tartozás elévülése?


Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 11:08
  1. Az adók és az adó módjára behajtandó követelések elévülésére soha nem kellett alkalmazni a Ptk.-t, arra külön szabályozás van.
  2. Az új Ptk. elévülésre vonatkozó szabályait csak azokra a követelésekre kell alkalmazni, amelyek a Ptk. hatályba lépése után létrejött jogviszonyból erednek.
amigo57 # 2014.07.03. 10:42

Tudtommal az új Ptk. kivette a fizetési felszólítást abból a körből, ami megszakítja az elévülést. Tehát ha fizetési felszólítást küldenek az adósnak az nem fogja megszakítani az elévülést.

Ha elévül egy tartozás, akkor azt peres úton nem lehet behajtani. Végrehajtóval 5 év után is meg lehet próbálni behajtani az adósságot? Igazából e téren sok hiányosságom van. Sajnos az adós túl rafinált, se munkahely se pénzmozgás a saját számlán, rokonét használja stb... Számomra nevetséges, hogy a fizetési felszólítást kivették az elévülésnél, mert nem értem, hogyan adhatnak az adósnak kedvező jogszabályt.

rozi62 # 2014.07.02. 19:12

NAV tartozással kapcsolatos kérdésem.Ingatlanomra 2 tételben került jelzálog NAV tartozásból,2010-ben.A tartozás 1.része még 2009 előtt keletkezett,2.tétel 2009-től,és a 3.tétel,ami az adofolyoszámlán látható.
Elévülés lehetséges e ebben az esetben,illetve ha munkáltatóm 1 hónapja munkabérem 33%át átutalta a NAV-nak az egy esetleges elévülést hosszabbíthat e meg?Elévüléssel kapcsolatos törlést nekem kell e kérnem a NAV-tól?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.02. 13:34

Ez nem a szerződés.
A levél által is használ "törlesztés" és "futamidő" kifejezések nem nagyon illenek egy hitelhez. Ki is nullázták a havi törlesztőrészlet összegét és a hátralévő törlesztések számát. Ami kölcsönnél azt jelentené, hogy már nem tartozol - és lám mégis.

Pedig az elévülés szempontjából nem mindegy, hogy hitel vagy kölcsön. Az ellentmondásosság miatt azt sem tudni, hogyan kell érteni a nem létező utolsó törlesztőrészlet esedékességét.

Spagyesz # 2014.07.02. 12:50

Igazából nem nagyon vagyok otthon ebben a témában, ha valamit félreérthetően írtam akkor elnézést kérek.
Feltöltöttem a banktól kapott levelet, remélem ezzel egyszerűbb átlátni a problémámat.
A banktól kapott levél:
http://kepfeltoltes.hu/…ltes.hu_.jpg

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.02. 11:47

Hitelszerződésben nincs törlesztés.

Spagyesz # 2014.07.02. 10:46

Az utolsó törlesztés esedékessége 2006.10.10 volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.02. 10:01

Erre nem lehet válaszolni. Nem ismerjük a szerződésedet, nem tudjuk, mi van benne az esedékességről. Az elévülés pedig az esedékességgel kezdődik.

Spagyesz # 2014.07.02. 09:46

Elévülhetnek a hitelek?

Sziasztok!

2003 ban vettem fel egy áruhitelt, amit szépen rendesen fizettem egészen 2006 ig amig ki nem lett fizetve minden becsületesen.
Nem emlékszek pontosan (és már nincsenek is meg) hogy milyen papírok elszámolókat kaptam akkor a Budapest banktól, viszont tegnap kaptam 2 levelet amikben az áll hogy van valamennyi tartozásom még mindig, és a hitelszámlára nem érkezett befizetés 2012 és 13 ban. Ha vitatkozni kívánok akkor 60 napon belül megtehetem, viszont mind a 2 levél áprilisra van dátumozva.
2006 óta semmiféle megkeresés nem történt a bank részéről.
Próbáltam telefonon beszélni az ügyfélszolgálattal ahol csak annyit tudtak mondani, hogy a hitelszerződés él, de a behajtási részleggel kell beszélni ami persze egész nap elérhetetlen volt. Ma sikerült velük beszélni, persze fogalmuk sincs mi történik, átkapcsolbak a jogi osztályra ahol hirtelen a levélben szereplő tartozás majdnem megduplázódott hipp-hopp. Persze a kedves női hangnak semmi fogalma nincs az egészről hogy a fentebb leírtak miért vagy hogyan történtek.
Nem tudom mintévő legyek.
Eleve furcsa, hogy 8 év után jut eszükbe X ezer forintnyi tartozás, visszadátumozott levelet küldenek arról, hogy az elozo 2 évben nem fizettem be semmit.

Mit tanácsoltok, mit tegyek?

Nem egy hatalmas összegről van szó, de eleve nem tudom hogy jogos e a követelés? Legszívesebben nem is foglalkoznék az üggyel, hiszen ha a bank így áll az ügyfelekhez akkor kapja ő is ugyan azt a bánásmódot, csak ugye általában a kis ember jár mindig rosszul ígyis úgyis.

Köszi előre is a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 14:56

Ez nem kérdés, hiszen már kért, a végrehajtás folyik.

Carlos007 # 2014.05.30. 14:37

És a Ptk. IV.fej. 6.? Az alábbiakban azt írták hogy most változott a törvény. A "felszólítás nem állítja le az öt évet"

ilona63 # 2014.05.30. 12:55

A fizetési meghagyást említettem de az is ebben az évben jött, tehát a Szolgáltatóval kötött szerződés megszűnését követő elévülési időn túl a Behajtó Cég megbízásából. Magyarán: A szolgáltató a behajtási jogát már elveszítette, eladta a tartozást. A kérdés, hogy a Behajtó Cég kérhet-e végrehajtást.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 12:25

Carlos, akkor újra indult az 5 év. Kicsit a postán kellett volna hagyni még azt a levelet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 12:24

Ilona, hidd el, hogy volt ott más is. A legvalószínűbb, hogy egy fizetési meghagyás.

Carlos007 # 2014.05.30. 09:19

Ebben a hónapban 26. án. 28.- án járt volna le az öt év.

ilona63 # 2014.05.30. 09:11

Én összességében arra kérnék választ, ha a Szolgáltató/Bank nem jelentkezik az elévülési időn belül, és eladja a tartozást, akkor a Behajtó Cég követelheti-e,végrehajtást kérhet-e.
Úgy olvasom, a fórumon lévő kérdések jelentős része erre irányul.
Köszönöm. Ilona

ilona63 # 2014.05.30. 09:08

Volt 1-2 felszólítás az Intrum Justitiától 2012-2013 körül valahogy, azóta semmi. Most meg ez a végrehajtás.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 08:57

Carlos, mikor vetted kézhez azt a felszólítást?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 08:56

fizetési felszólítást egy Behajtó cégtől - Intrum Justitia - azzal, hogy megvásárolta a bankkövetelését, és fizessen. Ezt követte egy bírósági végrehajtó irat, hogy letiltják a pénzét.
Kellett a kettő között lennie még valaminek. És lehet, hogy pont az szakította meg az elévülést.

ilona63 # 2014.05.30. 08:36

Üdvözlet a Fórumozóknak!
Egy ismerősöm nagy bajban van, ehhez kérnék segítséget.
Kb 10 éve felvett hitelt egy banktól, azt nem tudta fizetni, mert időközben megszünt a munkaviszonya. Kb. 2006 táján kereste meg a bank, hogy fizessen, azóta nem jelentkeztek. A napokban kapott egy fizetési felszólítást egy Behajtó cégtől - Intrum Justitia - azzal, hogy megvásárolta a bankkövetelését, és fizessen. Ezt követte egy bírósági végrehajtó irat, hogy letiltják a pénzét.
Úgy olvastuk, a banki tartozás 5 év alatt elévül. Mi a teendő? Jogosan követelőzik-e a Behajtó, és ez ellen mit lehet tenni. Sajnos most sincs olyan helyzetben, hogy a Végrehajtónak kifogást küldjön, mert az 15 ezer Ft-ba kerül.
Kérek korrekt és törvényekkel alátámasztott választ. Köszönöm.

Carlos007 # 2014.05.29. 16:20

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő lenne:
Ha a hitelező csak a saját nevében küld egy fizetési felszólítást ajánlott levélben és ezt átveszem, ez megszakítja az elévülési időt? A hitelező ügyvéd és ügyvédként is írta alá a levelet. Sem bírósági sem másféle fizetési meghagyás nem történt a dolgot illetőleg.

Várom válaszát!

Üdvözlettel:

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.27. 11:55

Pemarta, ezt elszúrtátok. A követelés elévült. (Ha ugyanis végrehajtható határozat - ítélet, fizetési meghagyás, egyezséget jóváhagyó végzés stb. - van róla, akkor már csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést.)

Az 1%-os illetéket tartod magasnak? Hát mennyi legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.27. 11:52

A nem ajánlott bedobós levél nem szakítja meg az elévülést!
Dehogynem! Csak nehéz bizonyítani.

pemarta # 2014.05.27. 11:41

Tisztelt Szakértők!

Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy szüleimnek volt egy követelése, amit az adós nem ismert el, de bírósági eljárás jogosnak fogadta el azt. A jogerős határozat után sem történt teljesítés. A szüleim a követelést két tanúval aláírt szerződésben rám ruházták. Erről tértivevényes levélben tájékoztatták az adóst (ezt nem vette át), és együttesen fel is szólítottuk a fizetésre. Korábban szüleim ötévente elküldték a megfelelő térivevényes felszólítást az adósnak, hogy a követelés ne évüljön el. Nekem most mi a teendőm ez ügyben? Mióta nem elég ez a felszólítás? Elévülhetett-e a követelés? Ha nem, ebben az esetben elég-e a tértivevényes levél továbbra is, vagy behajtóhoz kell beadnom az ügyet? EZt szívesen elkerülném, mert az adósnak egyelőre ninncs hivatalos jövedelme és vagyona, viszont az illeték igen magas, amit meg kellene előlegeznem. Egyelőre csak életben szeretném tartani a követelést. Köszönettel várom válaszukat!

Kopi86 # 2014.04.14. 12:58

A régi ptk ban sem elég a sima levél! A nem ajánlott bedobós levél nem szakítja meg az elévülést!