Tartozás elévülés 5 év után létezik?


amazonas # 2017.09.06. 10:59

ObudaFan

Mivel nem vagyok jogi szakember, ezért nem teljesen értem ezt az 1 évet és hogy mik lehetnek a menthető okok és akadályok amelyek megszűnhetnek. Továbbá úgy tudom, hogy a fizetési felszólítás 2014-től már nem tartozik bele az elévülés megszakításának lehetőségeibe (lehet, hogy nem jól tudom). Az Ön által leírt megszakítási lehetőségek közül egyik sem teljesült, mert semmi ilyen nem történt.

ObudaFan # 2017.09.06. 11:47

Továbbá úgy tudom, hogy a fizetési felszólítás 2014-től már nem tartozik bele az elévülés megszakításának lehetőségeibe (lehet, hogy nem jól tudom

Ez korábbi tartozás, a régebbi szabályok irányadóak.

mik lehetnek a menthető okok és akadályok amelyek megszűnhetnek

Csak egy példa: nem tudták, ki az örökös. (Persze ha könnyem megtudhatták vlna, az más eset.)

drbjozsef # 2017.09.06. 12:19

amazonas,

A behajtó cégek rendszerint azokat a követeléseket kapják meg, amik vagy nehezen behajthatóak, vagy már el is évültek. Utóbbi esetben is érdemes lehet próbálkozniuk, hiszen az elévülés csak azt jelenti, hogy bírósági úton sem behajthatóak már, de önkéntesen fizethetsz, ha akarsz.

Gyakran bepróbálkoznak elévült követelésekkel is. De ezt csak ők tudják, te nem mehetsz biztosra. Ha erősen valószínűsíteni mered, hogy elévült, írhatsz nekik egy szép levelet, hogy sajnos a követelésük elévült, továbbiakban nem tudsz segíteni. Itt még nem kockáztatsz sokat.

Minden bizonnyal bepróbálkoznak egy fizetési meghagyással. Ennek neked időben, 15 napon belül ellent kell mondanod, ha továbbra is tartod, hogy szerinted elévült. Ha nem mondasz ellent, végrehajthatóvá válik, és akkor nem számít, hogy egyszer már elévült (értsd: kitalált követelést is behajthatnak egy jogerős FMH-val). Ha ellentmondasz, nekik kell bíróságon pert indítaniuk.

Ha tudják a követelésről, hogy elévült, de legalábbis nem tudják bizonyítani az elévülés megszakadását, akkor a behajtók itt általában ejtik az ügyet. Ha azt gondolják, hogy tudják, akkor perelnek, és ha sikerül nekik, akkor a perköltséget is neked kell fizetni. Ez a Te kockázatod. Ez a követelés többszöröse is lehet, szóval neked kell mérlegelned, akarsz-e elévülésre hivatkozni, vagy kifizeted nekik a mostani tartozást.

MiFerenc # 2017.09.06. 18:31

Köszönöm szépen a segítséget!

anita1108 # 2017.09.07. 17:03

segítséget szeretnék kérni ma kaptam egy csekket egy behajtó cégtől 70 ezerröl engedményező otp faktoring 2013 07 08 engedményezett követelés ismételt felszólítás.Nos én sem az otp-töl sem ettöl a cégtől még felszólítást nem kaptam ,ezért felhívtam őket mirről is van szó.Kérdésemre elmondták 1996-ban vettem egy videót áruvásárlási kölcsönre és valameddig fizettem arészleteket de utána nem,erreén nem emlékszem 21év után.Azt mondták küldtek felszólítást arégi címemre anyukám át is vette erreén anyukám 18 éve elköltözött és én is,söt 2013-ban amikor az ő cégüknek átadta az otp a tartozást volt velük egy lakáselőtakarékossági számlám a mostani címmemel.Ki tartja meg 21évig a befizetett csekjeit rám milyen törvények vonatkoznak most mit tegyek?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.07. 18:15

rám milyen törvények vonatkoznak most mit tegyek?

Egy csomó törvény vonatkozik rád, majdnem az összes, és igyál egy teát. Az angolok szerint az sosem árthat.

nonolet # 2017.09.07. 18:44

anita1108

Azért arra emlékszik az emberfijja,
hogy vett-e egy videomagnót vagy se.
Arra is hogy kifizette-e rendesen.

Ha vettél és nem fizetted ki rendesen, akkor

1.
Van ugye a becsületes út.
Ha valóban nem fizetted ki anno, akkor illene legalább most.

2.
A másik út, ha valóban nem fizetted ki anno, hogy
sutba vágva a becsületet hivatkozol az elévülésre.
(levélben, tértivevénnyel)

Az elévült követelés ugyanis a törvény erejével már nem hajtható be tőled (de önként megfizethető).

Ez esetben a hivatkozás hatására
vagy békén hagynak és akkor megúsztad
vagy érkezni fog egy fizetési meghagyás

Ha érkezik fizetési meghagyás, akkor
vagy fizetsz és lezárul az ügy
vagy ELLENTMONDASZ neki, ismét hivatkozva az elévülésre
(határidőn belül!!!! mert ha elkésel megy a végrehajtó)

Az ellentmondásra a válasz
vagy az lesz, hogy beperelnek és a bíróság dönt
vagy az, hogy feladják és akkor megúsztad

Ha perré alakul és veszítesz, akkor
vagy önként fizetsz
vagy jön a végrehajtó

-

Tudd, hogy minden lépés növeli a költségeidet.
A mostani 70 ezerből lesz

  • előbb (fizetési meghagyás) úgy 90-100 ezer
  • aztán (per) akár 200-300 ezer is lehet
  • plusz a végrehajtás költsége ha nem önként fizetsz

Ugyanakkor a követelés vélhetően elévült már.
Akkor évült el, ha a 21 év alatt
volt bármikor 5 olyan év egyfolytában
amikor éppen SENKI nem követelte tőled a tartozást.

Azt, hogy követelte valaki mindig
és legalább 5 évente annak kell
bizonyítania, aki most követeli.

Tehát írd meg neki, hogy

  • szerinted már rég elévült a követelés

de ha

  • ők másképp gondolják, akkor

küldjék el neked azokat az iratokat,
amik alapján szerintük MÉG nem évült el

A kapott iratok alapján aztán eldönthető lesz,
hogy elévül-e már vagy se a követelés.

Ha nem akkor fizess...
Ha igen, akkor ezt közöld és ne fizess.

anita1108 # 2017.09.08. 06:41

Nos megkérdeztem anyukámat ő emlékszik e ilyenre hiszen akkor még 20évesen otthon laktam ő sem emlékszik.Én évente4-5dolgot veszek részletre 10hónapra 1évre,ilyesmi még nem fordult elő.Ha esetleg igazuk van mért nem kerestek 21évig.2008-tól volt egy lakáselőtakarékossági számlám az otp-nél az új lakóhelyemmel telefonszámommal tehát nem mondhatják hogy nem ismerék a tartozkodási helyemet.Miközben szerződésben álltam velük,2013-ban a régi cimemmel adják másnak a követelést.Akkor végülis bárki kaphat felszólítást hogy 20-30 éve nem fizetett ki valamit.
Soha nem voltam bar listán most az mondták feltesznek ha nem fizetek,és ha fizetek mert nem akarok bonyodalmat, ezután reteghetek az 5 évvel ezelőtt vásárolt dolgok miatt?Mert csak addig öriztem meg a csekkjeimet.

nonolet # 2017.09.08. 11:03

"tehát nem mondhatják hogy nem ismerék a tartozkodási helyemet"

Nem nyomozók ők...

A szerződésed szerint a VÁLTOZÁSOKAT
neked kell(ett volna) bejelenteni...
Fogadunk?

Csak nem tetted meg! azaz szerződést szegtél.

  • *-

Hááát a papírokat, csekkeket, iratokat megőrizzük egy életre kb. mert mint látod bármikor kellhetnek.
Elférnek azok egy-két műanyag ládában :-)

-

Mint írtam az első körben írd, meg, hogy

  • szerinted már elévült
  • ezért nem behajtható
  • megfizetni pedig nem kívánod

De, ha úgy gondolják, hogy nem évült el,
akkor várod tőlük a bizonyító erejű iratokat.

Aztán ha jön valami válasz, akkor majd döntesz, hogy

  • fizetsz
  • alkudozol és kevesebbet fizetsz
  • vagy FMH-ra és perre viszed...
Jogkereső # 2017.09.08. 19:25

Tisztelt Fórum!

Úgy tudom, hogy egy behajtó cég esetén nincs szabályozva a munkadíj törvényileg, elméletben akár pofátlanul magas összeget is számolhatnak.
Ugyanakkor egy végrehajtó esetén törvényileg szabottak az árak.
Szeretném megkérdezni, hogy mikor járok anyagilag jobban: ha a behajtó céggel egyezkedek, vagy ha megvárom amíg végrehajtóhoz kerül az ügy.

Másik kérdésem, hogy a behajtó cég köteles-e számomra részletezni, hogy mekkora a tőke, a kamat és az az összeg amit munkadíjként felszámol?
Ha tényleg pofátlan ez utóbbi összeg akkor ezt kifogásolhatom-e valamilyen módon?

Továbbá érdekelne, hogy ha fiammal közös kft- nk van, melyben kényszerből, mert nem akadt más személy,20%-os részesedésem van, megtehetik-e velem, mint kisebbségi tulajdonossal, hogy elárverezik a cégrészemet?
A cég tulajdonában van egy ingatlan. Arra ráterhelhetik-e az adósságomat vagy elárverezhetik azt akkor is, ha én a min. 20%-os cégtulajdonos vagyok?
Ingatlanom nincs, autóm nincs, jövedelmem 35 610 Ft rokkantsági járadék, így a letiltható összeg kb.7-8 ezer Ft ami kis összeg egy 942 000Ft-os tartozáshoz melyről fogalmam sincs, milyen tételek és milyen összegek vannak benne mert azt nem mutatta meg a lakásomon megjelent behajtó. Szerettem volna látni a követeléssel kapcsolatos iratokat, hogy azon milyen időpontok ill. állítólagos értesítések vannak.
Gyanúm van rá, hogy 2017 márciusában elévült ügyről van szó.
Törvényes-e, hogy a behajtó cég egyszer sem keresett levélben,csak egyszerűen megjelent?

Köszönöm, ha sok kérdésemre válaszolnak.

nonolet # 2017.09.08. 21:37

Bármilyen vagyonodat elvihetik, ami nem kell minimális életvitelhez, a kft részedet is.

Ha elévülés gyanús, akkor kérd
annak a bizonyítását, hogy nem évült még el.

Jogod van az összeg részletezését és levezetését kérni.

HA MÉG nem évült el tehát fizetni kell majd előbb-utóbb
akkor mindig jobb megalkudni, mint tovább vinni az ügyet.

Ha BIZTOSAN elévült, akkor meg ezt kell megírni nekik
mindig!!!! amikor lépnek valamit.

Különösen fontos IDŐBEN ELLENT MONDANI,
ha éppen fizeteési meghagyás érkezik!!!
egy közjegyzőtől.

ObudaFan # 2017.09.09. 05:44

Szeretném megkérdezni, hogy mikor járok anyagilag jobban: ha a behajtó céggel egyezkedek, vagy ha megvárom amíg végrehajtóhoz kerül az ügy.

Ha megvárod a végrehajtót, azzal igen jelentős többletköltséged lesz.

Másik kérdésem, hogy a behajtó cég köteles-e számomra részletezni, hogy mekkora a tőke, a kamat és az az összeg amit munkadíjként felszámol?

A behajtó cég nem tud veled szemben törvényes kényszert alkalmazni, tehát ha olyasmit akarnak felszámítani, amit nem részleteznek, vagy nem jár, akkor azt nem fizeted ki nekik. Egyébként nem árt jogi képviselővel menni velük tárgyalni.

Továbbá érdekelne, hogy ha fiammal közös kft- nk van, melyben kényszerből, mert nem akadt más személy,20%-os részesedésem van, megtehetik-e velem, mint kisebbségi tulajdonossal, hogy elárverezik a cégrészemet?

A végrehajtó megteheti. Ha kell az valakinek.

A cég tulajdonában van egy ingatlan. Arra ráterhelhetik-e az adósságomat vagy elárverezhetik azt akkor is, ha én a min. 20%-os cégtulajdonos vagyok?

Nem, a cégbeli üzletrészedre terhelhetik, nem a cég vagyonára.

Törvényes-e, hogy a behajtó cég egyszer sem keresett levélben,csak egyszerűen megjelent?

Igen.

Csanika # 2017.09.13. 08:22

Üdv.
Olyan kérdésem van, hogy a munkadíj-követelés érvényesítés esetén az elévülés mennyi idő múlva következik be? Jogszabály? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.13. 10:18

Három év.

Kirácska # 2017.09.19. 10:06

Tisztelt Hozzáértők!

A mai napon otthonunkban felkeresett egy férfi Legal group behajtási irodától, miszerint tartozásom van feléjük azt jött behajtani. Hiába mondtam, hogy nem tudok tartozásról azt mondta ez egy k&h-s ügy, hívjam a fenti számot.2éve nyitottam számlát a fent megemlített banknál, nincs hitelem, ez nem hitelkártya, valamint az 1éves kislányomnak is nemrég nyitottam számlát szintén a fenti banknál nem mondták, hogy adós lennék.
Kb 10éve volt egy k&h-s számlám a munkáltatóm kérte, hogy ott nyissak, majd arra fogja utalni a munkabérem, de nem arra utalta ezért bementem pár hónapra rá egy k&h bankfiókba ahol a kedves ügyintéző hölgy azt mondta be fagyasztja a számlám, ezzel már semmi dolgom nem lesz.
Úgy mentem oda, hogy a kártya éves díját vittem magammal, de azt mondta a hölgy, hogy ezzel már semmi dolgom. Esetleg ebből adódna ez a 107ezer ft-os k&h tartozás?Mi a teendőm ilyenkor? Soha egy felszólítást nem kaptam.
Nagyon szépen köszönöm.

Vadsuhanc # 2017.09.19. 11:46

Kirácska!

Az első körben bemennék a bankba és kérnék egy igazolást, hogy a bank milyen tartozást tart nyilván a nevemen illetve milyen a nevemen lévő volt tartozást engedményezett az utóbbi öt évben másra.

Addig ne hívj senkit és ne válaszolj senkinek. ( mármint aki követelést akar behajtani.)

Kirácska # 2017.09.19. 12:24

Nagyon szépen köszönöm!

Kirácska # 2017.09.20. 10:21

Tisztelt Hozzáértők!

A bankban azt mondták 2007-ben lett nyitva számlám, azon látnak tartozást.
A hölgy azt mondta panaszt kellene tennem, de ahhoz csatolnom kellene a számla megszüntető papírt, amit akkor nem kaptam.Nem beszéltem a követeléskezelő céggel, már a számom is tudják.
Nincs ennek valami elévülési ideje?
Valamint furának tartotta, hogy se egy azonosító, ügyszám, se egy pecsét nincs azon a papíron, amit a férfi adott.
Mit tudnának javasolni?
Előre is köszönöm szépen.

gerbera317 # 2017.09.20. 10:43

Először azt kellene tisztáznod, hogy a banknak tartozol, és a Legal csak behajtó, vagy pedig a Legalnak tartozol. Utóbbi esetben teljesen felesleges külön köröket futni a banknál.

Kirácska # 2017.09.20. 10:58

Kérdeztem a bank ügyintézőt, annyit mondott, hogy át lett adva a behajtó cégnek. És, hogy Ő is azt javasolja ne vegyem fel a kapcsolatot a behajtó céggel még nem jön a panaszomra válasz.

drbjozsef # 2017.09.20. 11:02

Azon? A bankos mit mondott, az a 2007-es számlát felmondták, megszüntették?

Bár elvileg mindegy, ha a követeléskezelő megvette, akkor a bank felé elvileg nem tartozol. Azt mondta a bankos, hogy a számlán volt tartozás, de most már nincs, mert a bank engedményezte másra?

Senki sem tudja neked megmondani, elévült-e a követelés. Ha volt 5 év összefüggő időszak, ami alatt nem kerestek, akkor jó eséllyel igen. De biztosan csak bíróságon derülhetne ki, ha a másik félnek bizonyítania kellene az elévülés megszakadását.

Kirácska # 2017.09.20. 11:43

Több éve meg van szüntetve a számla. Mást nem tudott mondani sajnos. Várjak a panaszomra választ akkor okosabbak leszünk.

gerbera317 # 2017.09.20. 12:09

át lett adva a behajtó cégnek
Ezzel még mindig nem lehet kezdeni semmit. Ez továbbra is kétfélét jelenthet:
1. A banknak tartozol, de a behajtó jár el a bank nevében,
2. "át lett adva a behajtó cégnek" = "engedményezve lett egy követeléskezelőre".
Vagy egyik, vagy másik.

Kirácska # 2017.09.20. 12:59

2012.Májusában adták át az ügyem a legal teamnek. Írjak panaszt a behajtó cégnek is, mert ez már jogtalan követelés a bank szerint. El telt 5év, valamint eddig 1x sem kerestek, írtak, értesítettek.
A bank kifogja vizsgálni az ügyet, de ők már nem tudnak ezzel mit kezdeni. Ismét vissza mentem ennyivel lettünk okosabbak.
Ha, keresnének a behajtótól, mondjam nekik azt, hogy panasszal kívánok élni és a kivizsgálásig nem fizetek.
Önök szerint mi tévő legyek?

Sherlock # 2017.09.28. 11:37

Igen.