lopásért kiszabható büntetés


Véleményem # 2012.01.03. 20:22

A lopásról meg a rablásról ír a kérdező. Igaz amit leírt az értelmetlen. Gondoltam ennyit segítek, mert az írására jobbat nem tudok.

23145 # 2012.01.03. 17:59

Pár évvel ezelőtt egy ismerősöm megőrzésre nálam hagyott pár dolgot.Mivel nem jelentkezett ,és már útban volt,mi ezeket a dolgokat el raktuk a padlásra.
Ennek pár éve már,és elfelejtődött a dolog.Aztán tavaly megjelent az illető a dolgaiért,és mivel mi sajnos úgy emlékeztünk,hogy ő azt már elvitte,nem is kerestük.
Feljelentett a rendőrségen,ott megjelentünk a meghallgatáson,mint tanú.
Aztán eszünkbe jutott,hogy esetleg elraktuk valahova.Szerencsénkre meglettek a dolgai,és a rendőrség által visszaszolgáltattuk neki.Most újból felhívtak a rendőrségtől,hogy 2012 01.11 én menjünk be,mert már gyanúsítottként kell kihallgassanak,mert állítólag hiányzik 2 dolog.Én mindent vissza szolgáltattam neki ami nálunk volt.Nem tudom miért keres olyat rajtam amit fogalmam sincs hol lehet.hiszen ha nálam lett volna, már akkor mikor a többit vissza adtam ,akkor ezeket is vissza adtam volna neki.Hiszen nekem nincs rá szükségem,és eddig sem volt.Semmilyen szerződést nem kötöttünk,tehát nincs róla semmilyen szerződés,hogy ő ezeket átadta volna nekem.
Most nagyon félek ettől,hogy mi lesz az ügy kimenetele.Sajnos mivel munkanélküli vagyok,még ügyvédet sem tudok fogadni,pedig ha tehetném megtenném.
Kérem ha tud segítsen nekem ebben az ügyben,hiszen jövőhéten szerdán 2012 01.11-én Rendőrkapitányságon meg kell jelennem , gyanúsított ként.Kérdésem még,hogy gyanúsítottként beidézhet e a rendőrség telefonon???Nem kell erről hivatalos idézést küldeniük???kérem mielőbbi válaszát.Nagyon el vagyok keseredve.soha semmilyen ügyem nem volt a rendőrséggel.

Dr.Attika # 2012.01.03. 17:41

Gondolom a kérdező nem jogszabályi-helyekre kíváncsi.
Ha ez volt a történeti tényállás ( ami történt ) akkor nem valósult meg sem a lopás sem a rablás. De ez a történeti tényállás valószínűtlen.
Egy szembejövő személyről, hogyan döntötte el a férje, hogy érti az angol nyelvet? Bizonyosan nem ez történt csak Önnek ez lett "beadva" a férje által.

Véleményem # 2012.01.03. 17:06

Lopás

316. § (1) Aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el.
(2) A büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, ha a lopást kisebb értékre, vagy a szabálysértési értékre elkövetett lopást

  1. bűnszövetségben,
  2. közveszély színhelyén,
  3. üzletszerűen,
  4. dolog elleni erőszakkal - ideértve azt is, ha a dolog eltulajdonításának megakadályozására szolgáló eszközt állagsérelem okozása nélkül eltávolítják, vagy a dolog eltulajdonításának megakadályozására alkalmatlanná teszik -,

e)

  1. helyiségbe vagy ehhez tartozó bekerített helyre megtévesztéssel vagy a jogosult (használó) tudta és beleegyezése nélkül bemenve,
  2. hamis vagy lopott kulcs használatával,
  3. lakást vagy hasonló helyiséget az elkövetővel közösen használó sérelmére,
  4. zsebtolvajlás útján,

j)
követik el.
(3)
(4) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha

  1. a lopást nagyobb értékre,
  2. a kisebb értékre elkövetett lopást
  1. a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon,
  2. kulturális javak körébe tartozó tárgyra,
  3. vallási tisztelet tárgyára, illetőleg vallási szertartásra vagy más egyházi célra rendelt helyiségből a vallási szertartás végzésére szolgáló tárgyra,
  4. temetőben vagy temetkezési emlékhelyen a halott emlékére rendelt vagy holttesten lévő tárgyra,
  5. nemesfémre, nemesfém ötvözetére vagy fémkereskedelmi engedélyköteles anyagra,

követik el.
(5) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha

  1. a lopást jelentős értékre,
  2. a nagyobb értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon

követik el.
(6) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha

  1. a lopást különösen nagy értékre,
  2. a jelentős értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon

c)
követik el.
(7) A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a

  1. a lopást különösen jelentős értékre,
  2. a különösen nagy értékre elkövetett lopást a (2) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott módon

c)
követik el.

Véleményem # 2012.01.03. 17:04

Rablás

321. § (1) Aki idegen dolgot jogtalan eltulajdonítás végett úgy vesz el mástól, hogy evégből valaki ellen erőszakot avagy élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetést alkalmaz, illetőleg valakit öntudatlan vagy védekezésre képtelen állapotba helyez, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Rablás az is, ha a tetten ért tolvaj a dolog megtartása végett erőszakot avagy élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetést alkalmaz.
(3) A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a rablást

  1. felfegyverkezve,
  2. jelentős értékre,
  3. bűnszövetségben vagy csoportosan,
  4. hivatalos személy, külföldi hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt, vagy közfeladatot ellátó személy ellen, e feladatának teljesítése során

követik el.
(4) A büntetés öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a rablást

  1. fegyveresen,
  2. különösen nagy vagy ezt meghaladó értékre,
  3. jelentős értékre hivatalos személy, külföldi hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt vagy közfeladatot ellátó személy ellen, e feladatának teljesítése során, illetőleg jelentős értékre felfegyverkezve, bűnszövetségben vagy csoportosan,
  4. felfegyverkezve vagy csoportosan hivatalos személy, külföldi hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt vagy közfeladatot ellátó személy ellen, e feladata teljesítése során

követik el.
(5) A büntetés tíz évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a rablást

  1. jelentős értékre fegyveresen,
  2. fegyveresen hivatalos személy, külföldi hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt vagy közfeladatot ellátó személy ellen, e feladata teljesítése során

követik el.
(6) Aki rablásra irányuló előkészületet követ el, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Aishakolade # 2012.01.03. 11:03

Üdvözlöm, a férjemet rablással vádolták meg amikor az utcán egy lánynak azt mondta hogy szia, hogy vagy. angolul szólt hozzá mert nem beszél magyarul.A lány a táskájával felé csapott mikozben trágár szavakkal illette a férjemet.A táska a kezéből kiesett és a lány elesett.A férjem a trágár szavakat értette. A lány táskáját felvette és azt mondta neki hogy addig nem kapja vissza amíg nem kér tőle bocsánatot. Két rendőr érkezett oda akik a lánytól megkérdezték hogy a férjem rablást akart-e elkövetni ellene és a lány azt mondta igen. A férjem 7 hónapot töltött előzetesben mire végre kiengedték. Lopással vádolták meg és hét hónap szabadságvesztésre ítélték amit egy évre felföggesztettek.Megjegyzem a férjem semmit nem vett ki a táskából és a lány visszakapta.Szeretném tudni hogy ilyen esetben milyen büntetés jár egy embernek.A bírónő és mindenki tudta hogy a férjem ártatlan, csak azért rótta rá ki a hét hónap büntetést mert annyit töltött előzetesben.Szándékunkban állt feljelentést tenni a magyar állam ellen, de így nem tehettünk. Kérem tudassa velem hogy valójában ilyen esetben emnnyi azt a büntetés ami jogszerűen jár.Köszönöm, Aisha.