árvasági ellátás


ahamima # 2013.09.10. 06:10

NYANYÓKA558

Az elhalálozás helye szerinti jegyzőtől Ön is igényelheti a halotti anyakönyvi kivonatot, de megbízhatja az árvaellátás igényt elbíráló szervet is annak beszerzésére.

Üdvözlettel: ahamima

NYANYÓKA558 # 2013.09.04. 19:53

Üdvözletem!
Szeretnék érdeklődni,hogy mi a teendő az én esetemben?:Volt élettársam elhunyt ,amiről a jelenlegi élettársa nem értesített,viszont van egy közös kiskorú gyermekünk,aki nálam van elhelyezve,hogy tudom elintézni az árvasági ellátást,hiszen halotti anyakönyvi kivonatot kérnek a nyugdíjfolyósítónál.Kikérhetem én a halotti anyakönyvi kivonat másolatát,ha nem kapom meg a hölgytől az eredetit?Válaszát előre is köszönöm.
Maradok tisztelettel:

ahamima # 2013.07.15. 15:14

Livii8

A levél/iskolai igazolás postára adásától számított 22 munkanapon belül a folyósító szervnek - amennyiben minden szükséges adat a rendelkezésére áll - döntést kell hoznia.
A határidő leteltéig várjon, utána hívja fel a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot.

Üdvözlettel: ahamima

Livii8 # 2013.07.13. 10:47

Én egy 21 éves nő vagyok. És lenne egy problémám. Nem régiben jött egy levelem, amiben az állt, hogyha nappalin folytatom tovább a tanulmányaimat, akkor küldjem vissza a fent említett dokumentumot, amit az iskola és én is kitöltök.

Ez megtörtént. Azonban nem utalták a számlámra az ellátást 12-én, pedig mindig szokták.

Mi lehet ennek az oka? Én elküldtem mindent, amit kellett. Mi a teendő ilyenkor?

ahamima # 2013.07.12. 07:25

zsuárpi

Amennyiben az Ön szülői felügyeleti joga nem szünetel és továbbra is a gyámja a gyermekének, akkor az árvaellátás összegével Ön rendelkezhet. Ha a gyámhivatal új gyámot rendel ki, az árvaellátás felvételére ő lesz jogosult.

dorozsia

Az elévülési idő valóban 5 év, de a végrehajtási eljárást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság nagy valószínűséggel még 5 éven belül megkezdte, azt követően pedig már nem társadalombiztosítási kérdésről, hanem adók módjára történő behajtásról beszélünk. Más jogszabály, más topic.

Üdvözlettel: ahamima

zsuárpi # 2013.07.10. 15:25

üdvözlöm.aza kérdésem lenne hogy a 16 éves lányom hivatalosan is mától más cimen lakik.!!! és árvasági ellátást kapok utánna,hogy most akkor lényegében ki a jogósúlt az árvaságira.??? aza család ahól a lányom lakik vagy továbrais én rendelkezem vele.???

dorozsia # 2013.07.10. 13:53

Tisztelt Válaszadók!

Próbáltam rákeresni az általam keresett válaszra jó néhány hozzászólás elolvasásával, de nem jártam sikerrel. Előre is elnézést, ha csak én voltam figyelmetlen!
Azt sikerült kiderítenem, hogy a jogtalanul felvett árvaellátás elévülési ideje 5 év. A kérdésem az lenne, ha a nyugdíjfolyósító átadja az ügyet egy behajtócégnek és nekik sikerül felvenni velem a kapcsolatot, vagy levelet küldenek és én átveszem, ez az idő onnantól kezdve újraindul?
28 éves vagyok, 2004-ben érettségiztem, ők azt állítják 2005 januártól, nem jogosan vettem fel az ellátást! Így 8 év távlatából, lehetséges, hogy ezt behajtsák rajtam? Őszintén, ennyi idő elteltével én csak arra emlékszem, hogy akkor már munkaállományban álltam és nem volt olyan időszak, hogy a fizetésem mellett hozzájutottam volna egyéb támogatáshoz, tehát, nem ismerem el a jogtalan felvételt! Ezt hogyan tudom bebizonyítani?
Válaszukat előre is köszönöm! zs

ahamima # 2013.07.10. 13:13

Kinga3

Amennyiben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság nem rendelkezik igazolással a gyermeke tanulói/hallgatói jogviszonyáról a 2013/2014-es tanévre vonatkozóan, akkor csak a beíratkozást követően - de akkor visszamenőleg a nyári hónapokra is - van lehetőség az árvaellátás folyósítására.

Üdvözlettel: ahamima

Morigami # 2013.06.20. 14:36

Tisztelt Válaszadó!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, vállalhatok e állást teljes munkakörben az alatt az idő alatt míg nem áll fent a tanulói jogviszonyom és nem kapom a félárvasági ellátást, anélkül, hogy a későbbiekben elesnék ettől a segélytől? Most fejeztem be a gimnáziumot, főiskolára jelentkeztem, és amennyiben felvesznek szeptemberben tudom igazolni, ismét tanulói jogviszonyba lépésem. Július-augusztus időszakában szeretnék diák munka helyett teljes munkakörben dolgozni.

blabla23 # 2013.05.27. 15:07

Tisztelt válaszadó!

Sok féle képpen rákerestem a kérdésemre,de konkrét választ nem olvastam,ezért feltennék egy számomra bonyolult kérdést.Nagyon fontos lenne megtudnom,hogy kapatok-e az alábbi szempontok alapján árvaellátást: 1 éves korom óta félárva vagyok.Azóta nagyszüleim neveltek,mert anyám lemondott rólam.Nagymamám elhunyt 5 éves koromba,nagypapám 8 éves koromban.Ezután nagybátyám,apukám öccse lett a gyámom,aki elhunyt 15 éves koromban.Ma is nappali rendszerben tanulok.Az árvaellátásom összege 46.000 Ft.A kèrdésem az lenne,hogy az elhunyt gyám után jár árvaellátás?Ès ha igen akkor mennyi időre visszamenőleg?Az utolsó haláleset óta eltelt 8 év.Kicsit késve de szeretném tudni kaphatok e segítséget.
köszönöm előre is válaszát!Tiszteletem


Jó napot!Számomra bonyolult kérdésem a következ?.22 évesen els? szakmámat 2012.június 15-én megszereztem,azonban érettségim még nincs.Szeretném f

ahamima # 2013.05.24. 16:05

reni*

Amennyiben a hallgatói jogviszonya fennállását a továbbiakban is tudja bizonyítani, akkor igen.

reni* # 2013.05.18. 08:04

Kedves Szakértő!

19 éves nappali tagozatos egyetemi hallgató vagyok. A nyáron szeretnék diákmunkát vállalni. Ebben az esetben is jogosult maradok az árvaellátásra?

Válaszát előre is köszönöm!

Renáta

Hibiscus163 # 2013.02.27. 10:06

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy van-e határideje a tanulmányi jogviszony igazolás benyújtásának a második szemeszterben? Arra lennék kíváncsi, hogy ha csak március első napjaiban tudom megküldeni/elvinni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság számára az igazolást, kícsúszok-e az okoz -e problémát?

Válaszát előre is köszönöm

iza93 # 2013.02.26. 17:55

Tisztelt Szakértő!

Nappali tagozatos (aktív féléves) hallgató vagyok egy főiskolai szakon. Az árvasági ellátást évek óta kapom. Jelenleg az iskola mellett diákmunkát is végzek, így kevesebb tantárgyat tudok felvenni mint szeretnék/kellene. A tanulmányi eredményem/felvett tantárgyaim száma befolyásolja az árvaellátásra való jogosultságot?

Válaszát előre is köszönöm:
N.Izabella

jusztinalili # 2013.01.30. 13:26

Köszönöm a választ, az egyébjogosító körülmények alatt a szolgálati időt kell érteni vagy van más is.
nyugdíjas volt.

ahamima # 2013.01.26. 18:16

jusztinalili

Amennyiben az egyéb jogosító feltétellel is rendelkezik, akkor igen.

jusztinalili # 2013.01.26. 12:34

Ha házas vagyok és gyesen vagyok kaphatok árva ellátást, ha átjelentkezem nappalira?
23-éves vagyok

ahamima # 2013.01.22. 19:48

Emcii

Amennyiben az édesapja nyugdíjas volt, vagy az árvaellátást megalapozó szolgálati idővel rendelkezett, akkor igen.
Terjessze elő az igényét, amennyiben nyugdíjas volt az elhunyt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál, ha nem volt nyugdíjas, akkor a lakóhelye szerinti Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságánál.
Igénybejelentő lapot a www.onyf.hu címen talál.

pirosmelltartó

Bizony a jogalap nélkül felvett árvaellátást vissza kell fizetni. (pirosbugyi)

pirosmelltartó # 2013.01.16. 08:13

mi a következménye ha valaki jogosulatlanul kapja az árvaságit ? vissza kell fizetni nem ?

Emcii # 2013.01.15. 12:29

Kedves Fórumozók egy olyan kérdésem lenne hogy 18 éves vagyok APUKÁM MOST HALT MEG 2 HETE(2013) és kapok e árvaellátást ha nappali tagozatos jogviszonyom van középiskolában .Anyukám nevel de nincs semmiféle jövedelme.
Köszönöm válaszokat

ahamima # 2013.01.07. 16:04

csaba90

15 napon túl is benyújthatja az iskolai igazolást, mert az árvaellátás-igény 6 hónapra visszamenőleg terjeszthető elő, természetesen legfeljebb a jogosultsági feltételek bekövetkezése időpontjáig.
A fellebbezési határidőnek ebben az esetben nincs jelentősége.

csaba90 # 2013.01.07. 14:19

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, a mai napon kaptam a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól egy határozatot arról, hogy megszüntetik az árvaellátásomat, arra hivatkozva, hogy a rendelkezésre álló iskolai igazolás szerint a tanulmányaimat befejezem.
22 éves vagyok, 7 féléves nappali Főiskolai BSC kpzésben veszek részt, idén kelett volna végeznem, de csúsztam tanulmányaimmal 1 teljes évet, így jövő ilyenkorra végzek.
A határozat ellen fellebbezéssel élhetek, de a 2012/2013/2. tanévről még nem kérhetek iskolai igazolást mivel még nincs beíratkozási időszak, csak vizsgaidőszak. Hogyan tudom igazolni azt, hogy tanulmányaimat mégis folytatom a kövekező 2012/2013/2. félévben, és ne csússzak ki a 15 napos fellebezési határidőből sem. Válaszát előre is köszönöm

Szabó Adél # 2012.09.18. 19:29

Kaptam egy levelet hogy ha valaki felsőfokú oktatási intézményben tanul akkor annak legfeljebb 27 éves koráig jár az árva ellátási. Ez a félárvák esetében is igaz?

Szabó Adél # 2012.09.18. 14:31

Jó Napot!

Én kaptam egy levelet a Nyugdíjfolyósítótól az árvasági ellátással kapcsolatban hogy ha az árva felsőfokú tanulmányokat folytat akkor legfeljebb a 27. élet évéig jár az árva ellátási segély. Ez a fél árvákra is vonatkozik?

Várom válaszukat!

C a s a b l a n c a # 2012.08.27. 10:10

Nem. Ha házasságot kötött, nem jár az árvasági ellátás.