ingatlan eladás után fizetendő adó


pearl7713 # 2018.04.25. 07:18

drbjozsef
Köszönöm szépen!

fischerp # 2018.04.25. 11:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérem segítsen nekem abban, hogy egy nyereséggel eladott ingatlan esetében (2016-ban vett és 2017-ben eladott), az illetéken kívül a megvásárláshoz felvett jelzáloghitellel kapcsolatos költségek (közjegyző, banki elengedett költségek, amit eladáskor terheltek utólag, végtörlesztési díj stb.) is csökkenthetik-e az adóalapot?

Előre is köszönöm a válaszát

drbjozsef # 2018.04.25. 11:34

Én nem vagyok ügyvéd, és a választ sem tudom a kérdésre, bár szerintem sajnos nem lehet elszámolni.

Egy ügyvédi válasz hasonló kérdésre :

Dr. Bizik Zsófia 2017-03-12-n 15:06 közelében
Tisztelt Etelka!

A hatályos Szja. tv-ben a banki hitel kiváltásának költségei nem szerepelnek a megszerzéssel kapcsolatos költségek között. Szükség esetén a NAV tájékoztatását szíveskedjen kérni. Ingyenesen hívható NAV telefonszám: 0640-424242.

Tisztelettel: Dr. Bizik Zsófia, ügyvéd

Ennél jobb tanácsot én sem adhatok (itt hitelkiváltás volt a kérdés, de ha ott lehetne, akkor a felvétel is mehetne).

Kell egy állásfoglalást kérni a NAV-tól.

tmsnmeth80 # 2018.05.02. 19:40

Kedves Szakértők!

Szeretnék vásárolni 3db 1970-es építésű külön helyrajzi számmal rendelkező 4 négyzetméteres társasházi tárolót. megnevezése: tároló, tulajdoni hányad: 1/1, jellege: nem lakóingatlan.

Magánszemély vagyok.

Nem minősül lakóingatlannak, így értékesítése Általános Forgalmi Adóval terhelten történik.

Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi a mértéke az Általános Forgalmi Adónak?

Ebben az esetben az Eladónak vagy a Vevőnek kell ezt fizetnie?

Ha megvásárlom a tárolókat pontosan melyik hatóságoknak és milyen költségeket kell fizetnem?

drbjozsef # 2018.05.07. 10:17

Nem, nem csinálhatod ezt. Több okból sem.

Egyrészt a passzus amit írtál a "megszerzésre fordított összeget" írja, érted, a megszerzésre fordított összeg ott van benne a szerződésedben, amivel vetted. Nem azt írja, hogy a "kiadásoknak nem állapítható meg az értéke, akkor".

Ilyen nincs. Ráadásul csak az értéknövelő beruházások írhatóak le, a takarítás, felújítás, gazolás nem az. Nem az az értéknövelő beruházás, amire Te gondolsz, hogy kifestesz, meg parkettázol. Csak az, ami a törvény szerint az : komfortfokozat emelés, fűtési rendszer korszerűsítés, ilyenek. Az ügyvédi díjat - persze, ha nevedre szóló számlát is megtartottad - külön nevesíti, azt leírhatod.

Úgyhogy felejtsd el. Igen, adóznod kell a teljes másfél milla után, nincs itt semmi kedvezmény sajnos.

drbjozsef # 2018.05.07. 10:18

(az a passzus egyébként nagyon szűk körben alkalmazható csak, konkrétan az ajándékozáshoz kapcsolódik, ott nem lehet megállapítani a szerzéskori értéket, de ott is csak ahhoz, amelyikhez nem szabtak ki illetéket, mert ahol kiszabtak, ott az lesz a szerzési érték, és az illetékalap után kell később adózni is)

zekanya # 2018.05.07. 20:43

Tisztelt ügyvéd úr!

2016-ban vásároltam egy panel lakást 5.000.000 Ft-ért 2017. ben eladtam 7.400.000 Ft-ért. Keletkezett ezáltal 2.400.000 Ft jövedelmem. Az eladás és a vétel között egy év telt el tehát ez egész után adót kell fizetni. Költségeket nem tudok igazolni. Közben vettem egy házat 9.500.000 Ft-ért így a teljes összeget amit az ingatlan értékesítésből kaptam, beleértve a jövedelmet is új lakóingatlanba fektettem és még ugye rá is kellett fizetnem.
Kérdésem az, hogy az új 1 éven belül vásárolt ingatlanra fordítva a jövedelmem után is van a 16 % -os SZJA bevallási kötelezettségem, vagy így megúszom ezt és nem kell bevallanom jövedelemként. Vagy csak az illetékmegfizetésnél fogok kedvezményt kapni. Előre is köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2018.05.08. 05:26

A 2.4 milliós jövedelmedből legalább még a megfizetett illetéket levonhatod. Az is a szerzéssel kapcsolatos költség. Ez után kell 15% (és nem 16) SZJA-t fizetned, most május 20-ig beírnod az adóbevallásodba, és addig meg is fizetni.

Ebből nincs már más kedvezmény. Az a szabály, hogy ha lakáscélra fordítod a jövedelmedet, akkor nem kell adózni belőle, már jó 10 éve megszűnt.

Viszont, az illetékfizetésnél jár kedvezmény, csak a különbözet (9.5M-7.4M) után kell 4% vagyonszerzési illetéket fizetned. Ezt jó esetben említeni kellett volna a szerződést szerkesztő ügyvédnek, hogy aszerint töltse ki a vonatkozó nyomtatványt. De így sem késő, utólag is lehet jelezni a NAV-nak, hogy élnél ezzel a kedvezménnyel.

Krisztinka13 # 2018.05.08. 07:25

Üdvözlöm !

Még egy kérdésem lenne édesapám után örökölt ingatlannal kapcsolatban . Ha eladás után 1 éven belül vásárolunk egy házat amit részben az eladott ház árából részben Fundamenta hitelből vennénk a férjemmel közösen 50-50 %-ban akkor kell e adóznom az esetleges értékkülönbözet után ami a hagyatéki eljárás során meghatározott illetve az ingatlan eladási ára között adódik majd ? A ház nyaraló nem lakóingatlan sajnos....
Nagyon köszönöm előre is a válaszát!!

drbjozsef # 2018.05.08. 07:36

Ahogy az előtted lévő hozzászólás középső bekezdésében írtam : az ingatlan eladásból származó jövedelem másik ingatlan vásárlására költése miatt járó kedvezmény rég megszűnt.

Tehát igen, mindenképpen adózni kell a különbözet után.

Ráadásul illetékkedvezmény sem fog járni, mert lakóingatlan eladása és lakóingatlan vétele 1 éven belül számít csak, tehát a nyaraló értéke oda sem lesz beszámítható.

Krisztinka13 # 2018.05.08. 09:20

drbjozsef !

Köszönöm szépen a válaszát, és elnézést most valóban nem olvastam az előzményeket, mielőtt kérdeztem !

Dusán77 # 2018.05.10. 18:54

Tisztelt drbjozsef!

Lehet, hogy fogalomzavarban vagyok, ezért kérem a segítségét.

2016-ban vásároltam egy ingatlant 6.000.000 Ft-ért. Most eladnám 7.200.000 Ft-ért. Ha jól értem, akkor 1.200.000 Ft után fizetnem kell 180.000 Ft adót.

DE!!! A fent maradó összeget adófizetés mellett is köteles vagyok ingatlanvásárlásba fektetni? Nem költhetem, amire akarom, ami nem ingatlancélú?

Tisztelettel:
Dusán

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.10. 18:59

Miért ne költhetnéd?

Dusán77 # 2018.05.10. 19:08

"Használt lakóingatlan vásárlásához vagy bővítéséhez igényelt CSOK esetén továbbra is előírás, hogy a támogatott személy az 5 éven belül eladott lakásának vagy tulajdoni hányadának eladási árát továbbforgassa a CSOK-kal finanszírozni kívánt lakás vételárába vagy bekerülési költségébe."

Igaz, hogy ez a CSOK-nál van, de nem tudom, hogy ez normál esetre is vonatkozik-e? De ezek szerint nem!

drbjozsef # 2018.05.11. 05:44

Dehogy van, a CSOK egy vissza nem térítendő támogatás, ott cél, hogy ha már adják, ne add el a lakást másnap, és vegyél belőle BMW-t. Normál esetben - ha nem CSOK-kal, vagy szocpollal vetted az ingatlant - természetesen azt csinálsz az adózott jövedelmeddel, amit csak akarsz.

Stefi09 # 2018.05.13. 19:59

Tisztelt ügyvéd úr!
2014-ben örököltünk testvéremmel édesanyánk után egy 6 millió forint értékű ingatlant felét 1/4-1/4 arányban. 2015-ben édesapánk nekünk ajándékozta az ő 1/2 részét (1/4-1/4 arányban.
2017-ben értékesítettük az ingatlant 11.6 millió forintért.
Kérdésem, hogy helyes-e a számításom,hogy fejenként az alábbi szja-t kell befizetnünk:
Bevétel 5,8 millió (11,6/2) A 2014-ben örökölt rész után:
2,9mill-1,5mill x 0,6 x 0,15 = 126 ezer és a 2015-ben ajándékba kapott rész után:
2,9mill x 0,25 x 0,9 x 0,15= 97.875 Összesen: 205.875

Előre is köszönöm a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.13. 20:41

Egy zárójelpár hiányzik.

Syka # 2018.05.16. 18:48

Tisztelt Ugyvedur! 2015-ben vasaroltam egy felujitando ikerhazat, nagy telekkel 15.900000 Ft-ert. 2017-ben a fele telekresz levalasztasra kerult( uj helyrajzi szammal) es az ikerszomszed sajat reszevel kozosen ertekesitesre kerult ( mindketten eladtuk a hatso telekreszunket melyen lakoingatlan nem volt, amely a sajat telekreszunknek kb a fele). Az eladasi ar 24.000000 Ft-ert, igy a sajat reszemert 12.000000 Ft-ot kaptam. Az ingatlanban lakok azota is , csak a hatso telekreszt erekeditettem ilyen modon, kerdesem az lenne, hogy lell e adoznom?Amennyiben igen, akkor az ingatlan veteli arabol mennyit lehet aranyosan beszamitani (pl a 15.900000 Ft felet mivel a fele telekreszt adtam el)? segitseget elore is koszonom!

Kincses # 2018.05.17. 07:15

Tisztelt Szakértők!
10 éve tulajdonosa vagyok egy háznak. Most szeretném eladni. Kérdésem: Mennyi adót-illetéket kell fizetnem kettő lehetőség esetén:
1: A házat 12mó-ért adom úgy, hogy a vevő ad cserében egy 8mó-ft értékű lakást, a többi kézpénz.
2. Eladom 12 mó-ért, az árból veszek kb 8 mó-ért egy lakást, a többi megmarad.
Köszönettel!

drbjozsef # 2018.05.17. 07:47

Kincses,

az eladás után semmilyen adót nem kell fizetned, mert 5 évnél régebbi a szerzés. Bevallani sem kell.

A két verzió illeték szempontjából ekvivalens, mindegy hogy csináljátok, illetéket nem kell fizetned (ha az eladás utáni 3 éven belül veszed), mert olcsóbbat veszel-kapsz. A kp nem érdekes.

Mindössze az ügyvédi díj és a földhivatali eljárási díj lesz a költség. Előbbi szempontjából a lakáscsere kézenfekvőbb, egy szerződésben lerendezhető.

Ashley03 # 2018.05.17. 12:38

Tisztelt Szakértők!

2016-ban eladtam saját tulajdonú ingatlanomat 26 millió forintért.
Szeretnék venni másikat. Ha jól tudom 3 éven belül veszek, és olcsóbban akkor nem kell adót fizetnem. És ha drágábban a 26 milliónál akkor kell? Ha megosztjuk a tulajdonjogot a fiammal a 26 milliónál drágább ingatlan esetében, akkor hogy alakul az adózás?
Köszönöm a segitséget előre is.
Zsuzsa

Piroska00 # 2018.05.17. 12:42

Kedves szakértők, segítségre lenne szükségem, mert sajnos a jogi dolgokban elég gyenge vagyok. 2016-ban örököltem egy 14 m ft értékű házat, amit most ennyiért is szeretnék eladni, de viszont kb 6m ft jelzáloghitel van rajta, és kb 6,5 m ftért vennék házat helyette. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben mennyit kell adóznom majd? Beleszámít-e hogy kb a fele jelzálog hitel? Amit vennék házat kb ugyanannyit rá is kellene költeni a felújításra szóval meg lenne a 14 m ft amiért eladtam a házat. A felújítás is beleszámit az értékbe vagy csak amennyiért megveszem? Köszönöm szépen a segítséget.

drbjozsef # 2018.05.17. 13:06

Zsuzsa,

rosszul tudod.

Adózni kell, ha származik jövedelmed az eladásból. A másik lakás vétele miatti kedvezmény mér sok éve nem hatályos. (Ellenben, az illetékfizetésnél van ilyen rész)

Ha 2011-ben, vagy előbb szerezted az ingatlant, amit 2016-ban eladtál, akkor rendben vagy, se adót nem kell fizetni, se bevallani nem kell(ett volna).

Ha később szerezted, akkor feltehetőleg kellett volna már adót fizetni, és azt 2017-ben az adóbevallással bevallani, attól függ, mennyiért vetted. De még most sem késő, egy önellenőrzéssel és az adó befizetésével simán letudható.

Az viszont igaz, hogy ha 3 éven belül veszel másik lakóingatlant DRÁGÁBBAN, akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetni. Ugyanannyiért, vagy olcsóbban vett lakás esetén azt sem kell.

drbjozsef # 2018.05.17. 13:30

Piroska,

Jövedelmed akkor keletkezne, ha a hagyatéki végzésben szereplő értéknél többért adnád el. Ha ugyanannyiért adod el, akkor nincs jövedelem, nincs adó, nincs semmi teendőd az állam felé - bevallani sem kell az eladást.

Ha ennél olcsóbb lakást veszel, akkor illetéket se kell fizetned (ezt viszont a vásárlásnál célszerű jelezni az ügyvédnek, hogy adtál el másik lakást, hogy úgy töltse ki az illetékre vonatkozó nyomtatványt).

A jelzálog hitel se adó se illeték szempontjából nem számít.

Bertoo # 2018.06.04. 09:49

Üdvözlök mindenkit.

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2015-ben vásároltam egy ingatlant 8.800.000ft-ért. Idén eladnám 14.000.000.- -ért illetve örököltem egy kis házat egyenes ági leszármazottként. Azt is eladom és veszek egy nagyobb-drágább lakást. Tudom, hogy 5 éven belül adom el a lakásom tehát fizetnem kell, de így is, hogy drágábban veszek újat mint amennyiért eladom a lakást?

Köszönöm a segítséget.