GYED,GYES, táppénz


ObudaFan # 2007.05.20. 10:46

Beadhatja személyesen is. LEvélben is be lehet adni, de ekkor arra kell vigyázni, hogy nem elég feladni a 3 napon belül, hanem meg kell érkeznie. Éppen ezért talán mégis szerencsésebb bevinni. Más kérdés, hogy milyen jogszabálysértésre lehet itt egyáltalán hivatkozni. Mivel a leírt érvelés szerintem nagyon kevés lesz egy perben, érdemesebb lenne ügyvéddel végignézni a határozatkat, hogy van-e értelme a pernek, és ha igen, mire érdemes hivatkozni.

mafhish # 2007.05.19. 18:39

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni:
Élettársam többedik gyermekét szülte meg, a kiírt időpont előtt pár nappal, így a szülést megelőző minimum 180 nap biztosítási időszak hibádzik, egész pontosan 6 nap híja van. Mivel azt megelőzően nem volt munkaviszonya, hanem alanyi jogon kapta a Gyes-t, így sehogy sem jött össze a 180 nap. Volt egy 10 napos próbaidős munkahelye, de mivel a munkáltató "csak" elismerte a munkaviszonyt, és "csak" az apehjárulékot fizette ki utána utólag, és sajnos nem tudta felmutatni a két évvel ezelőtti bérkartont, jelenléti ívet, munkaszerződést, ezért elutasították a kérelmet. A munkáltató egy hivatalos nyilatkozatot tett arról, hogy valóban nála dolgozott az élettársam, de ez kevés volt.
Miután a beadott THGYÁS, ill GYED igényt elutasították, fellebbezett. Újabb hónapokig tartó kűrök után a fellebbezést is elutasították. Azt írták, hogy ez ellen a döntés ellen keresetet lehet beadni a munkaügyi bírósághoz, amit az OEP-hez kell benyújtani, 30 napon belül.
Kérdésem az, hogy ez a kereset beadás egyrészt hogyan működik, levélben lehet-e, vagy személyesen kell, beadhatja a párom is, vagy csak ügyvéd, másrészt kerül-e pénzbe...?
Előre is köszönöm, ha valaki segít!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.08. 18:35

Kérni kell, de szerintem a kezelő orvosod el tudja mondani pontosan.

santo # 2007.05.08. 15:45

Még az lenne a kérdésem,hogy nekem kell-e 1 év után kezdeményeznem a százalékolást vagy automatikus?

És,ha automatikus akkor hogyan megy?

Előre is köszönöm.

Sándor

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.07. 17:32

Ha a munkaképességcsökkenésed eléri a 67%-ot, akkor ideiglenesen is megkapod a rokkantnyugdíjat. De úgy hallottam, mostanában elég nehezen van meg a 67. Valahogy mindig csak 50 meg 60 jön össze.

santo # 2007.05.07. 15:20

Szia

Tavaly 2006,06,18-án motorosbalesetet
szenvedtem,a bal lábam sérült komolyabban.Még most is
mankóval járok.És még nem tudom,hogy mikor jön rendbe.
Úgy tudom a TB. 1 max.1évig folyósítja a
táppénzt.
Az lenne a kérdésem,hogy a tb. automatikusan elindítja-e a leszázalékolásom,vagy pedig nekem kell indítmányoznom?

Továbbá mik ilyen esetben a kilátásaim?

Előre is köszönöm.

Sándor

ttimoka # 2007.02.25. 12:20

Köszönöm szépen a segítséget! Timi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.24. 15:54

Előző évben járulékalapot képző valamennyi jövedelem. Részletesebb válaszért irány Szakbarbár az Index-Szülői munkaközösség-GYÁS, GYED, GYES rovatában.

ttimoka # 2007.02.24. 12:45

Sziasztok!

Gyeddel kapcsolatban szeretnék véleményt kérni! A gyedet pontosan mi után számolják? Mert mostanában több embertől hallottam, hogy alacsonyabb volt a brutto jövedelmük, mégis magasabb gyedet kaptak! Többen azt mondták max gyedet kellett volna kapnom!
Én kórházban dolgozom, tehát a brutto pénzemben benne vannak a pótlékok is! Ezt veszik alapul, vagy csakis az alapot, és ezért kaptam kevesebbet?

A segítséget előre is köszönöm!
Timi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.24. 07:49

Azt is sejtem egyébként, mi téveszti meg őket. Ugye főszabályként amíg gyesen vagy egyúttal fizetés nélküli szabadságon is vagy. hogy lehetne a munkavállaló egyszerre rendes (fizetett) meg fizetésnélküli szabadságon? Szóval az nem akar a fejükbe menni sehogyse, hogy ma már a fizetés nélküli szabadság nem a gyes megszűnésekor ér véget, hanem a munkába történő visszaálláskor. A törvény szerint pedig a felgyűlt szabadságokat nem a "gyes folyósításának megszűnésekor" kell kiadni, hanem a fizetés nélküli szabadság után.

[PiG] # 2007.02.24. 07:24

köszönöm a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.24. 07:12

Te hivatkozz csak a Munka törvénykönyvére, abban írják elő a szabadság kiadását a munkába való visszaálláskor. Aztán mondják meg ők, hogy szerintük hol van az a speciális szabály, amelyik negligálja az előzőt a gyes melletti munka esetére.

Esetleg azt is megkérdezheted tőlük, hogy akkor most egy évig - amíg még kapod a gyest - nem fogsz szabadságot kapni. Ha belogondolnak, nekik is érezniük kell, hogy ez nonszensz.

[PiG] # 2007.02.24. 05:57

Én is úgy gondolom, hogy nem igaz, de mire tudok hivatkozni, állítólag a TÁKISZ nem hajlandó megcsinálni a papírokat, azt mondják vagy gyes vagy a szabadság kivétele, a kettő együtt szerintük nem megy.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.23. 22:41

Szerintem nem igaz. Egyébként nem egészen értem, mi baja a munkáltatóknak a gyes melletti munkával. Az őket nemigen érinti. Irigylik azt a húszezer forintot?

[PiG] # 2007.02.23. 19:29

Sziasztok!
A következő lenne a próblémám: barátnőm kislánya két éves, és vissza szeretne menni dolgozni az iskolába teljes munkaidőben. A TEÁS, és a GYED alatt 44 nap szabadság gyűlt össze, amit persze szertene kivenni. A munkáltató azt mondta, hogy amennyiben kiveszi a szabadságot, le kell mondania a gyesről, amit viszont később már nem tud állítólag igényelni. Igaz ez?

Viola79 # 2007.02.23. 08:54

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy gyesen vagyok a kislánnyal már 5.éve mivel tartósan beteg. Most lenne egy munkalehetőség, de fogalmam sincs hogy törvényesen hány órát dolgozhatok ahhoz, hogy a gyes is megmaradjon. Egyáltalán lehetséges ez így?
Válaszotokat előre is köszönöm

Kála # 2007.02.21. 06:08

Pocok-e:

Alapvető tévedés, próbaidő alatt bármely fél indoklás nélkül azonnali hatállyal megszüntetheti a munkajogviszonyt. Teljesen irreleváns, hogy épp táppénzen van-e a munkavállaló - vagyis ez a munkáltatót sem akadályozza a jogviszony megszüntetésében.

Csufi:

Akkor a jelenlegi Cst. 27.§ hogyan értelmezhető? Kezdem nem érteni.

csufi99 # 2007.02.20. 23:14

A GYES-re visszatérve, a korlátozás szerintem él, a hatályos szöveget néztem.
A megoldás , ha nagyszülő igénybe veszi a GYES-t, ám nem úgy, hogy közben bölcsiben van a pici, akkor mire kapna ellátást? A korlátozás a Gyvt-ben van, tehát a nagymama vigyáz is a picire míg dolgozol. Ez így is logikus, nem?

Pocok-e # 2007.02.20. 21:39

Nekem egy elég bonyolult kérdésem lenne: Ha valaki próbaidőn van, de közben üzemi baleset miatt táppénzt kap felmondhat?
Tehát ugyanúgy felmondhat mivel próbaidőn van vagy amíg táppénzen is van addig nem számít a próbaidő és nem mondhat fel?

Remélem érthető, mert azt megtaláltam hogy a munkáltató nem mondhat fel próbaidő alatt lévő táppénzen lévő mukavállalónak de mi a helyzet a munkavállalóval?

manoanyu # 2007.02.20. 11:58

Szia,

akkor ezek szerint ápr 1-től át kell iratni a már megigényelt GYES-t a nagyszülőkre és akkor felvehetjük akkor is ha a gyerek 5 óránál többet van bölcsiben?

Ha a nagyszülő nyugdíjas ez érinti a nyugdíját, mert anyukám azon aggódik hogy akkor nem kap nyugdíjat.

Előre is köszi a válaszotokat várva

Manoanyu

lewho # 2007.02.20. 07:26

hoppá való igaz a második hivatkozás a GYET-re és nem a GYES-re vonatkozik, bocs!

Kála # 2007.02.20. 06:20

A Cst. 27.§-ból már 2006. jan. 1. hatállyal törölték a Gyvt. 41-re visszautaló c) pont szövegét. Szerintem ez azt jelenti, hogy jelenleg már nincs ilyen korlátozás.

csufi99 # 2007.02.19. 22:56

lewho , egyrészt a mostani szabályozás azt mondja, hogy a gyermek 1 éves kora után időbeli korlátozás nélkül dolgozhat a szülő, ám a Gyvt. 41. §-ára is utal, mely szerint a gyermekek napközbeni ellátásában ( bölcsődében ) nem részesülhet, aki GYES-en van.
A megoldás az lehet, ha a nagyszülő veszi igénybe a GYES-t.

lewho # 2007.02.19. 14:15

bocs beleszólok(ha rossz majd vki kijavít:)

Cst. 19.
A gyermeket nevelő szülő, nevelőszülő, illetve gyám a gyermek gondozására tekintettel - havi rendszerességgel járó - gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) jogosult. A nagyszülő gyermekgondozási segélyre a szülő jogán szerez jogosultságot.

a nagyszülő is igényelheti.

22. § (1) 158 A gyermekgondozási támogatásra való jogosultságot nem érinti, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el, feltéve, hogy a gyermekgondozási támogatásra jogosult közoktatási intézményben a nappali oktatás munkarendje szerint tanul, illetőleg felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója.
(2) 159 A gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti, ha a napközbeni ellátást biztosító intézményben elhelyezett gyermek

  1. a Cst. 20 §-ának (1) bekezdése szerinti személy esetén egyévesnél idősebb, illetőleg
  2. a Cst. 20/A §-ának (1) bekezdése szerinti személy esetén háromévesnél idősebb, és az intézményi elhelyezés a napi 5 órás időtartamot nem haladja meg.

(3) A gyermeknevelési támogatásra való jogosultságot nem érinti, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el, feltéve, hogy az intézményi elhelyezés a napi 5 órás időtartamot nem haladja meg.

tehát való igaz nem jár a gyes....

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.19. 13:42

Nincs ilyen szabály.