árvasági ellátás


scany (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 10:51

Sziasztok!
Most regisztráltam és a következő kérdéssel fordulok hozzátok:
20 éves nappali tagozatos tanuló vagyok. Szeretnék diákmunkát vállalni most májustól. Az árvasági folyosításáról küldött papíron az áll, hogy adó mentes a járadék amíg nem dolgozok. De tavaly is vállaltam diákmunkát amivel kb 50000 ft-t kerestem és nem kellett adóbevallást küldenem. Idén is szeretnék 1-2 hónapot dolgozni, csak nem tudom, hogy akkor most le kell adóznom az árvaságit vagy sem, ha csak diákmunkát végzek!?
Mert nem örülnék ha a munka miatt az árvaellátást is le kellene adóznom.
Köszönöm a segítséget!

Beca # 2008.04.19. 09:12

Hello!
Sajnos lehet nem engednek vizsgázni!Nagyon szépen kösz a segítséget!

gittus # 2008.04.18. 15:23

javítok: ameddig ténylegesen fenn áll a tanulói jogviszony. Tehát ha év közben megszűnik valami miatt pl: kimaradás, tanulmányi követelmények nem teljesítése, akkor már az árvaellátás sem vehető fel.

gittus # 2008.04.18. 15:21

addig jár az árvaellás ameddig fenn áll a tanulói jogviszonyod. Miért nem engednek vizsgázni?

mazsi04 # 2008.04.18. 15:14

Beca

Véleményem szerint felveheted a májusit is meg a júniusit mert ha jól emlékszem én is megkaptam akkor amikor érettségiztem.

Beca # 2008.04.17. 07:21

Sziasztok!
A problémám az, hogy tanulok de vizsgára nem tudom hogy engednek e a tasnulóui jogviszonyo9m 2008.junius 30-ig él nem tudom, hogy a május és juniusi árvasági ellátásomat felvehetem e még? Kérlek segítsetek nekem!

monalisa1 # 2008.04.16. 16:04

Ha bármit is emelnek májustól - visszamenőlegeséggel -akkor a nyugdíjakat, egyidejüleg az egyéb ellátásokat. Valami 1,1%-os emelésről lehetett olvasni, tehát nem egy egetverő összeg... (F.év januárban már volt 4%-os általános emelés.)

mazsi04 # 2008.04.16. 11:30

Üdv!

Nekem olyan kérdésem lenne hogy mi igaz abból hogy május hónaptól emelik az árvaellátás összegét és hogy január hónaptól visszamenőleg megkapjuk május hónapban az emelt összeget azt a bizonyos százalékot emennyivel többet kapok.
Köszönöm

gittus # 2008.04.12. 20:18

mi az alternatíva?

mokucii # 2008.04.12. 15:32

Az lenne a kérdésem, hogy ha egy állami gondozott
Gyermek nevelőszülőkhöz kerül, és közben meghal a gyerek édesapja, ebben az esetben kinek folyósítják az árvasági ellátást.

gittus # 2008.03.28. 10:43

már többször leírtuk hogy az árvaellátás jogosultságnak nem feltétele az otthonülés, csak és kizárólag a - és ezt kiemelem - a nappali tagozatos tanulói ill hallgatói jogviszony fennállta.
Arra azonban kíváncsi lennék hogy hogyan lehet 8-16 h-ig munkát végezni és egyidejűleg aktív tanulói jogviszonyt fenntartani.

lokomo # 2008.03.28. 09:00

Hello

átolvastam a fórumot és találtam az én esetemhez hasonlót,de szeretnék mégis véleményt kérni.

Egy hónapja fejeztem be a középiskolai tanulmányaimat 20 évesen,mint technikus,de egyből be is iratkoztam egy másik nappali tagozatos iskolába egy fél évre ,mivel jelentkeztem felsőoktatásba.

De ebben a féléves iskolában kevés órám van és szeretnék dolgozni mellette.A kevés óra miatt úgy is tudnék dolgozni h mondjuk 8h-16h-ig.

Az lenne a kérdésem,h ha elkezdek dolgozni és szabályosan bejelentenek akkor még jár nekem az árvaellátás?

Magyarán bármilyen munkát vállalok járni fog az ellátás?

Köszönöm a választ
lokomo

gittus # 2008.03.16. 09:42

továbbra is jár az árvaellátás

kayca # 2008.03.15. 21:10

Sziasztok!
Már máshová is írtam, de itt is megkérdezem, hogy jogosult leszek e az árvaellátásra, ha férjez megyek most nyáron?
Nappali tagozaton tanulok, 20 éves vagyok, tehát eddig jogosan járt..
Befolyásolja ha férjhez megyek?
Köszike a választ, fontos lenne

gittus # 2008.02.08. 11:31

Vagy szakközépiskolában vagy OKJ-s képzésen. Mindenképpen nappali tagozatos tanulmányok jogosítanak csak.

TimY # 2008.02.05. 10:20

Sziasztok!

A következő kérdésben nem látunk tisztán, remélem ti tudtok nekünk segíteni:

Öcsém 21 éves, nappali tagozaton tanult főiskolán. Ez a tanulmánya megszakadt, de most szeretne szakközépiskolában tanulni OKJ-s képzésen, esti tagozaton. Kérdésem, hogy ebben az esetben jár-e neki az árvaellátás?

Előre is köszönöm!:)

TimY

Uccu # 2007.12.13. 13:12

Tudjátok azért szemétség!

Aki fital szülőt veszít el, az kevesebbet kap? Háát, gratulálok. Nem egységesítve kellene lennie?

Yupi # 2007.12.03. 21:43

Sziasztok!

Nagyon köszönöm a hozzászólásotokat, hogy segítettetek tisztán látni. Főleg neked, Dezset!:-)

Magam is átfutottam azt a bizonyos jogszabályt, amelyikre hivatkoztatok és nem találtam benne a félelmemet alátámasztó állítást, bár hozzáteszem, hogy 2006. szeptemberi verziót találtam csak...

Köszönöm mégegyszer,
J.

monalisa1 # 2007.12.03. 19:06

Értem és köszönöm.
Igaz is...

dezset # 2007.12.03. 14:53

Monalisa1!

Értem, amit mondasz, van is benne valami.
Viszont az árvaellátás ettől még jár.

Az ellátás folyósításának feltétele 16 éven felül az, hogy valaki nappali tagozaton tanuljon. Nyilván azért nappalin, mert ezzel kerül kifejezésre a "főtevékenység": a képesítés szerzése.
Ha mellette tud még dolgozni (és járulékot fizetni), az csak jó, az csak az egyéni teljesítő- és akaraterőtől függ, a jogosultságot, amelyet az elhunyt hozzátartozó szerzett, nem érinti/érintheti.

Más lenne a helyzet, ha méltányosságból kapna árvaellátást...
Szemléltetésképpen:
az előrehozott nyugdíjas dolgozik, korlátozni fogják a keresetét. Korrekt és szükséges. Ha képes dolgozni, ne menjen előbb nyugdíjba.
Azonban ha a korhatár felett nyugdíjas valaki, korlátlanul kereshet. Mert kiérdemelte a nyugdíját; ha mellette képes még dolgozni, az csak jó...

Ne haragudj, nem akartam "neked menni", csak azt gondolom, hogy a kérdezőt az ilyen elméleti okfejtés nemigen érdekli, ellenben a saját ügye. Tudod. ;-)
A jogszabály pedig nem tartalmaz munkavégzés melletti korlátozást, nem kell tehát bejelentésre bíztatni és megijeszteni szegény Yupit.


Tivadar

monalisa1 # 2007.12.03. 13:30

Kedves dezset!

De hát ha egyszer már rendelkezik munkajövedelemmel (...) akkor a továbbra is folyósítandó ellátás mintegy "zsebpénz" az állam részéről?

dezset # 2007.12.03. 07:10

Yupi!

Jogosult vagy munka mellett is árvaellátásra!

Monalisa1!
Nem tudsz aludni? :-)

Azt mire alapozod, hogy:
"Ha 16. életéve betöltése után munkába áll, az ellátásra nem jogosult."
?


Tivadar

monalisa1 # 2007.12.03. 02:08

Az árvaellátásnak és folyósításának feltételeit az 1997. évi LXXXI. törvény és az annak végrehajtásáról szóló 168/1997. (X.6.) kormányrendelet szabályozza.

A törv. 55. § szerint az árvaellátás a gyermek 16. életéve betöltése napjáig jár. Ha a gyermek oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, az ellátás legfeljebb a huszonötödik életéve betöltéséig (a születésnapjáig) jár.

Ha 16. életéve betöltése után munkába áll, az ellátásra nem jogosult.

Mivel bár még tanulsz, de már fizetésed van - még oly szerény is -, vélem már nem vagy jogosult az ellátásra.

Tájékoztasd a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot, és félő hogy visszamenőleg követelhetik a túlfizetést.

Yupi # 2007.12.02. 23:13

Sziasztok!

A következő kérdésben kérném a segítségeteket:

Nappali tagozatos, 23 évesegyetemistaként jelenleg kapok árvasági ellátást elhunyt Édesanyám után. Az egyetem mellett felvettek gyakornoknak egy céghez, ahonnan így hivatalosan (szerény) fizetést is kapok. Igaz lehet, amit néhány ismerősömtől hallottam, hogy emiatt már nem vagyok jogosult az árvasági ellátásra???

Előre is köszönöm a segítőkészségeteket!

J.

dezset # 2007.11.28. 17:55

Zsizsi!

Az árvaellátás az elhunyt személy által kiérdemelt nyugdíj 30 %-a gyermekenként.
Magyarán a jogszerzőt (elhunyt szülő) halála pillanatában megillető nyugdíját kiszámítják (itt elsősorban az 1988-tól keletkező jövedelmeket veszik figyelembe), és annak veszik a 30 %-át.

20 év szolgálati idő esetén a helyettesítés aránya pl. 53 %, azaz a számított átlagkereset 53 %-a lesz a nyugdíj összege; az árvaellátás ennek 30 %-a.
Viszonylag fiatal kori halál esetén tehát reális lehet az alacsony ellátás.


Tivadar