külterület - zártkert


nonolet # 2018.06.12. 18:23

Az a vevőtől függ... ha többet ad érte, akkor megnöveli.

ÁLTALÁBAN a "kivett" akkor értékesebb, ha beakarják építeni.

- -

A kivett egyik előnye, hogy azonnal eladható/megvehető.
Mert nem tartozik a közel 1 éves földforgalmi folyamat alá.

Cserébe néhol a helyi adó alapja lesz... a kivett.

nanemaaa # 2018.06.13. 08:19

Babó60

Tegye, ha tudja. A földhivatal nem fog engedélyt adni rá. ;) Csak a zártkertekre van könnyítés, hogy ne kelljen a bő fél éves cirkuszt végigjárni, hogy ki lehet vetetni művelés alól. Szántót nem fognak kivonni beépítés előtt.

nonolet # 2018.06.13. 09:03

Már a zártkertre sincs 2018.01.01 óta.

Szerintem.

oligaliga # 2018.06.13. 10:31

Megoldható. Csak előtte földvédelmi eljárás lefolytatására kerül sor.

Babó60 # 2018.07.26. 17:47

T.Hozzáértők!Ismét kérdésem lenne.
Ha lejárt a kifüggesztés ideje,és be is jelentkezett egy elővásárló(az önkormányzattól tudtam meg telefonon)Akkor erről hivatalból küldenek-e értesítést az eladónak,meg a vevőnék,ill. az eljáró ügyvédnek.
Sajnos nálunk ez lett a helyzet,és a pénzünket az eladótól a szerződés szerint akkor kapjuk vissza,ha az elővásárló bejelentkezéséről hivatalos értesítésünk lesz.
Várható ez hivatalból is vagy kérésre lehet beszereznünk?
Köszönöm segítségüket.

nonolet # 2018.07.26. 21:12

Hivatalból, nyugi.

BBBeus # 2018.11.07. 18:03

Tisztelt Fórumozók! Vásároltunk egy hétvégi telket (kivett zártkert, gazdasági épülettel). A telkek arrafelé körbe vannak kerítve, és annak idején a területen lévő telkekből lett leválasztva és kialakítva egy zúzott köves, szabad átjárású út.Ez az út most is jó pár magánszemély tulajdonában van, egy helyrajzi számon. Így a "telekhez tartozó" útszakasz is még az eladó tulajdonában van. Szeretnénk ezt is átvenni. Mi lenne ennek a leggyorsabb módja? Köszönöm!

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.07. 18:13

@BBBeus

Miért nem együtt vettétek meg a telekkel? Feltételezem persze, hogy a többi telektulajdonos nem él az elővásárlási jogával az “út” vonatkozásában és erről nyilatkozik is. Így mehetett volna egy szerződésbe.

Egyébként újabb adás-vétel következik a már említett tulajdonosok megnyilatkoztatásával.

BBBeus # 2018.11.07. 18:41

Blackjack21

Amikor ez kiderült - egy régi hagyatéki leltárból- , már elkészült az adásvételi szerződés. Az eladónak ez a tény "természetes" volt, hiszen majd negyven éves a történet. Egyébként lemond róla, el is ajándékozná akár. Nagyon sok tulajdonosa van az útnak. Ajándékozással meg lehetne oldani?

nonolet # 2018.11.07. 18:44

BBBeus

a "telekhez tartozó" útszakasz

Aligha van olyan, hogy a telekhez tartozó útszakasz!

Olyan van, hogy: az osztatlan közös tulajdonú magánútban is van tulajdonrésze.

Amit meg kell venned tőle, ha te is út tulajdonos akarsz lenni.

------
De az igazán jó döntés az lenne az út tulajdonosok részéről, ha:

MINDENKI önként és ingyen átadná KÖZÚT!!! céljára az önkormányzatnak azt a közös utat...
(azaz ajándékba)

Ezzel az önkormányzatra bízva a fenntartását is.

BBBeus # 2018.11.07. 19:00

nonolet

igen, gondoltam, ezért is tettem idézőjelbe.

Valóban, az lenne a legjobb, ha végre Önkormányzati út lenne.

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.08. 06:35

Ha ajándék jogcímen ruházza rád, akkor nincsen elővásárlási jog. Az illeték lesz több, de gondolom a forgalmi értéke nem jelentős, így az sem vészes.

Az önkormányzat felé történő “felajánlás” jó cél lehet, de kötelezni őket erre....ennek jobban utána kellene nézni!

nanemaaa # 2018.11.08. 08:10

Biztosan megérné az önkormányzatnak átvennie. Főleg, ha nem felel meg a közútra vonatkozó előírásoknak. :D

Bori Bori # 2018.11.30. 07:32

Szeretnék kérdezni.
Földtörvény hatálya alá tartozó zártkert adásvétele van folyamatban, az engedélyezési eljárásnál tartunk, a telken megkezdett építkezés. Foglalót fizetett a vevő.
Most tudtuk meg, hogy a vevő elkezdett építkezni a telken, háztetőt rakott a házra, betonozgatott, használta a vizet. Valamelyik hülye eladó kulcsot adott neki fűnyírásra, állagmegóvásra. Birtokbaadási jkv. nem készült.
Mi történik, ha az egyik eladó meghal, vagy valamelyik eladó visszalép?

Bori Bori # 2018.11.30. 07:48

Négy eladó van.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.30. 07:55

Semmi különös - és nem léphet vissza.

Bori Bori # 2018.11.30. 08:05

Ha például a bizottság nem engedi az adásvételt (ettől félek a legkevésbé), kérhet a vevő kártérítést az értéknövelő beruházásokért? Nem engedtem meg, hogy építkezzen.

gyendre # 2019.01.09. 14:36

Van egy müvelésböl kivont zártkertem 1/1 tulajdoni hányadú.3% bépíthetöséggel.külterület.A telekalakítási szabálynál kisebb területü.
Telekké alakíthatò?nyaraló telekké pl,hogy a beépíthetöség elérje a 10% -ot?
Egy helyrajzi szàmon nyilvántartott földterület.-telek definiciònak mintha megfelelne.
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.09. 16:54

Vagy zárt kert vagy külterület. Egyszerre nem lehet.
Bár nagyjából mindegy, mert építési telek csak belterületen van.

nanemaaa # 2019.01.11. 08:58

Pontosabban építési telek beépítésre szánt területen van. A mezőgazdasági terület beépítésre nem szánt terület.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.11. 10:23

Úgy. :) Köszönöm!

nonolet # 2019.01.12. 00:02

"Vagy zárt kert vagy külterület."

???

Külterület lesz az, zártkert már nem létezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.12. 07:57

De, az ingatlan-nyilvántartásban igen. Próbáld csak ki: https://gate.gov.hu/…ap/ApServlet?…

nonolet # 2019.01.12. 23:04

De csak a keresőben... a tulajdoni lapon már nem.

Eternalsailor # 2019.06.25. 02:38

Tisztelt Hozzáértők!

A következő informaciót találtam egy dokumentumban:

1 Külterületen az állandó jellegű lakó- vagy üdülőépülettel beépített földrészletet, ha
területe nem éri el a 800 m2-t, művelés aló kivett területként tartjuk nyilván.

3 (ha ugyan ezen elhelyezkedésű telek mérete meghaladja a 800 nmt, es a rajta álló épület területe a 36 nm-t, a tulajdonos kérheti az épület és a hozzá tartozó udvar művelés alól kivett
területté nyilvánítását."

Tehát az első pont a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha én kinéztem magamnak pl 734 nm-es, külterületen lévő, a tullapon zártkerti besorolású telket egy lakható nyaralóval rajta, akkor az automatikusan kivontnak számít és nem terheli a hosszadalmas kifüggesztési procedúra? Szabadon megvásárolhatom?

A második pontnál pedig mi a menete a lakóingatlan területének művelési ág alóli kivonásának? Meddig tart? Mibe kerül?

Előre is köszönök minden releváns és aktualis jogi szabályt eme témában.