gyerekre járó ellátást egy szülőnek kell kapnia.

Miért? Mert pártunk és kormányunk így döntött, ilyen jogszabályt hozott.

Lásd Ebtv. 39. § (6) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermekeik jogán egyidejűleg gyermekgondozási támogatásra (pl. GYES), illetve az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is (csed, gyed) jogosultak, választásuk szerint a gyermekek után járó ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe.

Lásd még az Ebtv. 39. § (3)
Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, csecsemőgondozási díjra, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

Amennyiben a feleségének fennáll jogviszonya, de az irányadó időszakban ténylegesen nem dolgozott az ellátását a munkaszerződésében/kinevezésében szereplő jövedelemből állapítják meg.

Javaslom, hogy kezdeményezzen személyes konzultációt a MÁK irodavezetőjénél és kérjen teljeskörű tájékoztatást, ha bármelyikőjük na közszférában dolgozik.

További kérdéseivel –amennyiben ön, vagy a felesége a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

acronka # 2017.08.08. 11:13

Tisztelt Szakértő!

Hamarosan születendő gyermekem után én, mint apa szertném igénybe venni a gyed extrát. Feleségem tartós beteg gyermekemet ápolja otthon. Munkaviszonya fennáll, de a cég nem kifizető hely. Beteg gyermekem után gyest kap, és kapja a gyes és az ápolási segély különbségét is. Fiam öt éves, tehát ha számítana hogy mikor "dolgozott" utoljára, hát az jó rég volt.

Az Államkincstártól azt az információt kaptuk, hogy ebben a helyzetben nem kaphatom a GYED extrát, azonban nem értem, hogy miért. Illetve abban is kételkedem, hogy helyesen informáltak.

Azt is mondták, hogy feleségem korábbi fizetése után kaphatja majd a gyedet és a csed -et is. Szerezném ha ezt az információt is meg tudnák erősíteni!

Egyedüli keresőként nem mindegy hogy az én, nagyobb fizetésem után kapjuk e GYED-et, vagy a felességemé után.

Kérdéseim tehát:

  • igényelhetem e a GYED extrát?
  • ha nem, miért nem?
  • mi kell, kellenne hozzá hogy igényelhessem? Lehet e pl. Szüneteltetni nagyobb fiam után a gyest, ha ez kell hozzá? Vagy ha felmond, és munkanélküli lesz?
  • ha minden kötél szakad, valóban igaz e, hogy feleségem a jóval korábban folyósított fizetése után fogja kapni a csed-et és a GYED-et is? Még akkor is ha több éve beteg fiammal van otthon gyes-en?

Segítő válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel, Norbi.

intentio # 2017.07.10. 08:25

soszták 2017.07.07. 12:12

Tisztelt Szakértő(k)!

Nos mint leendő GYED-et igénylő apa, köszönöm a tájékoztatást.

Annyi kérdésem még lenne, hogy ha megigénylem a Gyed-et, melette pedig maradok 8 órában dolgozni, (A feleségem pedig lemond a GYES-ről, és fizetem utána az egészségbiztosítási hozzájárulást) akkor a nekem járó GYED összege mi alapján van megállapítva? Azaz, ennek a számítási módszere érdekelne.
Továbbá, ha a GYED-et kapom a fizetésem mellé, annak a z adózása a fizetéssel együtt történik?

Gondolok itt arra, hogy bruttó fizetés és GYED: e kettő bruttó összegéből kerül megállapításra a családi adókedvezmény, és a járulékok levonása?

Várom megtisztelő válaszukat, és szép 7 végét kívánok.

Üdvözlettel:

Soszták

Íme a kért számítási módszer:

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénzszámítási sorrend 2015.07.01-től
az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján egyben figyelemmel a táppénzre vonatkozó kedvezményszabály 2017.01.01-től hatályos változására is az ONYF 2017/1. számú tájékoztatójában foglaltakra.

http://www.neak.gov.hu/…_reszere.pdf
http://www.neak.gov.hu/…ekoztato.pdf
http://www.neak.gov.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!
Ugyancsak fontos, hogy a jövedelem „keresése” során legfeljebb a tárgyévet megelőző év első napjáig (előző év január 01.) lehet visszamenni. Az ezt megelőző jövedelmet figyelembe venni nem lehet. Aki viszont ebben az időszakban jogviszonyt váltott annál a jövedelem „keresése” során legfeljebb a jelen jogviszony kezdetéig lehet visszamenni.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §)

(Tekintettel arra, hogy a táppénz, csed, gyed, gyáp és a baleseti táppénz összegéből pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem kell vonni, így azok összegét egy következő pénzbeli egészségbiztosítási ellátás (táppénz, csed, gyed, gyáp stb.) összegének megállapításakor nem lehet figyelembe venni.)

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től (a 2017.01.01-es előny szabály módosítással.)

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a tényleges (legalább 30 napi), ha ilyen nincs a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a tényleges jövedelem, vagy ha nincs legalább 30 napi tényleges jövedelme a szerződés szerinti jövedelem. (A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos hasznos anyagok, minták itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

soszták # 2017.07.07. 10:12

Tisztelt Szakértő(k)!

Nos mint leendő GYED-et igénylő apa, köszönöm a tájékoztatást.

Annyi kérdésem még lenne, hogy ha megigénylem a Gyed-et, melette pedig maradok 8 órában dolgozni, (A feleségem pedig lemond a GYES-ről, és fizetem utána az egészségbiztosítási hozzájárulást) akkor a nekem járó GYED összege mi alapján van megállapítva? Azaz, ennek a számítási módszere érdekelne.
Továbbá, ha a GYED-et kapom a fizetésem mellé, annak a z adózása a fizetéssel együtt történik?

Gondolok itt arra, hogy bruttó fizetés és GYED: e kettő bruttó összegéből kerül megállapításra a családi adókedvezmény, és a járulékok levonása?

Várom megtisztelő válaszukat, és szép 7 végét kívánok.

Üdvözlettel:

Soszták

Hajasne87 # 2017.07.07. 06:44

Tisztelt Szakértő! Születendő gyermekünkkel GYES-en leszek, mivel biztosított mezőgazdasági őstermelőként GYED-re nem leszek jogosult. Kérdésem az lenne, hogy amennyiben a gyermek egy éves korában lemondok a GYES-ről, az édesapa igénybe veheti-e a GYED Extrát? Én továbbra is otthon lennék a gyermekünkkel, mint őstermelő munkát továbbra sem végeznék, fizetném a járulékokat magam után. Esetleg csak akkor lehetséges, ha ez időre kilépek az őstermelésből? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát! Hajasné

Vicente22 # 2017.07.05. 20:51

Tisztelt jogi szakèrtô!
Gyed extràval dolgoztam 2017.jùnius 13-ig, amikor megszûnt a jelenlegi munkaköröm,így most visszatèrtem Gyedre, ám szeptembertôl ùjra szeretnék dolgozni ès meg is pályàztam a cègnèl egy màsik àllàst,ahol szeptembertôl lesz üresedès. Az interjùk jól sikerültek,a leendô fônököm azt mondta ma, hogy nem tudja,mikor lesz döntès,mert a cèg bejelentette,hogy "hiring freeze" van minden nyitott pozícióra, vagyis nem vesznek fel ùj embereket egyelôre. Ez elèg èrdekes,ugyanis èn màr a cèg àllomànyàhoz tartozom 2 ève. Kèrdèsem, hogy mi a teendô ilyenkor? Mindenkèppen szeretnèk dolgozni,de ellehetetlenítik a helyzetemet,ès ùgy gondolom,hogy nem jogszerû ilyen indokkal leràzni egy gyedrôl visszatèrni szàndèkozó anyukàt. Èrdemes munkajogi bíròsàghoz fordulnom?

Elôre is köszönöm szíves vàlaszàt!

Üdvözlettel,
Adrienn

Jereván # 2017.07.05. 08:07

KÖZLEMÉNY

2017. július 1-jétől a társadalombiztosítási kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztatók a csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, táppénz és baleseti táppénz iránti kérelmeket kizárólag elektronikus úton nyújthatják be.

Az elektronikus úton történő igénybejelentéshez egyrészt rendelkeznie kell a foglalkoztatónak (képviselőjének, meghatalmazottjának) Ügyfélkapus hozzáféréssel.

Másrészt az elektronikus ügyintézéshez szükséges egy külön regisztráció is az egészségbiztosítónál. Ennek érdekében ki kell tölteni a „REGISZTRÁCIÓS LAP Elektronikus ügyintézés keretében történő ügyintézéshez” elnevezésű nyomtatványt, mely az alábbi internetes hivatkozások alatt érhető el:

http://www.neak.gov.hu/…PEO.29.K.pdf (kézi kitöltéshez),
http://www.neak.gov.hu/…EO.29.G.docx (gépi kitöltéshez).

A http://www.neak.gov.hu/…PEO.29.U.pdf link alatt pedig megtalálható a Regisztrációs lap kitöltési útmutatója.
Kitöltést követően a Regisztrációs lapot a megyeszékhely szerinti járási hivatalhoz, Budapest és Pest megye esetében pedig a XIII. Kerületi Hivatalhoz kell eljuttatni. Csongrád megyében a Szegedi és a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal megosztva látja el a feladatot a következők szerint:

 ha a foglalkoztató székhelye a kisteleki, mórahalmi vagy a szegedi járásban található, a Regisztrációs lapot a Szegedi Járási Hivatalhoz kell megküldeni,
 ha a hódmezővásárhelyi, makói vagy szentesi járásban található, akkor a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal az illetékes.

Az illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalok elérhetőségei a http://www.kormanyhivatal.hu internetes cím alatt találhatóak.

Felhívjuk azon foglalkoztatók figyelmét, akik az elektronikus ügyintézéshez regisztrációval még nem rendelkeznek, hogy a Regisztrációs lapot mielőbb juttassák el az illetékes hatóság részére.

2017. június 1.

Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság
Egészségbiztosítási Főosztály

https://www.onyf.hu/…yintezes.pdf

https://www.onyf.hu/hu/

Jereván # 2017.07.05. 07:48

soszták 2017.07.05. 06:42

Tisztelt Szakértő(k)!

2016. december 30-án született meg kisfiunk. Jelenleg az édesanyja van vele otthon, GYES-en. Előtte a munkahelyén felmondtak neki terhessége miatt, így 2 hónapra én fizettem a TB járulékot utána, hogy ne maradjon biztosítás nélkül.
Ha jól tudom, a gyermek fél éves korától az apa is igénybe veheti a GYED-et, és mellette dolgozhat is. Ha lehetséges, erről kérnék felvilágosítást, hogy működik. Én több, mint 8 éve egy munkahelyen dolgozom, főállásban (heti 40 órás munkaidő). Ha én igénylem a gyermekem után a GYED-et, akkor a munkahelyemen maradhatok-e az eddigi 40 órás formában? A feleségemmel beszéltünk róla, gondolom akkor neki a GYES-ről le kellene mondania, és a TB járulékot fizetni kellene utána. De így maradhatna otthon ő a gyermekkel. Ha maradhatok GYED mellett az eddigi munkabeosztásban, akkor az a munkáltatónál milyen módosításokkal jár? Olvasgattam ez után a neten, de sokan sok félét írtak.

Várom megtisztelő válaszát, válaszukat.

Üdvözlettel:

Soszták

Igen, az anya által kapott GYES helyett kérheti Ön a GYED-et.

Igen, az anyának attól a naptól, amikortól a gyed-et Ön igényli a gyes-ről le kell mondania.

Igen, mellette akár napi 8 órában is dolgozhat úgy, hogy a gyermekkel az anya van otthon.

Igen, ez esetben az anyának fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

soszták # 2017.07.05. 04:42

Tisztelt Szakértő(k)!

2016. december 30-án született meg kisfiunk. Jelenleg az édesanyja van vele otthon, GYES-en. Előtte a munkahelyén felmondtak neki terhessége miatt, így 2 hónapra én fizettem a TB járulékot utána, hogy ne maradjon biztosítás nélkül.
Ha jól tudom, a gyermek fél éves korától az apa is igénybe veheti a GYED-et, és mellette dolgozhat is. Ha lehetséges, erről kérnék felvilágosítást, hogy működik. Én több, mint 8 éve egy munkahelyen dolgozom, főállásban (heti 40 órás munkaidő). Ha én igénylem a gyermekem után a GYED-et, akkor a munkahelyemen maradhatok-e az eddigi 40 órás formában? A feleségemmel beszéltünk róla, gondolom akkor neki a GYES-ről le kellene mondania, és a TB járulékot fizetni kellene utána. De így maradhatna otthon ő a gyermekkel. Ha maradhatok GYED mellett az eddigi munkabeosztásban, akkor az a munkáltatónál milyen módosításokkal jár? Olvasgattam ez után a neten, de sokan sok félét írtak.

Várom megtisztelő válaszát, válaszukat.

Üdvözlettel:

Soszták

cincinnatus # 2017.07.03. 11:08

buko72 2017.07.03. 11:35
Tisztelt Szakértő!
2016.01.08-án született a kislányom. 2016 júliusától igényeltük a Gyes-t, amit meg is kaptunk.2017 májusában értesültem róla, hogy jogosult vagyok a GYED Extrára. 2017. 04.30-ával lemondta feleségem a Gyest, én pedig megigényeltem a GYEG EXTRA-t visszamenőleg 2016.11.01-ével. A munkáltatóm nem akarja kifizetni a visszamenőleges részt, arra hivatkozva, hogy a GYES-t csak 04.30-ával mondtam le. Azt mondják. hogy visszamenőleg kellett volna lemondanom a GYES-t! Azt mondják, hogy a BAZ megyei Kormányhivataltól kapott határozatban (amiben lemondtam) nincs benne az eddig felvett GYES összege. De én úgy tudom, hogy nem is lehet, mert a jogosultságot a munkáltatónak kell megállapítania. Kérdésem: Le lehet-e visszamenőleg lemondani a GYES-t? Ha nem, akkor mit tegyek? A munkáltatóm köti az ebet a karóhoz. Mire, milyen jogszabályra hivatkozzak? Válaszát előre is Köszönöm!

T. Kérdező!

Erre: 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (Vhr.) 25/B. § (1) Az Ebtv. 39. §-a szerinti választás esetén a választott ellátás iránti kérelmet az Ebtv. 62. § (1) bekezdése szerint illetékes szervhez, gyermekgondozási támogatás választása esetén a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 35. §-a szerint illetékes szervhez kell benyújtani a folyósítás alatt álló ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.

(2) A korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáról a folyósító szerv értesíti a választott újabb ellátás megállapítására jogosult szervet.

A folyósító szerv a korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozatát megküldi a választott ellátást folyósító szervnek.

A határozatnak tartalmaznia kell azt az összeget, amellyel a választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell.

(3) A választott ellátást az értesítésben szereplő napot követő naptól kell folyósítani.

(4) A választott újabb ellátás tekintetében visszamenőleges az az összeg, ami a biztosított, illetve a szülő által választott időponttól a korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáig jár az ellátásra jogosultnak.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

buko72 # 2017.07.03. 09:35

Tisztelt Szakértő!
2016.01.08-án született a kislányom. 2016 júliusától igényeltük a Gyes-t, amit meg is kaptunk.2017 májusában értesültem róla, hogy jogosult vagyok a GYED Extrára. 2017. 04.30-ával lemondta feleségem a Gyest, én pedig megigényeltem a GYEG EXTRA-t visszamenőleg 2016.11.01-ével. A munkáltatóm nem akarja kifizetni a visszamenőleges részt, arra hivatkozva, hogy a GYES-t csak 04.30-ával mondtam le. Azt mondják. hogy visszamenőleg kellett volna lemondanom a GYES-t! Azt mondják, hogy a BAZ megyei Kormányhivataltól kapott határozatban (amiben lemondtam) nincs benne az eddig felvett GYES összege. De én úgy tudom, hogy nem is lehet, mert a jogosultságot a munkáltatónak kell megállapítania. Kérdésem: Le lehet-e visszamenőleg lemondani a GYES-t? Ha nem, akkor mit tegyek? A munkáltatóm köti az ebet a karóhoz. Mire, milyen jogszabályra hivatkozzak? Válaszát előre is Köszönöm!

Cili14 # 2017.06.29. 08:14

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem,hogy GYED mellett dolgozhatnék e egyszerűsített foglalkoztatás keretében(fodrászként)heti 1 napot 8órában? S ha igen akkor egyéni vállalkozó foglalkoztathat e,és a bér kifizetésén kívül jár e ez neki egyéb költséggel?
Válaszát előre is köszönöm!

Kála38 # 2017.06.20. 12:10

Tisztelt Szakértő!

Gyermekem decemberben lesz két éves. Gyeden és fizetésnélküli szabadságon vagyok.
Novembertől szeretnék a munkahelyemre visszatérni, amit jövő hónapban jeleznék is a munkáltatómnak.
Gyermekemet októbertől bölcsödébe irattam, az elöző években felgyűlt szabadságokat augusztustól kivenném,a tényleges munkát novemberben kezdeném.
Kérdésem az,hogy mivel vannak a helyemen, mondhatja a munkáltató azt,hogy nem alkalmaz tovább? Ha igen, akkor mivel írásban kértem a fizetés nélküli szabadság megszakítását,ezért az általam megadott naptól kezdve felmondhat. És ha nem tud/akar tovább foglalkoztatni, 12 év munkaviszony után köteles végkielégítést, szabadság-megváltást és felmondási időre járó bért is fizetni?
A gyermek 3 éves koráig indokolt esetben mondhat fel a munkáltató. Az elegendő indok,hogy ülnek a helyemen? Vagy hogy nincs hely,munkakör amiben tudna alkalmazni.
Köszönettel,
Kála38

tanárnő77 # 2017.06.20. 10:47

Tisztelt Szakértő!
GYED majd GYES mellett félállásban dolgoztam/dolgozom egy általános iskolában. A szülés előtt teljes állásban dolgoztam. A tankerületi igazgatónak jeleztem, hogy a GYES lejárta után, vagyis a következő tanévtől ismét teljes állásban kívánok dolgozni. Azt üzente, hogy továbbra is csak a félállást tudja számomra biztosítani. Ha teljes állást szeretnék, akkor érdeklődjek egy másik iskolában, hátha szükség van rám. A kinevezésem nem változott, bár azon csak az szerepel, hogy határozatlan idejű általános iskolai tanár. A GYES mellett részmunkaidőben dolgozó anyuka a GYES lejárta után, ha a teljes foglalkoztatást kérelmezi, akkor azt megtagadhatják tőle? Mert, ha igen, akkor ez több mint diszkriminatív és a munkahely védelem nem érvényesül! Erre milyen törvény vonatkozik? Köszönöm válaszát!