Közalkalmazott, köztisztviselő, közszolgálat


Lyonee # 2012.08.15. 08:02

Vagy korengedményes vagy csökkentett előrehozott, de szerintem az utóbbi. A korengedményes azt jelenti, hogy egészségre ártalmas munkakörben dolgozott, emiatt plusz szolgálati éveket kapott.
Azon múlik a jubileumi jutalomra való jogosultsága hogy milyen módon szűnt meg a közalkalmazotti jogviszonya. Vegyétek elő a papírt.
Kérésére felmentették,
lemondott közalkalmazotti jogviszonyáról,
közös megegyezéssel szűnt meg,
felmentették, mert nem tudták tovább alkalmazni?

Lyonee # 2012.08.15. 08:51

Ok. Köszi, tényleg kikapcsoltam. Amit írtam az valójában a korkedvezmény.
Viszont, ha tényleg korengedménnyel ment nyugdíjba, akkor valószínűleg közös megegyezéssel szűnhetett meg a jogviszonya, és sem jubileumi sem végkielégítés nem járt.

natasa21 # 2012.08.15. 11:16

Kedves Lyonee!

Anyukám foglalkoztatója vállalta, hogy kifizeti a nyugdíját és az ehhez kapcsolódó postaköltséget. Igaz, hogy közös megegyezéssel szűnt meg a munkaviszony, de szóban elhangzott közöttük, hogy jutalom ill. végkielégítés azért nem jár, mert befizetik a nyugdíját. (valójában nem akartak fizetni) Viszont a hatályos Kjt. a jutalom estén nem írja, hogy közös megszüntetésnél ne járna jutalom.

Lyonee # 2012.08.15. 11:54

Ebben az esetben nem volt jogosult a jubileumi jutalomra, csak akkor, ha napra pontosan meg lett volna a 40 éve.
Anyukád a lehető legtöbbet kapta azáltal, hogy befizették előre a nyugdíját.

natasa21 # 2012.08.15. 13:36

Köszönöm a választ és a segítséget Lyonee, de akkor hogyan kell értelmezni az 1992. évi XXXII. Tv. 78.§ (4) bekezdését? Mert ez alapján akkor jogosult lenne, nem?

Lyonee # 2012.08.15. 14:16

Nem. Nem minősült anyukád a 37/B.§ (1) szerinti nyugdíjasnak, az egyik nagyon fontos feltétel nem teljesült.

natasa21 # 2012.08.15. 14:42

Lyonee
Megnéztem a 37/B. § (1) bekezdését, ez hatályon kívül van helyezve. Édesanyám pedig nem minősült a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak, mert még a megállapodást jóvá kellett hagynia a nyugdíjintézetnek. De ha nem is lenne jogosult végkielégítésre, azért még jutalomra a 78.§ (4) bekezdése alapján szerintem igen. Vagy tévedek?

Lyonee # 2012.08.15. 16:02

Már leírtam, nem volt jogosult anyukád jubileumi jutalomra. A 37/B. 2012.júl.1-től hatálytalan, de akkor hatályos volt. Ott volt felsorolva, hogy ki minősül nyugdíjasnak. Ha előrehozott nyugdíjra az életkora és szolgálati idő alapján jogosult lett volna anyukád, (de nem volt, ezért lett korengedményes) akkor kérhette volna nyugdíjazás miatti felmentését, és ha megkapta volna, csak abban az esetben járna 35 év esetén a 40 éves jubileumi jutalom. De nálatok nem ez az eset van, hanem közös megegyezéssel szűnt meg anyukád jogviszonya.
Több évre visszamenőleg több száz hozzászólásom van nyugdíjas témában, nyugodtan visszaolvashatsz.

Valimama # 2012.08.16. 09:15

Ismételten kérdezem, tud-e valaki segíteni nekem?

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi soraimra Casablanca válaszolt ugyan, azonban a feltett kérdésemre nem kaptam választ. Nagyon megköszönném, ha valaki segítene nekem ebben eligazodni. Vagy, ha nem jó helyen tettem fel a kérdést, akkor azt mondjátok meg, hova forduljak!

Bátyám egy középiskolában tanít és a közalkalmazotti fizetésének kiegészítéséül szívesen vállal olyan jellegű feladatokat, amelyek nem a szorosan vett munkakörébe tartozó, nem is feltétlen a munkáltatója a megbízó. Tehát vizsgáztatásokat, felnőttoktatásban óraadást és hasonló feladatokat. Ő ezen alkalmakkor számlát állít ki, mint számlaképes magánszemély. (jól írom? van ilyen?)
Kérdésem a következő: milyen kötelezettségei vannak ezzel a bevételével kapcsolatosan. Mert, mint mondja, Ő csupán SZJA-t fizet. Helyén való-e ez így?
Nagyon megköszönöm a segítséget.

Lyonee # 2012.08.16. 10:53

Az adózás fórumban tedd fel a kérdésedet. Keresgélj a neten, sok fórum foglakozik adózással. Könyvelőt, adószakértőt is megkérdezhet a bátyád.

Valimama # 2012.08.16. 11:10

Kedves Lyonee! Köszönöm!

renéke2 # 2012.08.16. 11:16

Kedves Lyonne.A múltév végén segitettetek,az előrehozott nyugdijam ügyében,most telt le a 8hónap felmentésem megyek a nyugdijintézthez.Most az lenne a kérésem amennyiben tudnál tanácsot adni,nem lett meg a 35évnél több közalk munkaviszonyom mert 2008.06-2009.11 hóig kiszervezett az önkormányzat egy saját maga alapitott céghez,a munkám továbbra is az iskola volt mint elötte.2009.09 01 től visszavett közalkalmazottnak.Én mint munkaerő nem muzdultam csak a fejem felett változott a munkáltató.Igy nem lett meg a 35-év.Mit tanácsolsz jól jártak el? kőszönettel.Renéke

Lyonee # 2012.08.17. 17:43

Kedves renéke2!
Valószínűleg jól, nézd jól át a két szerződést, mi van benne.
Ha munkaviszonyban dolgoztál, hiába van a szerződésben esetleg, hogy a munkabéred nem lehet alacsonyabb a korábbinál, és azok a juttatások megilletnek, de attól még nem lesz közalkalmazotti a jogviszony. Ha áthelyezéssel kerültél vissza a közalkalmazotti helyedre, akkor viszont közalkalmazottinak számít.
Azért munkajogászt is megkérdezhetsz.

renéke2 # 2012.08.17. 18:37

Kedves Lyonne.Köszönöm a tanácsot utána nézek.Üdv Renéke (a korhatár elötti ellátás 2012-től nevü fórumra irtam Nektek olvsd el légyszives)

Lyonee # 2012.08.17. 19:28

Olvastam, gratulálok a "korlátolt" ellátásodhoz. Azt hiszem, ez a kifejezés fennmarad itt fórumon, mint ahogy szafika 40 éves "akciós" nyugdíja.

Mivel tavaly kezdődött a felmentésed, ezért legalább 35 év közalk.jv esetén járt volna a jubileumi jutalom is. 2012-től már korhatár előtti ellátásra való jogosultság miatt nem menthető fel a közalkalmazott.

"kjt. 25/A.§
(8) Amennyiben a munkáltató személye azért változik meg, mert az alapító a költségvetési szervezet útján ellátott közfeladatot - az alapító közvetett vagy közvetlen, legalább többségi befolyása alatt álló - gazdasági társaság utódszervezet részére adja át közfeladat ellátási és továbbfoglalkoztatási kötelezettséggel, a közalkalmazotti jogviszony e törvény erejénél fogva megszűnik és a megszűnését követő nappal az új munkáltatóval munkaviszony létesül. Ebben az esetben az átadó és átvevő munkáltatók tájékoztatási kötelezettsége csak a (2)-(3) bekezdésben foglaltakra kiterjedően áll fenn. A munkaviszony tartalmi elemeit az e bekezdésben foglaltak szerint adott tájékoztatás és a 25/B. § rendelkezései alapján kell meghatározni és legkésőbb az átadás napjáig írásba foglalni."

Szerintem ez az eset vonatkozik rád, az természetes, hogy ugyanott végezted a munkát. Ha áthelyezéssel kerültél vissza a közalkalmazotti jogviszonyba, az lenne a jó a jubileumi jutalom szempontjából, különben semmi esély nincs rá.

renéke2 # 2012.08.18. 09:14

Kedves Lyonne.Köszönöm a felvilágositást,nem áthelyezéssel raktak vissza úgy,hogy a jub pénznek annyi,na ezért most már annak örülük, hogy általatok sikerült a nyugdij vagy (minek nevezzelek))))).Még egyszer köszönök mindent amit az én érdekemben tanácsoltatok. KÖSZÖNÖM.renéke (azért nem hagylak el Benneteket figyelek és szurkolok minden hasonló problémával küzdő sorstársamnak)

Herakles # 2012.08.22. 09:59

Sziasztok!
Meg tudná valaki mondani, hogy a közalkalmazotti bértábla szerint melyik kategóriába tartozom? J az biztos (van PhD.-m), de hogy hányas azt nem tudom!
Nem tudom mi számít bele és milyen mértékben ezért leírok mindent:

1986-1990 Szakközépiskola (ösztöndíjat kaptam, mert volt gyakorlat heti 1 nap)

1990.09.03-1993.08.16 nem közalkalmazotti munkaviszony, betanított munkásként

1993-1998 Egyetem (nappali tagozat, ösztöndíjat kaptam)

1998-2001 PhD. Ösztöndíj (nappali tagozat)

2001.12.30-2012.07.20 Közalkalmazotti munkaviszony

  • Azóta munkanélküli :-(
  • Jól tudom, hogy minden államilag finanszírozott oktatási intézményben meg kell adni bérben a nekem járó kategóriát?

Köszönöm!

Vicus70 # 2012.08.26. 09:43

Segítség!

Férjem közalkalmazottként dolgozik mint gondnok és fenntartó munkás.
Neki van egy aranykalászos Okj bizonyítványa. Valamint nehéz gépkezelői okj bizonyítványa. Valamint egy kisgépkezelői papírja és C kategóriás jogosítványa.

A munkaköri leírásban szerepel a növények ápolása és növényirtás (méreggel) stb., valamint minden nap 6-kor és 22-kor ellenőrizni kell neki az épületeket, a gépek használhatóságát is figyelnie kell stb. valamint helyettesíteni kell a sofőrt ha Ő szabadságon van. Ezzel nem is lenne gond, ha mindez így működne. Mert ugyanis a férjem minden nap 7-1/2 4-ig kint van és füvet nyír. (Gyakorlatilag ledolgozza a munkaidejét a többiekkel) Most elvégzett kibővítette a jogosítványát olyan gépre ami itt ennél a vízügynél van. Most jutott tudomásomra, hogy a munkatársa vezetési pótlékot kap és most néztem meg a kjt 66 § 1-2 bekezdését, hogy a férjemnek járna az 5 de lehetséges, hogy a 8 százalékos illetmény. Sajnos ez mellett folyamatosan azt várják tőle, hogy hétvégén mindenkinek kaput nyissa ki és engedjen be mindenkit. De ezért semmi pótlékot nem kap. Sőt tudomásunkra jutott, hogy akinek 8 általános iskolai végzettsége van és 6 év munkaviszonya az többet keres mint a férjem ezekkel a végzettségekkel. Igazából Ö keres a legkevesebbet. Valamint már 23 év munkaviszonya van.
Kérem segítsenek ezzel kapcsolatban mit tehetünk.
UI
A KJt 3 évenkénti léptetést is úgy kapta meg, hogy munkaügyi bíróságot említett.

Vicus70 # 2012.08.26. 10:13

elnézést a fogalmazásért.

Tehát közalkalmazott.
B8-ba van sorolva. Van egy 17 220 Ft Munkáltatói döntésen alapuló illetmény(ezt mindenki kapja).
Gondnok és fenntartó munkás

Kiderült vezetés után is jár pótlék amit Ő nem kap pedig helyettesít.(Van vezetéshez megbízása)
7-15.30-ig füvet nyír minden nap(akkor is amikor az embereket Ő viszi ki dolgozni).
Gondnoki feladatai is el kell látnia. (Főnökei még hétvégén is telefonálnak neki, hogy engedje be szombaton vagy vasárnap a kapun és az épületet bocsássa rendelkezésre stb.
Mivel több mindent lát el ezért gondolom a kjt 66 § 1-2 alapján jár neki ez az illetmény.
Most pedig JBC markolóból le rakta a különbözetet és az új jogosítvány be került a személyi anyagába valamint itt létezik ilyen gép.Ki is akarják neki fizetni a tanfolyam árát. De akkor mindenképpen jár az illetmény.

gutika # 2012.09.12. 14:10

Sziasztok!

2011 december 5.-kén kezdtem dogozni a Bajai Szent Rokus korházba elötte még nem dolgoztam közalkalmazotként a probaidő letelte után véglegesitetek mint szakács dolgozó rendesen szakmunkásban végeztem el a szakmát nem OKJ-s és még is 93000-Ft a bruttó fizetésem nem értem hogy miért nem kapom meg a szakmunkás minimálbért ami 108000-Ft lenne,amikor megkérdeztem akkor azt a választ kaptam hogy fiatal vagyok meg keveset dolgoztam még közalkalmazotként?Én most 24 éves vagyok!

A választ elöre is köszönöm!

boldika # 2012.09.15. 10:29

Üdv!
Segítséget kérek, hátha tudni fogja a választ valaki.Magasabb vezetői állást pályázok, a kiírásban előírt képesítési és egyéb követelményeknek megfelelek, kivétel az 5 év szociális területen eltöltött szakmai gyakorlat. Két kérdésem lenne. Eltekinthet-e a testület a z 5 év igazolásától, és beérhetik kevesebbel is, illetve elnöke vagyok egy szociális alapítványnak már 6-7 éve, az beleszámíthat a kért gyakorlatba esetleg?
Köszönettel várom a választ!

juci54 # 2012.09.20. 05:37

Én is segítséget szeretnék kérni aki tudja írja meg uj fórumotó vagyok és hogy kell megnézni és elolvasni ha a fórumon kersztül üzen valaki? válasz megköszönném az email címemre:morojudit@freemail.hu

rozsika101 # 2012.11.13. 05:04

T Fórumozók.Közalkalmazott vagyok ,portásként dolgozom az egyik patinás egyetemünkön.a szolgálati vonalon felhivtak családi ügyben a gondnok kifogásolta hogy 8 percet beszéltem.Jelentést iratott velem az esetról.Sajnos 15 napon hiányzik a védett korhoz,attól tartok , hogy ennek az ügynek folytatása lessz .mit tehetnek ellenem ,és mit jelent a védett kor ami ugytudom nyugdij elött 5 év Rózsika 101

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.13. 07:42

gutika

Szakácsoknak a szakképzetteknek járó bérminimum azaz a bruttó 108.000,- jár.

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu

twixy # 2012.11.13. 19:43

Közalkalmazottként kaphatok-e pénzkezelési pótlékot? Nem fut át napi több millió ft a kezem alatt.Étkezési díjat szedek oviban/bölcsiben.
Amennyiben nem, van-e más megoldás, hiszen hihetelen,hogy sok pénz fut át a kezem alatt és nincs semmi megoldás arra,hogy valahogyan védve legyek.
Előre is köszönöm a választ!