állandó / ideiglenes lakcím


Szomorú örökös # 2018.03.02. 13:59

ttip

Elég hozzá egy két tanúval aláíratott bérleti szerződés, de a közokiratba foglalt bérleti szerződés is jó.

Ha már annyira szereted az "erősen ajánlott" kifejezést, akkor más, sokkal fontosabb esetben miért nem használod?

Helyesbítsük ki úgy, hogy legyen valami értelme is:

Elég hozzá egy két tanúval aláíratott bérleti szerződés, de ERŐSEN AJÁNLOTT inkább a közokiratba foglalt bérleti szerződés.

Egyébként csak halkan megjegyzem, hogy te az albérlők oldalát preferálod, de mi a véleményed arról, amikor a bérlőnek felmondanak, de azzal nem dicsekszik el a járási hivatalban? Pedig akárhogy is nézzük, a "jogviszonya" a felmondási idő lejártával megszűnik, ergo semmilyen jogcíme nincs fenntartani a bejelentett lakhelyét vagy tartózkodási helyét és inkább erről kéne még a jogszabálynak szólni, hogy ilyen esetben, ha teszem azt a tulajdonos ezt jelzi a hivatalban, akkor a lakcím vagy tartózkodási hely szűnjön meg automatikusan.

Inkább ezen mazsolázgass inkább még, és ne ugyanazt a marhaságot szajkózd. Ha valakinek állandó lakhelye van, akkor hiába fogod „erősen ajánlani”, attól még az illető csakis tartózkodási helykén fogja bejelenteni. Csak úgy látom, te kb. olyan diktatórikusan szeretnéd ezt rendezni, mint Viktorunk az ország rendjét, azaz semmilyen szabad akaratot nem hagynál meg, ha rajtad múlna. ;-)

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:10

wers

ugyan milyen alternatívák vannak lakcímbejelentésnél?

Nagyon sok esetben úgy érzi pl. valaki biztonságban az ingatlanrészét egy közös tulajdonú ingatlanban, ha az állandó lakcíme oda van bejelentve vásárlás jogcímen, mert ő úgy gondolja, hogy a másik tulajdonos esetleg kiforgatná belőle, amennyiben kijelentkezne onnan. Nyilván a jog ezt nem engedi, de hidd el, létezik olyan ügyvéd is, aki pl. ilyen ügyben maximálisan segédkezik pl. egy válásnál, hogy a házastárs mindenéből ki legyen forgatva. És ez nem csak válás esetén fordul elő, hanem családtagok közötti megromlott viszony miatt is gyakran van ilyen szitu, pl. az én családomban is tudok ilyet.

Egyébként meg hiába szajkózzátok, hogy kutya kötelessége mindenkinek bejelentkezni oda, ahol lakik, ettől még nagyon sok olyan eset lesz továbbra is büntetlenül, hogy ez nem történik meg.

ttip # 2018.03.02. 14:14

Minden bérlőnek törvény adta joga állandó lakcímre bejelentkezni az albérletébe.

Szerencsére 2013 óta ehhez nem kell a tulajdonos külön aláírása, elég egy két tanú által aláírt, vagy közokiratba foglalt bérleti szerződés.

A bérlőknek érdemes állandó lakcímet bejelenteniük az albérletbe.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:15

Egyébként mindent összefoglalva pont a sok szemét renitens bérlő miatt jutottunk el oda, hogy nem szeretik engedni bejelentkezni az adott lakcímre a bérlőt, mert amikor jön az, hogy nem tud fizetni, felhalmozza a rezsitartozást és a tulaj felmond neki, akkor ha nincs bejelentve, lényegesen kisebb az esélye annak, hogy bizonyítani tudja az ottlakás tényét. Nyilván az önhatalom nem jó megoldás, de mégis sokszor csak azért érdemes egy zárcserében és a személyes holmik ellenőrzött helyre történő elszállításában gondolkodni, mert még mindig kisebb így a kár, mint ha a bérlő továbbra sem fizet és egy rakás tartozás marad utána. És hát ha a bérlő nem tudja bizonyítani, hogy ő egyáltalán ott lakott, akkor vajon milyen módon akar majd esetleg birtokvédelemet kérni a jegyzőnél pl? Hamis tanúkkal? Abba nagyon gyorsan belebukna.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:17

ttip

Okoskodni az megy, de válaszolni konkrét kérdésekre még mindig nem megy, ahogy elnézem.

ttip # 2018.03.02. 14:20

A tulajdonosok nem kell, hogy engedélyezzék az állandó lakcím bejelentését, mert az a bérlő törvény adta joga. Így hát az is mindegy, hogy a tulajdonosok szeretik-e, ha a bérlő bejelenti az állandó lakcímét az albérletbe. Minden bérlőnek erősen ajánlott az állandó lakcím bejelentése az albérletbe. A tulajdonos szerencsére ezt nem tudja megakadályozni, elég egy két tanúval aláíratott bérleti szerződés, és lehet menni az okmányirodába állandó lakcímet bejelenteni az albérletbe.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:23

Tévhit: A lakcímbejelentéshez mindig kell a szállásadó aláírása.

Tény: A lakcímbejelentéshez minden esetben szükség van a szállásadó hozzájárulására, de ez nem feltétlen jelenti azt, hogy alá kell írnia a lakcímbejelentő lapot. Ha a szállásadó személyesen megjelenik veled az okmányirodában, vagy elektronikus úton járul hozzá ahhoz, hogy bejelentkezz az ingatlanba, az aláírása nem szükséges. Továbbá ha közokirattal (például bíróság ítélet vagy közjegyző által kiállított okirat), vagy ügyvéd által ellenjegyzett, vagy két tanú nevével, lakóhelyével és aláírásával rendelkező okirattal igazolod, hogy jogosult vagy a lakás/szoba használatára, szintén nem kell a szállásadó aláírása.

Lám-lám, itt már ügyvéddel ellenjegyzett albérleti szerződést ír a jogász...hogy is van ez? ;-)

Tévhit: A szállásadó (pl. tulajdonos) eldöntheti, hogy bejelenti-e azt, aki az ingatlanában él.

Tény: Ez magánlakások esetében igaz. Ezzel együtt, mivel kötelességed 3 napon belül bejelentenie az új lakcímedet a hatóságnak, ez csak akkor lehetséges, ha a szállásadó is hozzájárul a lakcímbejelentéshez. Vagyis a szállásadó hozzájárulása ahhoz kell, hogy te teljesíteni tudd a törvényi kötelezettségedet.

Tehát amennyiben a szállásadó (tulajdonos) nem járul hozzá a bejelentkezéshez, akkor az nem lehetséges.

ttip

Mellesleg nem unod még? Ez már lassan részedről a flood kategória, amit minden fórum szigorúan büntet. ;-)

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:25

És a legfontosabb: amennyiben a bérleti szerződés akármilyen módon megszűnik, a bérlőnek a lakcím átjelentése az új lakhelyére vagy a tartózkodási hely megszüntetése kutya kötelessége. Ami egyértelműen jelzi, hogy nem csak jogai vannak, hanem a kötelezettségeit is be kell tartania.

ttip # 2018.03.02. 14:28

Szerencsére 2013 óta nincs lehetősége a tulajdonosnak megakadályozni a lakcímbejelentést, ha például két tanú által aláírt, vagy közokiratba foglalt bérleti szerződés van a bérlő kezében. Akár állandó lakcímet is be lehet jelenteni így, az albérletbe is.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:30

Szerencsére a lakcím vagy tartózkodási hely bármikor megszüntethető fiktiválással, amennyiben a bérlő "ott felejti magát" és ami az ingatlan tulajdonosa részére ráadásul ingyenes.

ttip # 2018.03.02. 14:34

Az állandó lakcím bejelentése az albérletbe is ingyenes. Érdemes kihasználni a lehetőséget.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 14:37

monisss

mit tudok tenni abban az esetben ha én mint tulajdonos nem engedélyeztem az albérlőnek hogy az ingatlanomba állandó lakóként bejelentkezzen, de ő ezt mégis megtette. Ez 5-6 éve volt és már nem is lakik ott csak most jutott a tudomásomra.

Hogy a kérdező is végre választ kapjon a kérdésére, a tulajdonosok számára a lakcím fiktiválása ilyen esetben teljesen ingyenesen és viszonylag gyorsan működik. Kapni fogsz egy határozatot róla és onnan kezdve hiába használja az illető a lakcímkártyáját, előbb-utóbb lebukik vele és jó esetben még meg is büntetik hamis lakcím használata miatt - tudtommal nem is kicsi összegre.

ttip # 2018.03.02. 15:14

Mint látható, a tulajdonosnak nem származik nehézsége a lakcímbejelentésből. Eggyel több indok arra, hogy a bérlő bejelentse az állandó lakcímét az albérletbe.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 15:21

ttip

Mint látható, a tulajdonosnak nem származik nehézsége a lakcímbejelentésből.

Ez így nettó hazugság! Komolyan nem szándékozol leállni a félrevezetéssel???

ttip # 2018.03.02. 15:32

Ki is írta, hogy „a tulajdonosok számára a lakcím fiktiválása ilyen esetben teljesen ingyenesen és viszonylag gyorsan működik”? Akkor most nehéz vagy nem? Ki vezet félre?

Szomorú örökös # 2018.03.02. 15:35

Nézzük csak a hivatalos törvényt:

27/A. § (1) A szállásadó bármely járási hivatalnál személyesen vagy az elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján nyilatkozhat arról, hogy a lakcímbejelentéshez szükséges hozzájárulását olyan módon adja meg, hogy

  1. a lakcímbejelentéskor a bejelentkezővel együtt személyesen jelenik meg, vagy
  2. a lakcímbejelentéshez az elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján előzetesen járul hozzá.

(2) Ha a szállásadó nem él az (1) bekezdés szerinti nyilatkozattételi jogával, akkor a bejelentéshez szükséges, a 26. § (4) bekezdése szerinti hozzájárulást a lakcímjelentő lap aláírásával adja meg.

(3) Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.

Én ebben sehol nem olvasom, hogy egy szimpla, két tanúval aláírt bérleti szerződés is elég. Az, hogy te mit minősítesz magánokiratnak, az a te dolgod. Szóval nem kéne a továbbiakban tévesen tájékoztatni a fórum olvasóit.

ttip

Ki is írta, hogy „a tulajdonosok számára a lakcím fiktiválása ilyen esetben teljesen ingyenesen és viszonylag gyorsan működik”? Akkor most nehéz vagy nem? Ki vezet félre?

Te, mert azt hiszed, hogy aki lakást bérbe ad, annak másra sincs ideje, mint rendre hivatalba járni a renitens ex-bérlők miatt, akik elfelejtenek átjelentkezni az új lakhelyükre. Esetleg az megfordult már a fejedben, hogy mások talán dolgozni is szoktak? Tudjuk, hogy te nem szoktál, de ez azért nem általános érvényű. :-D

Szomorú örökös # 2018.03.02. 15:36

Itt a lakcímbejelentésről és nyilvántartásról szóló hivatalos törvény, inkább itt tájékozódjon, aki ezzel kapcsolatban infót szeretne:

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

ttip # 2018.03.02. 15:43

1952. évi III. tv. a polgári perrendtartásról, 196. § (1)

A magánokirat az ellenkező bebizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, illetőleg elfogadta vagy magára kötelezőnek ismerte el, feltéve hogy az alábbi feltételek valamelyike fennáll:

(...)

  1. két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előttük írta alá vagy aláírását előttük sajátkezű aláírásának ismerte el; az okiraton a tanúk lakóhelyét (címét) is fel kell tüntetni;

Két tanúval aláíratott bérleti szerződéssel be lehet jelenteni az állandó lakcímet az albérletbe.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 15:56

ttip

két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előttük írta alá vagy aláírását előttük sajátkezű aláírásának ismerte el

Tehát ha bebizonyosodik, hogy a tanúk nem voltak jelen a szerződés létrejöttekor, hanem utólag került rá az aláírásuk, hogy alibiből meglegyen a két tanú, akkor büntetőjogi felelősséggel is tartoznak a szerződő felek mellett a tanúk is és amennyiben eljárásra kerül sor, akkor ők is megkapják érte, ami jár. Sokan ezt elfelejtik, hogy egy okiraton a tanú aláírása nem játék.

ttip # 2018.03.02. 16:07

A bérleti szerződésen a tanúk aláírása fontos, mert azzal válik lehetővé az állandó lakcím bejelentése az albérletbe.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 16:08

ttip

A bérleti szerződésen a tanúk aláírása fontos

Vagy az ügyvéd ellenjegyzése, de a legbiztosabb megoldás a közjegyzői okirat.

ttip # 2018.03.02. 16:13

Bármelyikkel be lehet jelenteni az állandó lakcímet az albérletbe, a tulajdonos külön aláírása nélkül.

Szomorú örökös # 2018.03.02. 18:39

ttip

A tulajdonosok nem kell, hogy engedélyezzék az állandó lakcím bejelentését

És ez is egy nettó hazugság, mert ha a bérleti szerződést a tulajdonos nem írja alá, akkor nem engedélyezte a bejelentkezést. Ha aláírja, akkor máris megtörtént az engedélyezés, a hivatal így értelmezi, ugyanis a tulajdonos ezzel járul hozzá a bejelentkezéshez. És hát az sem feltétlen követelmény, hogy csakis állandó címre jelentkezzen be a bérlő, hiszen a tartózkodási hely bejelentése is opció számára, amennyiben az állandó lakcíme megvan.

Az már más kérdés, hogy ez a szabály nem a tulajdonosok érdekeit védi, viszont ez is csak egy jogszabály, ami ha az akarat megvan hozzá, akkor változtatható.

Meddig akarsz még félrevezető hazugságokat irkálni? ;-)

nonolet # 2018.03.02. 22:57

Szomorú örökös

Te tényleg sík hülye vagy az ügyintézéshez ez már másodszor derül ki 2 nap alatt.

"érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal"
"Én ebben sehol nem olvasom, hogy egy szimpla, két tanúval aláírt bérleti szerződés is elég. "

- -

Vazze!
A két tanús irat az egy "teljes bizonyító erejű magánokirat" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Még ezt se tudod, de azért jár jár a pofád.

Ez gáz ecsém, nagy gáz... dugulj már el végre.

nonolet # 2018.03.02. 23:07

"Ha aláírja, akkor máris megtörtént az engedélyezés,"

Francokat!

Ez pont nem a lakcím bejelentés engedélyezése...
Hanem az OTT lakásé!!!! vazze.

Aztán az ott lakást kell bejelenteni.

- -

HA a szállásadó aláírja a bejelentő lapot
AZ SEM a címbejelentés engedélyezése!!!!

Hanem az OTT LAKÁS TÉNYÉNEK az igazolása.

- -

De tőled nem várom el az ilyen különbségek felismerését.
Túl gyenge vagy hozzá agyilag.
De talán-talán megérted a különbséget.

Szóval a szállásadónak
NEM az engedélye kell!
Hanem az a ott lakás tényét kell neki igazolnia.
Fogod?

A bérleti szerződés pedig a bejelentő azon állítását igazolja (az ellenkezője bizonyításáig), hogy ő ott lakik.