ajándékozási illeték


Rogger # 2010.08.18. 12:21

Tiszteletem!

Eddig a takarékbetét ajándékozása illetékmentes volt, jól értelmezem, hogy most kp.-t is lehet ajándékozni így? Ezt is le kell papírozni és bejelenteni az APEH-nek, mint eddig?

Köszi...

r.farkas77 # 2010.08.18. 11:32

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy tudna-e segíteni mert nem egyértelmű számomra az új ajándékozási törvény. Édesanyám apja (papám) ajándékozna nekem egy kertes házat, nem élek egy háztartásban édesanyámmal, így én melyik kategóriába tartozok, kell-e illetéket fizetnem?
Köszönöm a választ

pazs # 2010.08.17. 17:30

Attól függ, mi a teher. Ha elidegenítési és terhelési tilalom (ami a jelzáloggal általában együtt jár), akkor a jogosult hozzájárulása nélkül nem fog menni, illetékmentesen pláne nem.

BBCS # 2010.08.17. 17:15

Tanácsot szeretnék kérni ...

Lakásomat - illetékmentesen- 2 felnőtt, családos gyermekemnek szeretném ajándékozni.
Az ajándékozásnál feltétel az, hogy az ingatlan tehermentes legyen? (mert nem az, és jelenleg nem tudom kifizetni a fennálló tartozást)

Ilyen esetben mit tudnék tenni?
Van valami megoldás, vagy majd csak az öröklés????

Várom válaszukat.

Előre is kösz.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.16. 11:05

Brian, elsőre is teljesen tiszta volt. Ez adásvétel, amit adómegkerülés érdekében két ajándékozásnak akartok álcázni. Ez túl azon, hogy polgári jogi szempontból érvénytelen, valószínűleg bűncselekmény is.

Norbeszt # 2010.08.16. 11:00

Tisztelt Szakértő!

5 éve édesapám halála után testvéremmel közösen örököltük szüleink hétvégi házának felét. Nővérem és édesanyám most szeretnék nekem ajándékozni az Ő részüket.Az lenne a kérdésem,hogy most mennyi lenne az ajándékozási illeték az egyes esetekben.

Válaszát előre is köszönöm:

brian61 # 2010.08.16. 09:41

Köszönöm a választ, valószínűleg én voltam félreérthető. A 2 millió Ft nem kerül a szerződésbe, ezt nekem ajándékozzák ( kell róla papír?), ebből kifizetem a tartozást. Ha jól sejtem ez sima ajándékozás.
A garázst papíron nem a 2 millió fedezeteként ajándékozom, ráadásul előbbi időpontban. tehát a kettő nem fut össze (legalábbis jogilag)
Kérdéseim ugyanazok, remélem kicsit tisztább a kép

Köszönöm

Budaijozsef # 2010.08.16. 09:29

Köszönöm a választ!

Szavaidból úgy veszem ki, hogy számodra sem egyértelmű a szerv visszafizetési kötelezettsége. Sajnos...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.16. 07:18

Ez nem ajándékozás. Ez adásvétel.

brian61 # 2010.08.16. 07:15

Kedves Hozzáértők !

Az alábbi ügyben kérnék segítséget:

Van egy kb. 2 millió Ft-os tartozásom. Ezt a pénzt édesanyámék odaadnák, hogy rendezzem az anyagi ügyeimet. Cserébe én odaajándékoznám nekik a tulajdonomban lévő garázst (kb. ugyanennyit ér). Ez nem adás-vétel, hanem ajándékozás egyenesági rokonok között, így gondolom nem kellene illetéket fizetni.
Kérdéseim:
Jogilag támadható-e ez a lebonyolítás?
Elég-e egy általunk megírt ajándékozási szerződés, vagy mindenképpen ügyvéd/közjegyző kell a lebonyolításhoz?
Ez alapján édesanyám át tudja-e íratni a garázst a saját nevére?
Ha mindenképpen ügyvéd/közjegyző kell hozzá, általában milyen költséget jelent ez az ügyben?

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.16. 06:48

Írj egy levelet a felettes szervnek, hogy hivatlból vizsgálja felül a fizetési meghagyást. Hátha.

Budaijozsef # 2010.08.16. 06:19

Valóban fmh-ról van szó.

A másik: befizettem a kiszabott illetéket.

Még egyszer, időrendben:

  • Július 22-én bedobott egy értesítőt a postás, mely szerint ajánlott levelem érkezett.
  • Július 23-án átvettem a fizetési meghagyást

a levél alapján kicsit visszalépve a kronológiában

  • Július 7-én szignálta az apehes főosztályvezető az fmh-t
  • Augusztus 7-én jogerőre emelkedett az fizetési meghagyásom (átvétel+15nap). Tudtam, hogy eddig a dátumig a közlönyben nem jelenik meg a változás, így augusztus elején befizettem a rám kiszabott illeték egészét!

Kedves Kovács Béla Sándor! Ennek fényében mit tanácsolsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.16. 04:41

Igen.

Tedus # 2010.08.15. 23:05

Egy illetékes, hozzáértő Kedves Fórumozótól szeretnék megerősítést kérni.

A mai napon lépett hatályba a 2010. évi XC. törvény (egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról) III. fejezetének, az illetéktörvény módosítására vonatkozó azon rendelkezései, mely szerint mentes az ajándékozási illeték fizetése alól az ajándékozó egyenes ági rokona által megszerzett ajándék. (Itv. 17. § p) pontja) Ezek szerint a haszonélvezet ajándékozása is mentes az illeték alól? (Itv. 15. § (2) bekezédse)

AdélDóri # 2010.08.15. 22:25

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődnék, KFT ajándékozhat-e -s ha igen, mekkora összeget - a pénztárkészletéből magánszemélynek illeték mentesen?
Köszönöm: AdélDóri

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.15. 19:18

Hogy vonatkozhatna rá a visszatérítésről rendelkező szabály, ha nem is fizette meg az illetéket? (Amit egyébként nem határozatban vetnek ki, hanem fizetési meghagyást bocsátanak ki. Azt hiszem, a kérdező eléulasztotta a jogorvoslatot.)

Budaijozsef # 2010.08.15. 15:06

Veled is csak többen lettünk...

Többiek, ha majd ránéznének a lentebb vázolt dilemmára!
Köszönöm!

Budaijozsef # 2010.08.14. 19:34

Na igen, de egy mára jogerőre emelkedett végzést megváltoztathat-e a lentebbi mondat?

Ha nem lenne az a fránya 76/1-2, akkor semmi gondom nem lenne, hisz abban a kontextusban írnak az adóvisszatérítésről, azaz a visszafizetésről.

De így csak az előtte álló mondatok vonatkoznak rám. Azaz az én esetemben alkalmazni kell a leírtakat az illeték kiszabásánál. Alkalmazni kellett volna, de nem tették... Én meg ugye nem fellebbeztem (nem fellebbezhettem egy akkor még nem létező tv-re hivatkozva). Pár óra gondolkodás után én most azon az állásponton vagyok, hogy buktam a pénzt...

Budaijozsef # 2010.08.14. 18:43

Visszatérve az én ügyemre:

Nagyon úgy néz ki, hogy a:

"A 17. § (1) bekezdése p)
pontjában meghatározott személyek által 2010. július 1. napját követően a 76. § (1)-(2)
bekezdése szerint megfizetett ajándékozási illetéket az állami adóhatóság kérelemre az
adóvisszatérítés szabályai szerint visszatéríti."

mondat csak a gépjármű és pótkocsi ajándékozási illetékének megfizetésére vonatkozik.

viszont:
Az Itv. a következő 98. §-sal egészül ki:
„98. § (1) A 12. § (1) bekezdés a) és b) pontjának, a 16. § (1) bekezdése i) pontjának, a
17. § (1) bekezdése p) pontjának, 26. § (1) bekezdése i) pontjának az egyes gazdasági és
pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi …. számú
törvény által megállapított rendelkezéseit a 2010. július 1. napján az állami adóhatóság által
jogerősen még el nem bírált illetékügyekben is alkalmazni kell."

Ez alapján kérhetem az illeték visszafizetését? Hiszen az én ügyemet 2010. július 7-én szignálta az ügyintéző. Július 22-én érkezett, 23-án vettem át. Jogerőre Augusztus 6-án emelkedett.

Budaijozsef # 2010.08.14. 18:34

Szia!
Röviden: neked már nem kell fizetni.

Budaijozsef # 2010.08.14. 18:11

Most felmerült bennem még egy kérdés. Mit jelent a következő mondat?

én a ...2010. július 1. napját követően a 76. (1)-(2) bekezdése szerint megfizetett ajándékozási illetéket... visszakapom majd.

Nézegettem az Itv-t, de a 76. paragrafus ez:

76. § (1) Gépjármű, pótkocsi tulajdonjoga, illetve gépjárműre, pótkocsira vonatkozó vagyoni értékű jog megszerzése esetén a vagyonszerzési illetéket a gépjármű, pótkocsi átírását megelőzően az okmányirodánál beszerzett készpénz-átutalási megbízás útján, illetve - amennyiben erre lehetőség van - az okmányirodán bankkártyával kell az adópolitikáért felelős miniszter rendeletében megjelölt számla javára vagy készpénzzel az okmányiroda házipénztárába megfizetni. A 89. §-ban foglaltak kivételével az ilyen jog szerzését tanúsító okiratot - a 26. § (1) bekezdésének l) pontja szerinti mentesség igénybevétele esetén az erről szóló állami adóhatósági határozat bemutatásával - annak keltétől számított 15 napon belül a bekövetkezett jogváltozás átvezetésére illetékes okmányirodánál kell bemutatni.555 558

(2) A házipénztárba befizetett illetékről az ügyfél számára számviteli bizonylatot kell kiállítani és a befizetett illetékről nyilvántartást kell vezetni, amelynek tartalmaznia kell a vagyonszerző nevét, lakóhelyét (székhelyét) és az illeték összegét. A nyilvántartás alapján az okmányiroda készpénzátutalási megbízással naponta fizeti meg az illetéket az illetékes állami adóhatóság illetékbeszedési számlája javára. Az okmányiroda a bankkártyával megfizetett, valamint a házipénztárba befizetett illetékről hetente kimutatást készít a vagyonszerző nevének, lakóhelyének (székhelyének) és a befizetett összeg feltüntetésével és azt a tárgyhetet követő hét 5. napjáig az illetékes állami adóhatósághoz eljuttatja.illeték fizetése kiszabás alapján|1illeték fizetése kiszabás alapján.

Most akkor hogy jön ez ide?
Vagy a módosításban szereplő 76. § nem az Itv-re vonatkozik?

Ez megkavart most egy kicsit...

Budaijozsef # 2010.08.14. 17:55

Lemaradt még egy kérdés:

  • Az illetéket sárga csekken fizettem be. Bankszámla számot kell megadnom a kérelemben, vagy majd a postás hozza piros utalványon?

Köszönöm!

Budaijozsef # 2010.08.14. 17:52

A rám kirótt illetéket másfél hete befizettem.
Pénteken megjelent a közlönyben az illetéktörvény (ITV) módosítása:
( http://www.kozlony.magyarorszag.hu/pdf/7947 )

27. § Az Itv. 17. §- ának (1) bekezdése a következőp) ponttal egészül ki:
/(1) Mentes az ajándékozási illeték alól:/
„p) az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokon i
kapcsolatot is) által megszerzett ajándék.”

valamint:

30. § Az Itv. a következő 98. §-sal egészül ki :
„98. § (1) A 12 . § (1) bekezdés a) és b) pontjának, a 16. (1) bekezdése í) pontjának, a 17. §
(1) bekezdése p) pontjának, 26. § (1) bekezdése i) pontjának az egyes gazdasági és pénzügyi
tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi . . .. számú törvény által
megállapított rendelkezéseit a 2010. július 1. napján az állami adóhatóság által jogerősen még
el nem bírált illetékügyekben is alkalmazni kell . A 17. (1) bekezdése p) pontjában
meghatározott személyek által 2010. július 1. napját követően a 76. (1)-(2) bekezdése szerint
megfizetett ajándékozási illetéket az állami adóhatóság kérelemre az adóvisszatérítés
szabályai szerint visszatéríti.

Kérdéseim:

  • kinek írjam a kérelmet?
  • mikorra számíthatok a pénz visszautalására?
  • tudtommal hétfőtől már él a változás. Akár hétfőn adhatom is fel a levelet?
  • ajánlva vagy ajánlva és tértivevényesen küldjem?

válaszaitokat előre is köszönöm!

Budaijozsef # 2010.08.14. 17:37

Kedves jogászok!

1-2 hete írtam a rám kirótt illetékkel kapcsolatban.
Bemásolom az akkor hozzászólásomat:

"2008-ban édesapám és testvére nekem ajándékozta a néhai nagyszülők vidéki házát. (Édesapám tulajdoni hányada 3/4, testvére tulajdona 1/4). Apukám élethosszig tartó haszonélvezeti jogot kapott.

Az illetékről síri csend volt egészen július 22-ig, ekkor levelem érkezett az apeh-től.

* július 22-én megjött a levél az adóhatóságtól.
* július 22-én a parlament megszavazta az új illetéktörvényt, mely szerint egyenes ágon illetékmentes az ajándékozás. E passzus szerint az apukám után fizetendő illeték a későbbiekben már nem lenne… De mint tudjuk a törvény a kihirdetéskor lép életbe. Információim szerint legkorábban augusztus 6-án kerülhet az új elnökünk asztalára.

A levelet 23-án vettem át. A határozat dátuma: július 9.

Kérdésem: Meg kell-e fizetnem a teljes illetéket, vagy esetleg van arra valami mód, hogy az édesapám után keletkezett részt valami módon (az új törvényre hivatkozva) elkerüljem.

Válaszotokat előre is köszönöm!"

Rexor # 2010.08.13. 10:35

Kitagadás esetén a kötelesrészi igényt sem lehet érvényesíteni (erről a végintézkedésben kell rendelkezni). Kitagadni valakit csak a törvényben meghatározott esetekben lehet (ilyen pl. erkölcstelen életmód folytatása, tartási kötelezettség súlyos megszegése, örökhagyó életére törés).