GYED,GYES, táppénz


Ezseezse # 2018.02.05. 15:48

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: 2018.01.08-an lejárt a kisfiam után folyósított gyed,ezt követően pedig letöltöttem a fizetés nélkül szabadság idejére járó 24 nap szabadságot. Sajnos azonban megbetegedtem. A kérdésem az lenne,hogy elmehetek-e táppénzre az esedékes szabadság letelte után úgy,hogy közben gyesen vagyok? Ebben az esetben mindkét juttatás jár vagy választani kell a kettő között? Válaszát előre is köszönöm!

cincinnatus # 2018.02.06. 13:09

Ezseezse 2018.02.05. 16:48
Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: 2018.01.08-an lejárt a kisfiam után folyósított gyed,ezt követően pedig letöltöttem a fizetés nélkül szabadság idejére járó 24 nap szabadságot. Sajnos azonban megbetegedtem. A kérdésem az lenne,hogy elmehetek-e táppénzre az esedékes szabadság letelte után úgy,hogy közben gyesen vagyok? Ebben az esetben mindkét juttatás jár vagy választani kell a kettő között? Válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező!

Igen, Ön megszakította a fizetés nélküli szabadságát, munkába állt, melynek kezdetén kivette az addig felhalmozódott szabadságát.

Ha és amennyiben ez időszak alatt keresőképtelenné válik, úgy a gyes megtartása mellett jogosult táppénz ellátásra feltéve, hogy az orvos szakmailag indokolt és azt az erre feljogosított orvos az előírt nyomtatványon igazolja.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

cincinnatus # 2018.02.06. 13:28

l_fanni 2018.01.10. 23:22
Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 2017.április 3-án született. Az egyetemi tanulmányaim alatt lettem terhes, így diplomás GYED-re vagyok jogosult. Idén májusban fogok végezni.
Olyan kérdésem lenne, hogyha lejár az egy éves időtartam( mivel,amikor én lettem jogosult csak 1 évre szólt), akkor rám is vonatkozni fog ez a plusz 1 éves emelés? Vagy csak a 2018.január 1.után születettekre korlátozott a támogatás?
Előre is köszönöm válaszát!

T. Kérdező!

  1. A hallgatói gyermekgondozási díj időtartamának növelése [Ebtv. 42/E. § (2), (4) bek., 82/N. §]

A felsőfokú tanulmányokat végző és családalapításra vágyó fiatalok élethelyzetének könnyítése érdekében az Ebtv. 42/E. § (1) bekezdése alapján megállapított gyermekgondozási díj a gyermek születésének napjától a gyermek 1 éves kora helyett ezentúl a gyermek 2 éves koráig jár. Az új rendelkezés vonatkozik a szülő nőre, illetve – a jogosultsági időből igénybe nem vett időszakra nézve – az Ebtv. 42/E. § (3) bekezdése alapján jogosultságot szerzett vér szerinti apára is.

Az átmeneti rendelkezések értelmében a 2 éves jogosultsági időt egyrészt alkalmazni kell a 2017. december 31. napját követően megállapításra kerülő hallgatói gyermekgondozási díj esetében.

Másrészt alkalmazni kell visszamenőlegesen is, a 2018. január 1-jét megelőzően megállapított ellátásokra nézve akkor, ha a jogosultság 2017. december 31-én fennáll.

Ezért a 2017. évben megállapított hallgatói gyermekgondozási díjakat 2018. január 15. napjáig felül kell vizsgálni, és azon személyek esetében, akik 2017. december 31-én még jogosultak az ellátásra, a gyermekgondozási díj időtartamát 1 évről 2 évre kell módosítani.

Példa: A szülő nő részére 2017. évben az Ebtv. 42/E. § (1) bekezdése alapján került megállapításra gyermekgondozási díj 2017. április 10-től, az akkor hatályos jogszabályok alapján a gyermek 1 éves koráig, vagyis 2018. április 10-ig.

Mivel az ellátott gyermekgondozási díjra való jogosultsága 2017. december 31-én fennáll, ezért a folyósítás időtartamát felül kell vizsgálni, és részére a hallgatói gyermekgondozási díj a gyermek 2 éves koráig, 2019. április 10-ig fog járni.

Lásd itt:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf

cincinnatus # 2018.02.06. 13:30

l_fanni 2018.01.10. 23:22
Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 2017.április 3-án született. Az egyetemi tanulmányaim alatt lettem terhes, így diplomás GYED-re vagyok jogosult. Idén májusban fogok végezni.
Olyan kérdésem lenne, hogyha lejár az egy éves időtartam( mivel,amikor én lettem jogosult csak 1 évre szólt), akkor rám is vonatkozni fog ez a plusz 1 éves emelés? Vagy csak a 2018.január 1.után születettekre korlátozott a támogatás?
Előre is köszönöm válaszát!


T. Kérdező!

  1. A hallgatói gyermekgondozási díj időtartamának növelése [Ebtv. 42/E. § (2), (4) bek., 82/N. §]

A felsőfokú tanulmányokat végző és családalapításra vágyó fiatalok élethelyzetének könnyítése érdekében az Ebtv. 42/E. § (1) bekezdése alapján megállapított gyermekgondozási díj a gyermek születésének napjától a gyermek 1 éves kora helyett ezentúl a gyermek 2 éves koráig jár. Az új rendelkezés vonatkozik a szülő nőre, illetve – a jogosultsági időből igénybe nem vett időszakra nézve – az Ebtv. 42/E. § (3) bekezdése alapján jogosultságot szerzett vér szerinti apára is.

Az átmeneti rendelkezések értelmében a 2 éves jogosultsági időt egyrészt alkalmazni kell a 2017. december 31. napját követően megállapításra kerülő hallgatói gyermekgondozási díj esetében.

Másrészt alkalmazni kell visszamenőlegesen is, a 2018. január 1-jét megelőzően megállapított ellátásokra nézve akkor, ha a jogosultság 2017. december 31-én fennáll.

Ezért a 2017. évben megállapított hallgatói gyermekgondozási díjakat 2018. január 15. napjáig felül kell vizsgálni, és azon személyek esetében, akik 2017. december 31-én még jogosultak az ellátásra, a gyermekgondozási díj időtartamát 1 évről 2 évre kell módosítani.

Példa: A szülő nő részére 2017. évben az Ebtv. 42/E. § (1) bekezdése alapján került megállapításra gyermekgondozási díj 2017. április 10-től, az akkor hatályos jogszabályok alapján a gyermek 1 éves koráig, vagyis 2018. április 10-ig.

Mivel az ellátott gyermekgondozási díjra való jogosultsága 2017. december 31-én fennáll, ezért a folyósítás időtartamát felül kell vizsgálni, és részére a hallgatói gyermekgondozási díj a gyermek 2 éves koráig, 2019. április 10-ig fog járni.

Lásd itt:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf

Dödölle1 # 2018.02.06. 14:04

T. Biztosítottak!

A Magyar Államkincstár honlapjára felkerült az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos, 2018. január 1-től hatályos változások 14 oldalas összefoglalója.

Címe: „2018/1. számú TÁJÉKOZTATÓ A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI KIFIZETŐHELYEK RÉSZÉRE az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait, illetve a baleseti táppénzt, valamint az azokkal kapcsolatos eljárást érintő leglényegesebb új szabályokról és azok gyakorlati alkalmazásáról”

Elolvasható/letölthető itt:

https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf

Gullit # 2018.02.11. 07:54

Tisztelt Jogifórum!

Pedagógus anyuka óvodás korú gyermekét a háziorvos betegség miatt nem engedi közösségbe. Az anyuka a tanév ideje alatt mehet-e táppénzre, ha igen, annak a munkáltatója részéről lehetnek-e számára utólag negatív következményei?

Köszönettel: Gullit

Renieee # 2018.02.11. 17:29

Tisztelt Jogifórum!2017.06.25-én született meg a fiam, és novembertől gyedre vagyok jogosult. Jelenleg 18 hetes várandós vagyok.
Kérdésem annyi lenne, hogy mehetek e táppènzre gyed folyósítása mellett? ( mert ha jól olvastam, akkor írásban le kell mondani fizetés nélküli szabadságot 30 nappal előtte a munkàltatónál)
Vagy ez csak azoknál érvényes, akik dolgoznak rendesen gyed mellett?
És ha igen megjár, akkor mi a menete?
Köszönettel!

kazincziklaudia # 2018.02.11. 17:59

Kedves Jogifórum!
Olvastunk egy január végi posztot az eggyik oldalon,ami egy külföldről hazaköltöző párról szólt,akiknek nem egyszerű volt az ügyintézés.Mi is ugyanebben a cipőben járunk.És mivel nemszerettünk volna hónapokat várni mi sem azért ami nekünk jár,elmentünk a magyar társadalombiztosítónkhoz ahol előre érdeklődtünk a dolog után. Elmondtam,hogy 2 éve dolgozom németországban és hogy minden napom biztosított volt és lessz is Június végéig,de Júniusban kijelentkezünk a biztosítóból hazaköltözünk és be is jelentkezünk újra a magyar társadalom biztosítóba.
De sajnos azt válaszolták nekem,hogy mindhiába mert ha nem kezdek el dolgozni hazaköltözésem utánn akkor nemleszek jogosult semmire,és nem kapok a baba utánn egy fityinget sem,mivel a kinti biztosításomnak semmi köze a magyarhoz.
Ezért mikor megláttuk ezt a posztot újra örömmel olvastuk hogy vannak hozzánk hasonlók és lehet még időben tudunk valamit tenni,hogy nelegyünk elkésve.
És ehez értő emberektől értelmes választ kapjuk mit kellene tennünk,mi is igazán ilyenkor a helyes út,és a kinti papirok elintézésénk kivüli feladatunk. Nagyon megköszönnénk válaszát.
Tisztelettel: Klaudia és Gábor.

Monzs # 2018.02.12. 14:13

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, amelynek a lejárta után szeretnék táppénzre menni várandóság miatt. Kerdésem lenne, hogy ez esetben miből számolják a CSEDet, majd megint a GYEDet, az első gyermek születése előtti keresetből vagy számít h táppénzen voltam előtte? Köszönöm!

Zengőbérci # 2018.02.13. 08:57

Monzs 2018.02.12. 15:13

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, amelynek a lejárta után szeretnék táppénzre menni várandóság miatt. Kerdésem lenne, hogy ez esetben miből számolják a CSEDet, majd megint a GYEDet, az első gyermek születése előtti keresetből vagy számít h táppénzen voltam előtte? Köszönöm!

T. Kérdező!

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénzszámítási sorrend 2015.07.01-től
az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján egyben figyelemmel a táppénzre vonatkozó kedvezményszabály 2017.01.01-től hatályos változására is az ONYF 2017/1. számú tájékoztatójában foglaltakra.

http://www.neak.gov.hu/…_reszere.pdf
http://www.neak.gov.hu/…ekoztato.pdf
http://www.neak.gov.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!
Ugyancsak fontos, hogy a jövedelem „keresése” során legfeljebb a tárgyévet megelőző év első napjáig (előző év január 01.) lehet visszamenni. Az ezt megelőző jövedelmet figyelembe venni nem lehet. Aki viszont ebben az időszakban jogviszonyt váltott annál a jövedelem „keresése” során legfeljebb a jelen jogviszony kezdetéig lehet visszamenni.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §)

(Tekintettel arra, hogy a táppénz, csed, gyed, gyáp és a baleseti táppénz összegéből pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem kell vonni, így azok összegét egy következő pénzbeli egészségbiztosítási ellátás (táppénz, csed, gyed, gyáp stb.) összegének megállapításakor nem lehet figyelembe venni.)

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től (a 2017.01.01-es előny szabály módosítással.)

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a tényleges (legalább 30 napi), ha ilyen nincs a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a tényleges jövedelem, vagy ha nincs legalább 30 napi tényleges jövedelme a szerződés szerinti jövedelem. (A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

NAGYON LEEGYSZERŰSÍTETT PÉLDA AZOKNAK, AKIKNEK A FENTIEK TÚL BONYOLULT:
Nagyon leegyszerűsítve az ellátásokat az adott ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelemből kell kiszámolni.
Ha tehát valaki évek óta ugyanannál a munkáltatónál dolgozik és kieső napja (táppénz, igazolatlan távollét stb.) nem volt, majd 2018.02.01-től táppénzre megy a táppénz összegét -nagyon leegyszerűsítve- a 207.11.30-2017.06.01. közötti jövedelméből fogják kiszámolni.
Ha a 2018.05.01-i szülésig végig táppénzen lesz 9-es betegségi kóddal (veszélyeztetett terhesség), úgy az ebben az évben induló csed ellátás alapja is ez lesz.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Zengőbérci # 2018.02.13. 09:11

kazincziklaudia 2018.02.11. 18:59

Kedves Jogifórum!

Olvastunk egy január végi posztot az eggyik oldalon,ami egy külföldről hazaköltöző párról szólt,akiknek nem egyszerű volt az ügyintézés.Mi is ugyanebben a cipőben járunk.És mivel nemszerettünk volna hónapokat várni mi sem azért ami nekünk jár,elmentünk a magyar társadalombiztosítónkhoz ahol előre érdeklődtünk a dolog után. Elmondtam,hogy 2 éve dolgozom németországban és hogy minden napom biztosított volt és lessz is Június végéig,de Júniusban kijelentkezünk a biztosítóból hazaköltözünk és be is jelentkezünk újra a magyar társadalom biztosítóba.
De sajnos azt válaszolták nekem,hogy mindhiába mert ha nem kezdek el dolgozni hazaköltözésem utánn akkor nemleszek jogosult semmire,és nem kapok a baba utánn egy fityinget sem,mivel a kinti biztosításomnak semmi köze a magyarhoz.
Ezért mikor megláttuk ezt a posztot újra örömmel olvastuk hogy vannak hozzánk hasonlók és lehet még időben tudunk valamit tenni,hogy nelegyünk elkésve.
És ehez értő emberektől értelmes választ kapjuk mit kellene tennünk,mi is igazán ilyenkor a helyes út,és a kinti papirok elintézésénk kivüli feladatunk. Nagyon megköszönnénk válaszát.
Tisztelettel: Klaudia és Gábor.

Kedves Klaudia!
Kedves Gábor!

Teljeskörű, részletes tájékoztatást az ügyfeleknek az egészségbiztosító erre kiképzett és jólkereső kormánytisztviselőitől kellene kapniuk.

Javaslom, hogy tárgyban kezdeményezzenek személyes konzultációt ekként:

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki a szülés napján –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Látható, hogy a jogosultsághoz két feltétel együttes fennállása (konjuktív feltétel) szükséges, amelyeknek a szülés napján kell fennálni.

Felhívnám a figyelmet egyrészt arra, hogy az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosítottnak minősül, másrészt pedig arra, hogy a külföldi biztosítási időt a fenti 365 napba be kell számítani, figyelembe kell venni, ha az igénylő ezt az előírt nyomtatványon igazolni tudja.

Ugyancsak felhívom szíves figyelmüket arra, hogy a külföldi jogviszony alapján itthon is jogosultak lehetnek álláskeresési járadékra.

Összegezve: Ha a szülés napján álláskeresési járadékban részesül, vagy egyéb módon a Tbj. 5. §-ban felsorolt módon biztosított (pl. munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik akár Magyarországon, akár külföldön legalább 365 biztosításban töltött nappal akkor jogosult lehet csed és gyed ellátásokra is.

Amennyiben fenti feltételek a szülés napján nem állnak fenn, de a család már életvitelszerűen Magyarországon él, úgy alanyi jogú, fix összegű (Bruttó 28.500 forint) GYES ellátást kaphatnak.

A munkanélküli ellátás megállapítására, illetve az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es, illetve az U1-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Lásd még a lenti linken szereplő összefoglalót is:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Zengőbérci # 2018.02.13. 09:15

Renieee 2018.02.11. 18:29

Tisztelt Jogifórum!2017.06.25-én született meg a fiam, és novembertől gyedre vagyok jogosult. Jelenleg 18 hetes várandós vagyok.
Kérdésem annyi lenne, hogy mehetek e táppènzre gyed folyósítása mellett? ( mert ha jól olvastam, akkor írásban le kell mondani fizetés nélküli szabadságot 30 nappal előtte a munkàltatónál)
Vagy ez csak azoknál érvényes, akik dolgoznak rendesen gyed mellett?
És ha igen megjár, akkor mi a menete?
Köszönettel!

T. Kérdező!

Röviden: Csak annak jár, aki dolgozik mellette.

Hosszabban:

Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja.

Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az választhat, hogy melyiket kéri.
Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll.

Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

A fizetésnélküli szabadság megszűnése iránti kérelmet viszont 30 nappal korábban jeleznie kell a munkáltatónak. (Mt.133. § (2) bek.)

Fontos még, hogy a keresőképtelenség orvos szakmai kérdés, azaz az orvos dönti el, hogy valaki keresőképtelennek minősül-e, illetve hogy indokolt-e keresőképtelen állományba venni. Ebtv. 45. § (2) bek.(Leegyszerűsítve az vehető keresőképtelen állományba, aki dolgozik, de munkáját betegség miatt ellátni nem tudja, azaz keresőképtelenné válik. Ekkor a TB. a befizetett járulékokért cserébe, mintegy az elmaradt kereset pótlásaként ad táppénz ellátást.)

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Zengőbérci # 2018.02.13. 09:29

Gullit 2018.02.11. 08:54

Tisztelt Jogifórum!

Pedagógus anyuka óvodás korú gyermekét a háziorvos betegség miatt nem engedi közösségbe. Az anyuka a tanév ideje alatt mehet-e táppénzre, ha igen, annak a munkáltatója részéről lehetnek-e számára utólag negatív következményei?

Köszönettel: Gullit

T. Kérdező!

Igen, mehet.

Ebtv. 44. § Keresőképtelennek minősül (....)
az a szülő aki a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartamára abban az esetben, ha a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;

  1. és az a szülő is, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli;

Az Ebtv. 46. § értelmében gyermekápolási táppénzre jogosult a szülő egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek otthoni ápolása és – a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén – a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén évenként és gyermekenként a szülőnek nyolcvannégy naptári napon át;

  1. háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek otthoni ápolása és – a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén – a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén évenként és gyermekenként a szülőnek negyvenkettő, egyedülálló szülőnek nyolcvannégy naptári napon át;
  2. hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek otthoni ápolása és – a gyermek fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő kezelése esetén – a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményben történő tartózkodás címén évenként és gyermekenként a szülőnek tizennégy, egyedülálló szülőnek huszonnyolc naptári napon át.

Láthatja, hogy a gyermek betegsége és ápolása címén évenként és gyermekenként meghatározott ideig (naptári nap) jogosult gyermekápolási táppénzre a szülő akkor is ha bányász és akkor is ha szövőnő és akkor is, ha pedagógus.

Jogszerűen ezért a munkáltató senkit nem szankcionálhat, hiszen törvényben garantált tb ellátásról van szó, amelyért a jogosult havonta komoly járulékot fizet, de természetesen tudjuk, hogy sok munkáltató megtalálja a módját annak, hogy ki nem mondva így, vagy úgy megtorolja a neki nem tetsző hiányzást.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Peticica # 2018.02.17. 11:37

Tisztelt Jogiforum!

Szeretnék segítséget kérni hogy, kitől kaphatok érdemi és pontos tájékoztatástmert évek óta huzodik ügyem.
2016 január 7.én megszületett kislányom. Sajnos évek ota nem sikerült elhelyezkednem a munka világában igy beadtam kislányom születésétől a gyes iránti kérelmemet 2016 február 4én. Mivel férjem külföldön dolgozik ( Angliában ) igy első körben elutasították kérelmemet mivel a család jövedelme csak külföldről érkezik. Ennek elbirálása cirka 10 honapot vett igénybe mert a határozat 2016 december 14-én érkezett meg. A határozat szerint továbbitották kérelmemet az angol hatoságok felé ( megjegyzem itthon csak a gyes iránt adtuk be a kérelmet mert az ugyfélszolgálaton mondták hogy családi potlékot itthon meg sem igényelhetem de mivel én itthon élek és soha nem rendelkeztem Angol munkaviszonnyal itthon igénybe vehetem a gyest) Angliábol nem kaptunk megkeresést két honap alatt igy a Solvit jogsegély szervezethez fordultam hogy mi is torténhetet. Sajnos kint a hivatalok elérhetősége egyenlö a nullával ezért folyamodtunk ehhez. Konkrét megkeresés és ügyelinditás 2017 március elején történt meg. A jogsegélyszervezet utána járása is hosszadalmas volt igy 2018 febr. elején jeleztek vissza hogy a kinti hatóságnál nem regisztráltak semmilyen megkeresést igy most adjam be a gyes iránti kérelmemet amit majd a hatóság elutasit mert kint a gyes csak munkaviszony után jár amivel én értelem szerűen nem rendelkezem és az elutasítási határozattal kérjem meg itthon a gyest. Nos én most értetlenül állok ez előtt hiszen látván a gyakorlatott az ugyek elbirálása mindkét esetben iszonyat hosszadalmas és mire megjon a határozat az én gyermekem betölti a 3. életévét. Azt szeretném megtudni hogy ilyen esetben mit célszerü tennem vagy tényleg van ilyen hogy én itthon élek a gyermekkel és az alanyi jogon járo gyesre aboszult nem vagyok jogosult csupán annyak fényében hogy a férjem külföldön dolgozik? Az már csak hab a tortán hogy a családi potlékot sem utalta az angol hatoság az elmult két év alatt egyszer sem és kislányom már betöltötte a két évet. Válaszukat előre is köszönöm

banana1990 # 2018.02.17. 16:06

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg határozott idejű munkaszerződésem van 2018.08.29-ig. Amennyiben az idei évben gyermeket tervezünk, ez miként befolyásolja a gyed-et? Kitől kell igényelni? Valószínűleg tartom, hogy nem hosszabbítják meg a szerződésem ha terhes lennék, viszont szeretnék tisztában lenni azzal, hogy hogyan működik ilyen esetben a gyed kérdése. Folyamatos munkaviszonyom van 2011 óta, 2017 augusztusában kezdtem a jelenlegi helyen, itt viszont határozott szerződéssel.
Előre is köszönöm válaszát.

Mamboo # 2018.02.17. 22:11

Üdvözlöm!
Jelenleg két gyermekemmel vagyok itthon,nagyobbik elmúlt két éves,a kicsi most lesz 6 hónapos. A nagyobbik gyermekem megszületése előtt lejárt a munkaviszonyom,de a szülés beleesett az azt követő 45 napba,így utána kaptam CSED-et,GYED-et. A kisebbik gyermekem születésekor munkaviszonyom nem volt,így jelenleg mindkét gyermekem után GYES-t kapok. Kérdésem az lenne,hogyha a kicsi betölti a fél évet,lemondhatok-e az utána járó GYES-ről,és az édesapja igényelheti-e utána a GYED extrát napi 8 órás munkája mellett? Ezt akkor is igényelheti,ha én egyenlőre nem megyek vissza dolgozni?
Válaszát köszönöm!
Katalin

cincinnatus # 2018.02.19. 11:39

eticica 2018.02.17. 12:37
Tisztelt Jogiforum!
Szeretnék segítséget kérni hogy, kitől kaphatok érdemi és pontos tájékoztatástmert évek óta huzodik ügyem.
2016 január 7.én megszületett kislányom. Sajnos évek ota nem sikerült elhelyezkednem a munka világában igy beadtam kislányom születésétől a gyes iránti kérelmemet 2016 február 4én. Mivel férjem külföldön dolgozik ( Angliában ) igy első körben elutasították kérelmemet mivel a család jövedelme csak külföldről érkezik. Ennek elbirálása cirka 10 honapot vett igénybe mert a határozat 2016 december 14-én érkezett meg. A határozat szerint továbbitották kérelmemet az angol hatoságok felé ( megjegyzem itthon csak a gyes iránt adtuk be a kérelmet mert az ugyfélszolgálaton mondták hogy családi potlékot itthon meg sem igényelhetem de mivel én itthon élek és soha nem rendelkeztem Angol munkaviszonnyal itthon igénybe vehetem a gyest) Angliábol nem kaptunk megkeresést két honap alatt igy a Solvit jogsegély szervezethez fordultam hogy mi is torténhetet. Sajnos kint a hivatalok elérhetősége egyenlö a nullával ezért folyamodtunk ehhez. Konkrét megkeresés és ügyelinditás 2017 március elején történt meg. A jogsegélyszervezet utána járása is hosszadalmas volt igy 2018 febr. elején jeleztek vissza hogy a kinti hatóságnál nem regisztráltak semmilyen megkeresést igy most adjam be a gyes iránti kérelmemet amit majd a hatóság elutasit mert kint a gyes csak munkaviszony után jár amivel én értelem szerűen nem rendelkezem és az elutasítási határozattal kérjem meg itthon a gyest. Nos én most értetlenül állok ez előtt hiszen látván a gyakorlatott az ugyek elbirálása mindkét esetben iszonyat hosszadalmas és mire megjon a határozat az én gyermekem betölti a 3. életévét. Azt szeretném megtudni hogy ilyen esetben mit célszerü tennem vagy tényleg van ilyen hogy én itthon élek a gyermekkel és az alanyi jogon járo gyesre aboszult nem vagyok jogosult csupán annyak fényében hogy a férjem külföldön dolgozik? Az már csak hab a tortán hogy a családi potlékot sem utalta az angol hatoság az elmult két év alatt egyszer sem és kislányom már betöltötte a két évet. Válaszukat előre is köszönöm

T. Kérdező!

1. Javaslom olvassa el az alábbi linken található összefoglalót.
http://aktaforum.hu/showthread.php?…

2. Panaszával az ombudsmanhoz fordulhat. Egy hasonló mintát itt talál:
http://aktaforum.hu/showthread.php?…

3. Az Önre vonatkozó koordinációs szabály: Ha az ügyfél (igénylő) férje, (azaz a másik szülő) az EU valamelyik másik tagállamában munkavállaló ésaz ügyfél nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, de a család életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik magyarországi biztosítás hiányában a teherviselő (folyósító) a másik (apa munkahelye szerinti) állam lesz, Magyarország maximum kiegészítést fizet.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

cincinnatus # 2018.02.19. 11:51

banana1990 2018.02.17. 17:06
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg határozott idejű munkaszerződésem van 2018.08.29-ig.
Amennyiben az idei évben gyermeket tervezünk, ez miként befolyásolja a gyed-et?
Kitől kell igényelni? Valószínűleg tartom, hogy nem hosszabbítják meg a szerződésem ha terhes lennék, viszont szeretnék tisztában lenni azzal, hogy hogyan működik ilyen esetben a gyed kérdése.
Folyamatos munkaviszonyom van 2011 óta, 2017 augusztusában kezdtem a jelenlegi helyen, itt viszont határozott szerződéssel.

Előre is köszönöm válaszát.

T. Kérdező!

  • re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki a szülés napján –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Látható, hogy a jogosultsághoz két feltétel együttes fennállása (konjuktív feltétel) szükséges.

A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

cincinnatus # 2018.02.19. 12:00

Mamboo 2018.02.17. 23:11
Üdvözlöm!
Jelenleg két gyermekemmel vagyok itthon,nagyobbik elmúlt két éves,a kicsi most lesz 6 hónapos. A nagyobbik gyermekem megszületése előtt lejárt a munkaviszonyom,de a szülés beleesett az azt követő 45 napba,így utána kaptam CSED-et,GYED-et. A kisebbik gyermekem születésekor munkaviszonyom nem volt,így jelenleg mindkét gyermekem után GYES-t kapok. Kérdésem az lenne,hogyha a kicsi betölti a fél évet,lemondhatok-e az utána járó GYES-ről,és az édesapja igényelheti-e utána a GYED extrát napi 8 órás munkája mellett? Ezt akkor is igényelheti,ha én egyenlőre nem megyek vissza dolgozni?
Válaszát köszönöm!
Katalin

Kedves Katalin!

Igen, van arra lehetőség, hogy a kicsire az apa kapja a GYED-et, de akkor a nagyra is neki kell kapni a GYES-t, ugyanis az Ebtv. 39. § (6) értelmében: Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermekeik jogán egyidejűleg gyermekgondozási támogatásra, illetve az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosultak, választásuk szerint – kivéve a (7) bekezdésben foglaltakat – a gyermekek után járó ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe.

Amennyiben ez idő alatt Önnek nincs Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszonya és egyéb módon sem mentesül köteles havi 7.320 forint eü-i szolgáltatási járulékot fizetni!

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

bboglarkaa # 2018.02.22. 13:11

Kedves Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a második gyermekemre (mivel az első gyermekem CSED-en lévő időszakom alatt lejárt a határozott idejű szerződésem) a 169. napja betöltése után a férjem, vagyis az apuka szeretne igénybe venni rá a GYED-et. Én ekkor az első gyermekem után járó GYES-ről lemondok, mivel már akkor elmúlt 2 éves, a második gyermekem után járó GYES-ről is lemondok, így mindkét gyermekre az apuka fogja az ellátást igényelni, GYES-t és GYED-et.

Az első kérdésem ehhez kapcsolódik, az igényléshez szükséges az apukának is ugyanarra a lakcímre bejelentenie magát, ahol mi vagyunk a gyermekekkel? Vagy elegendő tartózkodási hely, esetleg ideiglenes lakcím, vagy egy közös háztartásról szóló nyilatkozat?

Második kérdésem, hogy az apuka részére is ugyanúgy számítják a GYED-et, vagyis a szülés várható idejétől visszaszámolnak 3 hónapot és onnan 180 nap átlagkeresétből számítják az összeget? Mivel neki évek óta folyamatos, megszakítás nélküli munkaviszonya van.

Válaszukat előre is köszönöm.

Zengőbérci # 2018.02.22. 13:45

bboglarkaa 2018.02.22. 14:11
Kedves Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a második gyermekemre (mivel az első gyermekem CSED-en lévő időszakom alatt lejárt a határozott idejű szerződésem) a 169. napja betöltése után a férjem, vagyis az apuka szeretne igénybe venni rá a GYED-et. Én ekkor az első gyermekem után járó GYES-ről lemondok, mivel már akkor elmúlt 2 éves, a második gyermekem után járó GYES-ről is lemondok, így mindkét gyermekre az apuka fogja az ellátást igényelni, GYES-t és GYED-et.
Az első kérdésem ehhez kapcsolódik, az igényléshez szükséges az apukának is ugyanarra a lakcímre bejelentenie magát, ahol mi vagyunk a gyermekekkel? Vagy elegendő tartózkodási hely, esetleg ideiglenes lakcím, vagy egy közös háztartásról szóló nyilatkozat?
Második kérdésem, hogy az apuka részére is ugyanúgy számítják a GYED-et, vagyis a szülés várható idejétől visszaszámolnak 3 hónapot és onnan 180 nap átlagkeresétből számítják az összeget? Mivel neki évek óta folyamatos, megszakítás nélküli munkaviszonya van.
Válaszukat előre is köszönöm.

T. Kérdező!

  • Válasz az első kérdésére: A jogszabály annyit ír, hogy GYED csak annak jár, aki a gyermeket a saját háztartásában neveli.

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

  • Válasz a 2. kérdésére: Apa esetében a GYED összegét –főszabály szerint- az arra való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelemből számítják ki.

Kiegészítés: Főszabály szerint az a szülő (anya) is jogosult lehet GYED-re, akinek megszűnt a munkaviszonya, feltéve, hogy a jogviszony a csed folyósítása alatt szűnt meg. Lásd a fent idézett jogi normát.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Silaxso # 2018.02.23. 04:26

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő: a táppénzes papír leadása érvényesnek tekinthető -e abban az esetben, ha az elektronikus úton történik? (beszkennelve, e-mailben megküldve.)

sortie # 2018.02.23. 07:58

Silaxso 2018.02.23. 05:26

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő: a táppénzes papír leadása érvényesnek tekinthető -e abban az esetben, ha az elektronikus úton történik? (beszkennelve, e-mailben megküldve.)

T. Kérdező!

Az attól függ, hogy milyen jogviszonyról van szó.

A keresőképtelenséget az arra jogosult orvosnak papíralapú igazolással kell igazolni.

Amennyiben a keresőképtelen személy munkaviszonyban álló alkalmazott a táppénz igényléséhez ezen eredeti orvos igazolásokat kell leadnia a munkáltatónál.

A munkáltató ezeket szkenneli be és küldi meg a járási hivatalnak. A Vhr. 38/B § szerint az eredeti okmányokat a foglalkoztató köteles 5 évig megőrizni, illetve felel a digitalizált és a papír alapú orvosi igazolás egyezőségéért.

Az egyéni vállalkozó saját maga dilgitalizálja ezen okmányt, illetve igényli meg a táppénzt saját maga után, ebből következően az őrzési és felelősségvállalási kötelezettség is őt terheli.

Összegezve: Táppénzt igényelni a foglalkoztatónak csak eredeti okmány birtokában lehet, ugyanakkor mindaddig, amíg a dolgozó betegsége miatt nem tud a munkahelyén megjelenni a távollét igazolására ideiglesen alkalmas lehet a munkavállaló által a telefonjával lefényképezett és a munkáltatónak elektronikusan elküldött orvosi igazolás.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

LindaApati # 2018.02.24. 12:25

T.Szakértő!
Önnél probálok választ kapni az én esetemre mert elvesztem teljesen...mint első gyermekes anyuka...

...2015.óta vagyok munkaviszonyban egy nem Tb kifizethelynél 8órás heti 40óra főállásban...mellette van egy 4órás adminisztrartiv munkaviszonyom is mellékállás.

Problémám: Dec.31ig dolgoztam,9es kodú táppénzen vagyok,ezeket a papirokat mind leadtam mindkettő munkahelyen. Azzal szembesültem hogy a főállásom 2015 óta rossz Taj számon foglalkoztat...én vettem észre ahogy átküldték a foglalkoztatoit hogy nézzem meg. Ők nem hajlandoak leadni semmilyen táppénz papirt,hogy én intézzem majd,ha feltöltötte a foglalkoztatoit.Mivel nem jo a taj számom igy semmit nem tudok intézni a Neak nem is látja hogy "létezem"...egészségügyi szolgáltatást tudtam igénybe venni mivel a "részmunkaidös foglalkozottao" nál hibátlan minden.
Azt a választ kaptam a Főmunkáltatomtol hogy kijavitja...Igenám azota megszültem ...első babásként se a táppénzt nem tudtam igénybevenni se a csedet mert Taj nélkül nem tudom.
Visszamenőleg ha javítják ugynugy jogosult leszek minden ellátásra?
Mivel nem hajlandoak leadni semmit..nekem sajnos nincs lehetőségem ÁNYK programhoz ..mit tehetek?

Bevihetem valahova hogy a lezárt táppénz papirokat,hogy majd ellátásként jogosuljak? Tud valaki ilyen esetben segiteni? Mert ez nonszensz hogy ennyire a munkáltató könyvelőjén mulik minden,aki nem hajlando semmire..

Remélem "értelmezhetően" leírtam a problémám...

Köszönettel.

malta9 # 2018.02.25. 12:05

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok a 13 hónapos gyermekemmel és a következő gyermekünket várjuk:)
Koromnál fogva a terhességemmel veszélyeztetett terhes vagyok.
Úgy tudom, hogy ez alapján táppénzre jogosult vagyok, a CSED ill. GYED előtt folyamatos több 10 éves biztosítási idővel rendelkezem. Ha jók az információim, akkor férjem tudja igényelni a kislányunk utáni GYED-et (férjem heti 40 órás munkaviszonyos, e mellett munkaviszony melletti társasvállalkozó, a kislányunk 13 hónapos múlott)én pedig a következő CSED igényléséig táppénzre vagyok jogosult?
Ebben az esetben is a korábbi CSED alapja lesz majd a második gyermekünk utáni CSED illetve GYED alapja a kedvezményszabály miatt és nem változtat rajta ez a táppénzes időszak?

Válaszát előre is köszönöm!