GYED,GYES, táppénz


Kála # 2008.03.10. 08:19

:-) Alapvetően én is (viszont tartok tőle, hogy eddig is lehetett a környéken egy jogász, akinek meg szent meggyőződés, hogy jó ez így - de legyen inkább az amit te írtál.)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.10. 06:51

Azigaz. De én alapvetően optimista vagyok, és javíthatatlanul hiszek a jószándékban meg a belátásban. :)
Szóval, hátha elhiszi az a munkáltató, hogy jogsértő a szabályozása, és önként megváltoztatja. Csak van kéznél egy jogász ott is.

Kála # 2008.03.10. 06:25

De szerintem ez törvényellenes megkülönböztetés.

Ez tényleg sanszos, csak az a gond, hogy ennek megállapításához perelni kell diszkrimináció miatt a munkáltatót (azt meg a munkavállalók nem szokták szeretni).

fmelánia # 2008.03.09. 12:53

Köszönöm, KBS!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 20:42

És akkor az, aki GYES mellett 4 órában dolgozik, nem jogosult a cafetériára?

Igen, a szabályzat idézett pontja ezt jelenti. De szerintem ez törvényellenes megkülönböztetés. Hiszen lényegében azért vonnak meg egy juttatást, mert 3 évesnél fiatalabb gyermeked van.

fmelánia # 2008.03.08. 20:35

Kedves KBS!
Szó szerint idemásolom a vállalati szabályzat ide vonatkozó részét:

"Az alábbi munkavállalók nem jogosultak a Cafetéria juttatási csomagra:

  • Terhességi gyermekágyi segélyben (TGYS), Gyermekgondozási segélyben (GYES) és Gyermekgondozási díjban (GYED) részesülők.
  • A 30 napot meghaladó, megszakítás nélkül, fizetés nélküli szabadságot igénybe vevők a fizetés nélküli szabadság időtartamára nem jogosultak a Cafetéria keret összegre."

Szerinted ez a szabályozás akkor így rendben van?
És akkor az, aki GYES mellett 4 órában dolgozik, nem jogosult a cafetériára?
Kérlek segíts nekem!
Köszönettel:
F. Melánia

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 15:49

Femelánia: gondolom, úgy szól a szabályzat, hogy nem jár annak, aki gyerkegondozás céljából fizetés nélküli szabadságon van. Ha nem így szólna, hanem kifejezetten úgy, hogy nem veheti igénybe az, aki gyedet vagy gyest vesz igénybe, akkor az jogszabályba ütközik és érvénytelen.
Szerintem.

klempo # 2008.03.08. 13:17

Tisztelt Válaszadó!

Kérdésem:10 év után közös megegy.-sel szűnt meg a m.v.-om. A bruttóm kb.250e volt.Kaptam 3 havi fizut. Lejárt a passzív táppénzem (lumbago),hétfőtől munkaképes lennék,viszont csak májustól lesz új m.h.-em (ahol nem éhbért fizetnek). Nem akartam igénybe venni a munkanélkülit,viszont számít a folytonosság,igaz? Másnap el kéne mennem,v.1 hónapot kihagyhatok? Ha nem megyek el,fizetnem kell addig valami járulékot?

Köszönöm! Tina

fmelánia # 2008.03.08. 12:50

Kedves KBS!
Cafetéria-rendszerrel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni.
A munkahelyem ebben az évben vezette be ezt a juttatási rendszert, febr. 1-én. Én korábban GYED-en voltam, de febr. 8-tól már GYES-en vagyok, és GYES mellett 4 órában fogok dolgozni. Jelenleg a korábbról megmaradt szabadságomat töltöm (febr. 8 óta).
Megkérdeztem a munkáltatómat, jogusult vagyok-e a cafetéria-rendszer igénybevételére, de nem válaszoltak (még). Ehelyett elküldték nekem a vállalat cafetériára vonatkozó szabályzatát. Remélem, hogy ennél konkrétabb választ is fogok kapni tőlük hamarosan, de addig is Önt kérdezném, hogy aki GYES mellett vállal munkát, jogosult-e a cafetériára? Van-e erre valamilyen ÁLTALÁNOS ÉRVÉNYŰ SZABÁLYZAT, vagy pedig minden vállalat maga határozza meg a jogosultak körét? Az én munkáltatóm szabályzatában az szerepel, hogy aki GYED-en vagy GYES-en van, annak nem jár a cafetéria. De az sehol nincs leírva, hogy mi van azokkal, akik GYES mellett dolgoznak, még ha csak 4 órában is.
Talán éppen azért nem válaszoltak még nekem, mert ők maguk sem tudják, mi a teendő, mert ezt nem szabályozták le alaposan.
Tudna nekem segíteni?
Előre is köszönöm!
F.Melánia

Bogie # 2008.03.08. 11:35

Hajni, azért jó a munkáltatónak, ha te lépsz ki, mert ő felmondani nem tud. Közös megegyezést te csak úgy írsz alá, ha a járnadóságodat is kifizeti, nyilván ezt nem akarja.

Hajni 77 # 2008.03.07. 21:16

Én már nem szeretnék ott dolgozni.De akkor nemtudok elmenni munkanélkülire ha nem közös megegyezésel irjuk a papirt.gyermekemet meg nemtudom hova rakni mivel csak szep_től veszik fel az ovodába,de kedvem se lenne ott dolgozni nagyon szemetek.
De fenyegetnek,hogy egy összegben nem kapom meg a pénz csak havonta.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 21:08

Meg akarod szüntetni a munkaviszonyt?

Hajni 77 # 2008.03.07. 21:02

Üdvözlöm!

Nekem egy gyors segítségre van szükségem!
Én 1977 okt 2.-án születtem.130 ezerrel vagyok ejelntve kftnél 8 éves munka viszonyom van .
2005 márc 10.én szültem elötte táppénzen voltam
2004 re 8 napot(én kérésemre számolták ki,nem akarták)
2005 re 22+4 napot(mivela második gyermekem)
2006 ra 13+2( a 2 öt nem értem ,mivel szerintem 4 nap járna 2 gyerek után)
2007 re 0 szabit számoltak ki semmit.(amit értek is miért)
Az lenne a kérdésem jó ez így,mert a munkáltatom megkért egy másik könyvelöt és nála több jött ki,de nem akarja megmondani mennyivel.
Ráadásul ma kaptam egy telefont,hogy neki problémái vannak a céggel így nem akarja kifizetni nekem ezt a pénzt(egyben).Ha bemegyek márc 10-én akkor csak a közös megegyezéssel a kilépö papiromat kapom meg.
Segítségét szeretném kérni mit csináljak,mert itt van a 10.-e és nem akkarok hülyeséget csinálni,hogy aláirom azután meg nem kapok semmit!Ma már azt mondta nekem telefonon,hogy nem írja alá a közös megegyezést,lépjek ki én.Miért csinálja velem ezt a munkáltató?Miért jó neki ha én lépek ki??
Válaszát elöre is köszönöm!!

leila0502 # 2008.03.07. 18:15

nandy
köszönöm a segitségét

nandy # 2008.03.07. 15:01

leila: a GYED mellett keresőtevékenységet nem lehet folytatni (sem otthon, sem máshol). Így le kell mondani a GYED-et jún. 30-ával, és júl. 1-jétől igényelni kell a GYES-t. A GYES melletti munkavégzés időtartama már nincs korlátozva.

leila0502 # 2008.03.07. 14:55

ÜDVÖZLÖM
ÉN 2006.NOV.16.-ÁN SZÜLTEM,AZÓTA GYEDEN VAGYOK.2008.JUL.1-TŐL SZERETNÉK DOLGOZNI.LEHET GYED MELLETT?VAGY ÁT LEHET VÁLTANI GYESRE A GYERMEKEM2 ÉVES KORA ELÖTT?ELŐRE IS KÖSZÖNÖM A SEGITSÉGÉT.

Hajni 77 # 2008.03.06. 17:59

Üdvözlöm!

Nekem egy gyors segítségre van szükségem!
Én 1977 okt 2.-án születtem.130 ezerrel vagyok ejelntve.
2005 márc 10.én szültem elötte táppénzen voltam
2004 re 8 napot(én kérésemre számolták ki,nem akarták)
2005 re 22+4 napot(mivela második gyermekem)
2006 ra 13+2( a 2 öt nem értem ,mivel szerintem 4 nap járna)
2007 re 0 szabit számoltak ki semmit.(amit értek is miért)
Az lenne a kérdésem jó ez így,mert a munkáltatom megkért egy másik könyvelöt és nála több jött ki,de nem akarja megmondani mennyivel.
Ráadásul ma kaptam egy telefont,hogy neki problémái vannak a cégel így nem akarja kifizetni nekem ezt a pénzt.Ha bemegyek márc 10-én akkor csak a közös megegyezéssel a kilépö papiromat kapom meg.
Segítségét szeretném kérni mit csináljak,mert itt van a 10.-e és nem akkarok hülyeséget csinálni,hogy aláirom azután meg nem kapok semmit!
Válaszát elöre is köszönöm!!

Bogie # 2008.03.05. 16:11

Kedves Kuli82!

Félelme sajnos valós, a munkáltatónak módjában áll nem meghosszabbítani a határozott idejű szerződését, amennyiben érdeke úgy kívánja.

A munkaviszonyt nem a munakadó szünteti meg, hanem megszűnik a szerződésben meghatározott időben (függetlenül attól, hogy keresőképes-e vagy sem).

A gyedre jogosult, amennyiben a szülést megelőző két évben összesen 180 napig biztosított volt és a tgyás jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállta alatt keletkezett (vagyis vagy alkalmazottként vagy pl. regisztrált álláskeresőként volt biztosított tgyás előtt). Javaslom, hogy hívja fel a helyileg illetékes OEP-et és kérjen állásfoglalást (nehogy valami apró részleten múljon havi több tízezer forintja), illetve regisztráljon a helyi Munkaügyi Hivatalnál!

Kuli82 # 2008.03.05. 13:40

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy jelenlegi munkahelyemen határozott időre szóló szerződéseket kötnek, ami májusban jár le. Babát várok és attól tartok, hogy ha ez kiderűl nem fogják meghosszabítani a munkaviszonyomat. Ha ez megtörténne, akkor a GYED jár nekem a gyermek második életévéig? Vagy ha táppénz alatt jár le, akkor is joguk van megszüntetni a munkaviszonyt?

kriszta27 # 2008.03.04. 13:54

Sziasztok!
Nagy problémám van, amiben a segítségeteket kérném.
Június 20-ra várom a 2. gyermekemet,a fiam pedig ez év júliusában lesz 2 éves,tehát most gyed-en vagyok. A problémám az, hogy elmentem a TB-hez megérdeklődni, hogy a 2. gyerekem után milyen ellátásokra leszek jogosult. Ott azt mondták, hogy mivel a fiam születése előtt szerződés megszűnése miatt 19 napig álláskeresési segélyben részesültem(Munkaügyi KP), ezért a 2. gyermekem után nem vehetem majd igénybe a gyedet.Kérdésem a következő: A TGYÁS ill. a GYED ideje biztosítási jogviszonynak számít vagy nem? Mert ha igen, akkor 2 évre visszamenőleg megvan a kötelező 180 biztosított napom, így nem értem a TB hozzáállását. Válaszotokat előre is köszi!

nandy # 2008.03.04. 12:58

Nem tudom, szerintem az OEP-t kellene megkérdezni.

De elvileg nem vehető igénybe kétféle ellátás, így hiába lehet kérni a TGYÁS-t 6 hónapra visszamenőleg, ha abban az időszakban GYES-t kaptál, nem vagy rá jogosult.

Kinek a hibája? Passz.

sedina # 2008.03.04. 11:39

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék terhességi gyermekágyi segéllyel kapcsolatban. Második gyermekem 2007. december 17-én született, mikor még az első gyermekem után kaptam gyest. Szülést követően küldtem el az Államkincstárhoz a papírokat, de január hónapban már késő volt ahhoz, hogy figyelembe tudják venni. A februári fizetésem most jött meg és kiderült, hogy még mindig gyest kapok, ugyanis a munkáltatóm nem küldött szülési szabadságról szóló papírt, valamint nekem le kellett volna mondanom a gyesről (de erről senki nem tájékoztatott!). Most csak március 1-től fogom kapni a terhességi gyermekágyi segélyt, viszont ez a 2 havi már "elúszott", mert visszamenőleg nem kaphatok semmit, mivel kaptam gyest. Az OEP honlapján azt találtam, hogy 6 hónapig visszamenőleg lehet kérni az ellátást, akkor ez nem igaz? Vagy rosszul értelmezem? Már arra is gondoltam, hogy visszautalnám én a gyest, csak kapjak terhességi gyermekágyi segélyt, az mégsem 25.000 forint, de azt mondták az Államkincstárban, hogy nem lehetséges.
Azt szeretném tudni, hogy valamilyen úton-módon hozzájuthatok-e ehhez a 2 havi elmaradt pénzhez vagy sem.
Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2008.03.04. 11:09

Igen, igényelni kell a GYED-et is, a munkáltató adja be az igénylőlapot az OEP-nek, tehát a munkáltatónak kell szólni.

tilla210 # 2008.03.04. 09:21

Amennyiben a TGYÁS-om március 15-én jár le kell e igényelnem a GYED-et külön űrlapon vagy automatikusan küldik, hiszen ugyanazok szükségesek hozzá és ha jogosult voltam TGYÁS-ra jogosult leszek GYED-re is.
Köszönöm

jtundi # 2008.02.21. 14:08

nandy!

Köszönöm szépen a választ!
Nem örülök, de ez van! :)