Adócsalás


azbezt # 2011.09.10. 03:04

A fenti témában kérnék segítséget.

Adott egy cég (volt munkáltató) aki nagy értékű adócsalást követ, követett el.
Ez nagy értékű áruk számla nélküli értékesítését jelenti.

Megtettem a bejelentést az APEH-nál, de furcsán néztek rám és nem igazán hiszem, hogy érdemben történik bármi is ez ügyben.

Természetesen bizonyítani tudom a csalást.

Az APEH-nál említették, hogy tettem-e rendőrségi feljelentést.

Nem tettem, de a kérdésem az, hogy van-e értelme megtenni a feljelentést?

Köszönöm a hozzáértők válaszát.

Dr.Attika # 2011.09.10. 05:41

A Nav nyomozószerveire tartozik az adócsalás elkövetése esetén a nyomozás. Ha náluk bejelentést tett, akkor nekik kell lefolytatni az eljárást. A rendőrség ugyanezt fogja mondani, de a feljelentésről nekik is kötelességük felvenni a jegyzőkönyvet és át kell tenniük a NAV-hoz.

laki79 # 2011.09.18. 15:27

Idézet:

A szóvivő közölte: G. Gy.-t egy rendbeli, az adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás, egy rendbeli, az adóbevételt nagyobb mértékben csökkentő adócsalás bűntettével, valamint kétrendbeli magánokirat-hamisítás vétségével, míg feleségét, G.-né B. B.-t egy rendbeli, az adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás bűntettével és egy rendbeli magánokirat-hamisítás vétségével vádolják.

Vajon showman barátunk letöltendőt fog kapni, vagy megússza felfüggesztettel? Mit jósolnak a jogász urak / hölgyek? Tudtommal még nem volt büntetve. Mi a jellemző ítélet ilyen ügyekben?

C a s a b l a n c a # 2011.09.19. 12:34

Az attól függ, hogy ebből a vádból mit sikerül ténylegesen a nyakukba akasztani.

A kimenetelre példa lehet Sas József esete...

Magánnyomozó # 2012.04.04. 17:35

Jó estét!

Áfára irányuló 318.§ (7).

  • 4 cég, az legelső dől-fiktív számlákkal tudja igazolni a beszerzéseit. Ez az ügyészség alapja, terhelő vallomással nincs tanúja a vádnak. Áfa visszaigénylő a tettes a többi cégvezető bűnsegéd. Egyértelmű bizonyíték, vallomás nincs.

Tudom, hogy az ügy ismereteinek hiányában nem lehet véleményt adni,de fontos volna tudnom, hogy fikcióra alapuló zárt logikai lánc elég lehet vh. ítélethez?

Dr.Attika # 2012.04.06. 10:45

laki79!
A bírói gyakorlat az, hogy "első bűntettesek" esetén ebben az esetben felfüggesztett szabadságvesztés bűntetést szabnak ki. Nem szempont, hogy "Győzike" vagy "Bea Asszony" a terhelt. Vélhetően ki fogják fizetni az "adósarat", így büntetésük a 2012. január 01-től hatályos ,ezen bűncselekményre alkalmazandó korlátlan enyhítést fogja alkalmazni a bíróság.

Gabicsek # 2012.04.06. 13:23

Zalatnayt is lecsukták elsőre, a kárérték sokat számít, hogy felfüggesztett, vagy végrehajtandó.

szokenoszarvas # 2012.04.11. 11:42

azbezt
Szerintem ha névvel tetted a bejelentést, akkor a NAV nak kötelező kivizsgálni ezt az ügyet. Ha kiderül hogy nem mondtál igazat, első körben téged vesznek elő, apeh ellenőrzés és feljelentés követi.

Az emberek nagy része biztos tud adócsalásról, vagy fekete melóról, de ha a saját munkaadóját feljelenti, hogy feketén alkalmazzák, akkor még ő is büntetést kap érte.
Így ki az az idióta aki ezt névvel megtenné.
A másik, hogy nálunk pl. az egyik cégről közismert, hogy feketén alkalmaz vagy 30 embert, és éhbérért dolgoztatja őket,(ha jól tudom jelenleg 300ft/óra kb. feketén)+ összejátszanak a helyi munkaügyi felügyelőkkel, (az egyik ajtón bemennek a felügyelők, a másikon spuriznak a dolgozók, előbbiek szemhunyása mellett) mégsem mer senki bejelentést tenni.

Nem tudom téged mi motivált erre? A becsületes állampolgár, vagy a bosszúálló volt alkalmazott?

ecilammin # 2012.04.12. 08:46

A kérdésem,hogy van e olyan illető,akit esetleg névtelenül feljelentettek feltételezhető adócsalásért?
Ha igen,mi a tapasztalata?

novak79 # 2012.05.10. 20:36

Na jó, de az eddigi hírek alapján nem igazán bizonyítható az, hogy ők ezt a pénzt egyáltalán átvették. Nincs erről tanú, nincs dokumentum,állítólag semmiféle igazolható pénzmozgás nincs Győzike és neje felé. Hivatalosan nem került hozzájuk semmiféle összeg.
Ezek után nehezen hinném, hogy a vád sokáig tartható, valószínűsítem, hogy a bíró ez ok miatt nem hoz elmarasztaló ítéletet bár tény, hogy én nem vagyok jogász...
Erről mi a véleménye az ügyvéd uraknak / hölgyeknek?

Hepé # 2013.01.24. 17:03

Üdvözletem!

Van egy cég aminek ügyvezetője a bevétele csökkentése érdekében fiktív számlákat fogad be egy másik valós cégtől. Hamis bevallást készít és az alapján adózik, ergo adócsalást követ el.

A láncban 2. cég is ugyanígy csökkenti bevételét, egy szintén valós cégtöl fogad be hamis számlákat. Ugyanúgy ahogy az első.

A 2. cégnek egyéb ügylete nincs. Bevétele és kiadása csak az 1. cégnek kiállított számlái alapján és a 3. cégtől származó számláiból adódóan léteznek papíron.

A magánokirat hamisítása és számviteli rendjének megsértése egyértelmű.

A kérdésem az lenne, hogy a 2. cég az említett esetben adócsalást követ el ezzel a cseleménnel, vagy adócsalásban bűnsegédként indítható eljárás ellene?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 17:37

Jogi személy semilyen bűncselekményt nem követhet el.

Hepé # 2013.01.24. 17:44

Ennyire rosszul fogalmaztam meg, hogy nem lehet érteni a kérdést?
Mi a hiba benne?
Nagyon fontos lenne a válasz. Felvázoltam a történteket világosan.
Köszönöm.

Dr.Attika # 2013.01.24. 18:07

Tisztelt Hepé!
Érthető amit leírt. Kollégám is értette. Ő annyit jegyzett meg, hogy a cég, mint jogi személy nem csalhat adót. Ezt a bűncselekményt, mind minden bűncselekményt csak természetes személy követheti el.
Ön írta, hogy a cég adót csalt stb.
Az Ön kérdésére a válasz, hogy cég nem követhet el adócsalást, ahogy kollégám is leírta.
A cég vezető tisztségviselője már igen, bár itt adóra elkövetett csalás valószínűsíthető.
Ez egyébként konkrét ügy?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 18:35

Még csak most tervezik, csak szeretnék tudni, mire számíthatnak. :)

Egyébként a bűnsegédre ugyanaz a tarifa vonatkozik, mint a tettesre, úgyhogy a kérdés eléggé teoretikus.

Hepé # 2013.01.24. 18:44

Nagyfőnök!
Nem tervezünk semmit. Ha így lenne, hülye lennék ide írni és nem is szeretnék ingyen jogi tanácsot. Ez egy aktuális problémája egy barátomnak. Szeretném ha mondana valamit rá, mert látom elég aktívan nyomja itt.
Amúgy pedig a bünsegédnél van leszállás... :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 19:56

OFF
Vicc volt. Azért van a végén a vigyori.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 19:57

Amúgy pedig a bünsegédnél van leszállás... :)
Pont mint a tettesnél.

Hepé # 2013.01.24. 20:28

:)
Ok, de a segédnél 2x van. Segíthetne csak 1 picit.
Light-osabb ? Vagy u. a?

Hepé # 2013.01.25. 14:22

Lehet tettes a 2., vagy bűnsegéd a felvázoltak szerint?

goldenreg # 2013.01.26. 08:32

Tisztelt Szakértők!

Több éve működő vendéglátással foglalkozó kft ügyvezetője vagyok. Tavalyi év december hónapjáig teljesen tartozás mentesen. Kifizetve fizetések, számlák, járulékok, áfa stb. Tavaly október elején tudja mindenki, megszüntették a pénznyerő automatákat. Ez súlyos érvágás volt vállalkozásomnak. A baj ugye nem jár egyedül, az italforgalom is csúnyán visszaesett (vidéken nincs pénz az emberek zsebében). Lényeg a lényeg, novemberben még tudtam fizetni, de december óta sem a járulékokat (8 alkalmazott +én) sem pedig az áfát nem tudtam megfizetni. Mai napig sajnos még a januárban esedékes bérek sincsenek teljesen kifizetve, de a maradék árukészletem ezt fedezi. Vég-elszámolni nem tudok, mert nincs rá pénz. Február 1-én bezárom az üzleteimet, és felmondok mindenkinek. Amíg nem találok magamnak munkahelyet (nem egyszerű) addig magam után tudomásom szerint tovább kellene fizetni. Nem akarok több adósságot felhalmozni! Könyvelőm nem tudja a választ.

Hepé # 2013.01.30. 10:39

Dr. Attika!

Bocsánat a figyelmetlenségért. Most olvastam vissza a hozzászólást, előtte elsiklottam felette.
Igen, konkrét ügy.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.30. 10:55

Goldenreg: felszámolás.

Hepé # 2013.01.30. 11:12

KBS, Dr, Attika!
A 2. cég vezetője adócsalásban bűnsegéd, vagy az adóra elkövetett csalásban az?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.30. 11:29

Majd a bíróság eldönti. Mellesleg sem adócsalás, sem adóra elkövetett csalás nevű bűncselekmény nincs.