Segítség mit tehetek?


lakatosviktor # 2011.03.05. 23:08

Kedves Norbitron,

Általában először a leendő gyanúsítottat is tanúként hallgatják ki. Ennek az az indoka, hogy tanúként mindenkit igazmondási kötelezettség terhel, büntetőjogi következmények terhével. A gyanúsított nem köteles igazmondásra, hazudhat, amit jól esik. (Egy korlátja van ennek, mégpedig hogy mást hamisan bűncselekmény elkövetésével nem vádolhat.)

Az újabb ügyben az történhet, hogy bírósági szakaszban a bíróság a próbára bocsátásos ügyét az újabbhoz egyesíti. Ha megállapítja az Ön bűnösségét a vád tárgyává tett cselekményben (az újabb esetében, hiszen a próbás ügyben már megtörtént), mindkét cselekményért büntetést fog kapni. (Ún. halmazati büntetést fog kiszabni a bíróság, miután a próbára bocsátó rendelkezést hatályon kívül helyezte.)

Üdvözlette,
LV


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

kovacsz # 2011.03.05. 20:05

Legközelebb nem lopj.

Norbitron # 2011.03.05. 18:28

Üdvözletem!

Tavaly májusban az utcán vettem egy sráctól 2 telefont 15000ft ért akitől kérdeztem is, hogy lopottak-e. Azt mondta, hogy nem csak sos szüksége lenne pénzre. Az egyiket kb 1 hónap múlva eladtam 5000 ft ért a másikat pedig megtartottam. Novemberben telefonon felkeresett a rendőrség, hogy egy telefonlopási ügyben tanúskodnom kellene. Amikor bementem azt amit használtam lefoglalták és kérdezgettek a másik telefonról amit eladtam merthogy mind kettő telefon egy lopásból származott. Az a hely ahonnan ellopták őket körülbelül 500méterre van attól a helytől ahol én vettem, illetve tartózkodtam akkor. A rendőr aki kihallgatott cinikusan mondta, hogy milyen közel voltam a lopás helyszínétől illetve milyen véletlen és gyanús, hogy mind2 telefon nálam volt. Semmit nem kérdezett a személyről akitől vettem a telefont. Semmi papírt nem kaptam a vallomásomról, nem is jegyzeteltek. Megemlítették, hogy mivel lopott telefont adtam tovább orgazdasággal gyanúsíthatnak. Annyiban maradtunk, hogy majd keresni fognak miután kihallgatták azt akinek eladtam a telefont. Ez megtörtént majd jött egy idézés, hogy jövő hét kedden be kell mennem tanúskodni az ügyben megint.
Az az egy dolog tesz nyugtalanná ezzel kapcsolatban, hogy egy teljesen más ügyből kifolyólag 2 év próbára bocsátásom van amiből 1 év már letelt. Az első kihallgatáson mondták, hogy orgazdasággal vádolhatnak illetve attól is tartok, hogy a lopást is rám akarják fogni. Az lenne a kérdésem, hogy ez ügyben mire számíthatok? Ha feljelentenek mondjuk orgazdaságért akkor a próbára bocsátással összevonódik az ügy? Ha engem gyanúsítanának a lopással kapcsolatban akkor az idézésen tanú helyett nem gyanúsítottként szerepelnék?

A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.03. 18:49

De ha már így alakult, akkor a közvetítői eljárásnak és az úgynevezett tevékeny megbánásnak helye lehet. Akkor legalább nem ítélnek el.

guba # 2011.03.03. 18:46

Született vesztes vagy.

Szeretném tudni hogy ön szerint mi lenne a legjobb megoldás valamint hogy mire számíthatok.

Arra számíthatsz, hogy te viszed el a balhét, mert a gyóntató papod sem fogja elhinni, hogy egy széfet egy nap alatt egymástól függetlenül ketten kirámoljanak. Matematikailag is szinte kizárt.

Tommy31 # 2011.03.02. 12:50

Természetesen ezt a pár hónap letöltendőt és a kedvezményt abszolút nem áll módomban elveszíteni.Csak az édesanyámat szeretném látni.Több mint 1-1,5éve nem láttam.Utoljára amikor bent volt nálam látogatni csak akkor. Akkor elvileg nem tiltja semmi csak meg kell jelennem az adott időpontra?

lakatosviktor # 2011.03.02. 12:40

Ja, elnézést, azt hittem a külföldre utazás tilalmára gondolsz, nem olvastam az előző hozzászólást, annyira megörültem...

Szerintem a jogerősen elítélt is utazhat külföldre (mert általánosságban véve nem tiltja semmi), de a felhívás szerint meg kell jelennie a szabadságvesztés letöltésére. Ha önhibájából nem teszi, a bv. bíró megállapítja, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható.

Persze ezen kívül elfogatóparancs, vadászkutya, stb.


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

lakatosviktor # 2011.03.02. 12:38

guba: mondd már, tűkön ülünk! :-)


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

Tommy31 # 2011.03.02. 10:35

Tehát akkor ezek szerint meglátogathatom Édesanyámat?

guba # 2011.03.02. 09:59

Megvan közben, csak nem hatályos már a jogtáram.

guba # 2011.03.02. 09:56

ha önhibájából nem vonul be, akkor feltételes szabadságra nem bocsátható!

Én ezt sem találom! :)

bestia # 2011.03.02. 09:52

Köszönöm a segítséget!

lakatosviktor # 2011.03.02. 09:39

Megmondom férfiasan, semmilyen tiltást nem találtam jogszabályban. Más sem írt, ezek szerint más sem.

A lényeg, hogy a felhívásnak pontosan eleget kell tenni, mert ha önhibájából nem vonul be, akkor feltételes szabadságra nem bocsátható!


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

Tommy31 # 2011.03.01. 14:49

természetesen az ítéletre szándékomban áll hazajönni,hiszen a kedvezmény fontos! Hiszen a kedvezményből nem zártak ki és csak pár hónapról van szó.

Tommy31 # 2011.03.01. 14:45

Rendben!:) Előre is köszönöm a segítséget!

lakatosviktor # 2011.03.01. 14:39

Tommy31,

Először tisztázzuk, hogy tilos-e, vagy sem :-)


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

lakatosviktor # 2011.03.01. 14:38

Szerintem - hangsúlyozom, szerintem - nem tiltja semmi.

Obudafan! Melyik jogszabály tiltja? :) Bevallom ráugrottam és elkezdtem keresni, mert nem rémlett, hogy bármi tiltaná. Semmit sem találtam.

A Be. 146.§ szerinti kényszerintézkedés az ítélet jogerőre emelkedésével megszűnik, ha egyáltalán korábban elrendelték.

A szabadságvesztés végrehajtásának biztosítására tett intézkedés a Be. 596.§ (3) bekezdés alapján elrendelhető, de ha nem kerül rá sor, miért ne mehetne valaki külföldre?

lv


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

Tommy31 # 2011.03.01. 14:29

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Semmilyen körülmény között sem tudom meglátogatni édesanyámat? Ha a foganatbavételi papírt megkapom akkor sem?

ObudaFan # 2011.03.01. 14:18

A törvény szerint nem utazhatsz ki.

Tommy31 # 2011.03.01. 13:28

Tisztelt Ügyvéd urak, hölgyek!
Kaptam 5 év letöltendő börtön büntetést amiből majdnem 3 évet előzetesben leültem Még nem jött meg a foganatbavételi papírom. Csak az édesanyám él, de ő kint él Németországban. Útlevelem nincs, viszont személyim , jogsim van. Nem állok kényszerintézkedés alatt. A kérdésem, hogy kimehetek-e meglátogatni Németországba az édesanyámat? Vagy ilyenkor nem hagyhatom el az országot?
Válaszukat előre is köszönöm!

lakatosviktor # 2011.03.01. 12:31

Igen, teljesen ugyanaz a dolog, csak kár, hogy 10 év kellett a megvilágosodáshoz... :-/

Mondjuk abszurd is volt, hogy már végrehajtott szabadságvesztések összbüntetése esetében "túlülték" a törvényes mértéket és még ők kaptak ezért kártalanítást...


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

guba # 2011.03.01. 10:43

Igaz. A 2/2006. évi jogegységire akartam hivatkozni, de valóban hatályát vesztette 2009. januártól. Érdekes viszont, hogy a 98-as Btk novella hatályon kívül helyezte a 92.§ (2) bekezdését, 2008. évi XCII. tv. meg a tíz évvel korábbi szabályozást szó szerint emelte vissza ugyanoda. :)

lakatosviktor # 2011.03.01. 09:30

Guba: tényleg nem vitatkozni szeretnék, de Btk. egyértelműen fogalmaz:

92.§ (2) Összbüntetésbe csak olyan végrehajtandó szabadságvesztések foglalhatók, amelyeket az összbüntetésbe foglaláskor még nem hajtottak végre, vagy amelyeket folyamatosan hajtanak végre.

Ha megkezdték a végrehajtást és az folyik, helye van összbüntetésnek. De ha már befejeződött a végrehajtása, az többé összbüntetésbe nem foglalható.

Ez korábban (1999. március 1. és 2009. január 11. között) nem így volt, de a 2008. évi XCII. tv. módosította a jelenlegire, 2009. január 12-i hatállyal.


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

guba # 2011.03.01. 09:10

Lakatosviktornak abban igaza van, hogy a korábbi ítélkezési gyakorlatban valóban nem foglalták összbüntetésbe a már letöltött szabadságvesztést.

guba # 2011.03.01. 09:08

Nem egésze ezért, de valóban nincs helye. Letöltött büntetést is összbüntetésbe lehetne foglalni, ha az újabb elítélés olyan bűncselekmény okán történt volna, amelyet a korábbi jogerőre emelkedése előtt követett volna el. De itt ugyebár nem erről van szó.