állandó / ideiglenes lakcím


ttip # 2018.03.01. 09:24

Szerintem félreértettél, a másik ember személyes adatának nyilvántartásban való rögzítésének részleteihez nincs köze. Hogy az üzletfelek általában ismerik egymás címét, azt nem vontam kétségbe, mert erről egyáltalán nem is volt szó.

nonolet # 2018.03.01. 09:54

wers

Megnéztem a törvényt.

Valóban rossz a szóhasználatom...
A jövőben figyelek rá, hogy:

"Lakóhely" = a régebbi állandó cím
"Tartózkodási hely"= a régebbi ideiglenes cím

Bármelyik cím pedig "Lakcím".

- -

5.§ E törvény alkalmazása során:

(2) A polgár lakóhelye:
Annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él.

A lakcím bejelentés szempontjából

lakásnak tekintendő !!!

az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet
a polgár életvitelszerűen otthonául használ,
TOVÁBBÁ
... az a helyiség !!!!, ahol
valaki szükségből !!!! lakik,
vagy
amennyiben más lakása nincs, megszáll !!!

(ez utóbbiak miatt lehet gyakorlatilag bárhová lakcímet bejelenteni)

(3) A polgár tartózkodási helye:
Annak a lakásnak a címe, ahol

  • lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül -

három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.

(4) A polgár lakcím adata:
Bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).

(5) A polgár értesítési címe:
Az a cím (címhely, postafiók vagy postai szolgáltató hely), amelyet kapcsolattartásra szolgáló elérhetősége céljából a lakcímén kívül a polgár bejelentett.

(5a) Szállásadó:
Az a személy, aki jogosult egy természetes személynek valamely lakás vagy lakás céljára szolgáló egyéb helyiség használatát biztosítani.

- -

wers # 2018.03.01. 09:59

Szerintem félreértettél” :)) így az újabb magyarázatot is hozzá olvasva rosszabb a helyzet, nem félre, hanem már egyáltalán nem. De sebaj. Ezzel még együtt tudok élni ;)

nonolet # 2018.03.01. 10:00

ttip

"Lakóhelyet bejelenteni nem a kiköltözés, hanem a beköltözés alkalmából lehet, sőt, kötelező. "

Ez az alap eset.

Két kivételt látok.

1.
HA bejelenti, hogy "külföldre" költözött

Ekkor csak kijelentenie kell és kap egy új lakcímkártyát.
Ami közli a külföldi lakóhely tényét.

2.
HA hajléktalan lesz.

Ekkor település szintű lakcímet kap.
Ami (gondolom) egyben a kijelentés is.
Azaz a gyakorlatban ez is csak kijelentésként működik...
Mivel semmilyen konkrét címre nem jelentkezik be.

wers # 2018.03.01. 10:02

Hol egy piros toll? Bekarikázom a naptárban. Nonolet elismerte, hogy igazam van!!! És ezt még le is írta. Bár biztos ami biztos, csak úgy nem hisz nekem, de a törvénysora igazoják szavaimat.
Nonolet, ugye nem fájt? :))))

wers # 2018.03.01. 10:24

... az a helyiség !!!!, ahol
valaki szükségből !!!! lakik,
vagy
amennyiben más lakása nincs, megszáll !!!

(ez utóbbiak miatt lehet gyakorlatilag bárhová lakcímet bejelenteni)

ez viszont továbbra is téves következtetés

nonolet # 2018.03.01. 12:40

helyiség az egy nagyon tág fogalom...

- -
OTÉK

Helyiség:
A rendeltetésének megfelelően

  • épületszerkezettel minden irányból körülhatárolt
  • járófelülettel rendelkező tér

a beépítetlen tetőtér kivételével.
- -

Mi nem fér ebbe bele, aminek van padlója?

A zártkert sufni is >> helyiség!
Ezért lakóhely lehet...

(címképzés után, ha még nincs címe)

wers # 2018.03.01. 12:59

nonolet neee kérlek, nélküled is fáradt vagyok

Egyébként régebben poénból be akartam jelenteni páromat Székesfehérváron a Berényi út 72 - 100 címre, mert megállapítottam, hogy lassan már ott is alszik. Valahogy nem a tulajdonos aláírását hiányolták, de édesen mosolyogtak :)

Szomorú örökös # 2018.03.01. 16:46

wers

Az adásvételi szerződés, ha nem tartalmaz olyan részt, ami kérdésessé teszi, hogy az elóról a vevőre átruházódik (biztos nagyon csúnyán írtam) a tulajdonjog, és az ingatlant birtokba veszi a vevő, akkor simán elég a széljegy a tulajdoni lapon.

Nos amennyiben figyelmesen olvastál, akkor pont ezt írtam én is!

AZ ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS ÖNMAGÁBAN ÉDESKEVÉS, KELL HOZZÁ A BIRTOKBAADÁSI JEGYZŐKÖNYV IS MINIMUM, MERT EGYEDÜL AZ BIZONYÍTJA, HOGY TE MÁR BEKÖLTÖZTÉL, A BIRTOKODBA KERÜLT AZ INGATLAN!!!

Bár a hivatalnok a tulajdoni lapot is megemlítette, mint lehetséges opciót, de megsúgom, egy hónapja teljes rendezés megtörtént és mégsem kaptam még tulajdoni lapot a kezembe, pedig azt az ügyvéd útján mindenképpen meg kell kapnom.

Persze ezek után tovább írogasd csak azt a marhaságot te is meg a többiek is, hogy elég kell legyen az adásvételi szerződés egy lakcímbejelentéshez! Ja, és a széljegy is kevés, ha nincs birtokbaadási jegyzőkönyv minimum a kezedben. Amit ráadásul minden egyes közműszolgáltató is megkövetel a szolgáltatások átírásakor.

Szomorú örökös # 2018.03.01. 16:48

nonolet

Te segg hülye vagy az ügyintézéshez az már biztos...

Te meg a kulturált fórumozáshoz, főleg amíg ilyen sötét primitív bunkó paraszt módjára írsz másnak. De mostantól rohadtul nem érdekel, mit írsz, mert ignorálni fogom. ;-)

Szomorú örökös # 2018.03.01. 16:59

wers

Már csak azt kellene a kedves bérlőknek is megjegyezni, hogy nem csak jogaik vannak hanem kötelezettségeik, azaz kiköltözéskor másik lakóhelyet kell bejelenteni.

No látod, ha ez így lenne, akkor a tisztelt kérdező problémája sem létezne. Ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy az új lakásának tulajdonosa a hunyó. Szimplán az is lehetséges, hogy ez a renitens lakásbérlő úgy gondolta, végre talált egy madarat, akinek a lakásában állandó lakhelyet tudott bejelenteni és bolond lenne innen kijelentkezni, mert onnan kezdve simán elég a tartózkodási hely bejelentése is az új helyen.

Mellesleg anno tudod mit mondott a rendőr, amikor gyerekverésért kitettek egy házból egy drogos alkoholistát? Azt mondta, hogy a pasinak joga van ott tartózkodnia, mert ott van az állandó bejelentett lakhelye! No erre varrjál gombot! És akkor ezek után ha ezt a vonalat követjük, akkor az a bérlő bármikor visszamehetne abba a korábbi bérletébe, ahová állandó lakcíme van bejelentve, mert neki joga van ott tartózkodni? Hát nem kicsit nevetséges ez a gondolatmenet, de ezt egy rendőr közölte megint élőben. Sajnállak benneteket, amikor ezért folyamatosan lehülyéztek, de ez mind-mind személyes tapasztalás.

És mellesleg a NAV-hoz bementem - megjegyzem azért, mert személyesen biztosabbnak gondoltam az ügyintézést - hogy a vállalkozási székhelyet megváltoztatom, hogy utána azokban a kérdésekben is tovább tudjak lépni (pl. addig nem pecsételhettem az új székhelyet tartalmazó bélyegzővel és társai). Akkor ott közölte a hölgy a pult mögött, hogy ezt csakis elektronikusan én tudom online megtenni. Aztán amikor megemlítettem, hogy a korábbi ügyfélkapus email címem is megszűnt és azt is akkor online át fogom írni, na akkor mondta, hogy ezt sajnos csakis ott nála élőben lehet megváltoztatni, amely címre aztán kaptam egy megerősítő emailt és úgy lett teljes a történet. Szóval nem én vagyok a hülye, de ettől még lehülyézhettek, csak akkor nem csak nekem lesz rossz véleményem rólatok, hanem bárkinek, aki ezeket elolvassa. Pl. nonolet sohasem volt kulturember, ha fórumozásról volt szó, mindig is sötét bunkó paraszt volt, de rólad eddig soha nem volt ilyen véleményem, ne haragudj. És örülnék, ha nem okoznál csalódást. ;-)

wers # 2018.03.01. 17:05

Kedves Szomorú örökös.
Én vagyok lemaradva. Elnézésedet kérem. Valóban már csak bejegyzett tulajdoni lappal. Sok helyen még tulajdonjog lemondással sem. Birtokbavételivel szinte már sehol. Most is jönnek a hozzászólások az ország minden részéről. Ez kb. fél éve szigorodott. Holtig tanul az ember.

Szomorú örökös # 2018.03.01. 17:06

wers

Nekem birtokbavételivel elfogadták, azóta végre ide szól a lakcímkártyám. Ez azért még működik nálunk!

ttip # 2018.03.01. 17:21

Ajánlott ezért minden bérlőnek, hogy legyen két tanúval aláíratott bérleti szerződése, és azzal beköltözés után mihamarabb jelentse be az állandó lakcímét az albérletbe. Így biztosan nem marad a korábbi lakóhely a nyilvántartásban. Ez teljesen jogszerű, a tulajdonosnak ezt nincs joga megtiltani.

Szomorú örökös # 2018.03.01. 17:28

ttip

Én az ilyen, tulajdonos által kiadott lakásban létrejött bérleti viszonyt csakis tartózkodási helyként engedném, és a jogszabályt is nagyon gyorsan ezen a téren változtatni kell. Csak akkor legyen bérleti viszonyba állandóra bejelentkezni, ha az önkormányzati lakás. Úgy gondolom, hogy mindenki meg tudja oldani az állandó lakhely kérdését valamelyik hozzátartozójánál és egyébként is nincs is lényege, mert ha van tartózkodási hely bejelentve, akkor úgysem az állandó lakcímén fogják keresni. Ez így lenne korrekt, nem pedig úgy, hogy boldog-boldogtalan bejelentkezhet a lakásomba egy sajtpapír szerződés alapján az én tudtom nélkül is. Ne nézz hülyének, mert ezt leírtam, de azt hiszem, hogy ez lenne a normális jogviszony, nem pedig az, amit elviekben a jogszabály megenged.

És nem "mihamarabb", hanem beköltözést követően 3 munkanapon belül, ahogy a törvény szól.

wers # 2018.03.01. 17:34

Még annyit hozzá,ekkora forgalom az okmányirodás csopotnál a neten fél éve nem volt. 100 fölött kaptam választ. Ez azt jelzi napi proléma, és még képlékeny. Na meg, hogy ceretnek :)))

ttip # 2018.03.01. 17:55

Rajta szomorka, változtassad meg a jogszabályt.

Addig is, amíg szomorka ezt elintézi, minden bérlőnek erősen ajánlott, hogy állandó lakóhelyet jelentsen be a bérleményébe. Ez minden bérlőnek törvény adta joga.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 05:38

ttip

minden bérlőnek erősen ajánlott, hogy állandó lakóhelyet jelentsen be a bérleményébe. Ez minden bérlőnek törvény adta joga....Ajánlott ezért minden bérlőnek, hogy legyen két tanúval aláíratott bérleti szerződése

Na ja, még akkor is, mi, ha van egyébként állandó lakcíme? Neked a törvény adta jogod az, hogy itt koptasd a körmeidet, másnak meg törvény adta joga, hogy eldöntse, be akar-e bárhova is jelentkezni és milyen célból. És még az is a te ajánlásodnál sokkal magasabb szint, hogy esetleg inkább közjegyzői okirattal legyen bérelve az a lakás, mert lehet az ő érdekei is sokkal jobban érvényesülhetnek. Hogy te ezek után mit ajánlasz nekik erősen, hogy szerinted erre elég egy sajtpapírra írt szerződés is két légből kapott tanúval - amivel mellesleg sok esetben ők is és a tulajdonos is kitörölhetik a hátsójukat - arra magasról tenni fognak, hiszen az csak egy okostóbiás ajánlása marad, nem pedig törvényes kötelesség. ;-)

De ettől még ez is tény marad:

Már csak azt kellene a kedves bérlőknek is megjegyezni, hogy nem csak jogaik vannak hanem kötelezettségeik, azaz kiköltözéskor másik lakóhelyet kell bejelenteni.

Sőt ha tartózkodási helyként jelentik be a bérleményt, akkor annak megszüntetése is kutya kötelességük és nem a tulajdonosra ott hagyott plusz feladat, hogy fiktiválja. ;-)

wers # 2018.03.02. 06:05

Na ja, még akkor is, mi, ha van egyébként állandó lakcíme?
Akkor tartózkodási helyet jelet be.

másnak meg törvény adta joga, hogy eldöntse, be akar-e bárhova is jelentkezni és milyen célból.

Nem. Törvény adta kötelessége, hogy bejelentse hol lakik.

ttip # 2018.03.02. 08:09

A bérlő joga eldönteni, hogy állandó vagy ideiglenes lakcímet jelent be az albérletbe. De valamilyen lakcímet bejelenteni kötelező. Szerencsére már nem kell hozzá a tulajdonos külön aláírása: elég bemutatni a két tanúval aláíratott bérleti szerződést. Ajánlatos albérletbe is állandó lakcímet bejelenteni.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 09:30

wers

Ha valaki nem jelentkezik be valahová, az nem feltétlen jelenti azt, hogy bűnöző és bujkál. Viszont éppen van egy ismerősöm, aki válik és a jelenlegi lakásába szándékosan nem jelentkezett be, mert anyagi vitáik vannak még. Nyilván neki is oka volt, hogy a bejelentett címe a valamikori közös otthon maradt. A levelekkel megtalálják, a szolgáltatások a néven vannak, mi baja lehet belőle? Nyilván semmi.

ttip

Attól, hogy te egyfolytában szajkózod, attól még nem lesz kötelező, mert úgyis az állampolgár joga marad eldönteni, hogy egy bérelt lakásban milyen jogcímen jelentkezik be. Ha valaki meg akarja egyéb jogi okokból tartani az állandó címét - van ilyen is - akkor nyilván te vért pisilhatsz, akkor is csakis tartózkodási helyet fog bejelenteni.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 09:33

ttip

És azt is gondold végig, hogy erőlteted még tovább ezt a tanúkkal aláírt sajtpapirt, amikor minden értelmes jogász itt is inkább a közjegyzői okiratot javasolja. Főleg azok, akik foglalkoznak a tulajdonos jogaival is. Mert hát attól, hogy kiadja a lakását, még ezekről nem mondott le.

wers # 2018.03.02. 09:34

A törvény nem tesz kivételt. Vagyis egy-két van, pl. ha valaki börtönbe megy, annak nem kell oda lakcímet bejelenteni. A válás nem szerepel a kivételek között.

Ez már csak kekeckedés, de naooon jól esik, mit is akartál itt írni?:
és milyen célból” ugyan milyen alternatívák vannak lakcímbejelentésnél?

ttip # 2018.03.02. 09:48

Sokan nem tudják, hogy az albérletbe is be lehet jelenteni állandó lakcímet. Az állandó lakcím az albérletben sok előnnyel jár, ezért minden bérlőnek erősen ajánlott. Elég hozzá egy két tanúval aláíratott bérleti szerződés, de a közokiratba foglalt bérleti szerződés is jó. A tulajdonosnak nem kell külön aláírnia a lakcímjelentő lapot, ha ilyen bérleti szerződést mutat be a bérlő az állandó lakcím bejelentéséhez.

nonolet # 2018.03.02. 09:53

"aki válik és a jelenlegi lakásába szándékosan nem jelentkezett be"

Ami... ha MÁR NEM LAKIK TÉYNLGESEN a régi lakásban, akkor

1.
Törvény sértő.

2.
SEMMIRE NEM JÓ!!!! valójában

Hisz semmiféle igényt NEM ALAPOZ meg a "Lakóhely" cím,
HA!!!
TÉYNLGES NEM OT LAIKK.

A válóperben csak az ottlakás/nemottlakás TÉNYE fog számítani!

A bejlentett "Lakóhely" címet magasról leszarja a bíróság a döntéskor...

- -

Tényleg képtelen vagy megérteni,
hogy

  • a bejelentett cím
  • a lakáshasználatára nézve
  • SEMMILYEN jogot nem alapoz meg!

és épp ezért

  • nem is bizonyít semmit ...